Գուրգեն Եղիազարյանի սուտը Վլադիմիր Պուտինի մասին
Օրերս տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ԱԱԾ պետի նախկին տեղակալ Գուրգեն Եղիազարյանն անդրադառձավ Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության խնդիրներին։
Քննադատելով Սերժ Սարգսյանի 10 տարվա գործունեությունը՝ Եղիազարյանը հորդորեց նրան «գոնե վերջին մի քանի ամիսը զբաղվել արտաքին քաղաքականությամբ»։
ԱԱԾ նախկին պետի տեղակալը օրինակ բերեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գործունեությունը՝ ասելով  «երբ Պուտինը մի քայլի դիմում է, սկզբից մտածում է իր երկրի շահի մասին․ ո՛չ փեսու, ո՛չ հորեղբոր տղու, ո՛չ ախպոր»։
Նշենք սակայն, որ ի հեճուկս Հայաստանում օտար պետության նախագահի «փաստաբանի» դեր ստանձնած նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի պնդումներին՝ Ռուսաստանում կան բազմաթիվ քաղաքական և հասարակական գործիչներ, ովքեր իրենց գործունեության ընթացքում բազմիցս ապացուցել և հրապարակել են փաստեր Պուտինի և իր մերձավոր շրջապատի կոռումպացված լինելու մասին։
Մասնավորապես, քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին վերջերս հրապարակել է հետաքննություն, որում բացահայտվում են Պուտինի և իր խոհարար Եվգենի Պրիգոժինի կոռոպցիոն գործունեության մեխանիզմները, ինչպես նաև հափշտակած գումարների չափը։
«Սա խոշորագույն կարտելային գործն է Ռուսաստանում դիտարկվածներից այս պահի դրությամբ: Կարտելի միջոցով Պուտինի խոհարարը ստացել է 23 միլիարդ ռուբլու պետական պայմանագրեր և այդ գումարի նշանակալի մասը պարզապես գողացել է», — գրում է Նավալնին։
Հատկանշական է, որ այս հետաքննության մեջ անմասն չի մնացել նաև Հայաստանում տեղակայված ՌԴ զորամասը։ Ըստ հրապարակված փաստաթղթի՝ Պրիգոժինին պատկանող ընկերություններից մեկը գրանցված է Հայաստանում տեղակայված ՌԴ զորամասերից մեկում, որտեղ գործում է «ԱՍՊ» ՍՊԸ-ն։ Հենց այս ընկերությունն է հաղթել զորամասի սննդի սպասարկման համար մրցույթը:
Սա իհարկե Պուտինի և իր մերձավորների կոռումպացվածությունն ապացուցող միակ հրապարակումը չէ: Համացանցում առկա են բազմաթիվ հետաքննություններ Պուտինի հետ առնչվող բանկերի, նավթային և գազային խոշոր ընկերությունների, ինչպես նաև մի շարք գործարանների մասին։
Անհասկանալի է մնում թերևս ԱԱԾ նախկին պետի տեղակալ Գուրգեն Եղիազարյանի օտար պետության ոչ այնքան ազնիվ նախագահի գովաբանությունը այն պարագայում, երբ հակառակում ապացուցող փաստերը հասանելի են բոլորին։
Թեգեր` АрменияГурген ЕгиазарянкоррупцияНавальныйПутинРоссияРФաածԱՍՊԳուրգեն ԵղիազարյանԵվգենի ՊրիգոժինկոռուպցիահետաքննությունՆավալնիյՊուտինՌԴՌԴ զորամասՌուսաստան
Ռուսաստանը չի հեռացվել Եվրոպայի խորհրդից․ հայկական մեդիայի շտապողականությունը
21:15, 25 Փտր, 2022
Փետրվարի 25-ի երեկոյան հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկություն տարածեցին, թե իբր Ռուսաստանը հեռացվել է Եվրոպայի խորհրդից՝ Ուկրաինայի դեմ նախաձեռնած ռազմական...

Ложь Гургена Егиазаряна о Владимире Путине
На днях бывший заместитель главы Службы национальной безопасности (СНБ) Гурген Егиазарян в ходе пресс-конференции обратился ко внутренним и внешнеполитическим проблемам Армении.
Критикуя деятельность Сержа Саргсяна на протяжении 10 лет, Егиазарян призвал президента «хотя бы в оставшиеся несколько месяцев заняться внешней политикой».
В качестве примера бывший заместитель главы СНБ привел деятельность президента Российской Федерации Владимира Путина, ометив, что «перед тем, как предпринять какой-либо шаг, Путин сначала думает об интересах своей страны, а не о зяте, не о сыне дяди, не о брате».
Отметим, однако, что вопреки утверждениям бывшего высокопоставленного чиновника, возложившего на себя обязанности адвоката главы иностранного государства в Армении, в России есть много политических и общественных деятелей, которые в течение своей деятельности неоднократно доказывали и публиковали факты о коррумпированности Путина и ближайшего его окружения.
В частности, политический деятель Алексей Навальный недавно опубликовал расследование, в котором раскрываются механизмы коррупционной деятельности Путина и его повара Евгения Пригожина, а также масштаб хищений.
«До настоящего момента, это самое крупное картельное дело, рассмотренное в России. «Повар Путина» через картель получил государственные договора на сумму 23 миллиарда рублей, и большую часть этой суммы он просто украл», — пишет Навальный.
Примечательно, что осталась небезучастной к этому расследованию и дислоцированная в Армении войсковая часть РФ. Согласно опубликованному документу, одна из принадлежащих Пригожину компаний зарегистрирована в одной из войсковых частей РФ в Армении, где действует ООО «АСП». Именно эта компания выиграла конкурс на обеспечение продовольствием войсковой части.
Эта публикация, конечно же, не единственная доказывающая коррумпированность Путина и ближайшего его окружения. В интернете есть масса расследований об имеющих с Путиным связь банках, крупных нефтяных и газовых компаниях, а также ряде заводов.
Остается не ясным, пожалуй, не вполне справедливая похвала бывшего заместителя главы СНБ Гургена Егиазаряна в адрес президента иностранного государства в том случае, когда факты, доказывающие обратное, доступны всем.