Իրանը պարբերաբար պաշտպանել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը. «5-րդ ալիքը» և որոշ լրատվամիջոցներ սխալվում են
14:15, 13 Սպտ, 2020
Իրանի նորանշանակ դեսպանի հայտարարությամբ խախտվել է Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը արցախյան հարցում. «5-րդ ալիք»
Ադրբեջանում Իրանի նորանշանակ դեսպանի հայտարարությունը՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, վերջին օրերին հայկական լրատվականները որակել են աննախադեպ, իսկ «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերությունը եզրակացրել է, որ դրանով, ըստ էության, խախտվել է Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը արցախյան հարցում։
«Վտանգավոր ազդակներ Թեհրանից» վերնագրված ռեպորտաժը ներկայացնելիս «5-րդ ալիքի» լուրերի թողարկման վարողը, մասնավորապես, նշում է. «Իրանի նորանշանակ դեսպանը Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հանդիպմանն ասել էր, թե Իրանը կողմ է խնդրի կարգավորմանն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում՝ դրանով, ըստ էության, խախտելով Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը արցախյան հարցում»։
Նշենք, որ սեպտեմբերի 7-ին Ադրբեջանում Իրանի նորանշանակ դեսպան Աբբաս Մուսավին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հավատարմագրերը հանձնելու ժամանակ հայտարարել էր. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում Ադրբեջանի արդար դիրքորոշմանն ու գործին՝ Ադրբեջանի գրավյալ տարածքների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում: Մենք կարծում ենք, որ այս հակամարտությունը պետք է կարգավորվի միջազգային նորմերի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության շրջանակներում»:
Blog.168.am, hayeli.am, zham.am, 4news.am կայքերը տարածել էին ՀՀԿ անդամ, ֆեյսբուքյան օգտատեր Հովհաննես Խաչատրյանի գրառումը, ըստ որի՝ «մինչև իշխանազավթումը (նկատի ունի 2018-ի հեղափոխությունը- խմբ.) Իրանը երբեք այսպիսի հայտարարություններով հանդես չէր եկել արցախյան հարցի շուրջ»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել արցախյան հակամարտության վերաբերյալ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը՝ հասկանալու, թե արդյո՞ք այս հայտարարությունն իսկապես աննախադեպ է։
Իրանը միշտ էլ ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը
Դեռ 1990-ականների սկզբից Իրանն արցախյան հակամարտության հարցում մշտապես հայտնել է իր աջակցությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցում։ Սակայն Իրանը, որպես կանոն, զուտ սահմանափակվել է պաշտոնական հայտարարություններով և արցախյան հակամարտությունում կողմնակալ դիրք չունի։ Այսպես՝ երբ 2008-ի մարտին Ադրբեջանը միակողմանի բանաձև էր ներկայացրել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում քվեարկության, Իրանը չէր քվեարկել, իսկ մեր հարևաններ Վրաստանը և Թուրքիան կողմ էին քվեարկել դրան։ Այդ բանաձևը, որն ուներ խորհրդանշական բնույթ, ճանաչում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և հայկական զինված ուժերից պահանջում էր «դուրս գալ Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից»։Աբբաս Մուսավին մինչ Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելը զբաղեցնում էր Իրանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պաշտոնը։ 2020 թ. հուլիսին, անդրադառնալով ղարաբաղյան հարցում Իրանի դիրքորոշման փոփոխության հարցին, նա նշել էր, որ այն մնում է անփոփոխ՝ շեշտելով երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու և վեճերը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու անհրաժեշտության կարևորությունը։
Նմանատիպ հայտարարություններ պարբերաբար հնչել են իրանցի պաշտոնյաների կողմից, այդ թվում՝ նախագահներ Մոհամադ Խաթամիի՝ 2004-ին և Հասան Ռոհանիի՝ 2018-ի մարտին։ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի մակարդակով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն աջակցող հայտարարություններ պարբերաբար արվել են, ինչպես, օրինակ, 2017-ին։Իրանի պաշտոնական հայտարարություններն արցախյան ազատամարտի ժամանակ շատ ավելի կոշտ էին։ Այսպես, օրինակ, 1992-ի մայիսին Washington Post-ը գրել էր, որ իրանական պետական ռադիոն մեջբերել է իրանցի դիվանագետի խոսքը, որում հայկական զինված ուժերի գործողությունները Նախիջևանի ուղղությամբ բնորոշվում էին որպես «ագրեսիա», և որ Իրանը չի ընդունի Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների որևէ փոփոխություն։ Ավելին՝ 1993-ի օգոստոսին Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Վելայաթին Բաքվում հայտարարել էր, որ Իրանը աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և կոչ արել հայկական զինված ուժերին դուրս գալ «գրավյալ տարածքներից»։
Այսպիսով, պնդումները, թե խախտվել էր Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը արցախյան հարցում և թե «մինչև իշխանազավթումը Իրանը երբեք այսպիսի հայտարարություններով հանդես չէր եկել արցախյան հարցի շուրջ», սխալ են։

Иран периодически защищал территориальную целостность Азербайджана: Некоторые СМИ и «5-й канал» ошибаются
14:15, 13 Сен, 2020
Իրանի նորանշանակ դեսպանի հայտարարությամբ խախտվել է Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը արցախյան հարցում. «5-րդ ալիք»
Недавнее заявление новоназначенного посла Ирана в Азербайджане в поддержку территориальной целостности Азербайджана было охарактеризовано армянскими СМИ как беспрецедентное, а телеканал «5-й канал» пришел к выводу, что этим заявлением, по сути, нарушена уровновешанная позиция Ирана в вопросе Арцахского конфликта.
Представляя репортаж «Опасные сигналы из Тегерана», ведущий выпуска новостей на «5-м канале», в частности, отмечает: «Новоназначенный посол Ирана заявил во время встречи с президентом Азербайджана Алиевым, что Иран выступает за урегулирование вопроса в рамках территориальной целостности Азербайджана, тем самым, по сути, нарушив уровновешанную позицию Ирана в вопросе Арцахского конфликта».
Отметим, что 7 сентября новоназначенный посол Ирана в Азербайджане Аббас Мусави во время вручения верительных грамот президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву заявил: «Исламская Республика Иран поддерживает справедливую позицию и правое дело Азербайджана в вопросе оккупированных территорий Азербайджанской Республики, нагорно-карабахском конфликте. Мы считаем, что этот конфликт должен быть урегулирован в рамках международных норм, территориальной целостности и суверенитета Азербайджана».
Сайты Blog.168.am, hayeli.am, zham.am, 4news.am перепечатали запись пользователя Facebook Ованнеса Хачатряна, по словам которого «до узурпации власти (имеется в виду революция 2018 года, — прим.ред.) Иран никогда не выступал с подобными заявлениями вокруг Арцахского вопроса».
«Платформа проверки фактов» решила изучить официальную позицию Ирана в вопросе Арцахского конфликта, чтобы понять, действительно ли это заявление является беспрецедентным.
Иран всегда признавал территориальную целостность Азербайджана
С начала 1990-х годов Иран всегда выражал свою поддержку территориальной целостности Азербайджана в вопросе Арцахского конфликта. Однако Иран, как правило, ограничивается официальными заявлениями и предвзятой позиции в вопросе Арцахского конфликта не имеет. Так, когда в марте 2008 года Азербайджан представил на голосование в Генеральную Ассамблею ООН одностороннюю резолюцию, Иран не проголосовал, а наши соседи Грузия и Турция проголосовали за резолюцию. В резолюции, носившей символический характер, признавалась территориальная целостность Азербайджана и требовалось вывести вооруженные силы Армении «с оккупированных территорий Азербайджана». До назначения послом в Азербайджане Аббас Мусави занимал должность пресс-секретаря МИД Ирана. В июле 2020 года, касаясь вопроса изменения позиции Ирана по отношению к Арцахской проблеме, Мусави отметил, что она остается неизменной, подчеркнув важность уважения суверенитета и территориальной целостности стран и необходимость мирного урегулирования споров.
Подобные заявления периодически звучали со стороны иранских официальных лиц, включая президентов Мохаммада Хатами в 2004 году и Хасана Рухани в марте 2018 года. Заявления в поддержку территориальной целостности Азербайджана на уровне посла Ирана звучали регулярно, например, в 2017 году. Во время Арцахской освободительной войны официальные заявления Ирана были намного резче.
Так, например, в мае 1992 года газета Washington Post сообщила, что государственное радио Ирана процитировало иранского дипломата, описавшего действия вооруженных сил Армении в направлении Нахичевана как «агрессию», и что Иран не допустит никаких изменений в границах между Арменией и Азербайджаном. Более того, в августе 1993 года министр иностранных дел Ирана Али Акбар Велаяти заявил в Баку, что Иран поддерживает территориальную целостность Азербайджана, и призвал вывести вооруженные силы Армении с «оккупированных территорий».
Таким образом, утверждения о том, что уровновешанная позиция Ирана в вопросе Арцахского конфликта была нарушена и что «до узурпации власти Иран никогда не делал подобных заявлений», являются неверными.