Կրեմլյան քարոզչամիջոցները սուտ տեղեկություններ են տարածում ԵՄ-ՀՀ քաղհասարակության պլատֆորմի անդամների ընտրության մասին
11:20, 20 Օգս, 2024
Կրեմլի քարոզիչները, որոնց հիմա ընդունված է անվանել Z-քարոզիչներ (Ուկրաինայի դեմ սկսած պատերազմում ռուսական զորքերն իրենց փոխադրամիջոցների վրա օգտագործում էին Z տառով տարբերանշաններ), վերջին շրջանում պարբերաբար անդրադառնում են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, ներկայացնում իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ։
Այս անգամ կրեմլյան քարոզչամիջոց հանդիսացող որոշ տելեգրամյան ալիքներ վկայակոչել են գրեթե մեկ ամիս առաջ արված՝ «Տնտեսական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ նախագահ Մովսես Արիստակեսյանի կասկածելի հայտարարությունները՝ տարածելով ատելություն Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչների վերաբերյալ։
Մասնավորապես, «Системный пестицид» տելեգրամյան ալիքը օգոստոսի 17-ին գրել էր, թե իբր հայկական հասարակական կազմակերպությունները պայքարում են արևմտյան ֆինանսավորման համար և այդ ՀԿ–ների շրջանում «ցուցադրական սկանդալ» է հասունանում։ Ավելին, ռուսական քարոզչական ալիքը, առանց փաստական հիմքի, եզրահանգել է, որ ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի անդամների ընտրությունը «կոռուպցիայի արդյունք է»։ Բազմաթիվ անհիմն պնդումներով այս տեղեկությունը տարածել էր նաև կրեմլյան մեկ այլ քարոզչամիջոց՝ «Rybar» տելեգրամյան ալիքը։
Տելեգրամյան այս ալիքները հիշել են հուլիսի 31-ին «Տնտեսական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ նախագահ Մովսես Արիստակեսյանի հայտարարությունը, որը վերաբերել էր հունիսի 5-ին տեղի ունեցած ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» քաղհասարակության պլատֆորմի անդամների ընտրության մրցույթի արդյունքներին։
«Ըստ դիտարկման արդյունքների` մրցույթի կազմակերպման և անցկացման ընթացքում տեղի են ունեցել մի շարք բացթողումներ, սխալներ, որոնք կարելի է համարել նաև դիտավորյալ, կոռուպցիոն համագործակցություն` ուղղորդված առանձին խմբի անձանց կողմից»,— հայտարարել էր Արիստակեսյանը։ Վերջինի ղեկավարած կազմակերպությունը մասնակցել էր մրցույթին որպես ընտրող և իրականացրել էր մրցույթի կազմակերպման ու անցկացման դիտարկում։
Այնուհետև հայտարարության մեջ Արիստակեսյանը մանրամասնել էր․ «Մրցույթի կազմակերպման և անցկացման գործում թերացել են ինչպես ԱլԳ ՔՀՖ ՀԱՊ քարտուղարությունը, այնպես էլ ՀԸԳՀ ՔՀՊ անդամների մրցութային հանձնաժողովը: Այսպես, նրանք պատշաճորեն չեն կատարել ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» 366-րդ հոդվածով նախատեսված քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների և հիմնադրամների կազմի ձևավորման կարգով սահմանված իրենց լիազորությունները»:
Մատնանշելով ընտրության հետ կապված ընթացակարգային, տեխնիկական խոչընդոտները՝ Արիստակեսյանը եզրակացրել էր, որ «Հայաստանի ազգային պլատֆորմի (ՀԱՊ) համակարգում տիրում է ընտրակեղծարարության, կազմակերպված կոռուպցիայի մթնոլորտ»։
«Ազատ քաղաքացի» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը, որը նաև ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի հիմնական անդամ է, Aravot.am-ի հետ զրույցում Մովսես Արիստակեսյանի հայտարարությունը ծայրից ծայր զրպարտություն էր համարել։
«Հայտարարությունը, որը տարածել է Մովսես Արիստակեսյանը, ինձ համար հասկանալի է, թե ինչու է հանկարծ հենց այս պահին տարածել, երբ մենք Եվրաքվեի հարցով ստորագրահավաք նախաձեռնեցինք։ Հայտարարությունում ծայրից ծայր զրպարտություններ են, որի կապակցությամբ ճիշտ կլինի պարզաբանումներ տա նաև ՀԱՊ համաժողովի կողմից ընտրված ԵՄ-Հայաստան քաղհասարակության Պլատֆորմի ընտրությամբ զբաղվող ընտրական հանձնաժողովը, որին հիմնականում ուղղված են այս անհեթեթ ու անհիմն մեղադրանքները։ Բայց չգիտես ինչու, իմ և Լուսինե Հակոբյանի անուններն են շեշտվում, թեև մենք առնվազն այս փուլում ընտրական գործընթացի կազմակերպման հետ որևէ առնչություն չենք ունեցել։ Ամեն դեպքում հուսով եմ՝ նաև ընտրական հանձնաժողովը համապատասխան արձանագրումները կանի և բացատրությունները կներկայացնի, ու այդ ժամանակ հանրությանը պարզ կլինի, թե ինչով են զբաղված այս մարդիկ»,- նշել էր Խուրշուդյանը։
Նկատենք՝ ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի մաս կազմելու մրցույթի ընտրությունը տեղի է ունեցել  2024 թ․ հունիսի 5-ին:
ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» (ՀԸԳՀ) 366-րդ հոդվածով նախատեսված՝ քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների և հիմնադրամների կազմի ձևավորման կարգի 36-րդ կետի համաձայն,  քվեարկության արդյունքներով ամենաբարձր հանրագումարային միավորներ ստացած 8 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից առավելագույն միավորներ ստացած 4-ն ընդգրկվում են ՀԸԳՀ-ի քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմում (հիմնական անդամներ), մյուս 4-ը համարվում են փոխարինող անդամներ:
Այսպես՝ քվեարկության արդյունքներով առավելագույն միավորներ ստացած հիմնական անդամներ են ընտրվել՝
1. Սյուզաննա Սողոմոնյան, «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ, 446 միավոր
2. Լուսինե Հակոբյան, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ, 376 միավոր
3. Հովսեփ Խուրշուդյան, «Ազատ քաղաքացի քաղաքացիական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ, 356 միավոր
4. Հասմիկ Հարությունյան, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ, 315 միավոր
Քվեարկության արդյունքներով առավելագույն միավորներ ստացած փոխարինող անդամներ են ընտրվել՝
1. Դանիել Իոաննիսյան, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ, 263 միավոր
2. Նաիրա Սուլթանյան, «Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամ» հիմնադրամ, 249 միավոր
3. Վարդինե Գրիգորյան, «Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ, 226 միավոր
4. Գրիգոր Երիցյան, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ, 225 միավոր
Z–քարոզչամիջոցը գրում է նաև, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021–ին։ Սակայն ճշմարտությունն այն է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև։
2018 թ․ ապրիլի 18-ին Հայաստանի խորհրդարանը միաձայն վավերացրել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը։ 2021 թ. մարտի 1-ից համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել։
Նույն աղբյուրը նաև պնդում է, թե ԵՄ պաշտոնական կայքում չկան մրցույթի արդյունքների մասին տվյալներ, ներկայացված չեն հայկական պլատֆորմի ներկայացուցիչները՝ ակնարկելով, թե ԵՄ–ն չի ճանաչում ԵՄ–Հայաստան ՀԸԳՀ քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի անդամներին։ Մինչդեռ դեռևս հուլիսի 1-ին Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը պաշտոնական հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով․ «Հունիսի 28-ին ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հանդիպեց ԵՄ-Հայաստան ՀԸԳՀ քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի (ՔՀՊ) նորընտիր անդամներին՝ քննարկելու պլատֆորմի՝ ՀԸԳՀ-ի առնչվող բարեփոխումների և ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների խորացման վերաբերյալ տեսլականը։ Քաղաքացիական հասարակության հետ ներգրավվելը առանցքային է գործընթացի ներառականությունն ապահովելու համար»։
Այսպիսով, կրեմլյան քարոզչամիջոցները ներկայացնում են սուտ, իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ՝ կասկածի տակ դնելով ԵՄ-Հայաստան ՀԸԳՀ քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի անդամների ընտրության գործընթացը և արդյունքները։
Թեգեր` Կրեմլի քարոզչամեքենաՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրՀովսեփ Խուրշուդյանռուսական քարոզչությունքաղհասարակություն
ԱԷՄԳ-ն հակասում է Մեծամորի ատոմակայանի վերաբերյալ Ադրբեջանի «քաղհասարակության» կեղծ մտահոգություններին
15:28, 22 Մրտ, 2024
Ադրբեջանի մերձիշխանական հասարակական կազմակերպությունների մի շարք ներկայացուցիչներ դիմել են Բրյուսելում անցկացվող Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովի համանախագահներին՝ հրավիրելով նրանց ուշադրությունը իբրև...

Пропагандисты Кремля, которых сейчас принято называть Z-пропагандистами (в войне против Украины российские войска использовали на своих машинах знаки отличия с буквой Z), в последнее время периодически касаются отношений Армения-ЕС, представляя не соответствующую действительности информацию.
На этот раз некоторые Telegram-каналы, являющиеся инструментом кремлевской пропаганды, сослались на сомнительные заявления, сделанные почти месяц назад главой общественной организации «Центр экономического права» Мовсесом Аристакесяном, сея ненависть к представителям политического общества Армении.
В частности, Telegram-канал «Системный пестицид» 17 августа написал, что якобы армянские НПО борются за западное финансирование и что среди этих НПО назревает «показательный скандал». Более того, российский пропагандистский канал без фактического обоснования пришел к выводу, что при проведения отбора членов Платформы гражданского общества в рамках «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией» были допущены «умышленные ошибки», которые можно расценивать как «коррупционное сотрудничество». Эту информацию с многочисленными голословными утверждениями распространил и другой кремлевский пропагандистский Telegram-канал «Rybar».
Эти Telegram-каналы напомнили о заявлении главы общественной организации «Центр экономического права» Мовсеса Аристакесяна от 31 июля, в котором говорилось об итогах конкурса по отбору членов Платформы гражданского общества ЕС-Армения в рамках «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией».
«По результатам наблюдения, при организации и проведении конкурса были допущены ряд упущений и ошибок, которые также можно расценивать как умышленное, коррупционное сотрудничество, направляемое отдельной группой лиц», — заявил Аристакесян. Организация, возглавляемая последним, участвовала в конкурсе в качестве избирателя и наблюдала за организацией и проведением конкурса.
«В организации и проведении конкурса потерпели неудачу как секретариат АНП ФГО ВП, так и конкурсная комиссия из членов СВРП ПГО. Таким образом, они не выполнили должным образом свои полномочия, определенные порядком формирования состава армянских НПО и фондов Платформы гражданского общества, предусмотренным статьей 366 «Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией», — уточнил Аристакесян.
Указав на процедурные и технические препятствия, связанные с отбором, Аристакесян заключил, что «в системе Армянской национальной платформы (АНП) царит атмосфера избирательных фальсификаций и организованной коррупции».
Президент общественной организации «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян, который также является основным членом Платформы гражданского общества, в беседе с Aravot.am назвал заявление Мовсеса Аристакесяна клеветническим.
«Я понимаю, почему Мовсес Аристакесян выступил с таким заявлением именно сейчас, когда мы инициировали сбор подписей по вопросу Евроголосования. В заявлении от начала до конца содержится клевета, в связи с чем было бы правильно дать разъяснения и выбранной АНП избирательной комиссии, занимающейся отбором членов Платформы гражданского общества ЕС-Армения, к которой адресованы абсурдные и в основном беспочвенные обвинения. Но почему-то муссируется мое имя и имя Лусине Акопян, хотя, по крайней мере, на данном этапе мы не имели никакого отношения к организации избирательного процесса. В любом случае, я надеюсь, что избирательная комиссия также сделает соответствующие записи и представит объяснения, и тогда общественность узнает, чем занимаются эти люди», — сказал Хуршудян.
Отметим, что конкурсный отбор на членство в Платформе гражданского общества в рамках «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией» состоялся 5 июня 2024 года.
В соответствии со статьей 36 Порядка формирования состава армянских НПО и фондов платформы гражданского общества, предусмотренного статьей 366 «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией» из представителей 8 организаций, получивших наибольшее количество баллов по результатам голосования, 4 организации, получившие наибольшее количество баллов, включаются в состав СВРП ПГО (основные члены), остальные 4 считаются замещающими членами.
Таким образом, основнми членами платформы, получившими максимальное количество баллов по итогам голосования, были избраны:
- Сузанна Согомонян (НПО «Армянская ассоциация юристов») – 446 баллов
- Лусине Акопян (НПО «Правовой союз Европы») – 376 баллов
- Овсеп Хуршудян (НПО «Центрподдержки гражданских инициатив») – 356 баллов.
- Асмик Арутюнян, НПО «Защита прав без границ» – 315 баллов.
По итогам голосования, замещающими членами, получившими максимальное количество баллов, были избраны:
- Даниел Иоаннисян (НПО «Союз информированных граждан») – 263 балла
- Наира Султанян (Фонд «Фонд развития демократии») – 249 баллов
- Вардине Григорян (НПО «Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи») – 226 баллов
- Григор Ерицян (НПО «Армянская прогрессивная молодежь») – 225 баллов
Telegram-канал «Системный пестицид» также пишет, что «Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией» было подписано в 2021 году. В действительности соглашение между Арменией и Евросоюзом было подписано 24 ноября 2017 года в Брюсселе.
18 апреля 2018 года парламент Армении единогласно ратифицировал «Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским Союзом». Соглашение вступило в силу 1 марта 2021 года.
Тот же Telegram-канал также утверждает, что «на официальном сайте ЕС отсутствуют результаты недавнего конкурса, а список членов платформы не обновлялся аж с 2022 года», намекая на то, что ЕС не признает членов Платформы гражданского общества в рамках «Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией».
Между тем, 1 июля миссия ЕС в Армении распространила официальное сообщение, в котором отмечалось: «28 июня посол ЕС Василис Марагос встретился с новоизбранными членами ПГО СВРП, чтобы обсудить видение платформы относительно реформ, связанных с СВРП, и углубления отношений ЕС-Армения. Взаимодействие с гражданским обществом является ключом к обеспечению инклюзивности этого процесса».
Таким образом, кремлевские пропагандистские СМИ представляют ложную, не соответствующую действительности информацию, ставящую под сомнение процесс и результаты отбора членов ПГО СВРП.