Հայ-ռուսական տնտեսական կապերի մասին 3 սուտ նախագահից
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչին նվիրված քննարկումների շրջանակներում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանի հետ: Այդ հանդիպման շրջանակներում ՀՀ նախագահը, անդրադարձ կատարելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ մի քանի ոչ ճշգրիտ տվյալներ է ներկայացրել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների առկա մակարդակի մասին:
Առևտրաշրջանառությունը
Մասնավորապես, իր ելույթի սկզբում Սարգսյանը նշել է, որ 2016թ. ընթացքում Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալները գրանցել են 15% աճ: Սակայն ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակած տվյալները փաստում են, որ 2015թ. համեմատությամբ նախորդող տարում ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության աճը կազմել է ընդամենը  7.4%:
Արտահանումը
Շարունակելով իր խոսքը՝ նախագահը ընդգծել է նաև այն հանգամանքը, որ 2016թ.  արտահանման ծավալները աճել են 50%-ով: Այսուամենայնիվ, տնտեսական աճի 0.2% ցուցանիշով բնութագրվող տնտեսական համակարգից արտահանման ավելի քան 50% աճը նվազագույնը տարօրինակ է, եթե նկատի առնենք նաև այն, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ազատ առևտրի ռեժիմը գործարկվել է ԵԱՏՄ անդամակցությունից տասնամյակներ առաջ՝ 1992թ.: Այս առումով դեռևս ընթացիկ տարվա տարեսկզբին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» իրականացրել է դեպի Ռուսաստան արտահանման ապրանքային  կառուցվածքի լայնածավալ ուսումնասիրություն, որից ակնհայտ է դառնում, որ արտահանման այսպիսի աճի հիմքը ոչ թե տնտեսության ընդլայնված վերարտադրությունն է, այլ Հայաստանից դեպի Ռուսաստան թուրքական ապրանքների պարզ վերարտահանումը:
Ներդրումները
Իր ելույթի մեկ այլ հատվածում նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ «Ռուսաստանի Դաշնությունը մեր երկրում ամենամեծ ներդրողն է, և ռուսական ներդրումները Հայաստանում կազմում են մեր ընդհանուր ներդրումների 47 տոկոսը»: Այսուամենայնիվ, ՀՀ ԱՎԾ տվյալները կրկին վկայում են, որ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների մաքուր պաշարներում Ռուսաստանի մասնաբաժինը կազմում է ոչ թե 47, այլ մոտ 39 տոկոս:
Հարկ է նաև նշել, որ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Ռուսաստանի Դաշնությունից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն ընդհանուր ներդրումների զուտ հոսքերը կրճատվել են շուրջ 11 մլրդ դրամով կամ 87,2%-ով, իսկ ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերը՝ մոտ 13 մլրդ դրամով կամ 73 տոկոսային կետով:
Թեգեր` EAEUeconomyexport to EAEUInvestmentRussiaSerzh SargsyanTradeЕАЭСЕвразийский экономический союзинвестициироссийско-армянские отношенияРФСерж Саргсянторговляэкономикаэкспорт в страны ЕАЭСառևտուրարտահանումԵԱՏՄհայ-ռուսականներդրումՍերժ Սագրսյանտնտեսություն
Պապոյանի պնդումը սխալ է. Հայաստանից ՌԴ արտահանումը «ավելի լավ վիճակում» չէ
17:44, 21 Մյս, 2026
«Ես առավոտյան իմ տեղակալին հանձնարարել եմ, որպեսզի ինձ ուղարկի տվյալներ, թե որքա՞ն ապրանք ենք արտահանել Ռուսաստանի Դաշնություն անցած տարի ու...

3 лжи от президента о российско-армянских экономических отношениях
Вчера, 20 июня, президент Армении Серж Саргсян в рамках встреч, посвященных экономическому компоненту внешней политики Армении, встретился с послом РА в России Варданом Тоганяном. В ходе встречи президент Армении, обращаясь к перспективам развития экономических отношений между Арменией и Россией, предстваил некоторые неточные данные о текущем уровне двусторонних экономических отношений.
Торговый оборот
В частности, в начале своей речи Саргсян отметил, что в течение 2016 года объем внешнеторгового оборота Армении зафиксировал 15% рост. Однако данные, опубликованные Национальной статистической службой (НСС), показывают, что в 2016 году по сравнению с 2015 годом, рост объема внешней торговли Армении составил лишь 7,4%.
Продолжая свою речь, президент отметил также тот факт, что в 2016 году объем экспорта из Армении в Россию увеличился на 50%. Однако в условиях экономической системы с  показателем экономического роста в 0.2%, рост экспорта на более чем 50% по меньшей мере является странным, учитывая тот факт, что режим свободной торговли между Россией и Арменией был запущен за несколько десятилетий до вступления в Евразийский экономический союз, в 1992 году.
В связи с этим еще в начале текущего года «Союз информированных граждан» провел широкомасштабное исследование товарной структуры экспорта в Россию, из которого становится очевидно, что в основе роста экспорта лежит не расширенное воспроизводство экономики, а реэкспорт турецких товаров из Армении в Россию.
Инвестиции
В другой части своей речи Саргсян отметил, что «РФ – самый большой инвестор в нашей стране. Объем российских инвестиций составляет 47% от всех инвестиций». Однако данные НСС вновь свидетельствуют, что доля России в объеме иностранных инвестиций, поступивших в реальный сектор экономики, составляет не 47, а приблизительно 39%.
Следует также отметить, что в первом квартале текущего года, общий объем потока чистых инвестиций из России в Армению сократился приблизительно на 11 млрд драмов или на 87,2%, а чистый приток прямых инвестиций на 13 млрд драмов или 73 процентных пункта.
Метки EAEUeconomyexport to EAEUInvestmentRussiaSerzh SargsyanTradeЕАЭСЕвразийский экономический союзинвестициироссийско-армянские отношенияРФсерж саргсянторговляэкономикаэкспорт в страны ЕАЭСառևտուրարտահանումԵԱՏՄհայ-ռուսականներդրումՍերժ Սագրսյանտնտեսություն
Подходит к концу второй и последний срок президентства Сержа Саргсяна. Серж Саргсян занял пост президента десять лет назад, в 2008...