Հոկտեմբերի 26-ին Փենսիլվանիայում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում նույնը օրը հայտարարված հրադադարը պահպանվում է:
Մասնավորապես, լրագրողի հարցին, թե արդյո՞ք հրադադարը պահպանվում է, ԱՄՆ նախագահն ասել է. «Այն պահպանվում է: Հրադադարը պահպանվում է: Լա՞վ»:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 25-ի ուշ երեկոյան ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտարարություն տարածեց՝ հայտնելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել հոկտեմբերի 26-ին առավոտյան ժամը 8։00-ից հումանիտար հրադադար հաստատելու մասին։
Սա սեպտեմբերի 27-ից Արցախում ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր հրադադարի երրորդ փորձն էր։
Սակայն ԱՄՆ նախագահի պնդումը՝ հրադադարի պահպանման մասին, տարակուսելի է։
Հոկտեմբերի 26-ին հրադադարի նշված ժամից կարճ ժամանակ անց թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ Հայաստանը հայտնեցին հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը արդեն առավոտյան 8։59-ին հայտնեց, որ ադրբեջանական կողմը ժամը 8:45-ի սահմաններում հրետանային կրակ է վարել Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
«Հերթական խախտումը գրանցվեց ժամը 09:10-ի սահմաններում. հակառակորդը թիրախավորել է հարավարևելյան ուղղությամբ դիրքերը` արձակելով հինգ հրետանային արկ»,- 9:21-ին հայտնեց Ստեփանյանը:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը 15։49-ին գրառում արեց՝ հայտնելով, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով հոկտեմբերի 26-ին հաստատված՝ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, շարունակել է հրթիռակոծել Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը․ «Օրվա ընթացքում տևական հրթիռակոծության են ենթարկվել մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում՝ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղը, որտեղ մեկ ժամ առաջ «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի հարվածների հետևանքով զոհվել է քաղաքացիական մեկ անձ՝ Գևորգ Համբարձումյանը, վիրավորվել են քաղաքացիական երկու անձինք՝ Հենրիխ Ադամյանը և Անդրեյ Համբարձումյանը»:
Հրադադարի խախտումների մասին հայտնեցին նաև «Ազատություն» ռադիոկայանի և CivilNet-ի լրագրողները, որոնք այդ պահին գտնվում էին Արցախի Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքում:
Համայնքապետ Կարեն Գասպարյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ թեև այդ օրը իրենց գյուղի տարածքում ռումբ չի ընկել, բայց հրետակոծվում են գյուղի շրջակայքը և հարևան համայնքները։
Այսպիսով, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի տեղեկությունները, թե Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարը պահպանվում է, չի համապատասխանում իրականությանը:

26 октября в Пенсильвании президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп в беседе с журналистами сообщил, что перемирие в Нагорном Карабахе, объявленное в тот же день, соблюдается.
В частности, отвечая на вопрос журналиста, соблюдается ли перемирие, президент США заявил: «Соблюдается. Перемирие соблюдается. Хорошо?»
Отметим, что поздним вечером 25 октября Госдепартамент США распространил заявление о том, что с властями Армении и Азербайджана достигнута договоренность о гуманитарном перемирии, которое вступит в силу 26 октября, в 8:00 утра.
Это была уже третья попытка перемирия после начала военных действий в Арцахе 27 сентября.
Однако утверждение президента США о соблюдении перемирия вызывает недоумение.
26 октября, вскоре после указанного времени как Азербайджан, так и Армения сообщили о нарушении режима прекращения огня.
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян уже в 8:59 сообщила, что в 8:45 азербайджанская сторона открыла артиллерийский огонь по северо-восточным боевым позициям Арцаха.
«Очередное нарушение зафиксировано примерно в 09:10. Противник взял под прицел позиции на юго-восточном направлении, выпустив по ним 5 артиллерийских снарядов», — сообщила Степанян в 9:21.
Офис защитника прав человека Арцаха в 15:49 написал, что азербайджанская сторона, нарушив соглашение о прекращении огня, объявленном с 26 октября, продолжила обстреливать гражданские населенные пункты Арцаха. «В течение дня был обстрелян ряд населенных пунктов, в том числе село Аветараноц в Аскеранском районе, где час назад в результате залпового огня РЗСО «Смерч» был убит один мирный житель Геворк Амбарцумян и два мирных жителя Генрих Адамян и Андрей Амбарцумян ранены».
О нарушениях перемирия сообщили также журналисты радиостанции «Свобода» и CivilNet, находившиеся тогда в общине Сарушен Аскеранского района Арцаха.
Руководитель общины Карен Гаспарян сообщил журналистам, что, хотя в тот день на территории их села бомбы не падали, но окрестности села и соседние общины попали под артиллерийский огонь противника.
Таким образом, сведения президента США Дональда Трампа о том, что перемирие в Нагорном Карабахе соблюдается, не соответствуют действительности.