Ինչպես է ՀԱՊԿ-ն արձագանքել հայ-ադրբեջանական բախումներին նախկինում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) հուլիսի 14-ին հայտարարություն տարածեց՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներին։ Հայտարարության մեջ ՀԱՊԿ-ն լուրջ մտահոգություն էր հայտնում՝ կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարման հետ։
«Այս իրավիճակը չի նպաստում երկու հարևան պետությունների սահմանային դրության կարգավորմանը, որոնցից մեկը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, հանդիսանում է ՀԱՊԿ անդամ-երկիր […]։ Ընդգծում ենք հրադադարի ռեժիմի վերականգման անհրաժեշտությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում»,- նշված էր հայտարարության մեջ։
Այս հայտարարությունը շահարկումների առիթ դարձավ տարբեր քաղաքական շրջանակների կողմից։ Շատերը պնդեցին, որ քանի որ Հայաստանն է ՀԱՊԿ անդամ, ապա կազմակերպությունը պետք է Ադրբեջանի՛ն կոչ աներ դադարեցնել կրակը։
Բացի սա, ՀԱՊԿ այս հայտարարությունը տարբեր շրջանակներ սկսեցին կապել Հայաստանի ներկա իշխանությունների հետ։
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը «5-րդ ալիքին» հուլիսի 14-ին տված հարցազրույցում ՀԱՊԿ-Հայաստան հարաբերությունները որակեց շատ լարված և դա կապեց ՀԱՊԿ նախկին քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ Հայաստանում հարուցված քրեական գործի հետ։
168․am-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի հյուր ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը ևս ՀԱՊԿ այս չեզոք հայտարարությունը պայմանավորեց Յուրի Խաչատուրովի դեմ հարուցված քրեական գործով՝ նշելով, որ դրանով Փաշինյանի իշխանությունը վնասել է պետական շահը։ «Եվ հիմա մենք ուզում ենք, որ ՀԱՊԿ-ից մենք ունենանք ավելի ընդգծված հասցեական պատասխա՞ն։ Կունենայինք, եթե նորմալ աշխատեինք ՀԱՊԿ հետ»,- հայտարարեց Ջամալյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել, թե ինչպիսին էին նախկինում հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերի վերաբերյալ ՀԱՊԿ հայտարարությունները, հասկանալ դրանց հռետորաբանությունը և պարզել, թե արդյո՞ք այս անգամ կազմակերպության հայտարարությունը իսկապես բացառիկ է իր  չեզոքությամբ։
2018
Մինչ այս, հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճ էր արձանագրվել նաև 2018 թ. սեպտեմբերին, երբ հակառակորդը գնդակոծում էր Տավուշի սահմանամերձ գյուղերը։ Լարվածության արդյունքում հակառակորդի կրակոցից վիրավորվել էր Կոթի գյուղի բնակիչ Սուրեն Սեփխանյանը, իսկ մի քանի օր անց զոհվել էր պայմանագրային զինծառայող Հայկազ Մաթևոսյանը։ Այս լարվածությանը ՀԱՊԿ-ն արձագանքել էր գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հայտարարությամբ․ «Մտահոգություն ենք հայտնում վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերի և քաղաքացիական օբյեկտների վրա գնդակոծության դեպքերի առթիվ, որոնք հանգեցրել են մարդկային կորուստների»,- ասված էր հայտարարության մեջ։ Կազմակերպությունը կոչ էր անում նաև դադարեցնել հայկական բնակավայրերի գնդակոծումը․ «ՀԱՊԿ անդամ երկիր Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության սպառնալիքի աճը թույլ չտալու նպատակով՝ կոչ ենք անում դադարեցնել գնդակոծությունը և ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում լարվածության ավելացումը»։
2016
2016 թ. դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան Չինարի գյուղի մոտակայքում ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել էին դիվերսիոն ներթափանցման փորձ։ Չնայած հայկական Զինված ուժերը կանխել էին հակառակորդի դիվերսիան և հետ շպրտել ելման դիրքեր, այնուամենայնիվ, հայկական կողմն ունեցել էր 3 զինվորականի կորուստ։
Այս առիթով ՀԱՊԿ-ն տարածել էր կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հայտարարությունը, որում նշվում էր, որ ՀԱՊԿ քարտուղարությունում տագնապով են ընդունել Հայաստանի Չինարի գյուղի մոտ եղած զինված բախման մասին տեղեկությունը: «ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքում այդ գործողությունը դիտարկում ենք որպես սադրանք»,- ասված էր հայտարարության մեջ։ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն էր հայտնել հրադադարի պարբերական խախտումների առնչությամբ։ «Թվում էր թե երկու կողմերի, ինչպես նաև մի շարք պետությունների առաջնորդների գործադրած ջանքերը հաշվի առնելով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացն ավելի ակտիվ կընթանա, բայց հրադադարի պայմանավորվածությունների պարբերական խախտումների վերաբերյալ վերջին շրջանում տարածաշրջանից ստացվող տեղեկությունները և առավելևս զինծառայողների մահվան դեպքերի բերած դեկտեմբերի 29-ի հերթական միջադեպը հարուցում են լուրջ մտահոգություն»,- կարդում ենք պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
2015
2015 թ. սկզբին ադրբեջանական ուժերը սկսել էին դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր կատարել և գնդակոծել Տավուշի սահմանամերձ համայնքները։ Դիվերսիաների և գնդակոծման հետևանքով մի քանի օրերի ընթացքում սպանվել էին Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Վանիկ Ղուկասյանը և Ոսկեվան գյուղի բնակիչ Սերյոժա Սարգսյանը, վիրավորվել էր Լևոն Անդրեասյանը։
Այս առնչությամբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ «խորը անհանգստություն էր հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի շփման գծում վերջին լարվածության հետ կապված և կրկին վերահաստատել ՀԱՊԿ-ի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու խնդրի խաղաղ կարգավորմանը»։
Ինչպես տեսնում ենք, ՀԱՊԿ-ի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունների վերաբերյալ հայտարարությունները մշտապես եղել են չեզոք, ոչ մի անգամ այս կառույցը հստակ չի մատնանշել «մեղավոր» կողմին և մշտապես կոչն ուղղել է «երկու կողմերին»։ Թերևս, մի փոքր բացառություն է կազմել 2018 թվականին ՀԱՊԿ քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հայտարարությունը, որտեղ նշվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերի և քաղաքացիական օբյեկտների վրա գնդակոծության դեպքերի մասին։ Դրանով հանդերձ, այդ հայտարարությունում ևս բացակայում են ուղիղ ձևակերպումներ Ադրբեջանի հասցեին։
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է փաստել, որ ՀԱՊԿ վերջին հայտարարությունը միակը չէ, որտեղ ՀԱՊԿ-ն չեզոք ու անհասցե ձևակերպումներ է օգտագործում։ Հետևաբար, մանիպուլյատիվ են Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի և Դավիթ Ջամալյանի այն պնդումները, թե ՀԱՊԿ այս չեզոք հայտարարությունը պայմանավորված է այդ կառույցի նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ հարուցված քրեական գործով և Հայաստան-ՀԱՊԿ լարված հարաբերություններով։
Թեգեր` էսկալացիաՀԱՊԿՅուրի ԽաչատուրովՉինարիՏավուշ
ՀԱՊԿ-ում գոյացած պարտքը չմարելու դեպքում Հայաստանին ֆինանսական տույժեր չեն սպառնում
12:02, 8 Օգս, 2024
Վերջին օրերին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի մասնակցելու Նովոսիբիրսկում օգոստոսի 14-16-ին անցկացվելիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) «Կոբալտ-2024», այնուհետև՝...
Որոշում կա՞, թե՞ ոչ․ Տավուշից սահմանազատում սկսելու մասին պաշտոնյաների հակասական պնդումները
19:04, 4 Ապր, 2024
Ապրիլի 3-ին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, թե Ադրբեջանի ցանկությամբ է սահմանազատումը սկսվելու Տավուշի...

Как ОДКБ реагировала на эскаляцию на армяно-азербайджанской границе в прошлом
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) 14 июля распространила заявление об эскаляции на армяно-азербайджанской границе. В заявлении ОДКБ выразила серьезную озабоченность в связи с обострением обстановки на армяно-азербайджанской границе.
«Складывающаяся ситуация не способствует нормализации обстановки на границе двух соседних государств, одно из которых — Республика Армения — является государством-членом ОДКБ… Подчеркиваем необходимость немедленного восстановления режима прекращения огня в зоне ответственности ОДКБ», — говорится в заявлении.
Это заявление послужило поводом для спекуляций со стороны различных политических кругов. Многие утверждали, что, поскольку Армения является членом ОДКБ, организация должна была призвать Азербайджан прекратить огонь.
Кроме того, различные круги стали связывать это заявление ОДКБ с нынешними властями Армении.
В интервью телеканалу «5-й канал» 14 июля политолог Грант Мелик-Шахназарян назвал отношения ОДКБ-Армения очень напряженными, связав это с уголовным делом, возбужденным в Армении против бывшего секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова.
Гость программы «Ревю» сайта 168.аm, военный эксперт Давид Джамалян также обусловил это нейтральное заявление ОДКБ уголовным делом, возбужденным против Юрия Хачатурова, отметив, что тем самым власть Пашиняна нанесла ущерб государственному интересу. «А теперь мы хотим получить от ОДКБ более адресный ответ? Мы его получили бы, если нормально работали с ОДКБ», — заявил Джамалян.
«Платформа проверки фактов» решила изучить заявления ОДКБ об инцидентах на армяно-азербайджанской границе в прошлом, понять их риторику и выяснить, действительно ли на этот раз заявление организации является уникальным своей нетральностью.
2018
До этого рост напряженности на армяно-азербайджанской границе был зафиксирован в сентябре 2018 года, когда противник обстреливал пограничные селы Тавуша. На фоне напряженнсти вследствие выстрела противника был ранен житель села Коти Сурен Сепханян, а несколько дней спустя погиб военнослужащий-контрактник Айказ Матевосян. ОДКБ отреагировала на эту напряженность заявлением генерального секретаря Юрия Хачатурова. «Выражаю серьезную озабоченность в связи с участившимися в последнее время случаями обстрела армяно-азербайджанской государственной границы, а также расположенных вдоль неё приграничных населённых пунктов и гражданских объектов Республики Армения, которые привели к человеческим жертвам», — говорилось в заявлении. Организация призвала также прекратить обстрел армянских поселений. «Призываю к прекращению обстрелов и эскалации напряженности в зоне ответственности ОДКБ с целью недопущения нарастания угрозы безопасности государства – члена ОДКБ – Республики Армения», — отмечалось в заявлении.
2016
Утром 29 декабря 2016 года азербайджанские войска в районе села Чинари предприняли попытку диверсионного проникновения. Несмотря на то, что Вооруженные силы Армении предотвратили попытку диверсии противника и отбросили на исходные позиции, тем не менее армянская сторона потеряла 3 военнослужащих.
В этой связи ОДКБ распространила заявление генерального секретаря организации Николая Бордюжи, в котором отмечалось, что в Секретариате ОДКБ с особой тревогой восприняли информацию о вооруженном инциденте возле села Чинари Республики Армения. «Рассматриваем эти действия на территории государства-члена ОДКБ как провокационные», — говорилось в заявлении. Генсек ОДКБ выразил обеспокоенность в связи с регулярными нарушениями режима прекращения огня. «Казалось бы, с учетом усилий, которые были предприняты с обеих сторон, а также лидерами ряда государств, процесс урегулирования нагорно-карабахской проблемы наконец-то пойдет более активно. Однако, поступающие в последнее время из региона сообщения о регулярных нарушениях договоренностей о прекращении огня, а тем более очередной инцидент 29 декабря приведший к гибели военнослужащих, вызывают серьезную озабоченность», — отмечалось в официальном заявлении.
2015
В начале 2015 года ВС Азербайджана стали предпринимать попытки диверсионного проникновения и обстреливать пограничные общины Тавуша. В течение нескольких дней вследствие диверсий и обстрела были убиты житель села Неркин Кармирагбюр Ваник Гукасян и житель села Воскеван Сереца Саркисян, ранение получил Левон Андреасян.
В этой связи генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа во время встречи с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном «выразил глубокую обеспокоенность в связи с недавним обострением на границе Армении и Азербайджана и на линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана, вновь подтвердил безоговорочную поддержку ОДКБ мирному урегулированию карабахской проблемы».
Как видим, заявления ОДКБ о напряженности на армяно-азербайджанской границе всегда были нейтральными. Эта структура никогда четко не указывала на «виновную» сторону и всегда направляла призывы к «обеим сторонам». Небольшим исключением, пожалуй, стало заявление секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова в 2018 году, в котором упоминались случаи обстрела мирных поселений и гражданских объектов Республики Армения. Вместе с тем, в этом заявлении отсутствуют прямые формулировки в адрес Азербайджана.
В целом можно констатировать, что последнее заявление ОДКБ — не единственное, в котором ОДКБ использует нейтральные и безадресные формулировки. Следовательно, утверждения Гранта Мелик-Шахназаряна и Давида Джамаляна о том, что нейтральное заявление ОДКБ обусловлено уголовным делом, возбужденным против бывшего генерального секретаря организации Юрия Хачатурова и напряженными отношениями Армения-ОДКБ, являются манипулятивными