Լուսանկարը՝ Zurab Tsertsvadze/AP Photo
Թբիլիսիում երկօրյա ցույցերից հետո կառավարող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը մարտի 9-ին հայտարարել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրինագիծը հետ կանչելու որոշման մասին:
Մարտի 7-ին Վրաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ հավանության էր արժանացրել օրինագիծը, ինչից հետո Թբիլիսիում սկսվել էին զանգվածային բողոքի ակցիաներ, որոնք ուղեկցվել էին ցուցարարների ձերբակալություններով, ոստիկանների և բողոքի մասնակիցների շրջանում վիրավորներով: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ կիրառել է արցունքաբեր գազ և ջրցան մեքենաներ:
Այս իրադարձությունները լրատվամիջոցների գլխավոր թեման էին դարձել ոչ միայն Վրաստանում, այլև միջազգային, այդ թվում՝ հայաստանյան լրահոսում:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե Հայաստանում գործող կամ հայալեզու «արևմտամետ» և «ռուսամետ» ընկալում ունեցող լրատվամիջոցներն ինչպես են լուսաբանել Վրաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Համատեքստ. ինչ է տեղի ունեցել Վրաստանում
Արդեն հետ կանչված օրինագծի համաձայն՝ քաղաքացիական հասարակության այն խմբերը և մեդիա կազմակերպությունները, որոնք իրենց միջոցների առնվազն 20 տոկոսը ստանում են արտերկրից, պետք է գրանցվեն որպես օտարերկրյա ազդեցության գործակալներ և մշտադիտարկման ենթարկվեն երկրի արդարադատության նախարարության կողմից: Օրինագծի կետերին չենթարկվելու դեպքում սպասվում էին տուգանքներ և ազատազրկումներ:
Օրինագծի ընդդիմախոսներն այն անվանում են «ռուսական օրենք»՝ համարելով, որ այն նման է 2012-ից Ռուսաստանում գործող օրենքին, որն օգտագործվել է քաղաքացիական հասարակությունը ճնշելու և կառավարության քննադատությունը նվազեցնելու համար: Քննարկվում էր նաև մեկ այլ նմանատիպ օրինագիծ, որի նախատիպը համարվում է ամերիկյան օրենքը, սակայն այդ նախագիծը չհասավ վրացական խորհրդարան:
Հատկանշական է, որ արևմտյան երկրները և կազմակերպությունները խստորեն քննադատել են օրինագծի շրջանառությունը: Մասնավորապես, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը հայտարարել է. օրինագիծն անհամատեղելի է Եվրամիության արժեքների և չափանիշների հետ։ Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն իր հերթին հայտարարել է, որ նման օրենքի ընդունումը կվնասի ռազմավարական գործընկերների հետ Վրաստանի հարաբերություններին: «Այս գործընթացը հարցեր է առաջացնում իշխող կուսակցության՝ եվրաատլանտյան ինտեգրման իրական հանձնառության վերաբերյալ»,- նշվել է հայտարարությունում:
Նշենք, որ Վրաստանի սահմանադրության համաձայն՝ սահմանադրական մարմիններն իրենց իրավասությունների շրջանակում պետք է ձեռնարկեն բոլոր միջոցները Եվրամիություն և ՆԱՏՕ Վրաստանի լիարժեք ինտեգրումն ապահովելու համար:
Թբիլիսյան իրադարձությունները՝  հայկական լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում
«Ռուսամետ» լրատվամիջոցների տեսակետը
Ռուսամետ ընկալվող հայաստանյան լրատվամիջոցները վրացական իրադարձությունները հիմնականում ներկայացրել են Ռուսաստան-Արևմուտք առճակատման համատեքստում:
Այս շարքում ամենից կոշտ և միանշանակ ձևակերպումներով է հանդես եկել «Իրավունք» թերթի առցանց տարբերակը: Մասնավորապես, կայքը պնդել է, որ Վրաստանում ընթանում է դասական «գունավոր հեղաշրջման» սցենար: «Թբիլիսիում վերսկսված հանրահավաքներում տեսանելի էին ոչ միայն ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի դրոշները, այլ նաև առաջին պլան մղվեց ուկրաինականը։ Ավելին, բողոքի ցույցերին հնչել է նաև Ուկրաինայի հիմնը։ Այս ամենը ևս հաստատում է, որ իրականում Վրաստանում ընթանում է դասական «գունավոր հեղաշրջման» սցենար, ինչպես նաև, որ դրան հաջորդելու է երկրի ներքաշումը ուկրաինական պատերազմ»:
Տարբեր հոդվածներում տարվում է գիծ, որ «հեղափոխությունը» իրականացնում են ամերիկացիները (հոդված 1, հոդված 2, հոդված 3):
«Բանը հասել է ընդհուպ նրան, որ Վրաստանին սպառնում են պատժամիջոցներով, եթե իշխանությունները հանկարծ փորձեն «հեղափոխականների» դեմն առնել»,- նշվել է հոդվածներից մեկում:
Հիմնականում շեշտադրումը կատարվում է բողոքի ակցիաների ոչ խաղաղ լինելու վրա: Մասնակիցներն անվանվում են «Սահակաշվիլիի կողմնակիցներ»:
«5-րդ ալիքը» հարաբերականորեն ավելի չեզոք ձևակերպումներով է ներկայացրել իրադարձությունները: Թեպետ հեռուստաընկերության կայքը վերահրապարակել է, մասնավորապես, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի գրառումն այն մասին, որ Վրաստանի իշխանությունները, ի տարբերություն Հայաստանի, չեն ուզում, որ Վրաստանը դառնա Արևմուտք–Ռուսաստան բախման թատերաբեմ՝ երկրորդ Ուկրաինա: «Մինչև այժմ Վրաստանին հաջողվել էր չհայտնվել աշխարհաքաղաքական բախման կիզակետում։ Հետաքրքիր է՝ 2008-ի դասերը մինչև վերջ սերտե՞լ է վրաց ժողովուրդը, թե՞ ոչ։ Հայաստանի վատ օրինակը բոլորի աչքի առաջ է»,- գրել է Թևանյանը:
«5-րդ ալիքը» հրապարակել է նաև թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանի գրառումը, որով վերջինս պնդում է, որ Վրաստանում կատարվողը պետք է ոչ թե առաջացնի ցնծություն կամ ոգևորություն, այլ հակառակը՝ խորը մտահոգություն: Ըստ նրա՝ եթե իրավիճակը սրվեց կամ, ավելի վատ, եթե իշխանափոխություն եղավ, որի արդյունքում Վրաստանը գրեթե անխուսափելիորեն կվերածվի Ռուսաստանի դեմ պատերազմի նոր ճակատի, ապա շատ մեծ հավանականությամբ կփակվի Վերին Լարսը։ Գեղամյանի խոսքով՝  վրաց ցուցարարների հայաստանցի աջակիցները «նույն մարդիկ են, ովքեր կողմ են Հայաստանի նոր կապիտուլյացիային Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից»:
168.am լրատվական կայքը նույնպես տարածել է Գեղամյանի այս գրառումը՝ առանց լրացուցիչ մեկնաբանության և համատեքստի: Այլ հրապարակումներում կայքը զերծ է մնացել մեկնաբանություններից, օրինագծերը ներկայացվում են որպես վրացական և ամերիկյան: Ներկայացվում է Վրաստանի իշխանությունների տեսակետը, որ օրինագիծն առնչություն չունի ռուսական համանման օրենքի հետ:
Ռուսական պետական «Սպուտնիկ» գործակալության հայկական ծառայությունը Թբիլիսիում իրավիճակը լուսաբանելիս գրեթե չի անդրադարձել այն հանգամանքին, որ համանման օրենք 2012 թ.-ից գործում է ՌԴ-ում, ինչն էլ դարձել է ցուցարարների դժգոհության գլխավոր դրդապատճառը: Օրինագծերը ներկայացվում են որպես «վրացական» և «ամերիկյան»:
Չնյարդայնացնել Մոսկվային. «Արևմտամետ» մեդիայի լուսաբանումը
1in.am-ն անդրադարձել է Վրաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին ոչ միայն տեղեկատվական հոդվածներով, այլև բացատրական նյութերով և հարցազրույցներով՝ օրինագծի ընդգծված քննադատությամբ:
ՌԴ-ում Վրաստանի նախկին դեսպան (2004-05 թթ.) Վալերի Չեչելաշվիլին մարտի 8-ին լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում խստորեն քննադատել է օրինագծի քննարկումը: Ըստ նրա՝ Վրաստանի իշխանությունները վաղուց Մոսկվային չնյարդայնացնելու քաղաքականություն են վարում և նրանց բոլոր գործողությունները հակասում են Վրաստանի սահմանադրությանը, ըստ որի՝ երկիրը պետք է անշեղորեն գնա եվրաինտեգրման ճանապարհով:
Մեկ այլ հարցազրույց էլ լրատվամիջոցն արել է իր աշխարհաքաղաքական որոշակի դիրքորոշմամբ հայտնի քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանի հետ: «Վրաստանը ներքին պահանջ ունի շարժվել դեպի եվրաինտեգրում: Եվ մարդիկ, սովորական մարդիկ ուզում են արդյունավետ քաղաքականություն տեսնել, թե ինչպես է Վրաստանն ավելի ու ավելի մոտենում եվրոպական համակարգին»: Սակայն ըստ Ղուկասյանի, ներկայիս վրաց իշխանությունը, որը համագործակցում է Ռուսաստանի հետ տարբեր հարցերում, չի գոհացնում ո՛չ ժողովրդին, ո՛չ Արևմուտքին:
Ամերիկյան «Ազատություն» ռադիոկայանի հայաստանյան ծառայությունն իրադարձությունները լուսաբանել է հիմնականում զուտ լրատվական ժանրում՝ առանց ակնառու վերլուծությունների: Ներկայացվել է թե՛ օրինագծի հեղինակ Վրաստանի կառավարության տեսակետը, թե՛ ցուցարարների դիրքորոշումը: Շեշտվել են ոստիկանների ագրեսիվ գործողությունները ցուցարարների նկատմամբ: Բացի այդ, ընդգծվել է, որ նրանք պայքարում են «ռուսական» օրենքի դեմ, որը պարտադրվում է ՌԴ կողմից:
Factor.am-ը Վրաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները տարբեր հարցազրույցների և տեղեկատվական նյութերի միջոցով ներկայացրել է որպես ժողովրդավարության հետընթաց՝ հղում անելով արևմտյան պաշտոնյաներին և իրավապաշտպան կազմակերպություններին: Սամցխե-Ջավախքի Մեդիա վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Էդուարդ Այվազյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ հիմնականում կասկած կա, որ այդ օրինագիծն ի հայտ եկավ, որ ԵՄ-ն մերժի Վրաստանին, և երկրորդ կասկածն այն է, որ դա արվել է Ռուսաստանի կողմից։ «Ռուսաստանի նպատակը դա է՝ որ խեղդելով Վրաստանը, Հայաստանի հարցն էլ վերջնականապես լուծի»,- հավելել է նա:
Lragir.am-ն ակտիվորեն չի լուսաբանել Վրաստանի ցույցերը և բավարարվել է հիմնական իրադարձությունները ներկայացնելով: Բացառություն է թերևս Ազգային-ժողովրդավարական բևեռի անդամ Սամվել Ասլիկյանի հոդվածը, որտեղ նա նշում է, որ Արևմուտքի համար Վրաստանը և Հայաստանը ունեն արժեք միասնական և դեկոլոնիզացիայի (ապագաղութացման-խմբ.) դրոշը ծածանող` «Հյուսիս-հարավ» աշխարհաքաղաքական, տրանսպորտային առանցքի համատեքստում:
Այլ լրատվամիջոցներ
«Արմենպրես» պետական գործակալությունը Վրաստանյան իրադարձությունները լուսաբանելիս օգտվել է գլխավորապես ռուսաստանյան աղբյուրներից («ՏԱՍՍ», «Ինտերֆաքս», «Սպուտնիկ»):
«Առավոտի» առցանց տարբերակը լրատվական հրապարակումներում հղում է արել միջազգային տարբեր հեղինակավոր աղբյուրների՝ իրադարձությունները ներկայացնելով թե՛ իշխանությունների, թե՛ ցուցարարների տեսանկյունից: Կայքում թեմայով առանձնանում է գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանի խմբագրականը: «Երկու գիշատիչ կռվում են Վրաստանի համար» հոդվածում Աբրահամյանը նշել է, որ երկու կայսրություններ կռվում են այս տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Վրաստանի համար. «Ռուսաստանն, այո, շահագրգռված է, որ իշխանության մնա իրեն քիչ թե շատ լոյալ կառավարություն, որը չի միանա իր հանդեպ Արեւմուտքի ձեռնարկած պատժամիջոցներին: «Արտասահմանյան գործակալների մասին» օրենքը, այո, թիրախավորում է վրաստանյան, պայմանականորեն ասած, «սորոսականներին», որոնք կարող են հնարավոր իշխանափոխության շարժիչ ուժը դառնալ: Բայց այնպես չէ, որ Արեւմուտքի ուշքը գնում է ժողովրդավարության համար»:
Աբրահամյանը նույնպես դեպի Հայաստան ճանապարհների փակման վերաբերյալ թեզն է առաջ քաշել, ինչպես թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը. «…դժվար է հավատալ, թե Արեւմուտքին շատ է հուզում ժողովրդավարությունը Վրաստանում: Նրան պետք է, որ այդ երկիրը միանա Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին: Իսկ թե ինչ խնդիրների առաջ դա կկանգնեցնի Հայաստանին՝ նույնպես պետք չէ երկար բացատրել: Միայն այն, որ ռուս-վրացական սահմանը (այդ թվում՝ օդային) փակման վտանգի տակ կկանգնի՝ արդեն իսկ բավարար է պատկերացնելու համար»:
Tert.am-ը և News.am-ը թեման հիմնականում ներկայացրել են չեզոք տեսանկյունից՝ հղում անելով թե վրացական, թե միջազգային, թե ռուսական աղբյուրների: Tert.am-ը, մասնավորապես, վերահրապարակել է «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի գրառումը, ըստ որի՝ Վրաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցածը խորքային, լուրջ պատճառ ունի․ «Արժեքային և գաղափարական առճակատում է, ուր դիրքավորվել են ազգային պետականություն պաշտպանողները, երկրի իմունիտետի կորուստը կասեցնելու կողմնակիցները, ազգային շահերի և անվտանգության պաշտպանները, մյուս կողմում, ըստ էության, հակառակ թևն է՝ հակառակ մտածողությունը, գունավոր կամ Վարդերի հեղափոխության առաջամարտիկներն ու շահառուները»:
Այսպիսով, հայկական լրատվամիջոցների երկու խումբ որոշակի շեշտադրումներով է լուսաբանել օտարերկրյա գործակալների մասին օրինագծի պատճառով Վրաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Ռուսամետ ընկալում ունեցող լրատվամիջոցները հիմնականում ընդգծում են, որ Արևմուտքը փորձում է երկրորդ Ուկրաինա դարձնել Վրաստանը և հեղաշրջում կատարել, իսկ արևմտամետ ընկալում ունեցող լրատվամիջոցները շեշտում են, որ օրինագիծը շրջանառության մեջ է դրվել Ռուսաստանի ճնշմամբ և միտված է Վրաստանի ժողովրդավարության հետընթացին:
Թեգեր` մեդիաՎրաստանօտարերկրյա գործակալներ
Թբիլիսիից Երևան ճանապարհներն այնքան էլ «փայլուն վիճակում» չեն. վարչապետի պնդումների հետքերով
17:58, 17 Հնվ, 2023
Հունվարի 12-ին Երևանում Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է երկու...

После двухдневных акций протеста в Тбилиси правящая партия «Грузинская мечта» 9 марта заявила о решении отозвать законопроект об «иностранных агентах».
7 марта парламент Грузии принял в первом чтении законопроект об «иностранных агентах», после чего в Тбилиси начались массовые акции протеста, сопровождавшиеся задержаниями протестующих, пострадавшими среди полицейских и участников акций протеста. Полиция применила против протестующих слезоточивый газ и водометы.
Эти события стали главной темой СМИ не только Грузии, но и международных, в том числе и армянских.
«Платформа проверки фактов» изучила, как «прозападные» и «пророссийские» армяноязычные СМИ, действующие в Армении, освещали события в Грузии.
Контекст: что произошло в Грузии?
Согласно уже отозванному законопроекту, неправительственные организации и СМИ, чья доля зарубежного финансирования составляет более 20%, должны регистрироваться в специальном реестре как «агенты иностранного влияния» и отчитываться о доходах министерству юстиции страны. За отказ или уклонение от регистрации грозит штраф и лишение свободы.
Противники законопроекта называют его «российским законом», утверждая, что он аналогичен закону, действующему в России с 2012 года, который используется для подавления гражданского общества и уменьшения критики правительства. Обсуждается и другой аналогичный законопроект, прототипом которого считается американский закон, но этот проект не дошел до грузинского парламента.
Примечательно, что западные страны и организации резко раскритиковали обращение законопроекта. В частности, заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что законопроект несовместим с ценностями и стандартами Европейского Союза. В свою очередь посольство США в Грузии заявило, что принятие такого закона нанесет ущерб отношениям Грузии со своими стратегическими партнерами. «Этот процесс и законопроекты вызывают реальные вопросы о приверженности правящей партии евроатлантической интеграции», — говорится в заявлении.
Отметим, что согласно конституции Грузии, конституционные органы в пределах своих полномочий должны принять все меры для обеспечения полной интеграции Грузии в Евросоюз и НАТО.
События в Тбилиси в центре внимания армянских СМИ
Позиция «пророссийских» СМИ
Армянские СМИ, воспринимаемые как пророссийские, в основном представляли грузинские события в контексте противостояния России и Запада.
Самые резкие и недвусмысленные формулировки представила газета «Иравунк». В частности, газета утверждает, что в Грузии реализуется классический сценарий «цветного переворота»: «На возобновившихся митингах в Тбилиси можно было увидеть флаги не только США и ЕС, но и украинский флаг. Более того, на протестах звучал и национальный гимн Украины. Все это также подтверждает, что в Грузии действительно реализуется классический сценарий «цветного переворота», а также то, что за ним последует втягивание страны в украинскую войну».
В статьях газеты подчеркивается, что «революцию» осуществляют американцы (статья 1, статья 2, статья 3).
«Дело дошло до того, что Грузии угрожают санкциями, если власти вдруг попытаются противостоять «революционерам», — говорится в одной из статей.
Основной акцент делается на немирный характер протестов. Участников называют «сторонниками Саакашвили».
«5 канал» представил события относительно нейтрально. Хотя сайт телекомпании перепечатал, в частности, пост депутата от фракции «Армения» Андраника Теваняна о том, что власти Грузии, в отличие от Армении, не хотят, чтобы Грузия стала ареной конфликта между Западом и Россией – второй Украиной. «До сих пор Грузии удавалось не оказываться в центре геополитического конфликта. Интересно, грузинский народ до конца усвоил уроки 2008 года или нет? Плохой пример Армении у всех перед глазами», — написал Теванян.
«5 канал» также опубликовал пост тюрколога Варужана Гегамяна, в котором последний утверждает, что происходящее в Грузии не должно вызывать радости или восторга, а наоборот, глубокое беспокойство. По его словам, если ситуация в Грузии обострится или, что еще хуже, произойдет смена власти, в результате которой Грузия почти неизбежно превратится в новый фронт войны против России, то с большой вероятностью закроется КПП «Верхний Ларс». По словам Гегамяна, армянские сторонники грузинских протестующих «это те же люди, которые выступают за новую капитуляцию Армении перед Турцией и Азербайджаном».
Новостной сайт 168.am также опубликовал этот пост Гегамяна без дօполнительных комментариев и контекста. В других публикациях сайт воздержался от комментариев, представив законопроекты как грузинские и американские. Представлена ​​позиция  грузинских властей по поводу того, что законопроект не имеет отношения к аналогичному российскому закону.
Армянская служба российского государственного агентства «Спутник», освещая ситуацию в Тбилиси, почти не ссылалась на то, что аналогичный закон действует в РФ с 2012 года, что и стало основной причиной недовольства протестующих. Законопроекты представляются как «грузинские» и «американские».
Не раздражать Москву: освещение в «прозападных» СМИ
1in.am освещал происходящие в Грузии события не только информативными статьями, но и разъяснительными материалами и интервью, с резкой критикой законопроекта.
Бывший посол Грузии в России (2004-05) Валерий Чечелашвили в интервью, данном СМИ 8 марта, подверг резкой критике обсуждение законопроекта. По его словам, власти Грузии уже давно проводят политику «не раздражения Москвы», и все их действия противоречат конституции Грузии, согласно которой страна должна неуклонно двигаться к евроинтеграции.
СМИ провело еще одно интервью с политологом Андриасом Гукасяном, известным своей специфической геополитической позицией. «В Грузии есть внутреннее требование двигаться в сторону евроинтеграции. А люди, обычные люди, хотят видеть эффективную политику, как Грузия все ближе и ближе становится к европейской системе», — сказал политолог. Однако, по мнению Гукасяна, действующие власти Грузии, которые по разным вопросам сотрудничают с Россией, не удовлетворяют ни народ, ни Запад.
Армянская служба американской радиостанции «Азатутюн» освещала события в основном в чисто информационном жанре, без привлекающего внимания анализа. Была представлена ​​позиция как автора законопроекта – правительства Грузии, так и позиция протестующих. Подчеркнуты агрессивные действия полиции в отношении протестующих. Кроме того, было отмечено, что они борются против «российского» закона, навязанного Российской Федерацией.
Factor.am представил события в Грузии через различные интервью и информационные материалы как регресс демократии, ссылаясь на западных чиновников и правозащитные организации. Директор медиа-аналитического центра «Самцхе-Джавахк» Эдуард Айвазян в интервью «Фактор ТВ» отметил, что есть подозрение, что законопроект появился для того, чтобы ЕС отказал Грузии, и второе подозрение, что это сделала Россия. «Цель России – задушив Грузию, окончательно решить вопрос Армении», — добавил он.
Lragir.am активно не освещал акции протеста в Грузии, представив лишь основные события. Исключение, пожалуй, составляет статья члена Народно-демократического полюса Самвела Асликяна, где он утверждает, что Грузия и Армения имеют значение для Запада в контексте геополитической, транспортной оси «Север-Юг», развевающейся под знаменем деколонизации.
Другие СМИ
Госагентство «Арменпресс» при освещении событий в Грузии ссылалось в основном на российские источники (ТАСС, Интерфакс, Sputnik).
Интернет-издание «Аравот» в своих новостных публикациях ссылалось на различные авторитетные международные источники, представляя события с точки зрения как властей, так и протестующих. На сайте выделяется редакторская колонка главного редактора Арама Абрамяна на эту тему. В статье «Два хищника воюют за Грузию» Абрамян отметил, что за этот регион, в том числе и за Грузию, воюют две империи: «Действительно, Россия заинтересована в том, чтобы у в Грузии осталась более-менее лояльная ей власть, которая не присоединится к санкциям, наложенным на нее Западом. Да, закон об «Иностранных агентах» направлен против, условно говоря, «грузинских соросовцев», которые могут стать движущей силой возможной смены власти. Но нельзя сказать, что действия Запада продиктованы мотивами демократии».
Абрамян, как и тюрколог Варужан Гегамян, выдвинул тезис о закрытии ведущих в Армению дорог: «…трудно поверить, что Запад особо озабочен демократией в Грузии. Ему нужно, чтобы эта страна присоединилась к санкциям против России. А с какими проблемами столкнется Армения из-за всего этого, тоже нет необходимости долго объяснять. Один лишь факт, что российско-грузинская граница (в том числе и воздушная) окажется под угрозой закрытия, достаточен, чтобы понять это».
Tert.am и News.am представляли тему в основном с нейтральной точки зрения, ссылаясь на грузинские, международные и российские источники. В частности, Tert.am перепечатал пост депутата от фракции «Армения» Лилит Галстян, согласно которому у произошедшего в парламенте Грузии есть глубокая, серьезная причина: «Это ценностно-идеологическое противостояние, где позиционируются защитники национальной государственности, сторонники прекращения утраты иммунитета страны, защитники национальных интересов и безопасности. С другой стороны, по сути, противоположное крыло с противоположным мышлением – передовики и бенефициары цветной революции и Революции роз».
Таким образом, две группы армянских СМИ освещали события в Грузии с определенной точки зрения. СМИ с пророссийским восприятием в основном подчеркивают, что Запад пытается превратить Грузию во вторую Украину и устроить государственный переворот, а СМИ с прозападным восприятием подчеркивают, что законопроект был введен в обращение под давлением России и направлен на регресс грузинской демократии.