Սահմանային լարվածությունից օգտվողները․ վերջին երկու օրվա կեղծ լուրերը
Հուլիսի 12-ի կեսօրից հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածում տիրող լարվածությունը պարարտ հող է ստեղծել ապատեղեկատվությունների ու խուճապ առաջացնող լուրերի տարածման համար։
Գողացված հայկական օգտահաշիվները՝ ֆեյք նյուզի աղբյուր
Սահմանային լարվածությանը զուգահեռ՝ Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում տարածվեցին իբր հայ օգտատերերի կողմից արված գրառումներ, որոնցով վերջիններս «տեղեկացնում էին» հայկական կողմի մի քանի տասնյակ զոհերի մասին՝ մեղադրելով երկրի ղեկավարությանը դրանք թաքցնելու մեջ։
Այսօր հատկապես մեծ տարածում գտավ «Մարինե Աղաբաբյան» անունով օգտատիրոջ գրառումը, որը, հղում անելով բանակում ծառայող եղբորը, գրել էր հայկական բանակում ավելի քան 37 զոհի մասին։
Ինչպես պարզվեց, սակայն, այս օգտահաշիվը կոտրվել էր ադրբեջանական հաքերների կողմից, որոնք էլ տարածել էին խուճապ առաջացնող այս գրառումը։
Պարզվեց նաև, որ նման բովանդակությամբ գրառումներ տարածել էին այլ «ֆեյք» օգտատերեր ևս։
Հատկանշական է, որ որպես կանոն՝ այսպիսի գրառումների հեղինակները ներկայանում են զինծառայողի քույր, եղբայր, քեռի, մորաքույր և այլն։ Վերջիններս հիմնականում գրում են հայատառ, և նրանց օգտահաշիվներն ուսումնասիրելիս դժվար է գտնել որևէ ապացույց, որ օգտահաշիվը գողացված է։
Նրանք իրենց գրառումներն ակտիվորեն տարածում են նաև ֆեյսբուքյան խմբերում և այլ գրառումների մեկնաբանություններում։
Դյուրահավատ ընթերցողների համար դժվար է նկատել, որ տեղեկատվությունը կեղծ է, ինչի հետևանքով առաջանում է խուճապ՝ կասկածի տակ դնելով պաշտոնական տեղեկության իսկությունը։
«Հրապարակի» էքսկլյուզիվ հրապարակումը
Հարկ է նշել, որ առանձին բացառություններով, հայկական մեդիա դաշտը հիմնականում զերծ է մնացել ադրբեջանական կողմից տարածվող ապատեղեկատվության վերահրապարակումից: Լրատվամիջոցներից ադրբեջանական աղբյուրներից տեսանյութ է հրապարակել Hraparak.am-ը՝ պնդելով, սակայն, որ դա իրենց ուղարկել է Վրաստանի իրենց գործընկեր IMEDI TV-ն: Ըստ էության, դա Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած՝ հայկական դիրքը խոցելու նույն տեսանյութն էր, որի իսկությունը հայկական պաշտոնական աղբյուրներից հաստատված չէ:
Ավելի ուշ կայքում հրապարակվեցին ևս երկու տեսանյութեր («Ադրբեջանական ՊՆ-ի տեսանյութի տարօրինակությունը», «Ադրբեջանցիները կեղծ տեսանյութեր են տարածում. «սրանք մոռացել են, որ Տավուշում գիշերը մութ է լինում»»), որոնցով, փաստորեն, կայքն ընդունում էր, որ «վրացի գործընկերների» ուղարկած «էքսկլյուզիվ տեսանյութը» այնքան էլ էքսկլյուզիվ չէ, ավելին՝ դրանում կան «տարօրինակություններ»: Այնուամենայնիվ, առաջին հրապարակումն այդպես էլ կայքից չի հեռացվել:
Ռուսական Gazeta.ru կայքը հուլիսի 13-ին, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումներին, գրել էր, որ հայկական կողմն ունի 5 զոհ։
Կայքը հղում էր անում РИА «Новости»-ին, որը, սակայն, նման բովանդակությամբ նյութ չէր գրել։
ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը «Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում հայտարարել էր, որ Gazeta.ru-ի լուրը չի համապատասխանում իրականությանը և հայկական կողմը կորուստներ չունի։
Ստեփանյանի խոսքով՝ հավանաբար շփոթություն է տեղի ունեցել, և Gazeta.ru-ն վիրավորներին ներկայացրել է որպես զոհեր։
Այսպիսով, վերջին երկու օրերին ապատեղեկատվությունների տարածման հիմնական հարթակ են դարձել սոցցանցերը, որտեղ օգտատերերի համար գործնականում ավելի դժվար է զատել իրականը կեղծից։ Ռուսական կայքերը ևս անմասն չեն մնացել Հայաստանի վերաբերյալ ապատեղեկատվություն տարածելուց։

Пользующиеся эскаляцией на границе. Фейковые новости за последние двa дня
Начиная с полудня 12 июля напряженность на тавушском участке армяно-азербайджанской границы создала благоприятную почву для распространения дезинформации и сеющих панику новостей.
Взломанные армянские аккаунты — источник фейковых новостей
Параллельно с напряжением на границе, в армянском сегменте Facebook распространились записи, якобы сделанные армянскими пользователями, в которых они «сообщали» о нескольких десятках жертв с армянской стороны, обвиняя руководство страны в сокрытии данных.
В особенности широкое распространение сегодня получил пост пользователя под именем «Марине Агабабян», который, ссылаясь на служащего в армии брата, написал о более чем 37 жертвах в армянской армии.
Однако, как выяснилось, этот аккаунт был взломан азербайджанскими хакерами, которые и распространили этот сеющий панику пост.
Выяснилось также, что посты с аналогичным содержанием распространили и другие фейковые пользователи.
Примечательно, что авторы таких записей, как правило, представляются как сестра военнослужащего, его брат, дядя, тетя и т.д.
Последние в основном пишут на армянском языке, и при изучении их аккаунтов трудно найти какие-либо доказательства взлома.
Они активно делятся своими постами в группах Facebook и в комментариях под другими постами.
Доверчивым читателям трудно заметить, что информация является ложной, вследствие чего возникает паника, которая ставит под сомнение достоверность официальной информации.
Эксклюзивная публикация «Грапарак»
Следует отметить, что, за некоторыми исключениями, армянское медиа-пространство в значительной степени воздержалось от публикации дезинформации, распространяемой азербайджанской стороной.
Сайт «Грапарак» опубликовал видео из азербайджанских источников, утверждая, однако, что оно было отправлено им их грузинским партнером IMEDI TV. По сути, это было то же самое видео об атаке на армянскую позицию, распространенное Министерством обороны Азербайджана, подлинность которого не была подтверждена официальными армянскими источниками.
Позже на сайте были опубликованы еще два видео («Странность видео Министерства обороны Азербайджана», «Азербайджанцы распространяют фейковые видео. «они забыли, что в Тавуше ночью бывает темно»»). Тем самым сайт, по сути, признал, что отправленное «грузинскими партнерами эксклюзивное видео», не такое уж и эксклюзивное, более того, в нем есть «странности». Тем не менее первая публикация так и не была удалена с сайта.
Российское издание «Газета.Ru» 13 июля в статье об эскаляции на армяно-азербайджанской границе написало, что со стороны Армении погибли пятеро человек.
В качестве источника автор статьи указывает РИА «Новости», которое, однако статьи с подобным содержанием не публиковало.
Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян в беседе с «Платформой проверки фактов» заявила, что новость «Газета.Ru» не соответствует действительности, и с армянской стороны потерь нет.
По словам Степанян, скорее всего произошла путаница, и «Газета.Ru» представило раненых как погибших.
Таким образом, в последние два дня основной платформой для распространения дезинформации стали социальные сети, где пользователям на практике гораздо сложнее отличить реальное от ложного. Российские сайты также остались небезучастными к распространению дезинформации касательно Армении.