Վանաձորում «օֆշորային» ՋԷԿ-ի կառուցման 2 չիրականացված խոստումները
2014 թվականի օգոստոսի 14-ին կառավարությունն ընդունեց թվով 837-Ա որոշումը՝ «ՀՀ-ում գազային էլեկտրակայան կառուցելու և շահագործելու վերաբերյալ համաձայնագրի հիմնադրույթներին հավանություն տալու մասին»:
Վրացական «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ» ընկերության տնօրեն Թեյմուրազ Կարչավան Թբիլիսիի «Ռիա-Նովոստի» մամուլի ակումբում հայտնել է, որ նոր էլեկտրակայանը նախատեսվում է կառուցել Վանաձորում՝ նախկին ՋԷԿ-ի տարածքում: Այն բաղկացած է լինելու երկու էներգաբլոկներից՝ յուրաքանչյուրը 270 ՄՎտ հզորությամբ: ՋԷԿ-ը կառուցվելու և շահագործվելու է Հայաստանում ստեղծվող «Անակլիա էներջի» ընկերության կողմից, իսկ արտադրանքը արտահանվելու է Վրաստան։
Որոշումն ընդունելուց օրեր անց էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում  ՀՀ կառավարության և «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի միջև ստորագրվեց ՋԷԿ կառուցելու մասին համաձայնագիրը։ Ներդրումների չափը խոսուն էր՝ 600 մլն․ դոլար։
Որոշ ժամանակ անց, սակայն, պարզվեց, որ ընկերությունը վրացական չէ, այլ օֆշորային։ Այն 2013 թվականի վերջին գրանցվել է Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում։
Ընկերության տնօրեն՝ Թեյմուրազ Կարչավանը ունի ուշագրավ քրեական անցյալ, նա կեղծ փաստաթղթերի  օգտագործման և ՌԴ տարածքն ապօրինի հատելու համար դատապարտվել  և 1 տարի ու 9 ամիս բանտում է անցկացրել:
Այդուհանդերձ, ՀՀ կառավարության և վերոնշյալ ընկերության ստորագրած համաձայնագրից անցել է գրեթե 3 տարի, սակայն ՋԷԿ-ը այդպես էլ չի կառուցվել։
Ավելին, արդեն 2016 թվականին կառավարությունը մեկ այլ՝ «Գրեյնջ Փաուեր» ընկերության հետ Վանաձորում ՋԷԿ կառուցելու մասին համաձայնագիր ստորագրեց։ Հատկանշական է, որ «Գրեյնջ Փաուեր»-ը «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ»-ի պես ևս օֆշորային կազմակերպություն է, որը գրանցված է Սուրբ Կիտսի և Նևիսի Ֆեդերացիայում (50 հազար բնակչությամբ պետություն՝ Խաղաղ օվկիանոսում)։
Նկատենք, որ Վանաձորում ՋԷԿ կառուցելու համար կա միայն մեկ հարմար վայր՝ Վանաձորի նախկին ՋԷԿ-ի տարածքը։ Ստացվում է, որ կառավարությունը նույն քաղաքում ՋԷԿ կառուցելու շուրջ համաձայնագրեր է ստորագրել միանգամից երկու օֆշորային ընկերությունների հետ: Ընդ որում «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ»-ի հետ կնքված պայամանագիրը չեղյալ չի հայտարարվել (համենայն դեպս, Հայաստանի իրավական տեղեկատվական համակարգում որոշումը չեղյալ չի համարվել և որևէ փոփոխության չի ենթարկվել)։
Եվ այստեղ հարցը ոչ միայն Վանաձորում ՋԷԿ կառուցելու չիրականացված խոստումներն են, այլև այն, որ կառավարությունը դրա մասին համաձայնագրեր է ստորագրում օֆշորային կազմակերպությունների հետ, որն իր մեջ պարունակում է լրջագույն կոռուպցիոն ռիսկեր:
• Total: 46
• 46
Թեգեր` Ванадзор-Фиолетовооффшорչիրականացված խոստումՋԷԿՌԴսուտ խոստումներՎանաձորՎրաստանօֆշոր
Հայկական առցանց տիրույթում ակտիվորեն քննարկվում է Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ու հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեի արձագանքը ՀՀ առողջապահության...
Սարգսյանի ինքնաբացառման սուտը՝ ՀՀԿ-ականների կատարմամբ (տեսանյութ)
18:41, 12 Ապր, 2018
Շուրջ 4 տարի առաջ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը երաշխիքներ տվեց հանձնաժողովականներին, որ վերջիններս Սահմանադրության...

Два невыполненных обещания о строительстве «оффшорной» ТЭС в Ванадзоре
14 августа 2014 года Правительство Армении приняло решение  № 837-А  одобрить основные положения Соглашения о строительстве и эксплуатации газовой электростанции на территории РА.
Генеральный директор компании «Анаклиа Ай И Пи Холдинг» Теймураз Карчава в Тбилисском международном пресс-центре РИА Новости сообщил, что новую электростанцию планируется построить в Ванадзоре, на территории бывшей ТЭС. Она будет состоять из 2 энергоблоков по 270 МВт каждый. ТЭС будет построена и сдана в эксплуатацию создающейся в Армении компанией «Анаклиа Энерджи», a продукция будет экспортироваться в Грузию.
Через несколько дней после принятия решения в Министерстве энергетики и природных ресурсов между Правительством РА и ООО «Анаклиа Ай И Пи Холдинг» было подписано соглашение о строительстве ТЭС. Объем инвестиций был довольно красноречив – 600 млн долларов.
Спустя некоторое время, однако, выяснилось, что компания не грузинская, а оффшорная. В конце 2013 года она была зарегистрирована на Британских Виргинских островах.
У Гендиректора компании Теймураза Карчавы примечательное криминальное прошлое: он был осужден за использование поддельных документов и незаконное пересечение Государственной границы России и провел в тюрьме 1 год 9 месяцев.
Тем не менее, после подписания соглашения между Правительством РА и вышеуказанной компанией прошло 3 года, однако ТЭС так и не была построена.
Более того, уже в 2016 году правительство подписало соглашение о строительстве ТЭС в Ванадзоре с другой компанией — «Грейндж Пауэр». Примечательно, что «Грейндж Пауэр» также как и «Анаклиа Ай И Пи Холдинг» является оффшорной компанией, которая зарегистрирована в Федерации Сент-Китс и Невис (государство с 50 тыс. населением, расположенное в Тихом океане).
Отметим, что есть лишь одно место, которое подходит для строительства ТЭС в Ванадзоре – территория бывшей ТЭС. Получается, что правительство подписало соглашения օ строительстве ТЭС в том же городе сразу с двумя оффшорными компаниями. При этом договор с  «Анаклиа Ай И Пи Холдинг» не был аннулирован (по крайней мере, в правовой информационной системе Армении решение не было аннулировано и не подвергалось каким-либо изменениям).
И здесь вопрос не только в невыполненных обещаниях построить ТЭС в Ванадзоре, но и в том, что  Правительство подписывает соглашения с оффшорными компаниями, что содержит в себе серьезные коррупционные риски.