Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն չեն պահանջել Արցախին վերադարձնել Հադրութը և Շուշին
Նոյեմբերի 11-ին սոցցանցերում և լրատվամիջոցներում շրջանառվեց տեղեկություն, ըստ որի՝ Ֆրանսիան բարձրացրել է Հադրութի և Լեռնային Ղարաբաղի մաս կազմող այլ բնակավայրերի հարցը:
Որոշ օգտատերեր նաև տարածում էին տեղեկություն, որ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն որպես Մինսկի խմբի համանախագահներ «պահանջել են անհապաղ վերսկսել Արցախի կարգավիճակի շուրջ բանակցությունները և վերականգնել Արցախի տարածքային ամբողջականությունը՝ ազատել Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունիի, Ասկերանի, Շուշիի զավթված շրջանները»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է Ֆրանսիայի կողմից հրապարակված պաշտոնական հայտարարությունները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք տարածվող տեղեկությունը ճիշտ է, թե՞ ոչ:
Իրականում, սակայն, Ելիսեյան պալատի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ֆրանսիան դեռևս ուսումնասիրում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռքբերված համաձայնությունը:
Ֆրանսիան այժմ անցնում է համաձայնագրով նախատեսված պայմանների վերլուծությանը և ակտիվորեն կշարունակի Ռուսաստանի հետ խորհրդակցությունները՝ Հայաստանի շահերը պաշտպանող և հարգող քաղաքական կայուն լուծման հանգելու համար:
«Հանրապետության նախագահը շատ շուտով կապ կհաստատի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ»,- նշվում էր փաստաթղթում:
Ֆրանսիան նաև խստորեն պահանջել է Թուրքիայից դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ սադրանքները, զսպվածություն ցուցաբերել և չձեռնարկել այնպիսի գործողություններ, որոնք խարխլում են կողմերի միջև և Մինսկի խմբի շրջանակում կայուն համաձայնության բանակցման հնարավորությունը:
Հաղորդվել է նաև Հայաստանին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու ծրագրերի մասին:
Բացի սա, հաղորդագրություն է տարածել նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ըստ այդ հայտարարության՝ Ֆրանսիան ուսումնասիրում է նոյեմբերի 10-ին ձեռք բերված համաձայնության չափանիշներն ու հետևանքները: Ֆրանսիան կրկին պահանջում է, որ Թուրքիան չանի ոչինչ, ինչը կհակասի հրադադարի պահպանման գերակա նպատակին:
«Այս դժվարին ժամանակներում Ֆրանսիան վերահաստատում է իր լիակատար բարեկամությունը հայ ժողովրդի հետ՝ հաշվի առնելով մարդկային, մշակութային և պատմական կապերի սերտությունը: Այս դրամատիկ համատեքստում մենք նրա կողքին ենք: Մասնավորապես, մենք կապահովենք անհրաժեշտ մարդասիրական աջակցության տրամադրումը»,- նշվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ տեքստում:
Վերջում Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչությունը կարևորել է հակամարտության տևական կարգավորման շուրջ կողմերի միջև բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ հայտարարված հրադադարի համաձայնագրից բացի: «Ֆրանսիան այդտեղ իր լիարժեք դերը կկատարի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո: Երկու կողմերի միջև քննարկումները պետք է վերսկսվեն առանց հապաղման: Դրանք, մասնավորապես, պետք է թույլ տան ապահովել վերջին շաբաթների ընթացքում հակամարտության հետևանքով տեղահանված մարդկանց վերադարձը և սահմանել Լեռնային Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակը»,- ասվել է հաղորդագրությունում:
Փաստացի, Ֆրանսիան որևէ կոնկրետ բնակավայրի կամ շրջանի մասին չի խոսել, այլ միայն բարձրացրել է տեղահանված բնակիչների իրավունքների, Հայաստանին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու և ԼՂ հետագա կարգավիճակի հարցերը:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ապա այդ երկիրը երեք երկրների միջև նոյեմբերի 10-ին ձեռք բերված որոշման մասին դեռևս որևէ պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես չի եկել:
Այսպիսով, տարածվող տեղեկությունները, թե Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն պահանջել են հետ վերադարձնել հայկական կողմին Հադրութը, Մարտունին, Շուշին և ներկայումս ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող այլ տարածքներ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Թեգեր` ԱՄՆՀադրութՇուշիՖրանսիա
Ֆրանսիական «Le Point» պարբերականի անվան տակ Հայաստանի մասին ապատեղեկատվություն է տարածվում X-ում
13:06, 27 Փտր, 2026
«X» (Twitter) սոցիալական հարթակում դարձյալ հայաստանյան քաղաքական դաշտը թիրախավորող կեղծ տեղեկություններ են տարածվում։ Առաջին հայացքից բոտային հաշիվը հրապարակել է մի...

В социальных сетях и СМИ 11 ноября распространилась информация, согласно которой Франция подняла вопрос о Гадруте и других населенных пунктах, входящих в состав Нагорного Карабаха.
Некоторые пользователи также сообщили, что Франция и США, как сопредседатели Минской группы, «потребовали немедленного возобновления переговоров по статусу Арцаха, восстановления территориальной целостности Арцаха, освобождения оккупированных районов — Гадрутa, Мартакертa, Мартуни, Аскеранa и Шуши».
«Платформа проверки фактов» изучила официальные заявления Франции, чтобы выяснить, является ли распространенная информация достоверной.
В действительности, однако, в заявлении Елисейского дворца говорится, что Франция пока изучает пункты соглашения, достигнутого между Россией, Арменией и Азербайджаном.
«В настоящее время Франция приступает к анализу условий соглашения и будет активно продолжать проводить консультации с Россией для достижения прочного политического решения, которое защищает и уважает интересы Армении.
В ближайшее время президент республики свяжется с руководителями Армении и Азербайджана», — говорится в документе.
Франция также настоятельно призвала Турцию прекратить провокации вокруг Нагорного Карабаха, проявить сдержанность и не предпринимать действий, которые могли бы нанести вред будущему соглашению в рамках Минской группы.
Сообщалось также о программах оказания гуманитарной помощи Армении.
Помимо этого, с заявлением выступил также МИД Франции.
Согласно заявлению, Франция изучает параметры и последствия соглашения, достигнутого 10 ноября. Франция снова требует, чтобы Турция не предпринимала ничего, что противоречило бы приоритетной цели сохранения режима прекращения огня.
«В эти трудные времена Франция подтверждает всю свою дружбу с армянским народом, учитывая близость человеческих, культурных и исторических связей, связывающих страну с Арменией. Мы на стороне Армении в этом драматическом контексте. В частности, мы позаботимся о том, чтобы оказывать Армении всю необходимую гуманитарную поддержку», — говорится в сообщении МИД Франции.
В заключение, внешнеполитическое ведомство Франции подчеркнуло необходимость возобновления переговоров между сторонами помимо заявленного соглашения о прекращении огня. «Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ Франция будет активным участником этих усилий. Обсуждения между двумя сторонами должны возобновиться немедленно. Они должны разрешить вопрос возвращения людей, перемещенных в результате конфликта за последние недели, и определить будущий статус Нагорного Карабаха», — говорится в заявлении.
Фактически, Франция не говорила ни о каком конкретном населенном пункте или районе, а только подняла вопрос о правах перемещенных жителей, предоставлении гуманитарной помощи Армении и будущем статусе Нагорного Карабаха.
Что касается США, то они пока не выступили с официальным заявлением по поводу решения, принятого между тремя странами 10 ноября.
Таким образом, муссируемые сведения о том, что Франция и США потребовали вернуть армянской стороне Гадрут, Мартуни, Шуши и другие районы, находящиеся в настоящее время под контролем Азербайджана, не соответствуют действительности.
Метки ԱՄՆՀադրութՇուշիՖրանսիա
19:26, 26 Ноя, 2020
Новостной портал «Русская весна» 25 ноября написал, что российские миротворцы за первую неделю работ по поиску и обмену телами погибших...