• Русский (ru)Русский
Օգոստոսի 18-ին Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեկչին հայտարարեց, որ Թուրքիան մտադիր է մաքսային համաձայնագիր ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
«Մենք առաջարկ ունենք, որպեսզի Թուրքիան մաքսային համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ բանակցություններ սկսի Եվրասիական տնտեսական միության հետ՝ չխախտելով համապատասխան համաձայնությունները Եվրամիության հետ: Թուրքիան ցանկանում է նաև այլ համագործակցություն հարթել ԵԱՏՄ-ի հետ», — «Նովոստի» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Զեյբեկչին:
Կարդացեք նաև
Լավրովը ստում է Բուդապեշտի հուշագրի մասին
Թուրքիան Ռուսաստանից և Իրանից հետ չի կանչել իր դեսպաններին
Թեև, սա թուրք պաշտոնյայի առաջին հայտարարությունը չէր Թուրքիայի և ԵԱՏՄ-ի միջև համագործակցության նման ձևաչափի ստեղծման հնարավորության վերաբերյալ, և դեռևս ընթացիկ տարվա մայիսին Սոչիում կայացած Էրդողան-Պուտին հանդիպումից հետո նախարարը հույս էր հայտնել, որ այն կնպաստի Թուրքիա-ԵԱՏՄ հարաբերությունների ավելի արագ զարգացմանը, սակայն Զեյբեկչիի վերջին հայտարարությունը դժգոհության հերթական ալիքը բարձրացրեց Հայաստանում:
Հայտարարությունից մեկ օր անց հայկական լրատվական գործակալություններից մեկին տված մեկնաբանության մեջ ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը «զավեշտալի» էր որակել Թուրքիայի նման մտադրությունը:
«Նախ, ԵԱՏՄ մաքսային տարածքին միանալու հնարավորություն նախատեսված չէ ԵԱՏՄ պայմանագրով: Ավելին, զավեշտալի է, երբ ԵԱՏՄ մաքսային տարածքին միանալու մասին խոսում է Թուրքիան, որը միակողմանի փակել է հայ-թուրքական սահմանը` միակ ցամաքային սահմանը Թուրքիայի և ԵԱՏՄ մաքսային տարածքի միջև», — ասել էր Քոչարյանը: Այս հայտարարությունն օգտագործեցին նաև մյուս բոլոր ԶԼՄ-ները, այդ թվում Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» լրատվականը՝ շեշտելով, թե «Թուրքիան չի կարող միանալ ԵԱՏՄ-ին»:
Սակայն ոչ պակաս «զավեշտալի» է Քոչարյանի այս հայտարարությունը, որը ակնհայտ ապատեղեկատվություն է պարունակում: ԵԱՏՄ պայմանագիրը ոչ միայն նախատեսում է այդ միության և երրորդ երկրների միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը՝ նույն, այսպես կոչված, մաքսային համաձայնագրի ստորագրումը («Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայամանգրի 35-րդ հոդվածով), այլև արդեն գոյություն ունի երկիր, որի հետ ԵԱՏՄ-ն ստորագրել է համապատասխան համաձայնագիրը:
2016 թվականի հոկտեմբերի 5-ին ուժի մեջ մտավ ազատ առևտրի մասին ԵԱՏՄ-Վիետնամ համաձայնագիրը, որով Վիետնամն արտոնյալ մուտք ստացավ ԵԱՏՄ անդամ 5 երկրների ընդհանուր շուկա: Ընդ որում, շուտով նմանատիպ խորհրդակցություններ կսկսվեն նաև Եգիպտոսի հետ: Օրեր առաջ Մոսկվայում Եգիպտոսի արտգործնախարարի հետ հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հույս էր հայտնել որ այդ խորհրդակցություններին կհաջորդեն «լիարժեք բանակցությունները»: Նույն տրամաբանությամբ, համապատասխան համաձայնության ձեռքբերման դեպքում այս միության հետ ազատ առևտրի գոտի կարող է ունենալ ցանկացած այլ երկիր՝ այդ թվում Թուրքիան, եթե դրան հավանություն տան ԵԱՏՄ անդամ երկրների խորհրդարանները:
Հետևաբար, փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը, փորձելով իբր կոշտ դիրքորոշում արտահայտել, իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություն է տարածել ԵԱՏՄ պայմանագրի մասին: Միգուցե պաշտոնական Երևանը չստորագրի կամ չվավերացնի Թուրքիա-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագիրը, սակայն ԵԱՏՄ պայմանագիրը, ի հեճուկս Քոչարյանի հայտարարության՝ նախատեսում է նմանօրինակ համաձայնագրերի ստորագրում:
Լրացում. Նյութում մենք համարել ենք, որ Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարարը, ասելով «մաքսային համաձայնագիր», նկատի է ունեցել ազատ առևտրի համաձայնագիրը, քանի որ նախկինում նախարար Զեյբեկչին հենց ԵԱՏՄ-Թուրքիա ազատ առևտրի համաձայնագրի մասին արդեն խոսել էր: Ավելին, քանի որ ազատ առևտրի համաձայնագիրը կարգավորում է հենց մաքսային ընթացակարգերը, այն հաճախ անվանում են «մաքսային համաձայնագիր»՝ հանրության առավել լայն խավերին հասկանալի լինելու համար:
Արդ, Շավարշ Քոչարյանը ճիշտ է, որ մաքսային համաձայնագրի կնքում նախատեսված չէ ԵԱՏՄ պայմանագրով, սակայն օրակարգում է ոչ թե մաքսային, այլ ազատ առևտրի համաձայնագիրը, որը նախատեսված է ԵԱՏՄ պայմանագրով:
Թեգեր` EAEUEurasian Economic UnionShavarsh KocharyanTurkeyЕАЭСЕвразийский экономический союзСергей ЛавровТаможенный союзТурцияШаварш КочарянԵԱՏՄԵվրասիական միությունԵվրասիական տնտեսական միությունԹուրքիաՇավարշ Քոչարյան
Նախորդ հոդվածը
ԶԼՄ-ները լռում են Սերժ Սարգսյանի 10 տոկոսանոց վարկանիշի մասին
Հաջորդ հոդվածը
«Սպուտնիկ»-ի իրարամերժ նյութերը Հայաստանում և Ադրբեջանում
Իշխանությունները հղում են անում մի համաձայնագրի, որը կապ չունի հումանիտար առաքելության հետ
22:30, 14 Փետրվարի, 2019
Փետրվարի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց այն մասին, որ Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից...
21:08, 8 Փետրվարի, 2019
Այսօր՝ փետրվարի 8-ին, Պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց այն մասին, որ Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից...
ԱԺ պատվիրակություններում ընդդիմությունը լիարժեք ներկայացվածություն չունի
17:17, 8 Փետրվարի, 2019
Այս շաբաթ ավարտվեց միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունների ձևավորումը, որն ուղեկցվեց «Իմ քայլը» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների տարաձայնություններով:...
11:30, 8 Փետրվարի, 2019
Երեկ՝ փետրվարի 7-ին, ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը մի շարք հայտարարություններ է արել նախկին գլխավոր դատախազ և ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանի...

МИД лжет о возможности Турции присоединения к ЕАЭС (обновленный)
18-го августа министр экономики Турции Нихат Зейбекчи заявил, что Турция намерена подписать таможенное соглашение с Евразийским экономическим союзом.
«У нас есть предложение, чтобы Турция начала переговоры с Евразийским экономическим союзом о подписании таможенного соглашения, не нарушая соответствующих договоренностей с Евросоюзом. Турция также желает наладить сотрудничество в других сферах с ЕАЭС»,- как передает информационное агентство «Новости», сказал Зейбекчи.
Хотя это не первое заявление турецкого чиновника о возможности установления подобного формата сотрудничества между Турцией и ЕАЭС, ведь еще после состоявшейся в Сочи в мае этого года встречи Эрдогана и Путина министр выразил надежду, что она поспособствует более быстрому развитию отношений между Турцией и ЕАЭС, тем не менее последнее заявление Зейбекчи вызвало очередную волну недовольства в Армении.
Через день после заявления заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян,  в своем комментарии одному из армянских информационных агентств, охарактеризовал подобное «намерение Турции» как «абсурдное».
«Во-первых, возможность присоединения к таможенной территории ЕАЭС не предусмотрена договором ЕАЭС. Более того, абсурдно, когда о присоединении к таможенной территории ЕАЭС говорит Турция, которая в одностороннем порядке закрыла армяно-турецкую границу, единственную сухопутную границу между Турцией и таможенной территорией ЕАЭС»,- сказал Кочарян. Это заявление было использовано и другими СМИ, в том числе и программой «Повестка» Общественной телекомпании, подчеркивая, что «Турция не может присоединиться к ЕАЭС».
Однако не менее «абсурдно» звучит это заявление Кочаряна, которое явно содержит ложную информацию. Договор о ЕАЭС не только предусматривает создание зоны свободной торговли между союзом и третьими странами, так называемое подписание таможенного соглашения (статья 35 договора о «Евразийском экономическом союзе»), но и уже есть страна, с которой ЕАЭС подписал соответствующее соглашение.
5-го октября 2016 года вступило в силу соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Вьетнамом, согласно которому Вьетнам получил привилегированный доступ к общему рынку 5 стран-членов. Причем, в скором времени аналогичные консультации начнутся и с Египтом. Несколько дней назад в Москве, после встречи с министром иностранных дел Египта, министр иностранных дел РФ Сергей Лавров выразил надежду, что за этими консультациями последуют «полноценные переговоры». Согласно той же логике, в случае достижения соответствующего соглашения, любая другая страна может иметь зону свободной торговли с этим союзом, в том числе и Турция, если это одобрят парламенты государств-членов ЕАЭС.
Следовательно, заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян, пытаясь, якобы, выразить жесткую позицию, распространил не соответствующую реальности информацию о договоре о ЕАЭС. Возможно, официальный Ереван не подпишет или не ратифицирует соглашение о свободной торговле между Турцией и ЕАЭС, однако договор ЕАЭС, несмотря на заявление Кочаряна, предусматривает подписание аналогичных соглашений.
Дополнение: в этой статье мы посчитали, что министр экономики Турции, говоря  «таможенное соглашение»,  имел в виду  соглашение о свободной торговле, поскольку  ранее  министр Зейбекчи уже говорил о соглашении о свободной торговле ЕАЭС-Турция. Более того, поскольку соглашение о свободной торговле регулирует именно таможенные процедуры, его часто называют «таможенным соглашением» для понимания более широких слоев общества.
Следовательно, технически — Шаварш Кочарян прав, говоря, что заключение таможенного соглашения не предусмотрено договором ЕАЭС, однако  в повестке дня не таможенное соглашение, а соглашение о свободной торговле.
Метки EAEUEurasian Economic UnionShavarsh KocharyanTurkeyЕАЭСЕвразийский экономический союзСергей ЛавровТаможенный союзТурцияШаварш КочарянԵԱՏՄԵվրասիական միությունԵվրասիական տնտեսական միությունԹուրքիաՇավարշ Քոչարյան
Последние два дня самолеты военно-воздушных сил Турции и Азербайджана совершают частые перелеты между двумя странами. Это активное движение было замечено...