Հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արտառոց հայտարարություն էր արել. նա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներին՝ Ռուսաստանին, Ֆրանսիային և ԱՄՆ-ին մեղադրել էր Հայաստան զենք մատակարարելու մեջ՝ հայտարարելով, որ այդ երեք երկրները Հայաստանին ամեն տեսակի զենք են տրամադրում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», սակայն, ուսումնասիրել է, թե ինչքանով է իրականում Էրդողանի պնդումը համապատասխանում իրականությանը։
Ռուսաստանը բազմապիսի զինատեսակներ է մատակարարում արցախյան հակամարտության երկու կողմերին էլ։ Հենց Ռուսաստանն է մատակարարել Հայաստանի և Ադրբեջանի զինանոցի մեծ մասը։ Հայաստանի դեպքում Ռուսաստանից ներկրված զենքերի կշիռը, իհարկե, ավելի մեծ է։ Այսպես, ըստ Խաղաղության խնդիրների ուսումնասիրության ստոկհոլմյան ինստիտուտի (SIPRI)՝ 2007-11 թթ. Հայաստան ներմուծված զենքերի 96 տոկոսը եկել է Ռուսաստանից, իսկ 2015-19 թթ.՝ 94 տոկոսը։ Դեռ 1993-94 թթ. Ռուսաստանը Հայաստան է մատակարարել զգալի չափով զենք, այդ թվում՝ մի քանի տասնյակ տանկ, հարյուրավոր հակատանկային և զենիթահրթիռային համալիրներ։
Ադրբեջանի զինանոցում ևս ռուսական զենքի կշիռը բավական մեծ է։ Դեռ 2013 թ. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանից գնել են 4 մլդ դոլարի զենք։ Ըստ SIPRI-ի՝ 2009-13 թթ. Ադրբեջանի ներկրած զենքի 80 տոկոսը եկել է Ռուսաստանից։ Հենց այս տարիներին էր Ադրբեջանը սկսել իր զինանոցը հարստացնել։ Հաջորդող տարիներին Ռուսաստանի կշիռը զգալիորեն ընկավ, քանի որ Ադրբեջանը զենքի նոր մատակարարներ էր գտել (Թուրքիա և Իսրայել)։   2015-19 թվականներին, ամեն դեպքում, Ռուսաստանից զգալի քանակի զենք է ներկրվել։ Ըստ SIPRI-ի՝ այդ տարիներին Ադրբեջանի գնած զենքի 30 տոկոսն է եկել Ռուսաստանից։
Ֆրանսիա
Ֆրանսիան, ինչպես Fip.am-ն արդեն գրել է՝ հիմնվելով պաշտոնական աղբյուրների վրա, մոտ 150 մլն եվրոյի զենք է վաճառել Ադրբեջանին, որի ճնշող մասը՝ 2015 թվականին։ Հայաստանին Ֆրանսիան, ըստ ԵՄ կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալների, 2013-2019 թթ. ընթացքում վաճառել է միայն 4 հազար եվրո արժողությամբ զենք կամ՝ Ադրբեջանին վաճառված զենքից մի քանի տասնյակ անգամ քիչ։
ԱՄՆ
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ապա այն ուղղակիորեն զենք չի մատակարարել ո՛չ Հայաստան, ո՛չ էլ Ադրբեջան։ Ըստ SIPRI-ի տվյալների բազայի՝ ԱՄՆ-ն զենք չի վաճառել Հայաստանին, իսկ Ադրբեջան մատակարարել է միայն զրահամեքենաների 140 դիզելային շարժիչներ։
Միացյալ Նահանգները, սակայն, և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին երկար տարիներ տրամադրում է ուղիղ ֆինանսական աջակցություն՝ անվտանգության, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում (security assistance)։ ԱՄՆ-ն վերջին 20 տարում այս ոլորտի աջակցման համար Ադրբեջանին տրամադրել է երկու անգամ ավելի շատ գումար, քան Հայաստանին։
Այսպիսով, ըստ Միջազգային քաղաքականության կենտրոնի (Center for International Policy) կողմից գործարկվող Security Assistance Monitor կայքի, 2000—2020 թվականներին, ԱՄՆ-ն Հայաստանին է տրամադրել գրեթե 210 մլն դոլարի օգնություն անվտանգության ոլորտում, իսկ Ադրբեջանին՝ ավելի քան 418 մլն դոլարի։
Ավելին, Դոնալդ Թրամփի նախագահության շրջանում՝ 2017-2020 թթ., Հայաստանը ստացել է ընդամենը 16 մլն դոլար, իսկ Ադրբեջանը՝ գրեթե 106 մլն դոլար։ Մինչդեռ  նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակարգը (2009-2016 թթ.) հավասարաչափ գումար է տրամադրել երկու երկրներին։ Հայաստանը նրա նախագահության շրջանում ստացել է 117 մլն դոլարի աջակցություն, իսկ Ադրբեջանը՝ 114 մլն դոլարի։
Իսկ Ջորջ Բուշի նախագահության շրջանում (2001-2008 թթ.) Ադրբեջանին տրամադրվել է երկուսուկես անգամ ավելի (196 մլն դոլար), քան Հայաստանին (76.5 մլն դոլար)։
Հայաստանը և Ադրբեջանը նաև անվտանգության ոլորտի օգնություն են ստացել Բիլլ Քլինթոնի նախագահության վերջին տարում՝ 2000 թվականին, երբ Հայաստանին բաժին էր հասել 542 հազար դոլար, իսկ Ադրբեջանին՝ 1․9 մլն դոլար։
2000-2020 թթ. ԱՄՆ կողմից Հայաստանին տրված մոտ 210 մլն դոլարի աջակցության մոտ 85 տոկոսը (177 մլն) հատկացվել է հինգ ծրագրի շրջանակում՝
• 70.8 մլն դոլար (34%)՝ նախկին Խորհրդային Միության զանգվածային ոչնչացման զենքերի և կապակցված ենթակառուցվաքների ոչնչացման համար
• 51.3 մլն դոլար (24%)՝ ուղղակի ֆինանսավորում՝ ԱՄՆ-ից ռազմական ոլորտի ծառայությունների կամ ապրանքների ձեռքբերման համար
• 19.2 մլն դոլար (9%)՝ սարքավորումներ և վարժանքներ թմրամիջոցների տարածման և այլ հանցագործությունների դեմ պայքարի համար
• 19.1 մլն դոլար (9%) ՝ Ազատության աջակցման ակտի (FREEDOM Support Act) շրջանակում
• 16.1 մլն դոլար (8%)՝ հակաահաբեկչական, ականազերծման և կապակցված ծրագրերի համար
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա 2000-2020 թթ. Ադրբեջանին ցույց տրված 418 մլն դոլարի աջակցության ավելի քան 80 տոկոսը (338.5 մլն դոլար) տրվել է չորս ծրագրերի շրջանակում՝
• 146 մլն դոլար (35%) նախկին Խորհրդային Միության զանգվածային ոչնչացման զենքերի և կապակցված ենթակառուցվաքների ոչնչացման համար
• 101.5 մլն դոլար (24%) գործընկերների կարողությունները զարգացնելու նպատակով, հատկապես հակաահաբեկչական գործողությունների, թմրանույթների կանխարգելման, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի, ջրային և ցամաքային սահմանների անվտանգության, ռազմական հետախուզության գործողությունների նպատակով
• 51.3 մլն դոլար (12%) ուղղակի ֆինանսավորում՝ ԱՄՆ-ից ռազմական ոլորտի ծառայությունների կամ ապրանքների ձեռքբերման համար
• 39.7 մլն դոլար (10%) հակաահաբեկչական, ականազերծման և կապակցված ծրագրերի համար
Չնայած, որ ԱՄՆ-ի՝ անվտանգության ոլորտի համար տրամադրած աջակցության զգալի մասը Ադրբեջանն օգտագործել է նավատորմի վրա, և ԱՄՆ-ն այդ երկրին աջակցում է հիմնականում Իրանի դեմ ճնշում գործադրելու նպատակով, ըստ ամերիկահայ ռազմական փորձագետ Էմիլ Սանամյանի՝ ԱՄՆ աջակցությունը նաև հետևանքներ ունի Հայաստանի հետ հակամարտության համատեքստում։ Մասնավորապես, Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերը, որոնք հսկում են Հայաստանի հետ սահմանի որոշ հատվածներ, ուղիղ աջակցություն են ստանում ԱՄՆ-ից և, ինչպես նշում է Սանամյանը, կարող են օգտագործվել Արցախի դեմ ևս։
Այսպիսով, բաց աղբյուրներում հասանելի տեղեկությունները ուսումնասիրելով, պարզ է դառնում, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երեք երկրներից Հայաստանին զինում է միայն Ռուսաստանը, իսկ Ֆրանսիան զենք է վաճառել միայն Ադրբեջանին։ ԱՄՆ-ն էլ զենք չի վաճառել ոչ մի կողմին, սակայն վերջին 20 տարում Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում երկու անգամ ավելի շատ աջակցություն է ցուցաբերել, քան Հայաստանին։
Թեգեր` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբպատերազմ Արցախումսպառազինություն
1 դաշույն և 4 ուղղաթիռ․ ինչ զենք է մատակարարել ՌԴ-ն ՀՀ-ին 44-օրյա պատերազմից հետո
18:34, 23 Նյմ, 2023
Հայաստանի անկախացումից ի վեր Ռուսաստանի Դաշնությունը եղել է հայկական բանակի սպառազինության հիմնական մատակարարը։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» մի շարք հրապարակումներում անդրադարձել...

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 18 октября сделал несуразное заявление: он обвинил три страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ ‒ Россию, Францию ​​и США ‒ в поставках оружия Армении, заявив, что эти три страны оказывают Армении всестороннюю поддержку с вооружением.
«Платформа проверки фактов» изучила, насколько утверждение Эрдогана соответствует действительности.
Россия
Россия поставляет всевозможные виды вооружения обеим сторонам Арцахского конфликта. Именно Россия поставила большую часть арсенала Армении и Азербайджана. В случае с Арменией доля оружия, поставленного из России, конечно, намного больше. Так, по данным Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI), в 2007-2011 гг. 96% оружия было поставлено в Армению из России, а в 2015-2019 гг. — 94%. Еще в 1993-1994 гг. Россия поставила Армении значительное количество оружия, в том числе несколько десятков танков, сотни противотанковых и зенитных ракетных комплексов.
Доля российского оружия в арсенале Азербайджана также довольно велика. Еще в 2013 году президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что они купили у России оружия на 4 миллиарда долларов. По данным SIPRI, в 2009-2013 гг. 80% оружия было поставлено в Азербайджан из России. Именно в эти годы Азербайджан начал обогащать свой арсенал. В последующие годы доля поставок из России существенноснизилась, поскольку Азербайджан нашел новых поставщиков оружия (Турция и Израиль). В любом случае, в 2015-2019 гг. значительное количество оружия было поставлено из России. По данным SIPRI, 30% оружия, закупленного Азербайджаном в те годы, было поставлено из России.
Франция
Франция, как уже писал Fip.am со ссылкой на официальные источники, поставила Азербайджану оружие на сумму около 150 миллионов евро. Подавляющее большинство поставок приходится на 2015 год. По официальным данным ЕС, в 2013-2019 гг. Франция поставила Армении оружия всего на 4000 евро, что в несколько десятков раз меньше, чем Азербайджану.
США
Что касается США, то они напрямую не поставляли оружие ни Армении, ни Азербайджану. Согласно базе данных SIPRI, оружие в Армению США не поставляли, а в Азербайджан поставили только 140 дизельных двигателей для бронемашин.
Однако на протяжении многих лет Соединенные Штаты оказывали прямую финансовую помощь как Армении, так и Азербайджану в сфере безопасности, в том числе в военной сфере (security assistance). Для поддержки этой сферы за последние 20 лет Соединенные Штаты предоставили Азербайджану в два раза больше средств, чем Армении.
Так, по данным сайта Security Assistance Monitor, управляемого Центром международной политики(Center for International Policy), в 2000-2020гг. США предоставили Армении помощь в сфере безопасности почти на 210 миллионов долларов, а Азербайджану — более 418 миллионов долларов.
Более того, за годы президентства Дональда Трампа, в 2017-2020 гг, Армения получила всего 16 миллионов долларов, а Азербайджан — почти 106 миллионов долларов. Между тем администрация президента Барака Обамы (2009-2016) предоставила обеим странам равную сумму денег. За годы его президентства Армения получила поддержку на сумму 117 миллионов долларов, а Азербайджан – на 114 миллионов долларов.
А во время президентства Джорджа Буша (2001-2008) Азербайджану было предоставлено в два с половиной раза больше средств (196 миллионов долларов), чем Армении (76,5 миллиона долларов).
Армения и Азербайджан получили также помощь в сфере безопасности в последний год президентства Билла Клинтона – в 2000 году. Тогда Армения получила 542 000 долларов, а Азербайджан – 1.9 миллионов долларов.
В 2000-2020 гг. около 177 миллионов долларов (85%) из 210 миллионов долларов помощи, предоставленной Армении со стороны США, были выделены в рамках пяти программ:
• 70,8 миллиона долларов (34%) на ликвидирование оружия массового поражения времен СССР и взаимосвязанной инфраструктуры
• 51,3 миллиона долларов (24%) в виде прямого финансирования для приобретения военных услуг и товаров из США
• 19,2 миллиона долларов (9%) на приобретение оснащения и проведения учений по борьбе с распространением наркотиков и другими преступлениями
• 19,1 миллиона долларов (9%) были выделены в рамках Акта «О поддержке свободы» (FREEDOM Support Act)
• 16,1 миллиона долларов (8%) на реализацию программ по борьбе с терроризмом, разминирования и взаимосвязанных программ
Что касается Азербайджана, то в 2000-2020 гг. более 338,5 миллиона долларов (80%) из 418 миллионов долларов помощи, предоставленной Азербайджану, были выделены в рамках четырех программ:
• 146 миллионов долларов (35%) на ликвидирование оружия массового поражения времен СССР и взаимосвязанной инфраструктуры
• 101,5 миллиона долларов (24%) на наращивание потенциала партнеров, в частности, с целью борьбы с терроризмом, предотвращения распространения наркотиков, борьбы с организованной преступностью, обеспечения безопасности наземных границ и проведения военных разведывательных операций
• 51,3 миллиона долларов (12%) в виде прямого финансирования для приобретения военных услуг и товаров из США
• 39,7 миллионов ​​долларов (10%) на программы по борьбе с терроризмом, разминирования и взаимосвязанных программ
Несмотря на то, что Азербайджан направил большую часть помощи, предоставленной США в сфере безопасности, военно-морскому флоту, и поддержка США этой стране в основном направлена ​​на оказание давления на Иран, по словам американского военного эксперта Эмиля Санамяна, поддержка США также имеет последствия в контексте конфликта с Арменией. В частности, азербайджанские пограничные войска, которые контролируют некоторые участки границы с Арменией, получают прямую поддержку США. Как отмечает Санамян, они могут быть использованы против Арцаха.
Таким образом, при изучении информации, содержащейся в открытых источниках, становится ясно, что из трех стран-сопредседателей Минской группы только Россия вооружает Армению, а Франция поставляет оружие только Азербайджану. США не продавали оружие ни одной из сторон, но за последние 20 лет они оказали Азербайджану в два раза больше помощи в сфере безопасности, чем Армении.