Մոտ մեկ ամիս առաջ՝ հունվարի 11-ին, մի շարք լրատվականներ գրեցին, որ 2018-ին Ադրբեջանից Հայաստան են կատարվել 200 մլն դոլարից ավել դրամական փոխանցումներ։ Լրատվական կայքերը հղում էին արել Թերեզա Մխիթարյան անունով օգտատիրոջ գրառմանը։ Այն վերահրապարակվել էր analitik.am, hayeli.am, pastinfo.am և այլ կայքերում։
Օգտատիրոջ գրառման մեջ զետեղված էին Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) երկու հրապարակումների հղումներ։ Դրանցում ներկայացված էին 2017 և 2018 թվականներին աշխարհի երկրների միջև իրականացված դրամական փոխանցումները՝ տրանսֆերտները։ Ըստ 2018 թվականի զեկույցի, այդ տարի Ադրբեջանից Հայաստան իրականացվել էր 211 մլն դոլարի դրամական փոխանցում, իսկ Հայաստանից Ադրբեջան՝ 84 մլն դոլարի։ Իսկ 2017-ին այդ գումարները կազմել էին Ադրբեջանից Հայաստան՝ 7 և Հայաստանից Ադրբեջան՝ 174 մլն դոլար։
Նշված գրառումը փորձ էր արվել կապել «հողերը վաճառելու» թեզի հետ։ «Հենց որ ԱԱԾ-ն բացահայտի 2018-ին Հայաստանում 211 միլիոն դոլար ստացողների անունները, ամբողջ գլուխկոտրուկը բացվելու է․ մենք ամեն ինչ կիմանանք բոլորի մասին և կիմանանք նաև, թե ինչպես են դավաճանել և վաճառել մեր հողերը»,- գրել էր օգտատեր Թերեզա Մխիթարյանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դրամական փոխանցումներ չկան
Իրավիճակը հասկանալու համար Fip.am-ը հարցում ուղարկեց ՀՀ կենտրոնական բանկ, որտեղից պարզաբանում ներկայացրեցին Համաշխարհային բանկի նշված հրապարակումների բովանդակության մասին։ Նախ, Կենտրոնական բանկից տեղեկացրեցին, որ ՀՀ և Ադրբեջանի սուբյեկտների միջև առևտրային բանկերի միջոցով դրամական փոխանցումներ չեն իրականացվում։
Ինչ վերաբերում է ՀԲ-ի հրապարակումներին, ապա դրանք հիմնված են ոչ թե փաստացի կատարված փոխանցումների տվյալների վրա, այլ ՀԲ փորձագետների ենթադրությունների վրա, որոնք, իրենց հերթին, հիմնված են միգրանտների քանակների և վերջիններիս եկամուտների վերաբերյալ առկա տվյալների վրա։ Այսպես, ըստ ՀԲ-ի տվյալների՝ Հայաստանում կա Ադրբեջանից եկած 87,000 միգրանտ, իսկ Ադրբեջանում՝ Հայաստանից գնացած 146,000 միգրանտ։ Վերջիններս հանդիսանում են տեղափոխվածներ, այլ ոչ թե փոխանցում ստացող կամ իրականացնող ֆիզիկական անձինք։
«Ելնելով միգրանտների թվաքանակներից և եկամուտների ու ծախսերի գնահատականներից՝ ՀԲ փորձագետների կողմից եզրակացություն է արվում, որ բոլոր միգրանտները փոխանցումներ են իրականացնում իրենց մայր երկիր, ինչը ՀՀ դեպքում սխալ է (քանի որ ՀՀ-ում և Ադրբեջանում միգրանտ են հանդիսանում տեղափոխվածները)»,- ասվում է ԿԲ պատասխանի մեջ։
Այսպիսով, լրատվականներով շրջանառվող գրառման մեջ բերված Համաշխարհային բանկի հրապարակումները ոչ թե իրական, այլ ենթադրյալ թվեր են, որոնք հիմնավորված չեն փաստացի իրականացված դրամական փոխանցումների վրա՝ այլ միգրանտների թվի վրա, որը Հայաստանի և Ադրբեջանի դեպքում կիրառելի չէ, քանի որ նրանք ոչ թե միգրանտներ են, այլ հակամարտության արդյունքում տեղափոխվածներ։
Թեգեր` ԱդրբեջանՀայաստանՀՀ կենտրոնական բանկ
Ինչպես է ռուսական գազը Հայաստան հասնում Ադրբեջանի տարածքով․ ապակողմնորոշող վերնագրերի հետքերով
18:58, 18 Մրտ, 2021
Մարտի 17-ին հայկական ԶԼՄ-ները, հղում անելով ռուսական լրատվամիջոցներին, գրեցին, որ ռուսական գազը ժամանակավորապես Հայաստան կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով։  «Ռուսական գազի մատակարարումը...

Денежные переводы между Арменией и Азербайджаном не осуществляются
Около месяца назад, 11 января, ряд СМИ написали, что в 2018 году из Азербайджана в Армению был осуществлен денежный перевод в размере 200 миллионов долларов. Новостные сайты ссылались на пост пользователя по имени Тереза ​​Мхитарян. Этот пост был перепечатан на сайтах analitik.am, hayeli.am, pastinfo.am и др.
В посте пользователя содержались ссылки на две публикации Всемирного банка (ВБ) касательно денежных переводов, совершенных в 2017 и 2018 годах между странами мира. Согласно отчету за 2018 год, из Азербайджана в Армению было переведено 211 млн долларов, а из Армении в Азербайджан — 84 млн долларов. А в 2017 году из Азербайджана в Армению было переведено 7 миллионов долларов, а из Армении в Азербайджан — 174 миллиона долларов.
Была предпринята попытка связать упомянутый пост с тезисом о «продаже земель». «Как только КГБ раскроет имена получателей этих 211 миллионов долларов в Армении в 2018 году, весь пазл соберётся, все о всех узнаём и о том как предали и продали наши земли тоже узнаём», — написала пользователь Тереза ​​Мхитарян.
Денежных переводов между Арменией и Азербайджаном не осуществляется
Чтобы разобраться в ситуации, Fip.am направил запрос в Центральный банк Армении, откуда представили разъяснения по поводу содержания упомянутых публикаций Всемирного банка. Прежде всего, в ЦБ сообщили, что денежные переводы между субъектами Армении и Азербайджана через коммерческие банки не осуществляются.
Что касается публикаций ВБ, то они основаны не на данных о реальных трансфертах, а на предположениях экспертов ВБ, которые, в свою очередь, основываются на имеющихся данных о числе мигрантов и их доходах. Так, по данным Всемирного банка, в Армении находится 87,000 мигрантов из Азербайджана, а в Азербайджане – 146,000 мигрантов из Армении. Последние – это перемещенные лица, а не физические лица, получающие или осуществляющие переводы.
«Исходя из числа мигрантов и оценок доходов и расходов, составляется заключение экспертов Всемирного банка, согласно которому все мигранты осуществляют денежные переводы в свою родную страну, что в случае Армении является неверным (поскольку в Армении и Азербайджане мигрантами выступают перемещенные лица)», — говорится в ответе ЦБ.
Таким образом, тиражируемые в СМИ данные Всемирного банка, приведенные в записи, являются не реальными, а предполагаемыми цифрами, которые основаны не на реальных денежных переводах, а на числе мигрантов, что в случае Армении и Азербайджана неприменимо, поскольку мигрантами являются лица, перемещенные в результате конфликта.