Հեյդարի ժառանգ Իլհամի տիկնիկները․ «Ազատագրված Շուշա» այցելած ադրբեջանամետ լոբբիստը՝ ընդդեմ ՀՀ-ի թոք-շոուի բանախոս
16:12, 24 Հկտ, 2023
Ռուսական «Առաջին ալիքի» «Ժառանգ Տուտիի տիկնիկները» հաղորդման հոկտեմբերի 23-ի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու իր քաղաքական գործունեությանն անդրադարձող թողարկմանը տասնյակ կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներ են արվել, որոնք «Փաստերի ստուգման հարթակը» արդեն ամփոփել է ծավալուն հոդվածով։
FIP.am-ն ուշագրավ մանրամասներ է պարզել նաև թողարկման որոշ բանախոսների հրապարակային գործունեության վերաբերյալ։
Օլեգ Բառաբանով․ ադրբեջանամետը
Ռուսական «Առաջին ալիքի» վերոհիշյալ թողարկման ընթացքում, ի թիվս մյուս փորձագետների, կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներով աչքի ընկավ նաև Օլեգ Բառաբանովը, որը Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական համալսարանի պրոֆեսոր է, «Վալդայ» ակումբի տնօրենը։
Բառաբանովը 2021 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրավերով մասնակցել է «Կովկասում խաղաղության հաստատման խնդիրները» թեմայով կոնֆերանսին․ այն կայացել էր ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Շուշիում։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին տված իր մեկնաբանության մեջ Բառաբանովը հայերին մեղադրել է «երբեմնի ծաղկուն Շուշան ավերակների վերածելու մեջ», որին Ալիևի կողմից  «ազատագրվելուց հետո պայծառ ապագա է սպասվում»։
Բառաբանով․ «Ցավոք, վերջին մոտ 30 տարվա ընթացքում ավերածություններ շատ են եղել, բայց հսկայական շինարարություն է ընթանում, հիանալի ճանապարհ է կառուցվել, ենթակառուցվածքներ են մշակվում․․․ Երկրի (Ադրբեջանի,-խմբ․) ղեկավարության ջանքերը թույլ կտան Շուշան և ազատագրված մյուս քաղաքները շատ արագ կյանքի վերադարձնել»:
FIP.am-ը հայտնաբերեց Բառաբանովի հակահայկական հրապարակային խոսքի բազմաթիվ այլ օրինակներ ևս․ այսպես, 2022 թվականի հունիսին «Մոսկվա-Բաքու» հարթակի հանդիմանը Բառաբանովը հայտարարել էր՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է» և «ՌԴ-ն ճանաչում է այն Ադրբեջանի կազմում»։
«Ադրբեջանցիները պետք է վերադառան «Արևմտյան Ադրբեջան»
Թողարկման բանախոսներից քաղաքագետ ներկայացող Ալեքսանդր Արտամոնովը «Ռուս-ադրբեջանական փորձագիտական համայնքի» (РАЭС) անդամ է և նույնպես հայտնի է ռուսական քարոզչական տիրույթում ադրբեջանամետ թեզեր սպասարկելով։
Արտամոնով․«Ինչ էլ որ լինի, ակնհայտ է, որ մինչև ութ սահմանամերձ գյուղերը Զանգեզուրում չվերադարձվեն Ադրբեջանին և արևմտյան ադրբեջանցիները չվերադառնան իրենց պապենական հողերը, խաղաղության մասին խոսելն ավելորդ է»:
Փորձագետը նաև պարբերաբար, ի հակադրություն Հայաստանի, կարևորում է Ադրբեջանը՝ որպես ՌԴ ռազմավարական վստահելի դաշնակցի, ու ներկայացնում երկիրը որպես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման կառուցողական կողմ։
Այսպիսով, ռուսական «Առաջին ալիքի» եթերում ընդդեմ Հայաստանի թոք-շոուին մասնակցել են ռուսաստանյան տեղեկատվական տիրույթում ադրբեջանական թեզերը սպասարկող փորձագետներ։
Թեգեր` ադրբեջանական ԶԼՄԱռաջին ալիքռուսական քարոզչամեքենաՕլեգ Բառաբանով
ՆԱՏՕ-ից ՀՀ-ին անդամակցության կոչ չեն արել․ ռուսական ԶԼՄ-ները սխալ լուր են տարածել
14:55, 4 Սպտ, 2023
Սեպտեմբերի 4-ին հայաստանյան (1, 2, 3) ու ռուսաստանյան (1, 2, 3) լրատվամիջոցները, արտատպելով X-ում (նախկինում՝ Twitter) ավստրիացի գործիչ, «ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման...
Ռուսական ԶԼՄ-ները պատմել են հորինված ակցիայի մասին
13:30, 7 Փտր, 2018
Ռուսական մի շարք ԶԼՄ-ներ պատմել են Եվրոպայում «Ների՛ր ինձ» խորագրով ֆլեշմոբի մեկնարկի մասին, որով ներգաղթյալների կողմից բռնաբարության ենթարկված զոհերը, իբր,...
Ովքե՞ր են ամենաշատը ստի վրա բռնվել 2017-ին
18:21, 29 Դկտ, 2017
Sut.am-ը, մշտապես հետևելով պաշտոնյաների ելույթներին, պաշտոնական մարմինների կողմից տարածված հայտարարություններին և լրատվական դաշտում տեղ գտած հրապարակումներին, անցնող տարվա ընթացքում հասցրել...

В выпуске программы «Куклы наследника Тутти» на российском «Первом канале» от 23 октября, касающемся премьер-министра РА Никола Пашиняна и его политической деятельности, прозвучали десятки ложных и манипулятивных утверждений, которые «Платформа проверки фактов» уже обобщила в обширной статье.
FIP.am также выявил интересные подробности публичной деятельности некоторых спикеров программы.
Проазербайджанский Олег Барабанов
В вышеупомянутом выпуске программы на российском «Первом канале» среди других экспертов лживыми и манипулятивными утверждениями отличился также профессор МГИМО, директор клуба «Валдай» Олег Барабанов.
В ноябре 2021 года по приглашению президента Азербайджана Ильхама Алиева Барабанов принял участие в конференции «Проблемы укрепления мира в кавказском регионе». Конференция проводилась в городе Шуши, перешедшем под контроль Азербайджана.
В своем комментарии азербайджанским СМИ Барабанов обвинил армян в том, что они «превратили некогда цветущую Шушу в руины», которую, по словам Алиева, «после освобождения ждет светлое будущее».
«За почти 30 лет некогда цветущая земля пришла в полный упадок… Действительно, город преображается на глазах, идет большое строительство, реализуются инфраструктурные проекты. Настрой руководства Азербайджана на всемирное развитие города Шуша и других освобожденных территорий воплотится очень скоро», — сказал Барабанов.
FIP.am обнаружил множество других примеров антиармянских публичных выступлений Барабанова. Так, в июне 2022 года в интервью порталу «Москва-Баку» Барабанов заявил, что «Карабах – это Азербайджан» и «Россия полностью признает территориальную целостность Азербайджана».
Другой спикер программы политолог Александр Артамонов является членом «Российско-азербайджанского экспертного совета» (РАЭК) и также известен тем, что обслуживает проазербайджанские тезисы в российском информационном пространстве.
«Как бы то ни было, очевидно, что до возвращения восьми пограничных селений в лоно Азербайджана (Зангезур – ред.) и «реинсталляции» западных азербайджанцев на их исконных землях говорить о мире не приходится», — заявил Артамонов.
Эксперт также периодически придает важность Азербайджану как надежному стратегическому союзнику РФ и представляет страну как конструктивную сторону в регулировании армяно-азербайджанских отношений.
Таким образом, в посвященной Армении программе, транслируемой в эфире российского «Первого канала», приняли участие эксперты, обслуживающие азербайджанские тезисы в российском информационном пространстве.
Թեգեր` ադրբեջանական ԶԼՄԱռաջին ալիքռուսական քարոզչամեքենաՕլեգ Բառաբանով
В НАТО не призывали Армению к членству: российские СМИ распространили ложную информацию
14:55, 4 Сен, 2023
Армянские (1, 2, 3) и российские (1, 2, 3) СМИ 4 сентября, перепечатав пост австрийского деятеля, президента Европейского комитета по...
Следя за выступлениями чиновников, сообщениями, публикуемыми официальными органами, и публикациями медиаполя, Sut.am за уходящий год успел раскрыть множество случаев распространения...
Подписание соглашения Армения-ЕС « О всеобъемлющем и расширенном партнерстве» стало одной из основных тем обсуждения российских политических ток-шоу последних дней....