Էստոնիայում հայազգի ընտանիքի պատմությունը՝ ռուսական պրոպագանդայի թիրախում
Օրերս Էստոնիայի դատարանը ժամանակավորապես սահմանափակեց Անատոլի Ղազարյանի և Աննա Միխայլովայի իրենց դստեր նկատմամբ խնամակալության իրավունքը` ութամյա աղջկա խնամակալությունը փոխանցելով Տալլինի երեխաների պաշտպանության կենտրոնին: Դատարանի նման որոշումը հիմնավորվում է Էստոնիայի սոցիալական ծառայությունների կողմից ներկայացված տվյալներով, համաձայն որոնց՝ տանը, որտեղ ապրում է երեխան, հակասանիտարական պայմաններ են և երեխայի կյանքը վտանգի տակ է: Երեխայի ծնողները հայտարարում են, որ սոցիալական ծառայություններից մի քանի անգամ զգուշացում ստանալուց հետո պատրաստվում էին բնակության տեղափոխվել Ռուսաստան, ինչի պատճառով էլ էստոնական ծառայությունները վերցրել են իրենց երեխային: Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ երեխայի ծնողները ՌԴ քաղաքացիներ են՝ ռուսական որոշ լրատվամիջոցներ տեղի ունեցածը ներկայացրեցին որպես «ահաբեկչություն»` ուղղված Էստոնիայում բնակվող ռուսների դեմ:
Ղազարյանի ընտանիքն ապրում է Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում երեք սենյականոց բնակարանում: Էստոնիայի սոցիալական ծառայությունները պնդում են, որ 8 տարի շարունակ միջոցներ են ձեռնարկել ընտանիքի սոցիալական պայմանները բարելավելու համար, սակայն ապարդյուն: Ընտանիքի մոսկվայաբնակ փաստաբան Վիոլետա Վոլկովան հայտարարում է, որ երեխային վերցնելու որոշման վրա անդրադարձել են Ռուսաստանի և Էստոնիայի «քաղաքական բարդ փոխհարաբերությունները»:
«Այս հարցում քաղաքական ենթատեքստ կա, այլ բացատրություն սրան չկա», — ասել է ընտանիքի փաստաբանը: Մեկ այլ մեկնաբանությունում նա տեղի ունեցածը ներկայացրել է որպես «Էստոնիայում ռուսալեզու բնակչության ճնշման և Ռուսաստանի քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարման ակտ»:
Չափազանցնելով ռուս փաստաբանի նման մեկնաբանությունները և ռուսական պրոպագանդային բնորոշ ոճով փոքրացնելով առկա ոչ ձեռնտու խնդիրը` ռուսական մեդիան ներկայացնում է, որ Էստոնիայի սոցիալական ծառայությունները երեխային ընտանիքից վերցրել են ընդամենը տան «հին պաստառների» պատճառով: Սակայն ընտանիքի  համացանցում հրապարակված բնակարանային լուսանկարներից պարզ է  դառնում, որ խոսքը միայն պաստառների մասին չէ: Երեխայի մոր` Աննա Միխայլովայի ֆեյսբուքի էջում հրապարակված լուսանկարում երևում է, որ ութամյա աղջիկն իսկապես քնում է գետնին տեղադրված ներքնակի վրա: Հարցի հասարակական հնչեղություն ստանալուց հետո, ընտանիքը հայտնվեց  նաև Էստոնիայի հասարակական կազմակերպությունների ուշադրության կենտրնում:
«Պետք է ասեմ, որ երեխային չեն վերցրել հին կահույքի կամ գրքերի պատճառով, ինչպես հայտնում են բազմաթիվ լրատվամիջոցներ: Ես չեմ պաշտպանում որևէ դեպքում երեխաներին ծնողներից վերցնելը, սակայն ընտանիքն իսկապես խնդիրներ ուներ: Տանը սարսափելի կեղտոտ է, ամենուր ծխախոտի ծուխ է, աներևակայելի գարշահոտություն»,- Baltnews-ին տված հարցազրույցում ասել է «Էստոնիայի ծնողներ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Անաստասիա Ռայան:
«Ինչ վերաբերում է այս պատմության մեջ ռուսոֆոբիայի գործոնին, ապա իմ կարծիքով, այն այստեղ կապ չունի: Ես գիտեմ, որ նման կերպով վերցնում են նաև էստոնաիցների երեխաներին: Բավական է հիշել Հեյկի Թրեյերի աղմկահարույց կամ հասարակությանը քիչ հայտնի Սանդրա Հ.-ի գործերը», — ասել է Ռայան:
2016 թվականի հունվարից Էստոնիայի խորհրդարանի որոշմամբ ուժի մեջ մտավ Երեխաների պաշտպանության մասին օրենքը, որով հնարավորություն է տրվում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին երեխային վտանգ սպառնալու դեպում 72 ժամով վերցնել նրան ծնողներից և 3 աշխատանքային օրերի ընացքում հայց ներկայացնել դատարան` ծնողներին երեխայի նկատմամբ խնամակալության իրավունքից զրկելու վերաբերյալ:
Այնուամենայնիվ, ռուսական ԶԼՄ-ները շարունակում են միջադեպը ներկայացնել որպես էստոնացիների «այլատյացության» արդյունք և քաղաքական ենթատեքստով խնդիր և փնտրել «ռուսաֆոբներ» երկրում, որտեղ բնակչության մոտ 25%-ը ռուս է:
Թեգեր` Baltnews ЭстонияChild ProtectionEstoniapropagandaRussian propagandaзащита детейложь в СМИправа детейпропагандароссийская пропагандаРоссияЭстонияԱնատոլի ՂազարյանԱննա Միխայլովաերեխայի իրավունքԷստոնիապրոպագանդաՌԴռդ քաղաքացիռուսական պրոպագանդառուսական քարոզչությունՏալլինքարոզչություն
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում հրապարակվել է Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որը, սակայն, սխալ է ներկայացվել մամուլում։...

История армянской семьи в Эстонии как мишень русской пропаганды
На днях эстонский суд временно ограничил право опеки Анатолия Казаряна и Анны Михайловой над их ребенком, передав опеку над их 8-летней дочерью Таллинскому Центру защиты детей. Подобное решение суда основано на данных, представленных социальными службами Эстонии, согласно которым в доме, где живет ребенок, антисанитарные условия, и жизнь ребенка в опасности. Родители ребенка заявляют, что после получения нескольких предупреждений социальных служб собирались переехать в Россию, по этой причине эстонские службы забрали их ребенка. Учитывая то обстоятельство, что родители ребенка граждане РФ, некоторые российские СМИ представили происшедшее как «террор» против русских, проживающих в Эстонии.
Семья Казаряна живет в столице Эстонии Таллине в трехкомнатной квартире. Социальные службы Эстонии настаивают, что в течение 8 лет предпринимали меры для улучшения условий проживания в квартире, но безрезультатно. Адвокат семьи Виолетта Волкова, проживающая в Москве, заявляет, однако, что на решение об изъятии ребенка повлияли «сложные политические взаимоотношения» Эстонии и России.
«В этом вопросе есть политический подтекст, другого объяснения этому нет», -сообщила адвокат семьи. В другом комментарии она представила произошедшее как «акт ущемления прав граждан России и притеснения русскоязычного населения Эстонии».
Преувеличивая подобные комментарии русского адвоката и в свойственной российской пропаганде манере преуменьшая невыгодную проблему, российские СМИ представляют, что социальные службы Эстонии забрали ребенка из семьи всего лишь за «старые обои» в доме. Однако, глядя на фотографии квартиры семьи, опубликованные в интернете, становится ясно, что речь идет не только об обоях. На фотографии, опубликованной на странице матери ребенка, Анны Михайловой, в Фейсбуке видно, что 8-летняя девочка на самом деле спит на матрасе на полу. После того, как вопрос получил общественную огласку, семья оказалась также в центре внимания общественных организаций Эстонии.
«Должна сказать, что ребенка забрали не из-за старой мебели или книг, как заявляют многие СМИ. Я ни в коем случае не защищаю изъятие ребенка у родителей, однако у семьи на самом деле были проблемы. Дома ужасно грязно,  всё прокурено насквозь, невообразимая вонь»,- в интервью Baltnews заявила представитель НКО «Родители Эстонии» Анастасия Рая.
«Что касается фактора русофобии во всей этой истории, то, как мне кажется, он тут ни при чём. Я знаю, что точно так же отбирают детей и у эстонцев. Достаточно вспомнить нашумевшее дело Хейки Трейера, или малоизвестное широкой публике Сандры Х.»- сказала Рая.
С января 2016 года по решению парламента Эстонии вступил в силу Закон о защите детей, который дает возможность органам местного самоуправления забрать ребенка у родителей на 72 часа, если ему угрожает опасность, и в течение 3 рабочих дней подать в суд иск относительно лишения родителей прав на опеку над ребенком.
Тем не менее российские СМИ продолжают представлять этот инцидент как результат «ксенофобии» эстонцев и проблему с политическим подтекстом и искать «русофобов» в стране, где около 25% населения русские.