Օդուժի ակտիվ տեղաշարժեր Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև և հայ-թուրքական սահմանին
Վերջին երկու օրերին Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները հաճախակի թռիչքներ են կատարում երկու երկրների միջև: Այս ակտիվ շարժերը նկատվել են ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում այս մասին գրել էր ռազմական փորձագետ Ալեն Ղուլյանը։
Թռիչքների մասին
Թուրքական օդուժի (TUAF) օդանավերի՝ Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ թռիչքները նորություն չեն: Սակայն սկսած սեպտեմբերի 23-ից՝ թուրքական ռազմական օդանավերը սկսել են ավելի հաճախ թռիչքներ իրականացնել դեպի Ադրբեջան:
Սեպտեմբերի 23-ին TUAF517 C-130B «Հերկուլես» օդանավը Թուրքիա էր մեկնել Ադրբեջանի Գյանջայի օդանավակայանից:
Սեպտեմբերի 24-ին Թուրքիայի օդուժի Airbus A400M-180 օդանավերը նվազագույնը չորս թռիչք են իրականացրել դեպի Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ: Առաջին օդանավը առավոտյան վայրէջք է կատարել Բաքվում, օրվա երկրորդ կեսին վերադարձել է Թուրքիա և վայրէջք կատարել Կայսերի քաղաքի օդանավակայանում: Սրան զուգահեռ, մեկ այլ օդանավ վայրէջք է կատարել Ադրբեջանի Գյանջայի օդակայանում։ Բորտը Թեքիրդաղ քաղաքում տեղակայված ավիաբազայից է բարձրացել։ Նույն օրը երեկոյան օդանավը վերադարձել է Թուրքիա:
Մյուս  A400M-180 օդանավը՝  17-0078 հաշվառման համարով, վայրէջք է կատարել Ադրբեջանի Եվլախի օդանավակայանում, իսկ երեկոյան հետ վերադարձել Կայսերիի օդանավակայան: Այստեղ տեղակայված է Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի հրամանատարության բազան։ Նույն օրը մեկնած չորրորդ օդանավը վայրէջք է կատարել Բաքվի օդանավակայանում, երեկոյան վերադարձել կրկին Կայսերի քաղաք:
Սետեմբերի 25-ի երեկոյան՝ Հայաստանի ժամանակով 18։15-ի մոտակայքում, Ադրբեջանի Հաջի Զեյնալաբթին ռազմական օդակայանից Թուրքիայի ուղղությամբ թռիչք էր իրականացնում Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի TUAF731 օդանավը, որը կրկին վայրէջք կատարեց Կայսերի քաղաքի օդանավակայանում։
Գրեթե նույն ժամին Գյանջայի օդանավակայանում վայրէջք էր կատարում Թուրքիայի Թեքրիդաղի օդանավակայանից ժամանած օդուժի A400M-180 հերթական ինքնաթիռը։
Անհայտ թռչող օբյեկտներ՝ հայ-թուրքական սահմանին
Սեպտեմբերի 24-ին flightradar24.com կայքը ֆիքսել էր նաև թուրք-հայկական սահմանին մոտեցած անհայտ թռչող օբյեկտը: Կեսգիշերն անց այն անկանոն հետագծով թռիչքներ է գործում սահմանից ոչ հեռու, ապա հասնում սահմանագծին՝ Արարատի մարզի կողմից: Ռադարի միջոցով մի քանի անգամ պատկերը դիտելիս որոշ դեպքերում երևում է, թե ինչպես է օբյեկտը հատում հայ-թուրքական սահմանը, իսկ այլ դեպքերում՝ հասնում միայն սահմանագծին ու վերադառնում: Անհասկանալի է, թե որ դեպքում է համակարգը սխալ ցույց տալիս:
Դրանից մի քանի ժամ առաջ հայ-թուրքական սահմանից քիչ հեռու թռչում էին ևս երեք անհայտ օբյեկտներ: Այս մասին գրել է caucasus.liveuamap.com կայքը՝ նշելով, որ դրանիցից երկուսն անօդաչու թռչող սարքեր են՝ հավանաբար Bayraktar TB2s: Իսկ օդանավը, ըստ աղբյուրի, հնարավոր է E-7A Peace Eagle AEW&C (hex: 4B829F) լինի: Այս պնդումը հաստատող կամ հերքող փաստեր գտնել չհաջողվեց, սակայն նշենք, որ ի տարբերություն նախորդ դեպքի, այս օբյեկտները սահմանագծին մոտենալու կամ այն հատելու փորձեր չեն արել:
Ադրբեջանական օդանավերի տեղաշարժը
Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերին պատկանող «Իլյուշին-76» (Իլ-76) ինքնաթիռը սեպտեմբերի 24-ին Ստամբուլից ոչ հեռու գտնվող Թեքիրդաղի Չորլու ռազմական օդակայանից ուղևորվել է Ադրբեջան, ապա վերադարձել Թուրքիա և հետո մեկնել Իսրայելի Էլիաթ քաղաք, հետո վերադարձել Ադրբեջան: Սեպտեմբերի 25-ին ինքնաթիռը Ադրբեջանից մեկնել է Ուկրաինա։
Կրկին սեպտեմբերի 24-ին Ադրբեջանից Թուրքիա, ապա դեպի Իսրայել, այնուհետև հակառակ ուղղությամբ չվերթներ է իրականացրել նաև Silk Way West ընկերության IL-76TD-90VD, 4K-AZ101 հաշվառման համարով տրանսպորտային ինքնաթիռը։ Նույն ավիաընկերության բեռնատար ուղղաթիռներից մեկը (4Kaz115 հաշվառման համար) մի քանի թռիչք է իրականացրել դեպի Կասպից ծով։ Ուղղաթիռի հետագիծն ավարտվում է ծովում. այն, հավանաբար, փոխադրում է իրականացնում դեպի ռազմանավեր։ Silk Way West-ը ադրբեջանական մասնավոր փոխադրող է, որի բեռնատար ինքնաթիռները, սակայն, ռազմական տեխնիկա փոխադրելու թույլտվություն ունեն։
Այսպիսով, վերջին օրերին Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի՝ հատկապես Թուրքիայի օդուժի ինքնաթիռները հաճախակիորեն թռիչքներ են իրականացնում երկու երկրների միջև։ Ամենայն հավանականությամբ, այս թռիչքների միջոցով ռազմական տեխնիկա է մատակարարվում Ադրբեջան։ Սրա մասին են խոսում նաև Թուրքիա-Ադրբեջան-Իսրայել թռիչքները, քանի որ Իսրայելը վերջին տարիներին դարձել է Ադրբեջանի հիմնական զենքի մատակարարը։

Последние два дня самолеты военно-воздушных сил Турции и Азербайджана совершают частые перелеты между двумя странами. Это активное движение было замечено как на армянских, так и на международных площадках. В социальной сети Facebook об этом написал военный эксперт Ален Гулян.
О полетах
Полеты самолетов турецких воздушных сил (TUAF) в Азербайджан и в обратном направлении – не новость. Но, начиная с 23 сентября, полеты турецких военных самолетов в Азербайджан участились.
23 сентября самолет «Геркулес» TUAF517 C-130B вылетел в Турцию из аэропорта в азербайджанском городе Гянджа.
24 сентября самолеты турецких воздушных сил Airbus A400M-180 совершили не менее четырех полетов в Азербайджан и обратно. Первый самолет утром приземлился в Баку, во второй половине дня вернулся в Турцию и приземлился в аэропорту города Кайсери. Параллельно другой самолет приземлился в аэропорту Гянджи (Азербайджан). Порт поднялся в воздух с авиабазы, расположенной в городе Текирдаг. Вечером того же дня самолет вернулся в Турцию.
Следующий самолет A400M-180 с учетным номером 17-0078 приземлился в аэропорту азербайджанского города Евлахи, а вечером вернулся в аэропорт в Кайсери. Здесь расположена база командования военно-транспортной авиации военно-воздушных сил Турции. Четвертый самолет, вылетевший в тот же день, приземлился в аэропорту в Баку, вечером вернулся в город Кайсери.
Вечером 25 сентября, около 18։15 по ереванскому времени, из военного аэропорта Гаджи Зейналабдин осуществляет полет в Турцию самолет военно-воздушных сил Турции TUAF731, который также приземлился в аэропорту города Кайсери.
Почти в то же время в аэропорте в Гяндже приземлился очередной самолет воздушных сил Турции A400M-180, прибывший из турецкого аэропорта Текирдаг.
Неизвестные летательные объекты на армяно-турецкой границе
24 сентября сайт flightradar24.com зафиксировал также неизвестный летательный объект, приблизившийся к турецко-армянской границе. После полуночи он совершал беспорядочные полеты неподалеку от границы, потом достигал границы со стороны Араратской области. при рассмотрении изображения с радара в некоторых случаях заметно, как объект пересекает армяно-турецкую границу, а в других случаях только достигает границы и возвращается. Непонятно, в каком из этих случаев система показывает неверно.
За несколько часов до этого неподалеку от армяно-турецкой границы летали еще три неизвестных объекта. Об этом сообщил сайт caucasus.liveuamap.com, отметив, что два из них были беспилотными летательными аппаратами – вероятно, Bayraktar TB2s. А самолет, согласно источнику, мог быть E-7A Peace Eagle AEW&C (hex: 4B829F). Найти факты, подтверждающие или опровергающие это утверждение, не удалось, но отметим, что, в отличие от предыдущего случая, эти объекты не совершали попыток приблизиться к границе или пересечь ее.
Передвижение азербайджанский самолетов
Самолет «Илюшин-76» (Ил-76), принадлежащий военно-воздушным силам Азербайджана, 24 сентября направился из военного аэропорта Чорлу города Текирдаг, расположенного неподалеку от Стамбула, в Азербайджан, затем вернулся в Турцию, а потом вылетел в израильский город Эйлат, после чего вернулся в Азербайджан. 25 сентября самолет отправился из Азербайджана в Украину.
В тот же день, 24 сентября, рейсы из Азербайджана в Турцию, затем – в Израиль и в обратном направлении осуществил также транспортный самолет компании Silk Way West с учетным номером IL-76TD-90VD, 4K-AZ101. Один из грузовых вертолетов той же авиакомпании (учетный номер 4Kaz115) осуществил несколько рейсов в сторону Каспийского моря. Траектория вертолета кончается в море: возможно, он осуществляет перевозки на военные суда. Silk Way West – частный азербайджанский перевозчик, однако его грузовые самолеты имеют разрешение на перевозку военной техники.
Таким образом, в последние дни самолеты военно-воздушных сил Турции и Азербайджана, особенно самолеты турецких воздушных сил, совершают частые полеты между двумя странами. Скорее всего, таким образом в Азербайджан поставляется военная техника. Об этом также говорят полеты Турция-Азербайджан-Израиль, поскольку Израиль в последние годы стал основным поставщиком оружия для Азербайджана.