Սեպտեմբերի 13-ի գիշերը՝ ժամը 01։00-ին, ՊՆ մամուլի քարտուղարը հաղորդեց, որ ժամը 00։05-ից Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ և որ հակառակորդը կիրառում է նաև ԱԹՍ-ներ:
Մարտական գործողությունները և դիրքային մարտերը շարունակվեցին ամբողջ գիշեր։ Դրան զուգահեռ՝ տեղեկություն տարածվեց, թե իբր Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադար է հաստատվել և ժամը 02։30-ից պետք է գործի հրադադարը։ Այս տեղեկությունը բավականին ակտիվ տարածում գտավ սոցիալական ցանցերում, մասնավորապես՝ Ֆեյսբուքում։
Սակայն, իրականում, գիշերը Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադար հաստատվելու մասին պաշտոնական որևէ հաղորդագրություն չի եղել։
Ուսումնասիրությունից պարզ դարձավ, որ այս տեղեկության սկզբնաղբյուրը բլոգեր Միկա Բադալյանին պատկանող տելեգրամ ալիքն է։ Տեղեկությունը տարածել են նաև operativ.am, a1news.am կայքերը։ Նշված տեղեկությունը տարածել է նաև լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը, որին հղում անելով՝ տեղեկությունը արտատպել է նաև mamul.am-ը։
Արդեն այսօր ժամը 11։05-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց, որտեղ նշված էր, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այսօր ժամը 09։00-ից հրադադար հաստատելու մասին․ «Մենք ակնկալում ենք, որ Մոսկվայի ժամանակով 09։00-ից հրադադարի մասին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կիրականացվի ամբողջությամբ»,- մասնավորապես, նշվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Թեև ըստ հայտարարության, ՌԴ միջնորդությամբ հրադադարի մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, սակայն վարչապետ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ում իր ելույթում նշեց, որ երկու ուղղություններով մարտերը դեռևս չեն դադարել։
«Ըստ էության, այս պահի դրությամբ (11։30,-խմբ) մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը նվազել է, բայց մեկ-երկու ուղղություններով Ադրբեջանի հարձակումները շարունակվում են»,- իր ելույթում ասել է վարչապետը։
Փաստացի, ՌԴ միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը չի պահպանվել։
Այսպիսով՝ դեռևս գիշերը տարածված տեղեկությունը, թե Ռուսաստանի միջնորդությամբ ժամը 02։30-ի դրությամբ հրադադարի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, սխալ է․ ՌԴ միջնորդությամբ հրադադարի պայմանավորվածություն եղել է ժամը 09։00 դրությամբ, որը չի պահպանվել։

Официального соглашения о прекращении огня ночью при посредничестве России не было, достигнутое утром соглашение не соблюдается
12:45, 13 Сен, 2022
13 сентября в 01:00 пресс-секретарь Министерства обороны Армении сообщил, что в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций из артиллерии и крупнокалиберных орудий в направлении Гориса, Сотка и Джермука, и что противник применяет также БПЛА.
Военные действия и позиционные бои продолжались всю ночь. В то же время распространилась информация о том, что якобы при посредничестве России достигнута договоренность о прекращении огня, и что с 02:30 должен действовать режим прекращения огня. Эта информация довольно активно распространялась в социальных сетях, в частности в Facebook.
В действительности, однако, официального сообщения об установлении ночью режима прекращения огня при посредничестве России не поступало.
В ходе исследования стало ясно, что источником этой информации является Telegram-канал, принадлежащий блогеру Мике Бадаляну. Информацию также распространили сайты operativ.am и a1news.am. Упомянутую информацию распространил также журналист Наири Охикян. Информацию со ссылкой на последнего перепечатал также сайт mamul.am.
Хотя согласно заявлению, при посредничестве России была достигнута договоренность о прекращении огня, однако премьер-министр Пашинян сегодня в своем выступлении в Национальном Собрании отметил, что боевые действия в двух направлениях еще не прекратились.
«По сути на данный момент (11:30, — прим.ред.) интенсивность боевых действий снизилась, но атаки Азербайджана в одном-двух направлениях продолжаются», — сказал в своем выступлении премьер-министр.
Фактически достигнутое при посредничестве России соглашение о прекращении огня не соблюдается.
Таким образом, распространенная ночью информация о том, что с 02:30 при посредничестве России было достигнуто соглашение о прекращении огня, не соответствует действительности. Договоренность о прекращении огня при посредничестве РФ была достигнута с 09:00, но она не соблюдается.
Метки հրադադարպատերազմ ՀայաստանումՌԴ միջնորդություն
13 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана предприняли наступление по нескольким направлениям восточных границ РА, нанося удары и по мирным населенным...