Արցախի նախագահի նախկին թեկնածու Բելլա Լալայանը ֆեյսբուքյան իր էջում հունիսի 3-ին գրառում էր կատարել՝ հայտնելով, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանում մզկիթ է կառուցվել։ Նա նաև մի լուսանկար էր կցել գրառմանը:
Լալայանի հրապարակումը մեծ արձագանք էր ստացել: Շատերը կասկածի տակ էին դրել՝ արդյո՞ք նկարն արված է Ստեփանակերտում, և արդյո՞ք դա մզկիթ է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է պարզել այս հարցերի պատասխանները։
Fip.am-ը կապ հաստատեց նաև Շուշիի սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Անդրեաս քահանա Թավադյանի հետ, որը հաստատեց, որ ռուս խաղաղապահների համար Ստեփանակերտի օդանավակայանում և՛ եկեղեցի, և՛ մզկիթ է կառուցվում:
«Եկեղեցու կառուցումը, կարծես թե, հուլիսին ավարտված է լինելու: Դրա կողքին էլ փոքրիկ մզկիթ են կառուցում մուսուլման ծառայողների համար: Իրենց բանակը բազմազգ ու բազմակրոն է՝ Դաղստանից, Չեչնիայից ահագին մարդիկ կան ծառայող: Չի լինի միայն եկեղեցի կառուցել, և որպեսզի բոլորին հոգևոր իմաստով բավարարեն, երկուսն էլ կառուցում են»,- նշեց Անդրեաս քահանա Թավադյանը:
Հատկանշական է, որ ռուսական լրատվամիջոցները գրել էին Ստեփանակերտում մզկիթի կառուցման մասին դեռ ամիսներ առաջ:
Մասնավորապես, Российская Газета-ն մարտի 31-ին Արցախում խաղաղապահների ավանի մասին հոդվածում անդրադարձել էր նաև տարածքում եկեղեցու և մզկիթի կառուցմանը:
Եկեղեցին այդ պահի դրությամբ կառուցված չէր և, ըստ նյութի հեղինակի, այն պատրաստ պետք է լիներ ամռան վերջում:
«Եկեղեցու կողքին կառուցվել է մզկիթ: Տեղի բնակիչները զարմացել են. մզկիթն ինչո՞ւ է պետք: Սակայն նրանց բացատրել են, որ խաղաղապահների շարքում ծառայում են տարբեր կրոնների ներկայացուցիչներ: Եվ դա քաղաքական կոռեկտության հարց չէ, այլ ուղղակի անհրաժեշտություն […] Ինչո՞ւ մուսուլմանը չի կարող նամազ անել դիրքեր գնալուց առաջ: Այս ամենը բացատրելուց հետո բնակիչները համաձայնվեցին»,- նշված էր հոդվածում:
Այսպիսով, տեղեկությունները, որ Ստեփանակերտում մզկիթ է կառուցվում, համապատասխանում է իրականությանը: Այն կառուցում է ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը՝ մուսուլման ծառայողների համար:

В Степанакерте действительно строится мечеть, однако для российских миротворцев
Бывший кандидат в президенты Арцаха Белла Лалаян 3 июня на своей странице в Facebook сообщила, что в аэропорту Степанакерта построена мечеть. К записи она прикрепила также фото мечети.
Публикация Лалаян получила большой резонанс. Многие выразили сомнение касательно того, была ли эта фотография сделана в Степанакерте и действительно ли на ней изображена мечеть.
«Платформа проверки фактов» попыталась найти ответы на эти вопросы.
Fip.am связался с пастырем церкви Шуши Сурб Аменапркич Казанчецоц, иереем Андреасом Тавадяном, который подтвердил, что для российских миротворцев в аэропорту Степанакерта сторятся и церковь, и мечеть.
«Скорее всего, строительство церкви завершится в июле. Рядом строится небольшая мечеть для служащих-мусульман. Их армия многонациональная, в ней есть представители различных религий, много выходцев из Дагестана и Чечни. Невозможно построить только церковь. Чтобы в духовном плане удовлетворить всех, строятся и церковь, и мечеть», — сказал иерей Андреас Тавадян.
Примечательно, что российские СМИ писали о строительстве мечети в Степанакерте еще несколько месяцев назад.
В частности, Российская Газета в статье о военном городке миротворцев в Арцахе 31 марта косулась также строительства церкви и мечети.
На тот момент церковь еще не была достроена, и по словам автора статьи, она должна быть освещена к концу лета.
«А рядом будет возводиться мечеть. Местные жители удивились: зачем мечеть? Но им популярно объяснили, что в рядах миротворцев несут службу бойцы разных конфессий. И это не какая-то там политкорректность, а насущная необходимость. Все мы под богом ходим. Рискуем жизнью. Неужели мусульманин не может совершить намаз перед тем как отправиться на пост? Тогда местные жители согласились», — отмечается в статье.
Таким образом, информация о том, что в Степанакерте строится мечеть, соответствует действительности. Ее строит российский миротворческий контингент для служащих-мусульман.