Անարդարության դեմ Սերժ Սարգսյանի «պատերազմը» պարտություններ է գրանցում
Երեկ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը գլխավոր դատախազությունում  դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին հայտարարել էր․ «Ես արդեն առիթ եմ ունեցել ասելու, որ անարդարությունը մեր թիվ մեկ թշնամին է, և մենք պատերազմ ենք հայտարարել անարդարությանը: Այդ պատերազմում մենք պարտավոր ենք հաղթել՝ չեզոքացնելով անտարբերության ամեն մի դրսևորում, վերացնելով կոռուպցիոն ցանկացած երևույթ»:
Եթե Սերժ Սարգսյանն իսկապես պատերազմ հայտարարած լիներ անարդարությանը, ապա նախ և առաջ պետք է քայլեր ձեռնարկեր արդարադատության համակարգի անկախությունն ապահովելու ուղղությամբ: Արդարադատության համակարգի անկախությունը ցանկացած պետության համար սկզբունքային կարևորություն ունի, քանի որ այն թույլ է տալիս ապահովել օրենքի գերակայությունը բոլոր քաղաքացիների նկատմամբ անխտիր և չի տալիս իշխող համակարգի ներկայացուցիչներին օրենքից խուսափելու հնարավորություն՝ այսինքն հիմքեր է ստեղծում անարդարության դեմ պայքարի համար:
Այդպես, օրինակ, ԱՄՆ-ում մի շարք նահանգների դատախազներ դատի են տալիս նախագահ Թրամփին: Հայաստանում ցավոք նմանօրինակ անկախության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել: Այդ մասին է վկայում, օրինակ, «Հայաստանում մարդու իրավունքներ 2016» Միացյալ նահանգների պետքարտուղարության տարեկան զեկույցը, համաձայն որի ՀՀ արդարադատության համակարգը չունի անհրաժեշտ անկախություն:
Ավելին, 2008 թվականից ի վեր ՀՀ արդարադատության համակարգն ու դրա անկախությունը, ըստ միջազգային հետազոտական «Ֆրիդոմ Հաուս» կազմակերպության՝ անկում է ապրել: Մասնավորապես, ըստ այդ կամզակերպության «Ազգերը անցումային փուլում» տարեկան հետազոտական հաշվետվության՝ 2007 թվականին Հայաստանի արդարադատության համակարգի և դրա անկախության ցուցանիշը 5 էր (7 բալանոց համակարգում, որտեղ 1-ը դրական ցուցանիշն է, իսկ 7-ը՝ բացասականը), իսկ 2016-ին՝ 5,50՝ գրանցելով բացասական տեղաշարժ:
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանի օրոք Հայաստանի իշխանությունների անարդարության դեմ մղած «պատերազմը» որևէ զգալի «մարտական» ձեռքբերում չունի, անգամ ընդհակառակը, իշխանությունները անարդարության դեմ «պատերազմում» հետևողականորեն պարտություն են կրում:

Серж Саргсян терпит поражение «в войне» против несправедливости
Вчера президент Армении Серж Саргсян на торжественном заседании, посвященном дню работника прокуратуры заявил: «У меня уже был повод сказать, что несправедливость является нашим врагом номер один, и мы объявили войну несправедливости. В этой войне мы обязаны победить, нейтрализуя каждое проявление безразличия, ликвидируя любое коррупционное явление».
Если бы Серж Саргсян действительно объявил  войну несправедливости, то для начала он должен был бы предпринять шаги в направлении обеспечения независимости системы правосудия. Независимость системы правосудия имеет принципиальную важность для любой страны, так как она позволяет обеспечить верховенство закона над всеми гражданами без исключения и не допускает уклонения от закона представителей правящей системы, то есть создает основу для борьбы против несправедливости.
Так, например, в США прокуроры ряда штатов подали в суд на президента Трампа. В Армении, к сожалению, о подобной независимости не может быть и речи. Об этом свидетельствует, например, ежегодный доклад Госдепартамента Соединенных Штатов «Права человека в Армении 2016», согласно которому система правосудия РА не имеет необходимой независимости.
Более того, начиная с 2008 года система правосудия РА и ее независимость, согласно международной исследовательской организации Freedom House, пережили спад. В частности, согласно ежегодному исследовательскому отчету «Страны переходного периода» этой организации, в 2007 году показатель системы правосудия Армении и ее независимости составил 5 баллов (в 7 бальной системе, где 1 балл – положительный показатель, а 7 – отрицательный), а в 2016 году – 5.50, зарегистрировав отрицательный сдвиг.
Фактически, «война» властей Армении при Серже Саргсяне, направленная против несправедливости, не имеет каких-либо значимых «боевых» достижений, даже наоборот, в «войне» против несправедливости власти терпят последовательное поражение.