Համացանցում և լրատվամիջոցներում վերջին օրերին ակտիվորեն տարածվում էր տեսանյութ, որը վերնագրված էր՝ «Զինծառայողները քվեախցիկից պատրաստի ծրար են վերցրել և դուրս եկել»։ Տեսանյութում երևում էր անհայտ տեղամասի տեսախցիկի տեսագրության մի հատված, որը ներկայացվում էր որպես զինծառայողների ուղղորդված քվեարկության ապացույց։
Տեսանյութը տարածել էին Sputnik Armenia, Antifake.am, Pastinfo.am, Yerevan.Today լրատվականները, ինչպես նաև մի շարք տելեգրամյան ալիքներ։
Հրապարակումներում, մասնավորապես, նշվում էր, որ «քվեարկության ընթացքը տևում է մի քանի վայրկյան, քանի որ զինծառայողների միակ գործողությունը քվեաթերթիկով պատրաստի ծրարը վերցնելն ու դուրս գալն է»։
Տարածվող հրապարակումներից և ոչ մեկում, սակայն, չէր նշվում տեսանյութում երևացող տեղամասի համարը։
Հունիսի 24-ին գլխավոր դատախազությունից Sputnik Արմենիային հայտնել էին, որ տեսանյութը վերցվել է ուսումնասիրության՝ նյութեր նախապատրաստելու համար, իսկ տեղն ու ժամանակը դեռևս անհայտ են։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» դիմել էր «Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելությանը՝ փորձելով գտնել տվյալ տեղամասն ու տեսանյութն ամբողջությամբ։
Դիտորդական առաքելությունը ռուսաստանյան «Գոլոս» իրավապաշտպան ՀԿ-ի հետ միասին, անցնելով բոլոր տեղամասերի տեսանյութերով, կարողացել է հայտնաբերել տեսանյութում երևացող տեղամասը և ամբողջական տեսանյութը, որը փոխանցվել է մեզ ուսումնասիրության։
Այսպես, տեսանյութն իսկապես արվել է հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների օրը։ Տեսանյութում երևացող տեղամասը Տավուշի մարզի Այգեձոր գյուղում է՝ 38/36։ Այստեղ քվեարկել են մոտակա զորամասի զինծառայողները։
Տեսանյութը տարածած լրատվականներից մեկը գրել էր. «Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են զինծառայողները քվեաթերթիկների տրցակը վերցնելուց հետո մտնում քվեախցիկ, տրցակն ամբողջությամբ նետում աղբարկղը, քվեախցիկից վերցնում քվեաթերթիկով պատրաստի ծրարն ու դուրս գալիս»։
Տեսագրությունը ուսումնասիրելիս, սակայն, պարզ է դառնում, որ զինվորները (և ոչ միայն), քվեախցիկի առաջ երկար ժամանակ հերթի մեջ գտնվելով, հենց հերթի մեջ քվեաթերթիկը ծրարի մեջ են դնում, իսկ խցիկ հասնելուն պես ուղղակի ազատվում են ավելորդ քվեաթերթիկներից։ Սա ակնհայտ բաց քվեարկություն է, սակայն չկա ուղղորդում, և չկան խցիկում պատրաստի ծրարներ։ Լրատվականները, տարածելով կարճ տեսանյութ ու սխալ մեկնաբանություն, փաստացի մանիպուլացրել էին՝ չներկայացնելով ամբողջական իրավիճակը։
Հատկանշական է, որ ի հակառակ հրապարակումներում տեղ գտած պնդումների՝ այս խախտումը մասսայական բնույթ չի կրել։ Բացի այդ, տեսանյութից պարզ է դառնում, որ զինվորները, ընտրություններին մասնակցելով առաջին անգամ, չեն տիրապետում քվեարկելու ձևին, վերջիններս տեղամասում պատշաճ կարգով չեն տեղեկացվել քվեարկություն կարգի մասին։
Ընտրախախտումները 38/36 տեղամասում
FIP․am-ը, ուսումնասիրելով տեղամասի ամբողջական տեսագրությունը, արձանագրեց օրվա ընթացքում ի հայտ եկած շուրջ երեք տասնյակ խախտումներ։
Հայտնաբերված խախտումների մեծ մասը կապված է քաղաքացիների և զինծառայողների կողմից քվեարկության գաղտնիության խախտման և բաց քվեարկության դեպքերի հետ, որոնք հավաքված են այս տեսանյութում։
Բացի այդ, հայտնաբերեցինք, որ տեղամասում օրվա տարբեր ժամերի տևական ժամանակ տեղամասի ներսում ապօրինաբար գտնվել են ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներ և ևս մեկ անձ, որն իր վրա չի ունեցել վկայական (բեյջ)։ Վերջիններս շրջել են տեղամասում, խոսել հանձնաժողովի նախագահի, անդամների, քաղաքացիների և զինվորների հետ, որոշ դեպքերում՝ նաև ցուցումներ տվել։ Խնդրահարույց է նաև տեղամասային ոստիկանի՝ ժամանակ առ ժամանակ քվեարկության սենյակում ներկա գտնվելը։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ զինվորների քվեարկության տարածվող տեսանյութը, որը ներկայացվում էր որպես ուղղորդման ապացույց, մանիպուլյատիվ է, իսկ «պատրաստի ծրարներ» վերցնելու մասին լրատվականների պնդումները՝ սխալ։
Այնուամենայնիվ, մենք գրանցել ենք բաց քվեարկության բազմաթիվ դեպքեր, որոնք, սակայն, ոչ թե ճնշման կամ հարկադրանքի արդյունք են, այլ չիմացության։ Այստեղ ակնհայտորեն թերացել են հանձնաժողովի նախագահն ու անդամները։

В последние дни в Интернете и СМИ активно распространяется ролик под названием «Военнослужащие зашли в кабину для голосования, взяли готовый конверт и вышли». В ролике показан отрывок из видеозаписи с камер видеонаблюдения, установленных на неизвестном избирательном участке, который представляется как доказательство направляемого голосования военнослужащих.
Ролик распространили новостные сайты Sputnik Armenia, Antifake.am, Pastinfo.am, Yerevan.Today, а также ряд Telegram-каналов.
В публикациях, в частности, отмечалось, что «процесс голосования длится несколько секунд, так как единственное действие военнослужащих – взять готовый конверт с бюллетенем и выйти».
Однако ни в одной из распространенных публикаций не отмечался номер избирательного участка.
24 июня Генеральная прокуратура сообщила Sputnik Армения, что видео направлено на изучение с целью подготовки материалов, а место и время пока неизвестны.
«Платформа проверки фактов» обратилась к наблюдательной миссии «Независимый наблюдатель», пытаясь найти данный избирательный участок и видеозапись целиком.
Наблюдательная миссия совместно с российской правозащитной ассоциацией «Голос», просмотрев видеозаписи со всех избирательных участков, смогла найти представленный в ролике избирательный участок и полную версию видеозаписи, которая была передана нам для изучения.
Таким образом, видео действительно было снято в день внеочередных парламентских выборов 20 июня. Представленный на видео избирательный участок № 36/38 находится в селе Айгедзор Тавушской области. На этом участке проголосовали военнослужащие близлежащей воинской части.
Один из распространивших ролик новостных сайтов написал: «На видео видно, как военнослужащие, после того как берут бюллетени, заходят в кабину для голосования, бросают бюллетени в мусорную корзину, берут готовый бюллетень в конверте и выходят».
Однако при изучении видеозаписи становится ясно, что стоящие в очереди перед кабиной для голосования военнослужащие (и не только) кладут бюллетень в конверт, а когда заходят в кабину для голосования – избавляются от лишних бюллетеней.  Здесь наличествует факт открытого голосования, однако военнослужащих никто не направляет и в кабинах для голосования нет готовых конвертов. СМИ, распространяя короткий ролик и неверный комментарий, фактически прибегли к манипуляции, не представив ситуации полноценно.
Примечательно, что вопреки утверждениям, нашедшим место в публикациях, это нарушение не носило массовый характер. Кроме того, из видеозаписи становится ясно, что военнослужащие впервые участвуют в выборах. Последних должным образом не ознакомили с правилами голосования.
Нарушения на выборах на избирательном участке 38/36
FIP․am, изучив полную видеозапись с избирательного участка, зафиксировал около трех десятков нарушений, которые произошли в течение дня.
Большинство выявленных нарушений связаны со случаями открытого голосования и нарушения тайны голосования со стороны граждан и военнослужащих. Нарушения собраны в приведенном ниже видео.
Помимо этого, мы обнаружили, что на избирательном участке в разное время дня в течение длительного времени незаконно находились сотрудники военной полиции и еще один человек, у которого при себе не было удостоверения (бейджа). Сотрудники военной полиции ходили по избирательному участку, разговаривали с председателем комиссии, членами комиссии, гражданами и военнослужащими, а в некоторых случаях давали указания. Проблематичным является также то, что обеспечивающий порядок в УИК сотрудник полиции время от времени находиться в комнате для голосования.
Таким образом, можем констатировать, что ролик голосования военнослужащих, представленный как свидетельство направляемого голосования, носит манипулятивный характер, а утверждения СМИ о «готовых конвертах» являются неверными.
Тем не менее мы зафиксировали множество случаев открытого голосования, которые, однако, не являются результатом давления или принуждения, а являются результатом незнания. Здесь явно допустили промах председатель и члены комиссии.