Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունվարի 11-ին  Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ այտարարության կատարման ընթացքին:
«Այսօր գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել, որ եռակողմ համաձայնությունը հետևողականորեն իրականացվում է»,- հայտարարել է Պուտինը:
Ըստ նրա՝ այդ հիմնարար հայտարարությունում խոսքը առաջին հերթին ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման, տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների տեղակայման և ռազմական բախումներից տուժած խաղաղ բնակչությանը սովորական կյանքին վերադառնալու համար անհրաժեշտ օգնության տրամադրման մասին է:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք հայտարարության կետերը պահպանվում են։
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեցին համատեղ հայտարարություն, որը բաղկացած էր 9 կետից: Ըստ դրա՝ կողմերը մնում են այդ պահին իրենց զբաղեցրած դիրքերում, Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցում Աղդամի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները, տեղի է ունենում ռազմագերիների փոխանակում, տեղակայվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմ, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են, փախստականները վերադառնում են, ստեղծվում է խաղաղապահ կենտրոն և այլն։
Որ կետերն են իրագործվել
Այս պահի դրությամբ հայկական կողմը Ադրբեջանին է հանձնել Աղդամի (Ակնա), Քելբաջարի (Քարվաճառ), Լաչինի (Քաշաթաղ) շրջանները՝ համաձայն 2-րդ և 6-րդ կետերի:
Շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը՝ համաձայն 3-րդ կետի:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան դեկտեմբերի 1-ին համաձայնագիր են ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի մոնիթորինգային միասնական կենտրոն ստեղծելու մասին՝ համաձայն 5-րդ կետի:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին 9-րդ կետին, ապա դրա վերաբերյալ լրացուցիչ հայտարարություն է ստորագրվել հունվարի 11-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ: Ըստ դրա՝ ստեղծվելու է աշխատանքային խումբ, որն առաջին հանդիպումը կանցկացնի մինչև 2021 թվականի հունվարի 30-ը:
Որ կետերն են խախտվել
Համաձայն առաջին կետի՝ հրադադարից հետո կողմերը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում:
Ռազմական գործողությունների ժամանակ ադրբեջանական զինված ուժերին հաջողվել էր գրավել Հադրութի շրջանի բոլոր բնակավայրերը, բացառությամբ Խծաբերդ և Հին թաղեր գյուղերի: Հետևաբար՝ ըստ համաձայնագրի, դրանք պետք է մնային հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո: Սակայն դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները հարձակում իրականացրեցին երկու գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում դրանք նույնպես անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Նույն գործողության ընթացքում գերեվարվեց 62 զինծառայող։ Այսինքն՝ փաստացի խախտվեց համաձայնագրի առաջին կետը:
Համաձայնագրի 8-րդ կետի համաձայն՝ պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում:
Դեկտեմբերի 9-ին հայկական կողմին են փոխանցվել երեք հայ գերի:
Դեկտեմբերի 14-ին Հայաստան է տեղափոխվել պաշտոնապես հաստատված 44 գերի: Այնուհետև՝ դեկտեմբերի 28-ին, վերադարձվել է ևս 4 քաղաքացի: Սակայն ըստ փաստաբանների՝ այս պահին Ադրբեջանում պահվում է 120 գերի:  Նրանցից 62-ը, որոնք գերեվարվել էին Խծաբերդ-Հին թաղեր հատվածում, կալանավորվել են և Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ ընթանում են քննչական վարույթներ: Մյուս կողմից, Ադրբեջանի դատախազությունը հայտարարել է, որ հունվարի 5-ի դրությամբ այդ երկրում է գտնվում 5 ռազմագերի և 2 քաղաքացիական գերի: Հետևաբար, ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի 8-րդ կետը չի իրականացվում, ավելին՝ Ադրբեջանը խոչընդոտներ է ստեղծում դրա իրականացման համար:
Քննարկման առարկա էր դարձել նաև դեկտեմբերի 18-ին Կապանին և Գորիսին հարակից՝ Զանգելանի ու Կուբաթլուի շրջանների այն հատվածների հանձնումը Ադրբեջանին, որոնք Ադրբեջանը չէր գրավել բուն ռազմական գործողությունների ընթացքում, և քանի որ, ըստ առաջին կետի, կողմերը պետք է կանգ առնեին իրենց զբաղեցրած դիրքերում, հայտարարվեց, որ խախտվել է նաև այս կետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում անդրադարձել էր այս հարցին՝ պնդելով, որ առաջին կետը վերաբերում էր միայն Արցախի շփման գծին: «Եվ ես նախկինում ասել եմ, որ քանի որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրման պահին Կուբաթլուի և Զանգելանի շրջանների 90 և ավելի տոկոսը, ցավոք սրտի, եղել է արդեն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, եղել է բանավոր ըմբռնում այդ համատեքստում, որ այդտեղ մենք պետք է սահմանային կետերի՝ ոչ թե սահմանի, այլ որոշակի կետերի ճշգրտում իրականացնենք»,- ասել է Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է ներքին տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձին Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ, ինչի մասին խոսվում է 7-րդ կետում, ապա այս հարցով ամեն ինչ անորոշ է և որևէ գործուն քայլ դեռևս չի իրականացվել:
Այսպիսով, Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունը, թե եռակողմ համաձայնությունը հետևողականորեն իրականացվում է, չի համապատասխանում իրականությանը:
Թեգեր` եռակողմ համաձայնությունՆիկոլ ՓաշինյանՎլադիմիր Պուտին
Հայկական ուժերը կլքեն Կապանի շրջակայքի դիրքերը․ քաղաքապետը հաստատում է
Փողոցում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջողների թիվը 500-ից տասնապատիկ ավելին է. Լոռու նորանշանակ մարզպետը սխալվում է
16:39, 17 Դկտ, 2020
Լոռու նորանշանակ մարզպետ Արամ Խաչատրյանը դեկտեմբերի 17-ին կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող...
Փաշինյանը վերջին «100 փաստում» մանիպուլացրել է աղետի գոտում բնակարաններով ապահովման տվյալները
14:48, 9 Դկտ, 2020
Այս տարվա հունվարի 24-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կապան քաղաքում լրագրողների հետ հանդիպմանը հերթական 100 փաստը ներկայացնելիս, խոսելով աղետի գոտու տուժած...

В ходе встречи глав России, Армении и Азербайджана 11 января президент Российской Федерации Владимир Путин коснулся выполнения трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября 2020 года.
«Сегодня можно с удовлетворением констатировать, что трехсторонние договоренности последовательно реализуются», — заявил Путин.
По его словам, в этом базовом документе, речь прежде всего идет о полном прекращении военных действий, об отправке в регион российских миротворцев и, что особенно важно, о том, чтобы оказать мирному населению, пострадавшему от боестолкновений, всемерную и эффективную помощь в возвращении к нормальной жизни.
«Платформа проверки фактов» изучила события, имевшие место после подписания заявления от 9 ноября, чтобы выяснить, соблюдаются ли пункты этого заявления.
Заявление от 9-го ноября
9 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Али и президент России Владимир Путин подписали совместное заявление, состоящее из 9 пунктов.
Согласно заявлению, стороны останавливаются на занимаемых ими позициях, Армения передает Азербайджану районы Агдамский, Кельбаджарский и Лачинский районы, происходит обмен военнопленными, развертывается российский миротворческий контингент, разблокируются экономические и транспортные связи в регионе, возвращаются беженцы, создается миротворческий центр.
Какие пункты реализованы
По положению на данный момент, в соответствии с пунктами 2 и 6, армянская сторона сдала Азербайджану Агдамский (Акна), Кельбаджарский (Карвачар) и Лачинский (Кашатаг) районы
В соответствии с пунктом 3 вдоль линии соприкосновения и вдоль Лачинского коридора развернут миротворческий контонгент Российской Федерации.
В соответствии со статьей 5 Россия и Турция 1 декабря подписали соглашение о создании совместного центра мониторинга режима прекращения огня в Нагорном Карабахе.
Что касается 9 пункта заявления о разблокировании экономических и транспортных связей в регионе, то на встрече 11 января в Москве было подписано дополнительное заявление. В соответствии с этим заявлением будет создана рабочая группа, которая проведет первое заседание до 30 января 2021 года.
Какие пункты нарушены?
Согласно первому пункту, после прекращения огня стороны останавливаются на занимаемых ими позициях.
В ходе боевых действий вооруженным силам Азербайджана удалось захватить все населенные пункты в Гадрутском районе, кроме сел Хцаберд и Хин Тагер. Следовательно, согласно соглашению, они должны были оставаться под контролем армянских сил. Однако 12 декабря подразделения вооруженных сил Азербайджана инициировали атаку в направлении этих двух сел, в результате чего они также перешли под контроль Азербайджана. В ходе той же операции были взяты в плен 62 военнослужащих. То есть фактически был нарушен первый пункт соглашения.
Согласно пункту 8 заявления, должен был быть произведен обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших.
9 декабря армянской стороне были переданы.трое армянских пленных.
14 декабря из Азербайджана в Армению были перевезены 44 официально подтвержденных армянских пленных. Затем, 28 декабря, были возвращены еще 4 армян. Однако, по словам юристов, в настоящее время в Азербайджане содержится 120 пленных. 62 из них, которые были взяты в плен в районе сел Хцаберд и Хин Тагер, задержаны, и в настоящее время они находятся под следствием в Азербайджане. С другой стороны, прокуратура Азербайджана заявила, что по состоянию на 5 января у них в стране находится 5 военнопленных и 2 гражданских лиц. Следовательно, очевидно, что пункт 8 заявления от 9 ноября не выполняется. Более того, Азербайджан создает препятствия для его реализации.
Предметом обсуждения стала также передача 18 декабря Азербайджану части Зангеланского и Кубатлинского районов вблизи Капана и Гориса, которые Азербайджан не захвачивал во время боевых действий, и поскольку, согласно первому пункту, стороны должны были остановиться на занимаемых ими позициях, было заявлено, что этот пункт был также нарушен.
Премьер-министр Никол Пашинян в интервью Петросу Казаряну затронул этот вопрос, заявив, что первый пункт касается только линии соприкосновения с Арцахом. «Я в прошлом говорил, что так как 90 процентов и более районов Кубатлу и Зангелана на момент заявления от 9 ноября находились под контролем Азербайджана, было устное взаимопонимание в этом контексте, чтобы там мы должны провести уточнение пограничных точек, а не границы», — сказал Пашинян.
Что касается возвращения внутренне перемещенных лиц и беженцев на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие территории, указанного в пункте 7, то по поводу этого вопроса все неопределенно и каких-либо действенных шагов в этом направлении пока не предпринято.
Таким образом, заявление Владимира Путина о том, что трехстороннее соглашение последовательно реализуется, не соответствует действительности.
Метки եռակողմ համաձայնությունՆիկոլ ՓաշինյանՎլադիմիր Պուտին
На церемонии награждения героев июльских боев в Сардарапате 28 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в ходе боевых действий на...