Հուլիսի 8-ի երեկոյան տարածվեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հաղորդագրությունը՝ «Գյուլումյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով միջանկյալ միջոց չկիրառելու վերաբերյալ։
Դատարանի որոշումն ԱԺ պատգամավորների և այլ գործիչների կողմից տարբեր կերպ է մեկնաբանվել։ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում, արձագանքելով թեմային, հայտարարեց. «ՄԻԵԴ-ը մերժեց ՍԴ 3 նախկին դատավորների և ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանի դիմումը Հայաստանի դեմ, որով դիմումատուներն ի թիվս այլնի պահանջել էին որպես միջանկյալ միջոց կասեցնել սահմանադրության փոփոխությունների իրագործումը»։ Նմանատիպ մեկնաբանություններով հանդես են եկել նույն խմբակցության այլ պատգամավորներ:
«ՎԵՏՕ» շարժման ղեկավար, ոստիկանության պետի նախկին օգնական Նարեկ Մալյանը, իր հերթին, արձագանքեց թեմային` հայտարարելով, որ «իր տեղեկություններով՝ օլիգարխ Սորոսի գրասենյակի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը անձամբ է միջամտել ՄԻԵԴ-ից Նիկոլ Փաշինյանին ձեռնտու որոշում ստանալու գործընթացին»:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է ՄԻԵԴ-ի որոշումը՝ պարզելու, թե իրականում ինչ վճիռ է կայացրել կառույցը:
Ի՞նչ դիմում են ներկայացրել ՍԴ անդամները և նախագահը
Հունիսի 22-ին Ազգային ժողովն ընդունել էր սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, ըստ որի՝ ՍԴ անդամներ Ֆելիքս Թոխյանի, Հրանտ Նազարյանի, Ալվինա Գյուլումյանի, նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցվում են: Օրեր անց պաշտոնից հեռացված դատավորները դիմել էին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ):
Սահմանադրական փոփոխություններն ԱԺ միջոցով իրականացնելու օրինականությանը վերաբերող «Գյուլումյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործի շրջանակում ՍԴ նախկին անդամները պահանջում էին, որ ՄԻԵԴ-ը կիրառի Եվրոպական դատարանի 39-րդ կանոնը՝ միջանկյալ միջոցը:
Որպես հիմնավորում՝ դատավորները նշում են, որ սահմանադրական փոփոխությունները տեղի են ունեցել հայաստանյան օրենսդրության խախտմամբ: Նրանք պնդում են, որ գործընթացը տեղի է ունեցել դատավորների նկատմամբ հետապնդումների պայմաններում, որոնք սկսվել են 2018 թվականին՝ կառավարության փոփոխությունից հետո, և ակտիվացել երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ՍԴ դիմելուց հետո:
ՍԴ դատավորները խնդրել էին, որ որպես միջանկյալ միջոց՝ ՄԻԵԴ-ը պահանջի Հայաստանի կառավարությունից, ի թիվս այլի, սառեցնել սահմանադրական փոփոխությունների իրագործումը, պահպանել իրենց պաշտոնները, նոր դատավորներ չնշանակել և «ապահովել դատավորների ֆիզիկական անվտանգությունը, հոգեբանական ու բարոյական անձեռնմխելիությունը վարչական ռեսուրսները հանրային ընկալումները մանիպուլացնելու համար օգտագործելուց զերծ մնալու միջոցով»:
Ի՞նչ է որոշել ՄԻԵԴ-ը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է չկիրառել միջանկյալ միջոցը:
ՄԻԵԴ-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2015 թվականին փոփոխված Սահմանադրության համաձայն՝ ՍԴ դատավորների պաշտոնավարման ժամկետը 12 տարի է, իսկ ՍԴ նախագահինը՝ 6 տարի: Այնուամենայնիվ, անցումային դրույթներով նախատեսված էր, որ ՍԴ դատավորները, որոնք նշանակվել էին մինչև սահմանադրական փոփոխությունների՝ ուժի մեջ մտնելը, պաշտոնավարելու են հին կարգով, իսկ ՍԴ նախագահը պետք է պահպաներ մանդատը մինչև կենսաթոշակի անցնելը:
Վերջերս, սակայն, ինչպես նշվում է ՄԻԵԴ որոշման մեջ, որոշվեց փոխել Սահմանադրությունն այնպես, որ բոլոր դատավորները պաշտոնավարեն 12 տարի ժամկետով՝ անկախ նշանակման օրից: Կիրառվեց նաև նախագահի 6-ամյա չվերականգնվող մանդատի մասին դրույթը: Համաճարակի պատճառով այս փոփոխությունները հաստատվեցին խորհրդարանի կողմից և ուժի մեջ մտան 2020 թվականի հունիսին, ինչի արդյունքում դադարեցվեց երեք դատավորների և նախագահի պաշտոնավարումը:
ՄԻԵԴ-ը որոշել է մերժել 4 դիմումատուների հայցը, քանի որ այն դուրս է 39-րդ կանոնի (միջանկյալ միջոց) շրջանակից․ այն չի ներառում լուրջ և անդառնալի ռիսկ հիմնարար իրավունքի համար՝ համաձայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի: Սակայն դատարանը շեշտել է նաև, որ պատրաստ է քննել հայցը, և անհրաժեշտության դեպքում այս գործը կդիտվի որպես առաջնահերթություն:
Ի՞նչ է ենթադրում 39-րդ կանոնը
Նույն փաստաթղթում նաև նշվում է, թե ինչ է, ընդհանրապես, ենթադրում Եվրադատարանի 39-րդ կանոնը:
Այսպես, միջանկյալ միջոցը կիրառվում է միայն բացառիկ դեպքերում, երբ դիմումատուները բախվել են անդառնալի վնասի ենթարկվելու իրական ռիսկի (հիմնականում` եթե դիմումատուի կյանքին կամ առողջությանը սպառնացող իրական վտանգ կա):
Այն կիրառվում է հիմնականում արտաքսումներին և արտահանձնումներին վերաբերող գործերում, երբ պատասխանող կողմից պահանջվում է հետաձգել որոշումը:
Սակայն միջանկյալ միջոցները չեն կանխորոշում հետագայում կայացված որոշումների հիմնավորվածությունները տվյալ գործով, այսինքն՝ եթե անգամ միջոցը կիրառվի, դա դեռ չի նշանակում, որ հետագայում հայցողի համար բարենպաստ վճիռ է կայացվելու կամ հակառակը: Դա ժամանակավոր միջոցառում է:
Այսպիսով, ՍԴ նախկին դատավորների հայցը մերժելու ՄԻԵԴ-ի որոշումը վերաբերում է միայն միջանկյալ միջոցը կիրառելուն, այսինքն՝ հատուկ ընթացակարգով գործը քննելուն, իսկ «Գյուլումյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով բուն վճիռը դեռ կայացված չէ:
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ դիմումատուների խնդրանքի մերժումը տրամաբանական ու սպասված է, քանի որ նախկին դատավորների և ՍԴ նախագահի կյանքին կամ առողջությանը սպառնացող իրական վտանգ չկա:

Решение ЕСПЧ об отклонении обращения бывших судей Конституционного суда касается применения обеспечительной меры, а вердикт по делу «Гюлумян и другие против Армении» пока не вынесен.
Вечером 8 июля было распространено заявление Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) о неприменении промежуточной меры по делу «Гюлумян и другие против Армении».
Решение суда было по-разному истолковано депутатами НС и другими деятелями. Депутат от фракции «Мой шаг» Рубен Рубенян на своей странице в Facebook, коснувшись темы, заявил: «ЕСПЧ отклонил обращени трех бывших судей КС и бывшего председателя КС Грайра Товмасяна против Армении, по которому заявители требовали в числе прочего в качестве обеспечительных мер приостановить реализацию изменений в Конституции». С аналогичными комментариями выступили также другие депутаты от фракции «Мой шаг».
Лидер общественно-политического движения «ВЕТО», бывший помощник начальника полиции Нарек Малян в свою очередь заявил, что «по его информации, руководитель офиса олигарха Сороса Лариса Минасян лично вмешалась в процесс принятия выгодного для Никола Пашиняна решения».
«Платформа проверки фактов» изучила решение ЕСПЧ с целью выяснить, какое в действительности решение приняла эта структура.
Какое обращение представили члены и председатель КС?
22 июня Национальное Собрание приняло законопроект о внесении изменений в Конституцию, по которому прекращаются полномочия членов Конституционного Суда Феликса Тохяна, Гранта Назаряна, Альвины Гюлумян и председателя Грайра Товмасян. Через несколько дней отстраненные от должности судьи обратились в ЕСПЧ.
В рамках дела «Гюлумян и другие против Армении», касающегося законности реализации изменений в Конституцию через НС, бывшие судьи КС требовали, чтобы ЕСПЧ применил 39-е правило – обеспечительную меру.
В качестве обоснования судьи отмечают, что изменения в Конституцию были внесены с нарушением законодательства Армении. Они утверждают, что процесс проходил в контексте преследования судей, которое началось в 2018 году после смены правительства и усилилось после того, как второй президент Роберт Кочарян обратился в Конституционный суд.
Судьи Конституционного суда потребовали, чтобы ЕСПЧ в качестве обеспечительной меры потребовал от правительства Армении, среди прочего, заморозить реализацию конституционных поправок, сохранить их должности, не назначать новых судей и «обеспечить физическую безопасность судей, воздержаться от применения психологического и морального иммунитета с целью манипулирования общественными восприятиями посредством использования административных ресурсов».
Что решил ЕСПЧ?
Европейский суд по правам человека постановил не применять обеспечительную меру.
В заявлении ЕСПЧ отмечается, что в соответствии с измененной в 2015 году Конституцией срок полномочий судей Конституционного суда составляет 12 лет, а срок полномочий председателя Конституционного суда — 6 лет. Тем не менее, в переходных положениях предусматривалось, что судьи Конституционного суда, назначенные до вступления в силу конституционных поправок, будут оставаться на должности по старому порядку, а председатель Конституционного суда сохранит свой мандат до выхода на пенсию.
Однако недавно, как отмечается в решении ЕСПЧ, было принято решение изменить Конституцию так, чтобы все судьи оставались на должности 12 лет, независимо от даты назначения. Также было применено положение о 6-летнем невозобновляемом мандате председателя. Из-за эпидемии эти изменения были одобрены парламентом и вступили в силу в июне 2020 года, в результате чего срок полномочий трех судей и председателя был прекращен.
ЕСПЧ решил отклонить иск 4 заявителей, поскольку он выходит за рамки правила 39 (обеспечительная мера): иск не содержит серьезные и необратимые риски для основополагающего права в соответствии с Европейской конвенцией о правах человека. Однако суд также подчеркнул, что готов рассмотреть иск, и в случае необходимости это дело будет рассматриваться в качестве приоритета.
Что предполагает 39-е правило?
Նույն փաստաթղթում նաև նշվում է, թե ինչ է, ընդհանրապես, ենթադրում Եվրադատարանի 39-րդ կանոնը:
В том же документе также отмечается, что в целом подразумевает 39-е правило Европейского Суда.
Այսպես, միջանկյալ միջոցը կիրառվում է միայն բացառիկ դեպքերում, երբ դիմումատուները բախվել են անդառնալի վնասի ենթարկվելու իրական ռիսկի (հիմնականում` եթե դիմումատուի կյանքին կամ առողջությանը սպառնացող իրական վտանգ կա):
Так, обеспечительная мера применяется только в исключительных случаях, когда заявители столкнулись с реальным риском необратимого ущерба (главным образом, если существует реальный риск для жизни или здоровья заявителя).
Мера принимается в основном в делах, касающихся депортации и экстрадиции, когда у стороны ответчика требуется отложить принятие решения.
Однако обеспечительные меры не предопределяют обоснованность последующих решений по делу, т. е. даже если мера будет применена, это еще не означает, что для заявителя будет принято благоприятное решение в будущем или наоборот. Это временная мера.
Таким образом, решение ЕСПЧ об отклонении обращения бывших судей Конституционного суда касается только применения обеспечительной меры, то есть к рассмотрению дела в особом порядке, а основной вердикт по делу «Гюлумян и другие против Армении» пока не вынесен.
В то же время следует отметить, что отклонение просьбы заявителей о применении обеспечительной меры является разумным и ожидаемым, поскольку нет реальной угрозы жизни или здоровью бывших судей и председателя Конституционного суда.
Метки Ալվինա ԳյուլումյանՀրայր ԹովմասյանՄԻԵԴՍահմանադրական դատարանՍԴՍԴ դատավորներ
Машина времени российской пропаганды
18:28, 27 Июн, 2017
Вчера ряд российских СМИ распространили информацию, что за принуждение детей к проституции в США арестованы более 1100 человек. Такая новость...