Սովետական քարտեզի ու իրական պատկերի տարբերությունները. անկլավներն ու այլ տարածքները
Վերջին օրերին հանրային քննարկման առարկա է դարձել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց սկսելու հարցը: Թեմայի շուրջ մի շարք հանրային բողոքի ակցիաներ տեղի ունեցան, Ազգային ժողովի հատուկ նիստ գումարվեց, քաղաքացիական հասարակությունը հայտարարությամբ հանդես եկավ:
Տարբեր շրջանակների կողմից հիմնական քննարկման առարկա դարձավ սովետական Ադրբեջանի ունեցած երեք անկլավների` Արարատի մարզի Տիգրանաշենի (Քյարքի) և Տավուշի մարզի Վերին Ոսկեպարի և Բարխուդարլուի ճակատագիրը:
Թեև «Փաստերի ստուգման հարթակը» արդեն պարզել է, որ անկլավները, ներպետական օրենսդրությամբ, հանդիսանում են Հայաստանի տարածք, և դրանց փոխանցումը այլ պետության կարող է լինել միայն հանրաքվեի միջոցով (համաձայն Սահմանադրության), իսկ Արտաքին գործերի նախարարությունը մայիսի 21-ին հայտարարել է, որ սահմանազատումը կարող է լինել միայն Արցախի կարգավիճակի որոշման բանակցությունների հետ միասին, քննարկումները, այդուհանդերձ, չդադարեցին:
Միաժամանակ, քանի որ, ենթադրաբար, սահմանազատման հիմնական հիմքերից մեկը կարող է լինել Սովետական Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանը (որը նաև նշված է սովետական ռազմական քարտեզներում), մենք փորձեցինք պարզել, թե Սովետական Ադրբեջանի որքա՞ն տարածքն է, որ ներկայում գտնվում է Հայաստանի Զինված ուժերի վերահսկողության տակ, և հակառակը՝ որքա՞ն տարածք է, որ Սովետական Հայաստանի մաս էր, բայց հսկվում է ադրբեջանական բանակի կողմից:
Այդ սահմաններում ուսումնասիրեցինք ադրբեջանական նախկին երեք անկլավների ու Սովետական Ադրբեջանում առկա հայկական Արծվաշեն անկլավի մակերեսները, ինչպես նաև Տավուշի մարզում հայկական զորքերի փաստացի տեղակայման ու սովետական երկու հանրապետությունների սահմանի (որոնք համընկնում են Google-ի քարտեզների սահմանների հետ) տարբերությունները:
Ադրբեջանի հետ սահմանակից մյուս՝ Գեղարքունիքի, Արարատի ու Սյունիքի մարզերում հայկական բանակի դիրքերը հիմնականում համընկնում են սովետական քարտեզի հետ՝ բացառությամբ մայիսի 12-ից հետո Գեղարքունիքի ու Սյունիքի մարզերում հայկական տարածք ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների: Այդ ստորաբաժանումների ճշգրիտ տեղերը հայտնի չեն, և դրանք չենք դիտարկում ստորև, քանի որ պաշտոնական Երևանը սահմանազատման հիմնական պահանջ է համարում այդ ստորաբաժանումների վերադարձը ելման դիրքեր:
Արարատի և Վայոց ձորի մարզեր
Արարատի մարզում սովետական հանրապետություններից հիմնական սահմանային տարբերությունը Տիգրանաշենի (Քյարքիի) նախկին անկլավն է, հետևապես՝ այդ մարզի մասով դիտարկվում է միայն դա: Վայոց ձորի մարզի Չիվա գյուղի մոտ հայկական բանակի դիրքերը սովետական հանրապետությունների սահմաններից մոտ 6 քկմ-ով առաջ են, և դա միակ էական տարբերությունն է սովետական Նախիջևանի ու Հայաստանի միջև եղած սահմանից:
Եթե նախկին անկլավների մակերեսի հաշվարկը առավել ճշգրիտ է, ապա հայկական բանակի կողմից հսկվող տարածքների ու սովետական հանրապետությունների սահմանի տարբերության մակերեսի հաշվարկը մոտավոր է: Բանն այն է, որ Զինված ուժերի կողմից հսկվող տարածքը միարժեքորեն որոշելու հնարավորություն չկա, և այն մոտավոր հաշվարկվում է հակառակորդին առավել մոտիկ գտնվող հայկական դիրքերի տեղակայմամբ:
Անկլավները
Սովետական Հայաստանում ադրբեջանական անկլավներն էին Վերին Ոսկեպարը (Տավուշի Ոսկեպար գյուղից արևմուտք), Բարխուդարլու և Սոֆուլու գյուղերի անկլավը (Տավուշի Կայան գյուղից արևմուտք) և Տիգրանաշենը (նախկին Քյարքին՝ Արարատի մարզում): Ադրբեջանի տարածքում մնացած հայկական միակ անկլավը Արծվաշենն է:
Այսպիսով, Վերին Ոսկեպարի նախկին անկլավի մակերեսը, ըստ Google-ի քարտեզի, մոտ 25․4 քկմ է, Բարխուդարլուինը՝ 10․1 քկմ, իսկ Տիգրանաշենինը՝ 8․3 քկմ: Այդ երեք նախկին ադրբեջանական անկլավների գումարային մակերեսը մոտ 43․8 քկմ է:
Ադրբեջանում մնացած և 1992 թվականին հայաթափված Արծվաշենի մակերեսը մոտ 38․1 քառակուսի կիլոմետր է:
Տավուշի սահմանները
Տավուշի մարզում շատ քիչ են հատվածները, որտեղ փաստացի հայկական կողմի հսկողության տակ գտնվող տարածքները համընկնում են սովետական հանրապետությունների (և Google-ի քարտեզի) սահմանի հետ: Ընդ որում, բալանսը Ադրբեջանի օգտին է:
Հայաստանի Զինված ուժերի դիրքերը սահմանից առաջ են միայն Բերդավանի մոտ (մոտ 1․6 քկմ), Ոսկեպար-Կիրանց հատվածում (մոտ 6․7 քկմ), Բերքաբերից արևելք (մոտ 1․6 քկմ) և Ներքին Կարմիրաղբյուրից հյուսիս (մոտ 0․8 քկմ): Այնինչ, հայկական բանակի դիրքերը հետ են նախկին սահմանից Բերդավանից հյուսիս ընկած հատվածում (մոտ 5․1 քկմ), Դովեղից արևելքում (մոտ 2․4 քկմ), Բարեկամավանի մոտ (մոտ 6․2 քկմ), Կոթիի հարակից հատվածներում (մոտ 11․4 քկմ), Բերքաբերից հյուսիս (մոտ 7․2 քկմ), Սևքար-Կայան-Վազաշեն գծի երկայնքով (մոտ 14․8 քկմ), Պառավաքարի հարակից հատվածում (մոտ 13․2 քկմ), Ներքին Կարմիրաղբյուր-Այգեպար-Մովսես-Չինարի գծի երկայնքով (մոտ 14․3 քկմ) և Այգեձորից դեպի հարավ (մոտ 35․7 քկմ):
Այսպիսով, գումարային առումով, Տավուշի մարզում Հայաստանի Զինված ուժերը հսկում են նախկին Սովետական Ադրբեջանի տարածքից մոտ 10․7 քկմ տարածք, փոխարենը նախկին սովետական հանրապետությունների սահմանից հայկական բանակի դիրքերը հետ են մոտ 110․4 քկմ:
Այդ մոտ 110 քառակուսի կիլոմետրի մի մասը հսկվում է նախկին սովետական հանրապետությունների սահմանն անցած ադրբեջանական բանակի կողմից, իսկ մի մասը չեզոք գոտի է, որն ընկած է հայկական ու ադրբեջանական դիրքերի արանքում:
Արդյունքում
Այսպիսով, Հայաստանի Զինված ուժերի կողմից հսկվում է նախկին Սովետական Ադրբեջանի մոտ 60․5 քկմ տարածք, որի մեծ մասը՝ 43․8 քկմ-ն, նախկին անկլավներն են (մնացածը՝ Տավուշի և Վայոց Ձորի մարզերում): Փոխարենը, Հայաստանի Զինված ուժերի դիրքերը հետ են նախկին սովետական հանրապետությունների սահմանից մոտ 148․5 քկմ-ով, որի միայն փոքր մասն է Արծվաշենը (մնացած՝ Տավուշի մարզում):
Դժվար է ասել, թե ինչպես կիրականացվի սահմանազատումը, եթե այն ընդհանրապես իրականացի: Բայց դրա սահմաններում հստակ հիմքեր կան անկլավների փոխանակման շուրջ պայմանավորվելու, ինչպես նաև Բերքաբերի, Վազաշենի, Պառավաքարի, Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի, Չինարիի ու Այգեձորի 70-100 քկմ մակերեսով հողերն Ադրբեջանից պահանջելու կամ դրանք ադրբեջանական հսկողության տակ գտնվող այլ տարածքներով փոխանակելու համար:
Ամեն դեպքում փաստենք, որ Տավուշի և Վայոց ձորի մարզերում հայկական բանակի դիրքերի ու նախկին սովետական հանրապետությունների սահմանների անհամապատասխանության, ինչպես նաև նախկին անկլավների դե-ֆակտո վերացման արդյունքում Հայաստանի կողմից փաստացի հսկվում է մոտ 88 քառակուսի կիլոմետրով ավելի քիչ տարածք, քան նախատեսված է սովետական հանրապետությունների հաստատված քարտեզով:
Եվս մեկ անգամ հավելենք, որ հաշվարկը մոտավոր է, և դրա մեջ ներառված չեն Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում ադրբեջանական բանակի՝ մայիսի 12-ից սկսված «անկրակոց» առաջխաղացումները:

В последние дни вопрос о начале процесса делимитации и демаркации армяно-азербайджанской государственной границы стал предметом общественного обсуждения. По этому поводу прошел ряд публичных акций протеста, было созвано специальное заседание Национального собрания, гражданское общество выступило с заявлением.
Главным предметом обсуждения в разных кругах стала судьба трех принадлежащих бывшему Азербайджанскому ССР анклавов – село Тигранашен (Кярки) в Араратской области и села Верин Воскепар и Бархударлу в Тавушской области.
Несмотря на то, что «Платформа проврки фактов» уже выяснила, что анклавы, согласно внутреннему законодательству, являются территорией Армении, и их передача другому государству может быть осуществлена ​​только путем референдума (согласно Конституции), а Министерство иностранных дел заявило 21 мая, что процесс демаркация должен стать частью процесса определения окончательного правового статуса Арцаха, обсуждения, тем не менее, не прекратились.
В то же время, поскольку, предположительно, одним из ключевых основ для демаркации может стать граница между бывшей Армянской ССР и Азербайджаном (что обозначено также на советских военных картах), мы попытались выяснить, какая часть территории Азербайджанской ССР в настоящее время находится под контролем Вооруженных сил Армении и наоборот, какая часть территорий, которые входили в состав Армянской ССР, сейчас контролируется азербайджанской армией?
В пределах этих границ мы изучили площадь территорий трех бывших азербайджанских анклавов и армянского анклава Арцвашен в составе Азербайджанской ССР, а также разницу между фактическим размещением армянских войск в Тавушской области и границей между двумя советскими республиками (которые совпадают с границами Google Maps).
Позиции армянской армии в других областях – Гегаркуник, Арарат и Сюник, граничащих с Азербайджаном, в основном совпадают с советской картой, за исключением азербайджанских подразделений, которые 12 мая вторглись на территорию Гегаркуникской и Сюникской областей Армении. Точное местонахождение этих подразделений неизвестно, и далее мы их не рассматриваем, поскольку официальный Ереван считает возвращение этих подразделений на исходные позиции основным требованием для демаркации.
Араратская и Вайоцдзорская области
В Араратской области основным пограничным отличием от советских республик является бывший анклав Тигранашен (Кярки), поэтому в данной области рассматривается только он. Позиции армянской армии у села Чива в Вайоцдзорской области находятся примерно на 6 квадратных километров впереди границ советских республик, что является единственным существенным отличием от границы между Нахичеванской АССР и Арменией.
Если расчет площади бывших анклавов более точен, то расчет разницы в площади между территориями, контролируемыми армянской армией, и границами советских республик является приблизительным. Дело в том, что нет возможности в одностороннем порядке определять территорию, контролируемую Вооруженными силами, она приблизительно рассчитывается по расположению ближайших к противнику армянских позиций.
Анклавы
В Армянской ССР азербайджанскими анклавами были село Верин Воскепар (к западу от села Воскепар в Тавуше), анклав сел Бархударлу и Софулу (к западу от села Каян в Тавуше) и Тигранашен (бывший Кярки в Араратской области). Единственным анклавом, оставшимся на территории Азербайджана, является село Арцвашен.
Так, площадь бывшего анклава Верхний Воскепар, согласно Google Maps, составляет около 25․4 кв. км, Бархударлу — 10․1 кв. км, Тигранашена — 8․3 кв. км. Общая площадь этих трех бывших азербайджанских анклавов составляет около 43.8 кв. км.
Площадь оставшегося Азербайджану и покинутого армянами в 1992 году анклава Арцвашен составляет около 38.1 кв. км.
Границы Тавуша
В Тавушской области очень мало районов, где территории, фактически контролируемые армянской стороной, совпадают с границами советских республик (и картами Google). Причем баланс в пользу Азербайджана.
Позиции Вооруженных сил Армении находятся впереди границы только в районе Бердавана (около 1.6 кв. км), на участке Воскепар-Киранц (около 6.7 кв. км), к востоку от Беркабера (около 1.6 кв. км). Между тем позиции армянской армии находятся за бывшей границей севернее Бердавана (около 5․1 кв. км), восточнее Довега (около 2․4 кв. км), у Барекамавана (около 6․2 кв. км), на близлежащих участках Коти (около 11․4 кв. км.), к северу от Беркабера (около 7․2 кв. км.), по протяженности линии Севкар-Каян-Вазашен (около 14․8 кв. км.), недалеко от Паравакара (около 13․2 кв. км.), по протяженности линии Неркин Кармирахпюр-Айгепар-Мовсес-Чинар (примерно 14․3 кв. км.) и к югу от Айгедзора (около 35․7 кв. км).
Таким образом, в суммарном выражении, в Тавушской области Вооруженные силы Армении контролируют около 10.7 квадратных километров территории бывшего Азербайджанского ССР, и напротив позиции армянской армии находятся за границами бывших советских республик примерно на 110.4 квадратных километрах.
Часть из этих 110 квадратных километров контролируется азербайджанской армией, перешедшей границу бывших советских республик, а другая часть является нейтральной зоной между позициями Армении и Азербайджана.
В результате
Таким образом, Вооруженные силы Армении контролируют около 60.5 квадратных километров территории бывшего Азербайджанского ССР, большая часть из которых – 43.8 квадратных километров, – это бывшие анклавы (остальные находятся в Тавушской и Вайоцдзорской областях). Напротив, позиции Вооруженных сил Армении находятся за пределами границ бывших советских республик на 148․5 квадратных километров, лишь небольшая часть которых занимает Арцвашен (остальная часть находится в Тавушской области).
Как будет проведена демаркация, если она вообще будет проведена, трудно сказать. Однако в рамках демаркации есть явные основания для достижения договоренности обменяться анклавами, а также потребовать у Азербайджана территории Беркабера, Вазашена, Паравакара, Неркин Кармирагбюра, Айгепара, Мовсеса, Чинари и Айгедзора площадью 70-100 кв.км или обменять их на другие территории, находящиеся под контролем Азербайджана.
В любом случае констатируем, что в результате несоответствия между позициями армянской армии в Тавуше, Вайоцдзоре и границами бывших советских республик, а также де-факто ликвидации бывших анклавов, Армения фактически контролирует на около 88 квадратных километров территорий меньше, чем это предусмотрено утвержденной картой советских республик.
Еще раз добавим, что расчет приблизительный, в него не включены начавшиеся с 12 мая продвижения азербайджанской армии в направлении Сюникской и Гегаркуникской областей.