Ռուսաստանին չի բավարարում Հայաստանում առկա ռուսական ռեսուրսը
Օգոստոսի 11-ին Ռուսաստանի «Առաջին ալիք»-ի «Ժամանակը ցույց կտա» (Время покажет) հաղորդաշարի հերթական թողարկմանը ռուսաստանցի փորձագետները, խոսելով ռուս-թուրքական հարաբերությունների մասին, անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանին՝ մի քանի ապատեղեկատվություն տարածելով դաշնային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում:
«Հայաստանը նույնն է, ինչ Ուկրաինան: Նույն իրավիճակն է:  Օլիգարխների հետ աշխատում են, իսկ հասարակության հետ չեն աշխատում: Մենք ոչ մի ռուսամետ ռեսուրս, ոչ մի ռուսամետ քաղաքական գործիչ չունենք Հայաստանում: Մենք այդ բոլորը կորցրել ենք: Մենք նույն պատկերն ունենք, ինչպիսին Ուկրիանայում և մենք տապալման եզրին ենք այս իրավիճակում»,-հայտարարում է արևելագետ, քաղաքական գործիչ Կարինե Գևորգյանը [41’25’’]: Հարկ է նշել, որ «մենք» ասելով՝ Գևորգյանը նկատի ունի Ռուսաստանը, որի քաղաքացի է նա և, իր խոսքով, որի շահերն ինքը պաշտպանում է:
Պատմելով Հայաստանում Ռուսաստանի վարկանիշի կորուստների մասին՝ քաղաքագետը դրանում մեղադրում է Հայաստանում գործող որոշ հիմնադրամների և քաղաքական գործիչների, ովքեր ռուս-թուրքական հարաբերությունների բարելավումից հետո սկսել են հայտարարել, թե «ահա մեր դաշնակիցը, ահա Թուրքիայի հետ է»:
«Մեծ եղբոր»  օրինակով
Գևորգյանի այս դիտարկմանն ի պատասխան՝ ռուս քաղաքագետ, ՌԴ իշխող կուսակցության՝ «Եդինայա Ռոսիա»-ի անդամ և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վստահված անձ համարվող Սերգեյ Մարկովը, Ռուսաստանի անունից կոչ է անում փակել Հայաստանում գործող նման հիմանդրամները:
«Թո՛ղ փակեն դրանք:  Ես Ռուսաստանի անունից հարցնում եմ՝ մենք դաշնակից Հայաստան ունենք, ինչո՞ւ են այնտեղ գործում տասնյակ, հարյուրավոր հակառուսական հիմնադրամներ»,-գոռում է Մարկովը՝ ևս մեկ անգամ կոչ անելով փակել դրանք, ինչից հետո հնչում է հաղորդավարի մեկնաբանությունը, ով ներկայացված խնդիրը հիմնավորում է «Հայաստանում ժողովրդավարության» առկայությամբ:
Ռուսաստանը, որի անունից խոսում է գործող կուսակցության անդամը, այսպիսով հերթական անգամ կոչ է անում Հայաստանին, հետևելով իր օրինակին՝ սահմանափակել ժողովրդավարությունը: Ավելի վաղ նման առաջարկով հանդես էր եկել «ԵվրԱզԷՍ»-ի ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը: Հիշեցնենք, որ համանման փորձ Ռուսաստանն արդեն ունի: 2012 թվականից ՌԴ-ում գործում է «օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքը, իսկ 2015 թվականի մայիսին Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեց ՌԴ տարածքում միջազգային և արտասահմանյան «ոչ ցանկալի» հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ քրեական և վարչական պատասխանատվության կիրառման մասին օրենքը, որից հետո այդ կազմակերպությունների ցանկում տասնյակ ՀԿ-ներ հայտնվեցին: ՌԴ այս գործողությունը դիտարկվեց որպես մարդու իրավունքների խախտում:
Ավելի շատ «կոշտություն»
Ռուսաստանի «Առաջին ալիք»-ի եթերում հնչեցրած կոչերով չբավարարվելով՝ օրեր անց Սերգեյ Մարկովը նույն թեմայով հարցազրույց է տվել ռուսալեզու «Вестник Кавказа» լրատվականին՝ հայտարարելով, որ Ռուսաստանը պետք է ավելի ուշադիր լինի Հայաստանում գործող ՀԿ-ների հարցում:
«Վաղուց ենք հետևում Հայաստանի իշխանությունների դրսևորած ոչ բավարար կոշտությանը՝ ճնշելու հակառուսական քարոզչության ֆինանսավորումը: Եվ իրենք էլ հիմք են ստեղծում հակառուսական քաղաքականության համար՝ հռչակավոր դարձնելով ազգայնամոլականության այնպիսի մեղսակիցների, ինչպիսին Գարեգին Նժդեհն է»,-հայտարարել է ռուս գործիչը:
Ինչ վերաբերում է ռուսական դաշնային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում քաղաքագետ Կարինե Գևորգյանի հայտարարությանը, կարևոր է շեշտել, որ, հայկական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, նա ռուսական քարոզչամեքենայի ամենաակնառու դեմքերից մեկի՝ Դմիտրի Կիսելյովի ֆինանսավորմամբ Երևանում հիմնադրված «Գրիբոյեդովի ակումբ»-ի անդամ է: Նույն Կիսելյովի ղեկավարությամբ գործող «Սպուտնիկ» գործակալության հայկական ծառայությունը մեկն է  Հայաստանի տարածքում ռուսական ֆինանսավորմամբ գործող բազմաթիվ լրատվամիջոցներից: Հայտնի է Հայաստանում գործող մի շարք այլ կազմակերպությունների ռուսական ֆինանսավորման մասին ևս: Իսկ ռուսական ամենալուրջ ռեսուրսը Հայաստանում, իհարկե, այն օլիգարխներն են, որոնց հետ աշխատանքի մասին իր խոսքում հայտարարել էր քաղաքագետը:  Ուստի, Հայաստանում ռուսական ռեսուրսի բացակայության մասին խոսելն ակնհայտ ապատեղեկատվության տարածում է:
Թեգեր` Armenia and RussiaArmenian Community in RussiaDemocracyfalse informationNTVpro-RussianRussia TodayRussian mediaRussian propagandaVKontakteVladimir PutinВДВВладимир ПутинВремя покажетЕдиная Россияложь в СМИПервый каналПутинроссийские СМИУкраинаԶԼՄմեդիաուղիղ եթերՊուտինռուսական մանիպուլյացիառուսական պրոպագանդառուսական քարոզչամեքենառուսաստանի հայ համայնք
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում հրապարակվել է Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որը, սակայն, սխալ է ներկայացվել մամուլում։...
Կրեմլյան պրոպագանդայի աշխատանքը մալայզիական ինքնաթիռի կործանման օրինակով
16:11, 29 Մյս, 2018
2014 թվականին մալայզիական ավիաուղիների խփված MH17 ինքնաթիռի աղետի հետևանքով զոհվեց 298 մարդ։ Այս տարիների ընթացքում MH17-ի դեպքի մասին ռուսական պրոպագանդան...

Россию не удовлетворяют имеющиеся в Армении российские ресурсы
11 августа в ходе очередного выпуска программы «Время покажет» на «Первом канале» российские эксперты, говоря о российско-турецких отношениях, затронули также и Армению, распространив несколько дезинформаций в прямом эфире федеральной телекомпании.
«Армения – это то же самое, что Украина: точно так же с олигархами работают, а с обществом не работают. У нас нет ни одного пророссийского ресурса, нет пророссийских политиков в Армении, мы все это потеряли. Точно такая же картина, как с Украиной – и мы сейчас на грани срыва в этой ситуации», — заявляет востоковед, политический деятель Карине Геворгян (с 41:25 мин.). Следует отметить, что говоря «мы», Геворгян имеет в виду Россию, чьей гражданкой она является и чьи интересы, по ее словам, она защищает.
Рассказывая о потерях рейтинга России в Армении, политолог обвиняет в этом действующие в Армении некоторые фонды и политических деятелей, которые после улучшения российско-турецких отношений начали заявлять, что «вот союзничек, вот с Турцией».
По примеру «старшего брата»
В ответ нa замечание Геворгянa, российский политолог, член правящей партии РФ «Единая Россия» и считающийся доверенным лицом президента РФ Владимира Путина Сергей Марков призвал от имени России закрыть подобные фонды, действующие в Армении.
«Пусть закроют их. Вот я от имени России спрашиваю — у нас есть союзник Армения, почему там действуют десятки, сотни антироссийских фондов?», — кричит Марков, призывая в очередной раз закрыть их, после чего звучит комментарий ведущего, кто обосновывает представленную проблему «наличием демократии в Армении».
Россия, от имени которой говорит член правящей партии, таким образом, в очередной раз призывает Армению, следуя ее примеру, ограничить демократию. Ранее с подобным предложением выступил директор Института ЕврАзЭС Владимир Лепехин. Напомним, что аналогичный опыт у России уже имеется.
С 2012 года в России действует закон об «иностранных агентах», а в мае 2015 года Владимир Путин подписал закон об установлении административной и уголовной ответственности в отношении действующих на территории России международных и иностранных «нежелательных» неправительственных организаций, после чего в список этих организаций попали десятки НПО. Россия  рассмотрела это как нарушение прав человека.
Еще больше «жесткости»
Не удовлетворившись призывами в эфире российского «Первого канала», через несколько дней Сергей Марков на ту же тему дал интервью русскоязычному СМИ «Вестник Кавказа», заявив, что Россия должна быть  более внимательна к НПО, действующим в Армении.
«Мы давно наблюдаем, что власти Армении проявляют недостаточную жесткость в том, чтобы подавлять иностранное финансирование антироссийских кампаний и сами создают материальную основу для антироссийской политики, прославляя таких нацистских пособников, как Гарегин Нжде», — заявил российский деятель.
Что касается заявления политолога Карине Геворгян в прямом эфире российской федеральной телекомпании, важно отметить, что согласно армянским СМИ, она является членом клуба »Грибоедов», основанного в Армении при финансировании одного из видных представителей российской пропагандистской машины — Дмитрия Кисилева. Действующее под руководством Киселева армянское представительство агентства «Спутник»  — одно из многочисленных СМИ, действующих в Армении за счет российского финансирования.
Известно и о российском финансировании ряда других организаций, действующих в Армении. А наиболее серьезным российским ресурсом в Армении, конечно же, являются олигархи, о  работе с которыми заявила в своей речи политолог. Следовательно, заявление об отсутствии в Армении российского ресурса является очевидным распространением дезинформации.
Метки Armenia and RussiaArmenian Community in RussiaDemocracyfalse informationNTVpro-RussianRussia TodayRussian mediaRussian propagandaVKontakteVladimir PutinВДВВладимир ПутинВремя покажетЕдиная Россияложь в СМИПервый каналПутинроссийские СМИУкраинаԶԼՄմեդիաուղիղ եթերՊուտինռուսական մանիպուլյացիառուսական պրոպագանդառուսական քարոզչամեքենառուսաստանի հայ համայնք
На едином сайте для публикации проектов правовых актов e -draft.am был опубликован проект о внесении изменений в Уголовный кодекс, который,...
Как известно на прошедших в воскресенье президентских выборах в России в четвертый раз победу одержал действующий президент Владимир Путин. Он...