Ալիևի կեղծ հայտարարությունները՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում
Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերով ՀՀ-ից պահանջվում էր «ամբողջությամբ, անհապաղ և անպայման դուրս բերել Հայաստանի զինված ուժերն Ադրբեջանի օկուպացված հողերից»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) հիմնադրման 75-ամյակի առթիվ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ժամանակ ունեցած հեռավար ելույթում մի շարք մանիպուլյատիվ և սխալ հայտարարություններ է արել Հայաստանի և Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ։
Սակայն մինչ Ալիևի հայտարարություններին անդրադառնալը, հարկ է նշել, որ դրանցից որոշներն ադրբեջանական իշխանությունների կողմից շահարկվում են պարբերաբար և կրում են այն հիմնական թեզերը, որոնց լույսի տակ է փորձում պաշտոնական Բաքուն միջազգային հանրությանը ներկայացնել Արցախյան հակամարտությունը։
Այդպիսի թեզերից են 1993 թվականին՝ Ղարաբաղում ակտիվ ռազմական գործողությունների ժամանակ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած չորս բանաձևերը, որոնց բովանդակությունը պարբերաբար ենթարկվում է մանիպուլյացիաների։ Այս անգամ էլ Գլխավոր ասամբլեայում իր հեռավար ելույթի ժամանակ Իլհամ Ալիևը նշել է, թե Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերով Հայաստանի Հանրապետությունից պահանջվում էր «ամբողջությամբ, անհապաղ և անպայման դուրս բերել Հայաստանի զինված ուժերն Ադրբեջանի օկուպացված հողերից»։
ՄԱԿ բանաձևերը
Այդ չորս բանաձևերում, սակայն, խոսք չկա Հայաստանի զինված ուժերի մասին։
Ինչպես արդեն նշեցինք, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերն ընդունվել են Ղարաբաղում ակտիվ ռազմական գործողությունների փուլում՝ 1993 թվականին, և, ընդհանուր առմամբ, ուղղված են եղել հակամարտության գոտում մարտական գործողությունների դադարեցմանն ու հրադադարի հաստատմանը։ 822 բանաձևում ասվում է, որ Անվտանգության խորհուրդը մտահոգված է Ադրբեջանի Քելբաջարի շրջանի «տեղի հայկական ուժերի կողմից ներխուժմամբ»։ Բանաձևում որևէ խոսք չկա ՀՀ զինված ուժերի մասին։ Փոխարենը, «պատասխանատվությունը» դրվում է «տեղի հայկական ուժերի» վրա։
Պատկերն ավելի հստակ է դառնում մյուս բանաձևերում։ Այսպես, օրինակ, արդեն 853 բանաձևում ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը «կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը շարունակել կիրառել իր ազդեցությունը՝ Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի կողմից 822 բանաձևի և սույն բանաձևի պահանջները կատարելու, և նրանց կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկներն ընդունելու ուղղությամբ»։ Այսինքն, այստեղ ևս Անվտանգության խորհուրդը չի խոսում ՀՀ զինված ուժերի մասին, այլ միայն արցախցիների վրա Հայաստանի կառավարության ունեցած ազդեցության մասին։
Նույն պատկերն է նաև մյուս երկու բանաձևերի դեպքում։ 874 բանաձևում խոսվում է «վերջերս օկուպացված տարածքներից զինված ուժերի դուրսբերման ու տրանսպորտի և հաղորդակցության խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ» մասին՝ կրկին չհասցեավորելով ՀՀ-ն։ 884 բանաձևում կոչ է արվում Հայաստանի կառավարությանը «Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի կողմից 822, 853 և 874 (վերոնշյալ) բանաձևերի պահանջները կատարելու նպատակով գործածել իր ազդեցությունը և ապահովել, որ իրենց զինված արշավը շարունակելու համար ներգրավված ուժերին չտրամադրվեն միջոցներ»։
Գերեվարված սպան
Իր հեռավար խոսքում Իլհամ Ալիևն անդրադարձել է նաև այս տարվա հուլիսին Տավուշի սահմանում տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և օգոստոսի 22-ին գերեվարված հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանին։ Ըստ Ալիևի, Ալավերդյանը, իբր, եղել է դիվերսիոն խմբի հրամանատար։ «Դիվերսիոն խումբը փորձել է անցնել շփման գիծը։ 2020 թվականի օգոստոսի 23-ին այդ խմբի ղեկավարը ձերբակալվել է ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից։ Նա խոստովանել է, որ խմբավորումը ծրագրում էր ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել ադրբեջանցի զինվորականների և քաղաքացիական անձանց դեմ»։
Այս հայտարարության առնչությամբ նախ պետք է նշել, որ հայկական կողմը հերքել է Գուրգեն Ալավերդյանի՝ դիվերսանտ լինելու մասին ադրբեջանական կողմի հաղորդագրությունները։ Ըստ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հայտարարության, Գուրգեն Ալավերդյանն ադրբեջանական կողմում է հայտնվել եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվելու և մոլորվելու հետևանքով։
Արդեն մի քանի օր անց ադրբեջանցիները հրապարակել էին մի տեսանյութ, որում Գուրգեն Ալավերդյանը, իբր, խոստովանում է, որ Ադրբեջան է ներթափանցել դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու նպատակով։ Տեսանյութում, սակայն, միանշանակ երևում է, որ հայ սպան իր խոսքերը կարդում է տեքստից՝ աչքերը տողերի վրա անցկացնելով և առանց համապատասխան առոգանության։ Բայց նույնիսկ այդ դեպքում Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը չի համապատասխանում Ալավերդյանի ընթերցած տեքստին, քանի որ վերջինս ոչ մի բառ չի ասում ահաբեկչական գործողությունների մասին։
Հայկական աշխարհազորը
Իր խոսքում Ադրբեջանի նախագահը ցույց է տալիս հայաստանյան իրադարձությունների վերաբերյալ որոշակի իրազեկվածություն, օրինակ՝ որ Հայաստանում քննարկվում է աշխարհազոր ստեղծելու հարցը։
«Հայաստանի վարչապետը հայտնել է զինված աշխարհազոր ստեղծելու մասին, որը կազմված է լինելու տասնյակ հազարավոր քաղաքացիական անձանցից, որոնց ստիպելու են մասնակցել Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործողություններին»,- ասել է Իլհամ Ալիևը։
Նախ, թերևս, պետք է սկսել նրանից, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի հայտնել աշխարհազոր ստեղծելու մասին։ Աշխարհազոր ստեղծելու հարցը հանրային քննարկման ներկայացնելու մասին առաջինը հայտնել է Պաշտպանության նախարարությունը։ Ներկայում հարցը գտնվում է հանրային քննարկումների փուլում։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե «քաղաքացիական անձանց ստիպելու են մասնակցել Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործողություններին», ապա դա ամբողջությամբ կեղծ է, և աշխարհազորին անդամակցումը լինելու է բացառապես կամավորության սկզբունքով, ինչի մասին հայտնել է նաև պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։ Ըստ Պաշտպանության նախարարության ներկայացրած նախագծի, աշխարհազորը Հայաստանի վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում Հայաստանի զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգ է: Այսինքն, այստեղ որևէ խոսք չկա պարտադիր կամ ստիպողական մասնակցության մասին։
Փաշինյանի յոթ պայմանները
Անդրադառնալով Արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացին՝ Ալիևը ելույթի ժամանակ նշել է, թե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անհիմն պայմաններ է ներկայացնում բանակցային գործընթացում։ «Ադրբեջանին նրա առաջ քաշած պայմանները մեր կողմից մերժվել են»,- ասել է Ալիևը։
Թե ի՞նչ պայմաններ է նկատի ունեցել Ալիևը՝ կարելի է միայն կռահել։ Միգուցե խոսքը հուլիսյան մարտերից հետո Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած՝ Հայաստանի դիրքորոշման մասին է, որը նա ձևակերպել էր յոթ կետերով։ Այդ կետերը դժվար է համարել պայման բանակցային գործընթացը սկսելու, վերսկսելու կամ շարունակելու համար։ Դրանցից որոշները, օրինակ, առաջին կետը՝ «Հայաստանի և Արցախի ընդհանուր անվտանգության համակարգը պետք է առավել ամրապնդել․․․», ընդհանրապես վերաբերելի են միայն Հայաստանին կամ Արցախին և հասցեավորված չեն Ադրբեջանին կամ միջնորդներին։
Այսպիսով
Իլհամ Ալիևն իր ելույթում արել է այլ մանիպուլյատիվ և իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ ևս՝ կապված, օրինակ, Հայաստանում իբր ֆաշիստական գործիչ Գարեգին Նժդեհի մեծարման, Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարությունում իբր հակաադրբեջանական հայտարարությունների և Հայաստանում Ադրբեջանի նկատմամբ ատելություն սերմանելու մասին։
Ընդհանուր առմամբ՝ Ալիևի հայտարարությունները ձևակերպումներից մեկն է ադրբեջանական պաշտոնական դիրքորոշման, որը մեծամասամբ հիմնված է ապատեղեկատվության և մանիպուլյացիայի վրա և ուղղված է միջազգային հանրությանը՝ Բաքվին շահեկան կերպով ներկայացնելու և աղավաղելու Արցախյան հակամարտության էությունը։
Թեգեր` Իլհամ ալիևՂարաբաղյան հակամարտությունՄԱԿՆիկոլ Փաշինյան
Փաշինյանը կրկին մանիպուլացնում է հանրաքվեի միջոցով Արցախյան կարգավորման թեման
19:07, 17 Հնս, 2022
Հունիսի 15-ին Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին խոսել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հանրաքվեի կամ պլեբիսցիտի մասին, ինչպես այն...

В своем выступлении на пленарной сессии Генеральной Ассамблеи Организации объединенных наций (ООН), приуроченной к 75-летию основания Организации, президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал ряд манипулятивных и неверных заявлений касательно Армении и Арцахского конфликта.
Прежде чем коснуться заявлений Алиева, следует отметить, что некоторые из них регулярно манипулируются властями Азербайджана и несут в себе основные тезисы, в свете которых официальный Баку пытается представить Арцахский конфликт международному сообществу.
Одним из таких тезисов являются четыре резолюции, принятые Советом Безопасности ООН в 1993 году во время активных боевых действий в Карабахе, содержание которых регулярно подвергается манипуляциям. И на этот раз Ильхам Алиев в ходе выступления в видеоформате на заседании Генассамблеи отметил, что четырьмя резолюциями Совета Безопасности от Республики Армения требовалось «полностью, немедленно и безоговорочно вывести Вооруженные силы Армении с оккупированных территорий Азербайджана».
Резолюции ООН
Однако в этих четырех резолюциях упоминаний о ВС Армении нет.
Как мы уже отметили, резолюции Совета Безопасности ООН были приняты во время фазы активных боевых действий в Карабахе в 1993 году и, в целом, были направлены на прекращение боевых действий и установление режима прекращения огня. В резолюции 882 говорится, что Совет Безопасности обеспокоен «вторжением местных армянских сил в Кельбаджарский район Азербайджана». О Вооруженных силах РА в резолюции нет ни слова. Вместо этого «ответственность» возлагается на «местные армянские силы».
Более четкой картина становится в остальных резолюциях. Так, например, уже в резолюции 853 Совет Безопасности ООН «настоятельно призывает правительство Республики Армении продолжать оказывать своё влияние в целях обеспечения соблюдения армянами нагорно-карабахского региона Азербайджана положений резолюции 822 и настоящей резолюции и принятия этой стороной предложений Минской группы ОБСЕ». То есть, и в этой резолюции Совет Безопасности говорит не о Вооруженных силах РА, а только о влиянии правительства Армении на народ Арцаха.
Та же картина наблюдается и в двух других резолюциях. В резолюции 874 говорится о «выводе вооруженных сил с недавно оккупированных территорий и устранение всех препятствий для коммуникаций и транспорта», опять же без обращения к Республике Армения. В резолюции 884 содержится призыв к правительству Армении «использовать свое влияние с целью достичь соблюдения армянами нагорно-карабахского региона Азербайджана резолюций 822, 853 и 874 и обеспечить, чтобы вовлеченным силам не предоставлялись средства для продолжения их военной кампании».
Плененный офицер
В своем выступлении Ильхам Алиев коснулся также боевых действий, которые произошли на границе Тавуша в июле этого года, и взятого в плен 22 августа армянского офицера Гургена Алавердяна. По словам Алиева, Алавердян якобы был главарем диверсионной группы. «Диверсионная группа попыталась перейти линию соприкосновения. 23 августа 2020 года главарь этой группы был задержан азербайджанскими военнослужащими. Он признал, что группировка планировала совершить террористические акты против азербайджанских военнослужащих и гражданских лиц».
По поводу этого заявления прежде всего следует отметить, что армянская сторона опровергла сообщения азербайджанской стороны о том, что Гурген Алавердян является диверсантом. Согласно заявлению Министерства обороны РА, из-за неблагоприятных погодных условий Гурген Алавердян заблудился и оказался на азербайджанской стороне.
Уже через несколько дней азербайджанцы опубликовали видео, на котором Гурген Алавердян якобы признается, что проник в Азербайджан с целью проведения террористических актов. Однако на видео четко видно, что армянский офицер читает текст, не сводя глаз с строк, без выражения. Но даже в этом случае заявление президента Азербайджана не соответствует тексту, зачитанному Алавердяном, поскольку последний ни слова не говорит о террористических актах.
Армянское народное ополчение
В своем выступлении президент Азербайджана демонстрирует некоторую осведомленность о происходящих в Армении событиях. Например, он отмечает, что в Армении обсуждается вопрос создания народного ополчения.
«Премьер-министр Армении объявил о создании вооруженного ополчения, состоящего из десятков тысяч гражданских лиц, которых будут принуждать к участию в военных операциях против Азербайджана», — сказал Ильхам Алиев.
Прежде всего следует начать, пожалуй, с того, что премьер-министр Армении Никол Пашинян не объявлял о создании народного ополчения.
Первым о вынесении на публичное обсуждение вопроса о создании народного ополчения сообщило Министерство обороны РА. В настоящее время вопрос находится на этапе публичного обсуждения.
Что касается того, что «гражданских лиц будут принуждать к участию в военных операциях против Азербайджана», то это полная ложь – членство в народном ополчении будет исключительно на добровольной основе, о чем сообщил также заместитель министра обороны Габриел Балаян. Согласно проекту, представленному Минобороны, народное ополчение – система добровольного участия граждан в военной обороне Армении во время вооруженного нападения или военных действий. То есть, об обязательном или принудительном участии речи не идет.
Семь условий Пашиняна
Касаясь переговорного процесса по урегулированию Арцахского конфликта, Алиев в своем выступлении отметил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян выдвигает необоснованные условия в переговорном процессе. «Выдвинутые им условия Азербайджану нами были отвергнуты», — сказал Алиев.
Какие условия имел в виду Алиев, можно только догадываться. Возможно, речь идет о позиции Армении, представленной Николом Пашиняном после июльских боев, которую он сформулировал семью пунктами. Эти пункты сложно рассматривать как условие для начала, возобновления или продолжения переговорного процесса. Некоторые из них, например, первый пункт «Общая система безопасности Армения и Арцаха должна быть укреплена…», в основном относятся только к Армении или Арцаху и не адресованы Азербайджану или посредникам.
Итак
В своем выступлении Ильхам Алиев сделал и другие манипулятивные и не соответствующие действительности заявления, например, о прославлении в Армении якобы фашистского деятеля Гарегина Нжде, о якобы антиазербайджанских заявлениях в стратегии национальной безопасности Армении и посеве ненависти к Азербайджану в Армении.
В целом, заявления Алиева являются одной из формулировок официальной позиции Азербайджана, которая в большинстве своем основана на дезинформации и манипуляции и направлена на то, чтобы представить Баку международному сообществу в выгодном свете и исказить суть Арцахского конфликта.