Թռիչքներ Իսրայելից Ադրբեջան․ միրգ-բանջարեղե՞ն, թե՞ զենք-զինամթերք
Արցախում սեպտեմբերի 27-ից մեկնարկած մարտական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից առաջ՝ մի քանի ամիս շարունակ Իսրայել-Թուրքիա-Ադրբեջան ուղղությամբ ռազմական բեռներ էին տեղափոխվում։ Այս օրերին Իսրայելից Ադրբեջան զենքերի տեղափոխության փաստը քննարկումների և միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է ուսումնասիրել վերջին ամիսներին Իսրայելից Ադրբեջան ռազմական տեխնիկա փոխադրող ընկերության թռիչքները։
Silk Way West-ի թռիչքները
Ըստ Flightradar24.com կայքի՝ սեպտեմբերի 29-ին՝ Հայաստանի ժամանակով մոտ 12։20 րոպեին, Ադրբեջանի նախագահին պատկանող Silk Way West ընկերության՝ ռազմական բեռներ փոխադրող Ilyushin IL-76TD-90VD (4K-AZ101 հաշվառման համարով) ինքնաթիռը Իսրայելի Էյլաթ օդանավակայանից ուղևորվել է Թուրքիա։ Նույն օրը՝ երեկոյան ժամը 9-ի մոտակայքում, նույն ինքնաթիռը մեկնել է Բաքու։ Թռիչքի հետագիծը աղբյուրում ավարտվում է Թուրքիայի տարածքում, սակայն Բաքու հասնելը ապացուցում է նույն ինքնաթիռի Բաքու-Անկարա թռիչքը սեպտեմբերի 30-ին՝ ժամը 17։00-ի մոտակայքում։ Սեպտեմբերի 30-ին նույն ինքնաթիռն Անկարայից վերադարձել է Բաքու։
Ադրբեջանական Silk Way-ը մասնավոր բեռնատար ավիաընկերություն է։ Այն Ալիև ընտանիքի ավիացիոն բիզնեսի՝ Silk Way Group-ի մաս կազմող կազմակերպություն է։ Այս կազմակերպության՝ Ալիևների ընտանիքի հետ կապի և Միացյալ Նահանգների պաշտպանական գերատեսչության հետ կնքված պայմանագրերի մասին մեծածավալ հետաքննություն էր հրապարակել OCCRP-ն։
Նույն՝ 4K-AZ101 հաշվառման համարով «Իլյուշինը» սեպտեմբերի 24-ին թռիչք է իրականացրել Ադրբեջան-Թուրքիա-Իսրայել, ապա՝ հակառակ ուղղությամբ։
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 10-ին, ևս նույն ուղղությամբ թռիչքներ էր իրականացրել 4K-AZ40 հաշվառման համարով ինքնաթիռը։
Սեպտեմբերի երեքին 4K-AZ41 հաշվառման համարով «Իլյուշինը» Իսրայելից Բաքու ուղիղ չվերթ է իրականացրել։
Տավուշյան մարտերից հետո՝ հուլիսի 16-ին, կրկին Էյլաթ-Բաքու ուղիղ չվերթով Իսրայելը, ամենայն հավանականությամբ, զենք է մատակարարել Բաքու։ Նման թռիչքներ եղել են նաև հուլիսի 28-ին և օգոստոսի 1-ին։ Օգոստոսի 5-ից սկսած թռիչքները եղել են Թուրքիայի տարածքով։ Թռիչքներ եղել են նաև օգոստոսի 9-ին և սեպտեմբերի 2-ին։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը ամերիկյան axios.com կայքին տված հարցազրույցում փորձել է հերքել Իսրայելից զենք ստանալու մասին տեղեկությունները՝ նշելով, որ ադրբեջանական «Իլյուշինները» զենք չեն փոխադրում, այլ հնարավոր է առևտրային նպատակներով են թռչում։ Ըստ նրա, ռուսական արտադրության, ծանր տեխնիկա փոխադրող ինքնաթիռներով, հնարավոր է, «միրգ և բանջարեղեն» են տեղափոխում։
Ինչպես նշվեց, այս ինքնաթիռներն Ադրբեջան ուղևորվում են Իսրայելի հարավում գտնվող «Էյլաթ» օդանավակայանից, որի շրջակայքում ռազմական նշանակության մի քանի կառույցներ կան, ոչ հեռվում նաև Էյլաթի ռազմաբազան է։
Իսրայելի ներդրումը թուրք-ադրբեջանական արսենալում
Վերջին տարիներին Իսրայելը Ադրբեջան զենք մատակարարող հիմնական երկրներից է դարձել։ Դեռ 2016-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իրենք Իսրայելից 5 միլիարդ դոլարի զենք և զինամթերք են գնել։ Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի (SIPRI)՝ 2013-17 թթ. Ադրբեջանն իր զենքի 30 տոկոսը ձեռք է բերել Իսրայելից։ Այդ տոկոսը 2015-19 թվականներին կրկնապատկվել և հասել է 60 տոկոսի։ Ադրբեջանի օդուժում են, օրինակ, իսրայելական արտադրության «Հերմես», «Օրբիտեր», IAI Heron և այլ տեսակների ԱԹՍ-ներ։

За все время боевых действий в Арцахе, которые начались 27 сентября, и до этого времени в направлении Израиль-Турция-Азербайджан в течение нескольких месяцев транспортировались военные грузы. В эти дни факт поставки оружия из Израиля в Азербайджан стал предметом обсуждения и находится в центре внимания международных СМИ.
«Платформа проверки фактов» решила изучить полеты, осуществленные в последние месяцы компанией по перевозке военной техники из Израиля в Азербайджан.
Полеты Silk Way West
По данным сайта Flightradar24.com, 29 сентября, в 12:20 по Ереванскому времени, в Турцию из аэропорта Эйлат в Израеле вылетел военный грузовой самолет «Ильюшин Ил — 76TD-90VD» (с регистрационным номером 4K-AZ101), принадлежащий группе компаний президента Азербайджана Silk Way West. В тот же день, около 9 часов вечера, этот же самолет вылетел в Баку. Маршрут полета на сайте заканчивается в Турции, однако прибытие в Баку подтверждает рейс Баку-Анкара, выполненный 30 сентября около 17:00.
30 сентября этот же самолет вернулся из Анкары в Баку.
Азербайджанский Silk Way – это частная грузовая авиакомпания, которая является частью авиационного бизнеса семьи Алиевых – группы компаний Silk Way Group. Центр по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP) опубликовал крупномасштабное расследование о связи этой авиакомпании с семьей Алиевых и контрактах, заключенных с Министерством обороны США.
24 сентября самолет «Ильюшин Ил» с тем же регистрационным номером 4K-AZ101 совершил рейс по маршруту Азербайджан-Турция-Израиль, и затем в обратном направлении.
Ранее, 10 сентября, в том же направлении совершил рейс самолет с регистрационным номером 4K-AZ40.
3 сентября самолет «Ильюшин Ил» с регистрационным номером 4K-AZ41 совершил прямой рейс из Израиля в Баку.
После Тавушских боев, 16 июля, Израиль, по всей вероятности, снова поставил оружие в Баку прямым рейсом Эйлат-Баку. Такие рейсы были совершены также 28 июля и 1 августа. С 5 августа рейсы совершались через Турцию. Рейсы были также 9 августа и 2 сентября.
В интервью американскому сайту axios.com советник президента Азербайджана Ильхама Али Хикмет Хаджиев попытался опровергнуть информацию о поставках оружия из Израиля, отметив, что азербайджанские самолеты «Ильюшин» не перевозили оружие, а, скорее всего, летали в коммерческих целях. По его словам, по всей вероятности, самолеты российского производства перевозят «фрукты и овощи».
Как уже отмечалось, эти самолеты направляются в Азербайджан из аэропорта «Эйлат» на юге Израиля, в окрестностях которого находятся несколько военных объектов. Неподалеку расположена также военная база Эйлата.
Вклад Израиля в турецко-азербайджанский арсенал
В последние годы Израиль стал одним из основных поставщиков оружия в Азербайджан. Еще в 2016 году президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что они приобрели у Израиля оружия и боеприпасов на 5 миллиардов долларов. По данным Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI), в 2013-2017 гг. Азербайджан приобрел у Израиля 30% своего оружия. Этот процент удвоился в 2015-2019 годах, достигнув 60%. В арсенале ВВС Азербайджана, например, есть Hermes, Orbiter, IAI Heron и другие типы БПЛА израильского производства.
Թեգեր` Ադրբեջանիսրայելպատերազմ Արցախում
Рекордный рост числа рейсов азербайджанских авиакомпаний и платежей за использование воздушного пространства Армении в 2020–2025 гг.
10:17, 27 Апр, 2026
«Платформа проверки фактов» проанализировала количество рейсов, выполненных азербайджанскими авиакомпаниями через воздушное пространство Республики Армения в 2020–2025 годах, а также суммы,...