Օգոստոսի 1-ին ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի և Ռուսաստանի միջև ձերբակալված անձանց լայնածավալ փոխանակման արդյունքում Ռուսաստան վերադարձողների մեջ էր նաև ռուսական ծագումով իսպանացի «լրագրող» Պաբլո Գոնսալեսը։ Նրա իրական անունը, պարզվեց, Պավել Ռուբցով է, և նա ոչ թե լրագրող է, այլ լրտես։
Գոնսալես-Ռուբցովը Լեհաստանում Ռուսաստանի Դաշնության օգտին լրտեսելու մեղադրանքով ձերբակալվել էր 2022-ին՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով փախստականների ճգնաժամը լուսաբանելու ընթացքում։ Ըստ մեղադրանքի, նա իր լրագրողական գործունեության ամբողջ ընթացքում լրտեսել է Մոսկվայի համար և տեղեկություններ հավաքել ինչպես պատերազմական գոտիներից, այնպես էլ մի շարք ռուս ընդդիմադիր գործիչների մասին։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հավաքել է փաստեր ու տեղեկություններ՝ արցախյան պատերազմին որոշակի առնչություն ունեցած լրագրողի գործունեության հետաքրքիր դրվագների մասին։
Պաբլո Գոնսալեսը՝ Արցախում
Հայկական շրջանակներում Գոնսալես-Ռուբցովը հայտնի դարձավ 2020 թվականի արցախյան պատերազմի ընթացքում։ Նա հանդես էր գալիս որպես իսպանական EFE լրատվական գործակալության լրագրող։ Հոկտեմբերի 1-ին Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունի քաղաքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության թիրախավորման հետևանքով վիրավորվել էին նաև մի խումբ լրագրողներ։ Այդ օրը լրագրողն իր X-ի միկրոբլոգում հրապարակում էր արել՝ նշելով, որ նրան հաջողվել է փրկվել Բարսելոնայի ակումբի նշանով գնդակի շնորհիվ, որն ընկած է եղել բակերից մեկում և գրավել նրա ուշադրությունը: Նա պատմել էր, որ գնացել էր նկարելու գնդակը և այդ պատճառով հրետակոծության պահին իրեն հաջողվել էր բակում պառկել գետնին և փրկվել: Գոնսալես-Ռուբցովի այս հրապարակումը լուսաբանվել էր մի շարք հայկական լրատվամիջոցներում, ինչպես նաև տեղ գտել Իսպանիայում ՀՀ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում։
Արցախում շատերն էին մտերմացել լրագրողի հետ, և ինչպես երևում է ֆեյսբուքյան հրապարակումներից, բոլորը վստահում էին նրան։
Արցախցի լուսանկարիչ Սևակ Ասրյանն իր էջում հրապարակել էր տեսանյութ, որտեղ երևում էր, թե ինչպես է Գոնսալես-Ռուբցովը հրետակոծությունից տուժածներին օգնում տեղափոխվել հիվանդանոց։
Ասրյանը հետագայում նաև անդրադարձել էր լրագրողի ձերբակալության լուրերին՝ նշելով, որ ցանկացած պարագայում լրագրողի կողքին է։
Ուշագրավ է նաև, որ որպես EFE իսպանական լրատվականի թղթակից՝ Գոնսալես-Ռուբցովը 2020 թ․ հոկտեմբերի 23-ին նաև հարցազրույց է անցկացրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Գոնսալես-Ռուբցովի գործունեությունն ու ձերբակալությունը Լեհաստանում
Գոնսալես-Ռուբցովն իրականում կիսով չափ իսպանացի է և կիսով չափ ռուս․ նրա մայրը՝ Մարիա Ելենա Գոնսալեսը, ԽՍՀՄ-ում ներգաղթյալ ընտանիքից էր։ Հայրը խորհրդային գիտնական Ալեքսեյ Ռուբցովն է։
«Ամերիկայի ձայնը» գրել էր, որ Գոնսալեսի մորական պապը՝ Անդրես Գոնսալեսը, 9 տարեկան էր, երբ նրանց ընտանիքը որոշել էր Իսպանիայում քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ Ֆրանկոյի ռեժիմից փախչել Ռուսաստան։
Այսպես, լրագրող, 42–ամյա Պաբլո Գոնսալես–Ռուբցովը ապրել է Մոսկվայում կյանքի առաջին 9 տարիները՝ մինչև ծնողների ամուսնալուծությունը, և Իսպանիա տեղափոխվել մոր հետ։ Նա վարժ ռուսերեն է խոսում, իսկ ռուսական անունը վերցրել է հորից, որը մինչ այժմ ապրում է Մոսկվայում։
Օգտագործելով իր ծագումը և լեզուների իմացությունը՝ Գոնսալես-Ռուբցովը, որը հետսովետական տարածաշրջանի երկրներում մասնագիտացած լրագրող է հանդես գալիս 2014 թվականից, նաև հաջողել էր շահել ռուս ընդդիմադիր մի շարք գործիչների վստահությունը։
Մասնավորապես, նա մտերմացել և տեղեկություններ է հավաքել Բորիս Նեմցովի դուստր Ժաննա Նեմցովայից։ Ինչպես հայտնել էր ռուսական «Ագենտստվո» լրատվականը, Գոնսալես-Ռուբցովը Նեմցովային հանդիպել էր 2016 թվականին Բրյուսելում՝ Բորիս Նեմցովի սպանության գործով ԵԽԽՎ հատուկ զեկուցողի թեկնածության քննարկման ժամանակ։ Հենց այդ օրերին էր նա շահել Նեմցովայի վստահությունը և հետագայում ընկերական հարաբերությունների շնորհիվ տեղեկություններ հավաքել Նեմցովի հիմնադրամի գործունեության մասին։
Լրագրողը նաև կապեր էր հաստատել ռուս ընդդիմադիր գործիչներ Իլյա Յաշինի և Վլադիմիր Կարա Մուրզայի հետ, որոնք, ի դեպ, այն ռուս քաղբանտարկյալներից են, որոնք դուրս են բերվել ռուսական բանտերից օգոստոսի 1-ին ունեցած փոխանակման արդյունքում։
Որպես ֆրիլանս լրագրող՝ Գոնսալես-Ռուբցովը նաև աշխատել է «Ամերիկայի ձայնի»՝ ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող լրատվական գործակալության համար։ Այս տեղեկությունն «Ամերիկայի ձայնից» հաստատել էին AP լրատվական գործակալության հարցմանն ի պատասխան:
«Պաբլո Գոնսալեսը կարճ ժամանակով թղթակցել է «Ամերիկայի ձայնին» որպես ֆրիլանսեր՝ սկսած 2020 թվականի վերջից»,- ասել էր լրատվամիջոցի ներկայացուցիչ Էմիլի Ուեբը ու հավելել․ «Որպես ֆրիլանսեր, որը հոդվածներ է տրամադրել մի շարք լրատվամիջոցների, նրա ծառայությունները կազմակերպվել են երրորդ կողմի ընկերության միջոցով»:
2022 թ․ փետրվարի 27-ին, սակայն, Գոնսալես-Ռուբցովը կալանավորվել էր լեհ-ուկրաինական սահմանին՝  Լեհաստանի իրավապահների կողմից։ Ըստ նրա, նա սահմանին էր գտնվում լրագրողական գործունեություն ծավալելու և ռուս-ուկրաինական պատերազմը լուսաբանելու համար։
Լեհաստանի իշխանությունները նրան մեղադրում էին լրագրողի իր կարգավիճակն օգտագործելով Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր շտաբի գլխավոր հետախուզական վարչության համար տեղեկատվություն հավաքելու համար։
Դեռ այս տարվա մարտին, ի պաշտպանություն անազատության մեջ գտնվող Գոնսալես-Ռուբցովի, Lրագրողների միջազգային ֆեդերացիան հաղորդագրություն էր տարածել, որում նշվում էր, որ իսպանացի անկախ լրագրող Պաբլո Գոնսալեսը միակ լրագրողն է, որը բանտարկված է ԵՄ անդամ երկրում։
«ԵՄ անդամ երկրի համար անընդունելի է լրագրողին կալանավորել նման կամայական ձևով: Ոչ միայն ոտնահարվում են Պաբլո Գոնսալեսի՝ որպես քաղաքացու և որպես լրագրողի հիմնարար իրավունքները, այլև մամուլի ազատությունը և հանրության՝ իմանալու իրավունքը»,- նշվել էր հայտարարության մեջ։
Ձերբակալությունը քննադատվել էր նաև Amnesty International և «Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից։
Նրա կինը՝ 38–ամյա Օյհանա Գոյրիենան, ծիծաղելի էր համարել ամուսնուն առաջադրված մեղադրանքը։
Թեգեր` 44-օրյա պատերազմլրտեսՊաբլո Գոնսալես-Ռուբցովռուսական քարոզչությունՌուսաստան
Խաչատուր Սուքիասյանը մանիպուլացնում է․ 44-օրյա պատերազմում ամենաշատ զոհերն Արցախից էին
13:20, 9 Սպտ, 2024
Խաչատուր Սուքիասյանը սեպտեմբերի 3-ին Factor.am լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում մանիպուլյատիվ հայտարարություն է արել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի մասին։  Նա, մասնավորապես, անդրադառնալով...
Կրեմլյան քարոզչամիջոցները սուտ տեղեկություններ են տարածում ԵՄ-ՀՀ քաղհասարակության պլատֆորմի անդամների ընտրության մասին
11:20, 20 Օգս, 2024
Կրեմլի քարոզիչները, որոնց հիմա ընդունված է անվանել Z-քարոզիչներ (Ուկրաինայի դեմ սկսած պատերազմում ռուսական զորքերն իրենց փոխադրամիջոցների վրա օգտագործում էին Z...

Среди лиц, вернувшихся в Россию 1-го августа в результате широкомасштабного обмена задержанными между США, Германией и Россией, был и испанский «журналист» с русскими корнями Пабло Гонсалес. Как оказалось, его настоящее имя – Павел Рубцов, и он не журналист, а шпион.
Гонсалес-Рубцов был задержан в 2022 году по обвинению в шпионаже в Польше в пользу Российской Федерации во время освещения кризиса беженцев в результате российско-украинской войны. Согласно обвинению, на всем протяжении своей журналистской деятельности он шпионил на Москву и собирал сведения как о зонах военных действий, так и о ряде российских оппозиционных деятелей.
«Платформа проверки фактов» собрала интересные факты и сведения о деятельности журналиста, имеющего некоторое отношение к арцахской войне.
Пабло Гонсалес в Арцахе
В армянских кругах о Гонсалесе-Рубцове стало известно во время арцахской войны 2020 года. Он выступал в качестве корреспондента испанского информационного агентства EFE. 1-го октября в Нагорном Карабахе, в городе Мартуни в результате обстрела азербайджанскими вооруженными силами гражданского населения были ранены и несколько журналистов. В тот день журналист написал в своем микроблоге в X, что ему удалось спастись благодаря мячу с эмблемой клуба Барселоны, брошенному в одном из дворов, который привлек его внимание. Он рассказал, что пошел сфотографировать этот мяч, и во время артобстрела ему удалось лечь на пол во дворе и спастись. Публикация Гонсалеса-Рубцова освещалась в ряде армянских СМИ, а также была размещена на странице посольства Испании в РА в фейсбуке.
В Арцахе многие сблизились с журналистом, и, как видно из публикаций в фейсбуке, все ему доверяли.
Арцахский фотограф Севак Асрян опубликовал на своей странице видеозапись, в которой видно, как Гонсалес-Рубцов помогает перевозить пострадавших при артобстреле в больницу.
В дальнейшем Асрян написал и об известиях о задержании журналиста, отметив, что в любом случае поддерживает его.
Примечательно также, что Гонсалес-Рубцов как корреспондент испанского информагентства EFE 23 октября 2020 года взял интервью у премьер-министра РА Никола Пашиняна.
Деятельность и задержание Гонсалеса-Рубцова в Польше
На самом деле Гонсалес-Рубцов наполовину испанец и наполовину русский: его мать, Мария Елена Гонсалес, происходит из семьи, иммигрировавшей в СССР. Отец – советский ученый Алексей Рубцов.
«Голос Америки» писал, что деду Гонсалеса по матери, Андресу Гонсалесу, было 9 лет, когда во время гражданской войны в Испании их семья решила сбежать от режима Франко в Россию.
Таким образом, 42-летний журналист Пабло Гонсалес-Рубцов прожил в Москве первые 9 лет своей жизни, до развода родителей, а затем переселился в Испанию вместе с матерью. Он бегло говорит по-русски, а русское имя взял у отца, который до сих пор живет в Москве.
Пользуясь своим происхождением и знанием языков, Гонсалес-Рубцов, который с 2014 года выступает специализированным журналистом в странах постсоветского региона, смог войти в доверие к ряду российских оппозиционных деятелей.
В частности, он сблизился с дочерью Бориса Немцова Жанной Немцовой и собирал у нее сведения. Как сообщило российское издание «Агентство», Гонсалес-Рубцов встретился с Немцовой в 2016 году в Брюсселе во время обсуждения кандидатуры спецдокладчика ПАСЕ по делу об убийстве Бориса Немцова. Именно в те дни он и вошел в доверие к Немцовой и в дальнейшем благодаря дружеским отношениям собирал сведения о деятельности фонда Немцова.
Журналист также общался с российскими оппозиционерами Ильей Яшиным и Владимиром Кара-Мурзой; кстати, они были в числе российских политзаключенных, освобожденных из российских тюрем в результате обмена 1-го августа.
Как журналист-фрилансер Гонсалес-Рубцов работал также на информационное агентство «Голос Америки», финансируемое правительством США. Эту информацию подтвердили в «Голосе Америки» в ответ на запрос информационного агентства AP.
«Пабло Гонсалес недолгое время, с конца 2020 года, сотрудничал как фрилансер с «Голосом Америки»,- сказала представитель издания Эмили Уэбб и добавила: — «Он как фрилансер передавал статьи ряду СМИ, его услуги организовывались через компанию третьей стороны».
Однако 27 февраля 2022 года Гонсалес-Рубцов был арестован правоохранительными органами Польши на польско-украинской границе. По его словам, на границе он осуществлял журналистскую деятельность и освещал российско-украинскую войну.
Власти Польши обвинили его в том, что он, пользуясь статусом журналиста, собирал информацию для Главного разведывательного управления Генштаба Российской Федерации.
Еще в марте этого года Международная федерация журналистов распространила заявление в защиту Гонсалеса-Рубцова, находящегося в неволе, в котором говорилось, что независимый испанский журналист Пабло Гонсалес – единственный журналист, заключенный в стране-члене ЕС.
«Для страны-члена ЕС недопустимо арестовывать журналиста в такой произвольной форме. Попираются не только фундаментальные права Пабло Гонсалеса как гражданина и как журналиста, но и свобода прессы и право общественности знать», — говорилось в заявлении.