«Պարտադիր-կամավոր» շաբաթօրյակ Երևանում
Հուլիսի 29-ին Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ մայրաքաղաքում կազմակերպվեց համաքաղաքային շաբաթօրյակ: Շաբաթօրյակից օրեր առաջ կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել էր ապահովել իր ղեկավարած կառույցի և քաղաքապետարանին ենթարկվող կազմակերպությունների աշխատակիցների ներկայությունը համաքաղաքային միջոցառմանը:
«Քաղաքապետը հանձնարարել է ևս մեկ անգամ իրազեկել և ապահովել քաղաքապետարանի աշխատակազմի, ենթակայության ներքո գտնվող կազմակերպությունների, ինչպես նաև մեր համաքաղաքացիների և շահագրգիռ բոլոր կառույցների ակտիվ մասնակցությունը համաքաղաքային այս միջոցառմանը»,- ասվում է Երևանի քաղաքապետարանի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Սակայն, Մարգարյանն իր հայտարարության մեջ հիշատակած այն «սրտացավ երևանցիների» շարքում չէր, ում անձամբ կոչ էր արել ներկա լինել շաբաթօրյակին: Տարոն Մարգարյանի համաքաղաքային շաբաթօրյակից բացակայության վերաբերյալ դիտարկմանն ի պատասխան քաղաքապետարանի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնեցին, որ «քաղաքապետի մասնակցությունը որևէ ձևով պարտադիր չէ»:
Իսկապես, ՀՀ Սահմանադրության 57-րդ հոդվածի 5-րդ կետի համաձայն՝ որևէ աշխատանք պարտադիր կամ հարկադիր չի կարող լինել: Սակայն Սահմանադրության այս արգելքը պետք է տարածվեր նաև այն անձանց վրա, ում «մասնակցությունն ապահովվել է» քաղաքի մաքրման աշխատանքներին:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն հուլիսի 29-ի շաբաթօրյակին 14550 մարդ է մասնակցել: Այդ թվում են  Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի, վարչական շրջանների աշխատակազմերի, քաղաքապետարանի ենթակայության կառույցների, պետական ու մասնավոր կազմակերպությունների աշխատակիցներ, կրթօջախների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Բոլորը կամավոր մասնակցել են», — մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գրիգորյանը:
Այսինքն, քաղաքապետարանի տրամաբանության հաջորդականությունն այսպիսին է` նախ պահանջում են ապահովել բոլորի մասնակցությունը, հետո «ի պաշտոնե» բոլորը «կամավոր» մասնակցում են միջոցառմանը, իսկ կոչեր անող Տարոն Մարգարյանը ո´չ «ի պաշտոնե», ո´չ էլ «կամավոր» շաբաթօրյակի մասնակիցների շարքում չէր:
Հիշեցնենք նաև, որ այդ օրը Երևանում 5 ժամ շարունակ եղել է +40-ից +41 աստիճան տաքություն և շատ դժվար է պատկերացնել, որ 14550  մարդ կամավոր դուրս է եկել արևի տակ աշխատելու։
Թեգեր` Clean and Green Yerevanclean-up daytaron margaryanYerevanЕреванмэрия ереванасубботникТарон МаргарянԵրևանԵրևանի քաղաքապետԵրևանի քաղաքապետարանհամաքաղաքային շաբաթօրյակՄաքուր ու կանաչ ԵրևանշաբաթօրյակՏարոն մարգարյան
Տիգրան Ավինյանի բազմակի խախտումներն ու պետության անգործությունը
18:27, 15 Օգս, 2023
Օգոստոսի 11-ին Երևանի քաղաքապետարանը տեղեկացրեց, որ Երևան քաղաքում այլևս «Գազելներ» չեն լինի։ Այս տեղեկությունն ուղեկցվեց, ըստ էության, նախընտրական կարճ տեսանյութով,...

По инициативе мэрии Еревана 29 июня в столице был организован общегородской субботник. Днями ранее мэр Тарон Маргарян в ходе рабочего совещания поручил обеспечить присутствие на общегородском мероприятии сотрудников аппарата мэрии и находящихся в ведомстве мэрии организаций.
«Мэр поручил еще раз осведомить и обеспечить активное участие сотрудников аппарата мэрии, находящихся в ведомстве мэрии организаций, а также всех наших граждан и всех заинтересованных организаций на этом общегородском мероприятии», — говорится в распространенном сообщении мэрии Еревана.
Однако Маргарян не был числе тех «сердобольных ереванцев», упомянутых в его заявлении, которых он лично призвал принять участие в субботнике. В ответ на наблюдение относительно отсутствия Тарона Маргаряна на общегородском субботнике из Управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана сообщили, что «участие мэра никоим образом не обязательно».
Действительно, в соответствии с пунктом 5 статьи 57 Конституции РА, какой-либо труд не может быть обязательным или принудительным. Однако этот запрет должен был распространяться также и на тех лиц, «чье участие было обеспечено» в работе по очистке столицы.
Согласно официальному сообщению, 29 июля в субботнике приняли участие 14 550 человек. В том числе сотрудники аппарата мэрии Ереван и административных районов, муниципальных структур, государственных и частных организаций, представители вузов и общественных организаций.
«Все принимали участие добровольно», — в телефонной беседе с нами сказал начальник управления по связям с общественностью мэрии Артур Григорян.
То есть последовательность логики мэрии такова: сначала требуют участие всех, после «по должности» все «добровольно» участвуют в мероприятии, а призывающий к участию Тарон Маргарян «ни по должности» и «ни добровольно» не был в числе участников субботника.
Напомним, также, что в этот день в Ереване 5 часов температура воздуха была 40 — 41 градусов тепла, и очень сложно представить, что 14 550 человек добровольно вышли работать под солнцем.