«Russia Today»-ի պրոպագանդիստները կեղծում են «НТВ»-ի ուղիղ եթերում տեղի ունեցածը
Օգոստոսի 2-ին Ռուսաստանում տոնում են ռազմաօդային դեսանտի զորքերի (ВДВ) օրը: Տոնի խորհրդանիշներն այդ զորքերի կապտականաչ դրոշն ու «Փողփողում է կապույտը» երգն են, բայց հասարակության մեջ այս տոնն ավելի հաճախ ասոցացվում է շատրվաններում լողացող դեսանտայինների, ձմերուկներ ջարդելու նրանց ձևավորած ավանդույթի և անխուսափելի ծեծկռտուքների ու բռնությունների հետ: Վերջինից խուսափել չհաջողվեց նաև այս տարի, ավելին՝ միջադեպերից մեկը տեղի ունեցավ Ռուսաստանի դաշնային հեռուստաընկերություններից մեկի ուղիղ եթերում:
«Արտակարգ պատահար» «НТВ»—ում
Մինչ դաշնային «НТВ» հեռուստաընկերության «Արտակարգ պատահար» (ЧП) հաղորդման լրագրող Նիկիտա Ռազվոզժաևը կհասցներ Մոսկվայի Գորկու անվան պուրակից, որտեղ ավանդաբար դեսանտայինները տոնում են իրենց մասնագիտական օրը, պատմել, թե ինչպես է անցնում տոնակատարությունը, ուղիղ եթերում հայտնվեց մի տղամարդ` հայհոյանքներ և Ուկրաինան գրավելու սպառնալիքներ հնչեցնելով:
«Ի~մ երկիրը… Ուկրաինան կգրավե~նք…», — գոռում էր տղամարդը` ավելացնելով անհասցե, ինչպես նաև լրագրողի հասցեին հնչող հայհոյանքներ [Տեսնյութը` 7:40-ից]:
Ի պատասխան լրագրողի նրան ուղղված լռելու խնդրանքին՝ տղամարդը բռունցքով հարվածում է նրան, ինչից հետո «НТВ»-ն դադարեցրեց ուղիղ եթերի հեռարձակումը Գորկու անվան պուրակից: Հեռուստաընկերության հաղորդմամբ` ուղիղ եթերի ընդհատումից հետո տղամարդուն տեղափոխել են ոստիկանություն: Տեղի ունեցածից րոպեներ անց միջադեպի տեսագրությունը սկսեց տարածվել նաև համացանցում:
«Ոչ ոք մեզնից բացի»
Ռուսական էլեկտրոնային գրեթե բոլոր լրատվականներն անդրադարձ կատարեցին դաշնային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում տեղի ունեցած միջադեպին: Դրանցից շատերի համար հստակ լսելի էր եղել տղամարդու` Ուկրաինան գրավելու սպառնալիքները: Ռուսական ռազմաօդային դեսանտի զորքերի օրվա հայտնի նշանաբանը «Ոչ ոք մեզնից բացի»-ն է: Հավանաբար տոնական օրվա կոչին համահունչ` «Ոչ ոք մեզնից բացի» տրամաբանությամբ, ռուսական «Russia Today» հեռուստաընկերությունը ռուսական քարոզչամեքենային  բնորոշ ոճով որոշեց լսել «այն, ինչ չեն լսում ուրիշները» և պատրաստած տեսանյութի մեջ պատմում է, որ լրագրողին հարվածած տղամարդը հայտարարել է, իբր Ռուսաստանը գրավել է իր երկիրը և այդ պատճառով է հարձակվել ռուս լրագրողի վրա:
«Russia Today»-ի ռեպորտաժում որպես միջադեպի պահին աշխատող օպերատոր ներկայացող անձը պատմում է, որ խմած տղամարդը հայհոյանքներ է հնչեցրել Ռուսաստանի հասցեին:
«Մենք ուղիղ եթերում նկարահանում էինք թղթակցին և նկարահանման ժամանակ մի մարդ մտավ կադր՝ հայհոյելով գոռաց Ռուսաստանը …պի—պի—պի.., քանի որ այն գրավել է իմ երկիրը… հարվածեց թղթակցի դեմքին և պարզապես գնաց», — պատմում է հեռուստաօպերատորը:
Մինչդեռ, տեսագրության մեջ, հատկապես դրա ոչ գրաքննված տարբերակում, հստակ լսվում է, որ հայհոյանքներն ուղղված չեն Ռուսաստանին և ինչպես հաճախ «Russia Today»-ի պատմածն իրականության հետ որևէ կապ չունի:
«Ռուսաստանին հայհոյողը» մոսկվացի պատրիոտ է
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ լրագրողի վրա հարձակում գործած անձը 32-ամյա մոսկվայաբնակ Ալեքսանդր Օրլովն է: ՌԴ ՆԳՆ տարածած պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ ռազմաօդային դեսանտի զորքերի հետ նա կապ չունի:
Հայտնի է նաև, որ 32-ամյա տղամարդը «Վկոնտակտե» սոցիալական կայքում գրանցված է որպես «Կոլոբոկ Յարոսլավկին» (Колобок Ярославкин): Նրա էջն ուսումնասիրելիս կարելի է հանդիպել ռուս ազգայնական և հակաուկրաինական գրառումների, ինչպես նաև ռուսական «Russia Today» հեռուստաընկերությունից տարածած տեսանյութերի, որն էլ տեղի ունեցած իրադարձությունը կրկին ներկայացրեց ոչ թե այնպես ինչպես կա, այլ ինչպես ձեռնտու է ռուսական քարոզչամեքենային:
Թեգեր` false informationNTVRTRussia TodayRussian propagandaVKontakteВДВдень ВДВКолобок ЯрославкинНикита РазвозжаевНТВпропагандаРасплескалась синевароссийская пропагандаРоссия сегодняЧрезвычайное происшествиеծեծկռտուքՄոսկվաՆիկիտա Ռազվոզժաևռազմաօդային դեսանտի զորքերի օրռուս պատրիոտռուսական պրոպագանդառուսական քարոզչամեքենափողփողում է կապույտը
Կրեմլյան պրոպագանդայի աշխատանքը մալայզիական ինքնաթիռի կործանման օրինակով
16:11, 29 Մյս, 2018
2014 թվականին մալայզիական ավիաուղիների խփված MH17 ինքնաթիռի աղետի հետևանքով զոհվեց 298 մարդ։ Այս տարիների ընթացքում MH17-ի դեպքի մասին ռուսական պրոպագանդան...
Ինչպես է ռուսական պրոպագանդան լուսաբանում Հայաստանում ընթացող գործընթացները
18:30, 3 Մյս, 2018
Ռուսական «Взгляд» թերթը այս օրերին ակտիվորեն լուսաբանում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները։ Կայքն իր լուսաբանումը իրականացնում է բավականին կողմնակալ՝ չխորշելով...
Ռուս պաշտոնյայի գաղտնի այցը Երևան
00:33, 26 Ապր, 2018
Քիչ առաջ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից թռիչք կատարեց ռուսական պետական պաշտոնյաներին սպասարկող «Россия» Il-96-300 ինքնաթիռներից մեկը։ Հատուկ փոխադրող «Россия» ստորաբաժանումը նախագահի...

Пропагандисты «Russia Today» искажают произошедшее в прямом эфире «НТВ»
В России 2 августа отмечается День Воздушно-десантных войск (ВДВ). Символами праздника являются сене-зеленый флаг и песня «Расплескалась синева», но среди общества этот праздник ассоциируется с купающимися в фонтанах десантниками, с давней традицией разламывать арбузы и неизбежными драками и насилием. Последнего не удалось избежать и в этом году, более того, один из инцидентов произошел в прямом эфире российской федеральной телекомпании.
«Чрезвычайное происшествие» на НТВ
До того как корреспондент программы «Чрезвычайное происшествие» федерального канала НТВ Никита Развозжаев  успел бы рассказать из Центрального парка культуры и отдыха имени Горького в Москве, где десантники традиционно отмечают свой профессиональный праздник, о том, как проходит празднование, в прямом эфире появился мужчина, выкрикивающий нецензурные слова и угрозы захватитьУкраину.
«Моя страна…Украину захватим…», —  заявил мужчина, выкрикивая безадресные, а также нецензурные выражения в адрес журналиста (Видео с 7:40 мин).
В ответ на просьбу журналиста помолчать, мужчина ударил его кулаком, после чего НТВ прервал прямой эфир из Парка Горького. По сообщению телекомпании, после прекращения прямого эфира мужчину доставили в полицию. Через несколько минут после случившегося, видео инцидента начало распространяться в Интернете.
«Никто, кроме нас»
Почти все российские электронные СМИ коснулись инцидента, имевшего место в прямом эфире федеральной телекомпании.  Для многих из них были четко слышны угрозы мужчины захватить Украину. Известным девизом ВДВ является фраза — «Никто, кроме нас». Возможно, созвучно с девизом праздничного дня и по логике «Никто, кроме нас», российская телекомпания Russia Today со стилем, типичным для российской пропагандистской машины, решила услышать «то, чего не слышат другие» и в подготовленном видеорепортаже рассказывает о том, что ударивший журналиста мужчина заявил, что Россия якобы захватила его страну, и по этой причине он напал на российского журналиста.
В репортаже Russia Today человек, который представился в качестве оператора, работающего в момент инцидента, рассказывает, что пьяный мужчина выкрикивал нецензурные выражения в адрес России.
«Мы снимали корреспондента в прямом эфире, и во время съемки подошел человек в кадр, закричал матом: «Россия… пи-пи-пи…потому что она захватила мою страну»… ударил корреспондента в лицо и просто ушел», — рассказал телеоператор.
Между тем как в видеозаписи, в особенности в ее не цензурированной версии, четко слышится, что маты были направлены не в адрес России  и, как это часто бывает, рассказ Russia Today не имеет ничего общего с действительностью.
«Обозвавший Россию»  — московский патриот
Позже стало известно, что человеком, который совершил нападение на журналиста, оказался 32-летний житель Москвы Александр Орлов. Согласно официальному заявлению МВД России, он не имеет никакой связи с военно-десантными войсками.
Известно также, что 32-летний мужчина зарегистрирован в социальной сети «ВКонтакте» как «Колобок Ярославскин». Изучая его страницу, можно встретить националистические и  антиукраинские записи, а также видеозаписи, распространенные телекомпанией Russia Today, которая в  очередной раз представила произошедшее не так, как оно есть, а так, как это выгодно российской пропагандистской машине.
Метки false informationNTVRTRussia TodayRussian propagandaVKontakteВДВдень ВДВКолобок ЯрославкинНикита РазвозжаевНТВпропагандаРасплескалась синевароссийская пропагандаРоссия сегодняЧрезвычайное происшествиеծեծկռտուքՄոսկվաՆիկիտա Ռազվոզժաևռազմաօդային դեսանտի զորքերի օրռուս պատրիոտռուսական պրոպագանդառուսական քարոզչամեքենափողփողում է կապույտը
Обслуживающий российских государственных чиновников самолет в аэропорту «Звартноц»
00:33, 26 Апр, 2018
Только что из ереванского аэропорта «Звартноц» вылетел один из самолетов типа «Россия» Il-96-300, обслуживающий государственных чиновников России, По указу президента...
18-го февраля в эфире 16-го выпуска телепрограммы «Банадзев акумб» («Формула клуб») телеканала «Армения» велось обсуждение произошедшей в мэрии Еревана драки...