Դեպի պաշտպանության նախարարի աթոռը սլացող Արշակ Կարապետյանի ունեցվածքը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ հուլիսի 20-ին պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ նշանակված Արշակ Կարապետյանն ու իր ընտանիքը տպավորիչ ունեցվածք են ձեռք բերել Կարապետյանի զինվորական ծառայության ընթացքում։
Պաշտպանության նախարարության կայքում Կարապետյանի կենսագրության մասին տվյալներն աղքատիկ են: Ըստ դրանց՝ նա 1993-2018 թվականներին ծառայել է ՀՀ ԶՈՒ-ում։ 2016 թ. ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Կարապետյանը Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետն էր, իսկ պատերազմից հետո երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ազատվեց այդ պաշտոնից, հետո դարձյալ հայտնվեց՝ Ռուսաստանում ՀՀ ռազմական կցորդի կարգավիճակում։ Հեղափոխական կառավարության օրոք Արշակ Կարապետյանը նախ դարձավ վարչապետի խորհրդական, ապա՝ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, իսկ արդեն հուլիսի 20-ին՝ պաշտպանության նախարարի տեղակալ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Արշակ Կարապետյանի ու նրա կնոջ, նաև վերջինիս հետ փոխկապակցված գույքերի քանակն ու ծագումը։
«էլկոմպ». Կարապետյանների՝ անվտանգության համակարգերի բիզնեսը
1999 թվականին Արշակ Կարապետյանը հիմնում է «Էլկոմպ» ՍՊԸ-ն, որը զբաղվում է անվտանգության համակարգերի ներկրմամբ ու վաճառքով։ Սկզբում ընկերության միանձնյա բաժնետերը Կարապետյանն էր, հետագայում, սակայն, նրա բաժնեմասը կիսվում է ՌԴ քաղաքացի Վլադիմիր Ժադանի և Մոսկվայում գրանցված Ռուբեն Սահակյանի միջև՝ յուրաքանչյուրին 33.3 տոկոս բաժնեմասով։ 2014 թվականին Արշակ Կարապետյանն ընկերությունում ունեցած իր մասը փոխանցում է կնոջը՝ Ռոզա Կարապետյանին։ Վերջինս ընկերության փոխտնօրենն է ու տարբեր ցուցահանդեսներում հենց Ռոզա Կարապետյանն է հանդես գալիս ընկերության անունից (օրինակ Armsecurity-2017  ցուցահանդեսում)։
Տարբեր տարիների «Էլկոմպի» ծառայություններից օգտվել են կառավարության աշխատակազմը, Ազգային ժողովը, նախագահի աշխատակազմը, արտգործնախարարությունը, Հայաստանում գործող դեսպանատներ, բազմաթիվ խոշոր հարկատուներ։ «Էլկոմպը» մատակարարել է տեսահսկման, հակահրդեհային, մուտքի հսկման համակարգեր, ռադիոկապի միջոցներ՝ լեհական, ռուսական, ճապոնական հայտնի արտադրողներից։
Ըստ գնումների Armeps համակարգի՝ 2016-2021 թվականներին պետական գերատեսչությունների ու «Էլկոմպի» միջև կնքվել են մոտ 209 միլիոն դրամի պայմանագրեր, որի մի մեծ մասը կազմում են Պաշտպանության նախարարության հետ կնքված պայմանագրերը։ «Էլկոմպը» միայն այս տարի ՊՆ-ի հետ արդեն կնքել է 47.3 միլիոն դրամի պայմանագրեր։ Ընկերությունն առանցքային դեր ունի Կարապետյանների կողմից գույքի ձեռքբերման հարցում։
Բաղրամյան 76/3. «Էլկոմպը» տարածք է վարձակալում իր բաժնետիրոջից
«Էլկոմպ» ՍՊԸ-ի գրասենյակը գտնվում է Երևանի Բաղրամյան պողոտա 76/3 հասցեում՝ մետրոպոլիտենի «Բարեկամություն» կայարանի հարևանությամբ։ Կադաստրի կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ այդ գույքը մինչ 2004 թվականը պատկանել է պետական, ապա մասնավորեցված ձեռնարկության՝ «Մետրոշինվերանորոգում» ԲԲԸ-ին, որը հետագայում, ֆինանսական վատ վիճակից ելնելով, վաճառել է այն։
«Մետրոշինվերանորոգումը» հիմնվել է 1996 թվականին, ընկերության բաժնետերերից մեկն ու տնօրենը Հրանտ Հախնազարյանն է, որը կառուցապատման ոլորտի գործարար է, բաժնետեր է մի քանի շինարարական ընկերություններում ևս։ Մինչ գործարքը գույքը գրավադրվել էր «Արդշինինվեստ բանկում»՝ 17,000 դոլար վարկային պայմանագրի դիմաց, ու կադաստրային փաստաթղթերի համաձայն՝ 2004 թվականին մոտ 168  քառակուսի մետր մակերեսով շինությունը վաճառվել է Երևանի բնակիչ Էդուարդ Բադալյանին։ Վերջինս, ձեռք բերելով այս գույքը, այն տնօրինում է ընդամենը մեկ շաբաթ, որից հետո Բադալյանը գույքի առքուվաճառքի պայմանագիր է կնքում Արշակ Կարապետյանի կնոջ՝ Ռոզա Կարապետյանի հետ։
Արշակ Կարապետյանի կինը՝ Ռոզա Կարապետյանը
Էդուարդ Բադալյանը, «Մետրոշինվերանորոգումից» ձեռք բերելով գույքը 15 միլիոն դրամով, այն վաճառում է Կարապետյանին 35.5 միլիոն դրամով (առքուվաճառքի պայմանագիրը կնքելու պահին ողջ գումարը Կարապետյանը փոխանցած է եղել Բադալյանին)։ Բացի Կարապետյանից, գույքի գնորդներ են հանդիսացել նաև Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Վլադիմիր Ժադանն ու Նարինե Հակոբյանը։ Հիշեցնենք՝ Ժադանը նաև «Էլկոմպի» բաժնետերերից է։ Նարինե Հակոբյանն ու Վլադիմիր Ժադանը 2005 թ. փետրվարին լիազորում են Ռոզա Կարապետյանին իրենց անունից վարձակալության պայմանագիր կնքել, և այդ պայմանագրով տարածքը հանձնվում է «Էլկոմպ» ՍՊԸ-ին՝ ամսական 300 դոլարով։ Անցյալ տարի պայմանագրի ժամկետն ավարտվել է ու այն շարունակում է գործել անժամկետ։ Ռոզա Կարապետյանն առանձին գործարքով ձեռք է բերել նաև այս տարածքի հողը՝ մոտ 3.3 միլիոն դրամով։ Կադաստրի կոմիտեում առկա տվյալների համաձայն՝ 2020 թվականի դրությամբ արդեն տարածքի մակերեսը կազմել է 173 քառակուսի մետր։
Երևանի մետրոպոլիտենի տարածքը՝ գեներալի կնոջը
2014 թվականին Բաղրամյան 76/7 հասցեի անշարժ գույքն անցնում է «Էլկոմպ» ՍՊԸ-ին։ Առքուվաճառքի պայմանագրի կնքմանը նախորդել էին դատական գործընթացներ Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի ու «Էլկոմպի»  միջև: Ըստ դատական գործի՝ 2007 թվականին մետրոպոլիտենի տնօրեն Փայլակ Յայլոյանը «Էլկոմպի» հետ կնքում է մի համաձայնագիր, որով հետագայում «Կապի տան» բաշխիչ ցանցի համապատասխան շինությունը՝ 60 քառակուսի մետր մակերեսով շինությունն ու 111 քառակուսի մետր հողամասը, անցնում են «Էլկոմպին»։ 2007 թվականին Մետրոպոլիտենի ու «Էլկոմպի» միջև կնքված համաձայնագրով վերջինս պարտավորվում էր «Կապի տան» կոմպլեկտային ենթակայանի բարձրավոլտ ու ցածրավոլտ սարքավորումներն ապամոնտաժել ու տեղափոխել «Կապի տան» ենթակայանի տարածք՝ դրա դիմաց սեփականության իրավունքով ստանալով այն շինությունն ու տարածքը, որտեղից այդ սարքավորումներն ապամոնտաժվել են։
2013 թվականի դրությամբ համապատասխան գույքը գնահատվել է 15.2 միլիոն դրամ, սակայն անշարժ գույքի փոխանցումը Կարապետյանի կնոջը չի կատարվել, որից հետո նա դիմել է դատարան՝ հայտնելով, որ ենթակայանի մոնտաժային աշխատանքները պատշաճ կատարվել են, Փայլակ Յայլոյանի կողմից եղել է ակտի ստորագրում և որ Մետրոպոլիտենը պարտավոր է օտարել համապատասխան տարածքը։ 2014 թ. սեպտեմբերի 16-ին Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարում է հայցն ու Երևանի Մետրոպոլիտենից պահանջում «Էլկոմպի» հետ առքուվաճառքի պայմանագիր կնքել։ Նոյեմբերի 25-ին պայմանագիրը կնքվում է, հողն ու շինությունն անցնում են «Էլկոմպին»։ Գործարքի արժեքը կազմում է 12.4 միլիոն դրամ։
Կարապետյանների առանձնատունը Սևքարեցի Սաքոյի փողոցում
2010 թվականի հոկտեմբերին Ռոզա Կարապետյանը 27 միլիոն դրամով քաղաքացի Ջեմմա Մանասերյանից ձեռք է բերում Արաբկիրի Սևքարեցի Սաքո փողոցի 37 հասցեի առանձնատունը։ Առքուվաճառքի պայմանագրի վավերացման պահին 27 միլիոն դրամից 20 միլիոնն արդեն վճարվել էր։ Արշակ և Ռոզա Կարապետյանների առանձնատունը բաղկացած է 470  քառակուսի մետր մակերեսով բնակելի տնից, 21 քառակուսի մետր մակերեսով օժանդակ շինությունից, մոտ 17 քառակուսի մետր լողավազանից ու պարփակված է պարիսպներով։
Ըստ Կադաստրի կոմիտեի՝ 2010-ին Արաբկիրում առանձնատների միջին գինը քառակուսի մետրի համար կազմել է 393.000 դրամ և միայն առանձնատան բնակելի հատվածն այս քառակուսի մետրի գնով բազմապատկելիս տան գինը կկազմեր 184.7 միլիոն դրամ, սակայն ընդհանուր տունը Ռոզա Կարապետյանը գնել է ընդամենը 27 միլիոն դրամով։
Առանձնատան կադաստրային արժեքը գնահատվել է 32.8 միլիոն դրամ, իսկ քաղաքապետարանի կողմից հասցե տրամադրվել է 2018 թ. հուլիսին։
Ռոզա Կարապետյանը չի հայտարարագրել այգետնակը
2006 թվականին Ռոզա Կարապետյանը 450 հազար դրամով Ջրվեժում ձեռք է բերում 600 քառակուսի մետր մակերեսով տարածք՝ բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակությամբ։ Գործարքի մյուս կողմը եղել է Հրայր Ցուգունյանը։ Այս ամառանոցի մասին Ռոզա Կարապետյանի՝ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում ոչինչ նշված չէ։ Պաշտոնատար անձի կողմից կեղծ հայտարարագիր ներկայացնելը 2017 թվականից քրեականացվել է։ Արշակ Կարապետյանը, իր հերթին, Ջրվեժում ունի հողամաս՝ դրա վրա կիսակառույց այգետնակով։ Գեներալը սա ձեռք է բերել 1999 թվականին։
Այս ամենից բացի, Ռոզա Կարապետյանին են պատկանում Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի համայնքի Երևանյան փողոցի 239 և 241 հասցեների հողամասերը։ Այս հասցեներից մեկում ժամանակին գործում էր ավտոգազալցակայան, որը շահագործում էր «Նիկագազ» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության 33.4 տոկոսի բաժնետերն էր Ռոզա Կարապետյանը։ «Նիկագազի» գործունեությունը 2012 թվականից դադարեցված է։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրի համաձայն՝  2020 թվականի դրությամբ Արշակ Կարապետյանի միակ անշարժ գույքը Ջրվեժի այգետնակն է։ Նրա կանխիկ միջոցները կազմել են 7200 դոլար և 800 հազար դրամ, որպես վարչապետի խորհրդական աշխատանքի վարձատրությունը կազմել է 10.7 միլիոն դրամ, իսկ 4.4 միլիոն դրամ էլ ստացել է կենսաթոշակ, ինչպես ինքն է նշել՝ «սոցիոլոգիական ապահովության ծառայությունից»։ Ռոզա Կարապետյանը Ջրվեժի հողամասը չի հայտարարագրել, փոխարենը հայտարարագրել է Սևքարեցի Սաքո փողոցի առանձնատունը, Բաղրամյան պողոտայի՝ համասեփականատիրությամբ իրեն պատկանող տարածքն ու Նոր Գեղիի հողամասերը, ունի նաև Audi մակնիշի մեքենա, որը ձեռք է բերել 2011 թվականին։ Ռոզա Կարապետյանի կանխիկ դրամական միջոցները կազմել են 4.5 միլիոն դրամ, «Էլկոմպից» ստացած աշխատավարձը՝ 912.000  դրամ, և վարձակալությունից ստացած 576 հազար դրամի եկամուտը։
Արշակ Կարապետյանն առանցքային վկա է Մարտի 1-ի գործով, նա 2008 թ. այդ օրերի ու հայտնի խորհրդակցության վերաբերյալ ցուցմունք էր տվել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ՝ ներկայացնելով, թե ինչ հանգամանքներում է բանակը ներգրավվել ներքաղաքական գործընթացներին։ Կարապետյանը նաև հրավիրվել էր Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողով և պարզաբանումներ տվել պատգամավորներին։ 2015-ին՝ Ապրիլյանից մեկ տարի առաջ, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ԶՈՒ հետախուզության վարչության պետ Արշակ Կարապետյանը վստահեցնում էր՝ «սահմանները կահավորված են, զորքը պատրաստ նստած է», իսկ ադրբեջանական համալրվող սպառազինության մասին խոսելիս ասում էր՝ «դրանք բացի բարձր ձայներից, այլ ազդեցություն չեն ունեցել»։
Թեգեր` Արշակ ԿարապետյանՀՀ ՊՆ
Կարճ շալվարով՝ զինկոմիսարիատ․ Civic.am-ը մանիպուլացնում է
17:13, 5 Օգս, 2024
Քաղաքացի Էդուարդ Հայրումյանին կարճ շալվար հագած լինելու պատճառով Պաշտպանության նախարարության զինվորական կոմիսարիատ թույլ չտալու մասին հրապարակման մեջ Civic.am-ը մանիպուլյացիաներ է...
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ Զինված ուժերում մահացել է 17 զինվոր
16:38, 4 Հլս, 2024
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունները՝ հունվարից սկսած, և պարզել, որ Զինված ուժերում 2024...
Արշակ Կարապետյանի ոչ ճիշտ և մանիպուլյատիվ պնդումները՝ ռուսական եթերից
15:10, 10 Հնս, 2024
Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Արշակ Կարապետյանը, որը վերջին շրջանում Հայաստանի քաղաքական կյանքի մասին խոսում է Ռուսաստանի...

Назначенный решением исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна от 20 июля на должность первого заместителя министра обороны Аршак Карапетян и его семья приобрели внушительное имущество во время военной службы Карапетяна.
Информация о биографии Карапетяна на сайте Минобороны скудная. Согласно данным, в 1993-2018 годах он служил в Вооруженных силах РА. Во время апрельской войны 2016 года занимал должность начальника разведывательного управления Генштаба ВС РА. После войны был освобожден от должности указом третьего президента Сержа Саргсяна, а затем был назначен на должность военного атташе при посольстве Армении в России. В революционном правительстве Аршак Карапетян сначала стал советником премьер-министра, затем заместителем начальника Генштаба ВС РА, а 20 июля – заместителем министра обороны.
«Платформа проверки фактов» изучила количество и происхождение имущества, принадлежащего Аршаку Карапетяну и его жене, а также взаимосвязанное с ней имущество.
«Элкомп». Бизнес в сфере систем безопасности Карапетянов
В 1999 году Аршак Карапетян основал ООО «Элкомп», которое занимается импортом и продажей систем безопасности. Первоначально единственным акционером компании был Карапетян, но позже его доля была поделена между гражданином России Владимиром Жаданом и зарегистрированным в Москве Рубеном Саакяном – по 33,3% каждому. В 2014 году Аршак Карапетян передал свою долю в компании своей жене Розе Карапетян. Последняя является заместителем директора компании и выступает от имени компании на различных выставках (например, на выставке Armsecurity-2017).
В разные годы услугами «Элкомп» пользовались аппарат правительства, Национальное Собрание, аппарата президента, МИД, действующие в Армении посольства, многие крупные налогоплательщики. «Элкомп» поставлял системы видеонаблюдения, пожаротушения, системы контроля доступа, средства радиосвязи от известных польских, российских и японских производителей.
По данным системы закупок Armeps, в 2016-2021 годах между госструктурами и «Элкомп» было подписано контрактов на сумму около 209 млн драмов, большая часть из которых — контракты с Минобороны. Только в этом году «Элкомп» подписал с Минобороны контрактов на сумму 47,3 млн драмов. Компания играет ключевую роль в приобретении имущества Карапетянами.
Баграмян 76/3. «Элкомп» арендует участок у своего акционера
Офис ООО «Элкомп» находится в Ереване на проспекте Баграмяна 76/3, рядом со станцией метро «Барекамутюн». По данным Комитета кадастра, до 2004 года имущество принадлежало государственному, а затем приватизированному предприятию ОАО «Метрошинвераногорум», которое позже из-за плохого финансового положения продало его.
ОАО «Метрошинвераногорум» было основано в 1996 году. Одним из акционеров и директором компании является бизнесмен в сфере строительства, акционер нескольких строительных компаний Грант Ахназарян. Перед сделкой имущество было передано в залог «Ардшининвестбанку» по кредитному договору на сумму 17000 долларов. Согласно кадастровым документам здание площадью 168 квадратных метров было продано в 2004 году жителю Еревана Эдуарду Бадаляну. Последний, приобретя это имущество, управляет им всего неделю, после чего подписывает договор купли-продажи имущества с женой Аршака Карапетяна Розой Карапетян.
Жена Аршака Карапетяна Роза Карапетян
Купив недвижимость у «Метрошинвераногорум» за 15 млн драмов, Эдуард Бадалян продает ее Карапетян за 35.5 млн драм (на момент подписания договора купли-продажи Карапетян перевел всю сумму Бадаляну). Помимо Карапетян, покупателями недвижимости выступали также гражданин Российской Федерации Владимир Жадан и Нарине Акопян. Напомним, что Жадан также является одним из акционеров «Элкомп». Нарине Акопян и Владимир Жадан в феврале 2005 года уполномочили Розу Карапетян заключать от их имени договор аренды, и по этому договору помещение было передано ООО «Элкомп» за 300 долларов в месяц. В прошлом году срок договора истек, и он продолжает действовать бессрочно. Роза Карапетян приобрела земельный участок в этом районе отдельной сделкой примерно за 3,3 млн драмов. По данным Комитета кадастра, по состоянию на 2020 год площадь участка составляет 173 квадратных метра.
Территория метрополитена города Ереван – жене генерала
В 2014 году недвижимость на улице Баграмяна 76/7 была передана ООО «Элкомп». Подписанию договора купли-продажи предшествовали судебные тяжбы между Ереванским метрополитеном имени Карена Демирчяна и «Элкомп». Согласно судебному делу, в 2007 году директор метрополитена Пайлак Яйлоян подписал договор с «Элкомп», согласно которому в дальнейшем соответствующее здание распределительной сети «Дом связи» площадью 60 квадратных метров и земельный участок площадью 111 квадратных метров перешли «Элкомп». Согласно договору, подписанному между метрополитеном и «Элкомп» в 2007 году, последняя обязывалась демонтировать высоковольтное и низковольтное оборудование подстанции комплекса «Дом связи» и перенести его на территорию подстанции ​​«Дом связи», взамен получив по праву собственности здание и территорию, откуда было демонтировано это оборудование.
По состоянию на 2013 год соответствующее имущество оценивалось в 15,2 млн драмов, однако передача недвижимости жене Карапетяна не была осуществлена, после чего она обратилась в суд, сообщив, что монтажные работы подстанции были произведены надлежащим образом, Пайлак Яйлоян подписал акт и метрополитен обязан отчудить соответствующую территорию. 16 сентября 2014 года суд общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун удовлетворил иск и потребовал от Ереванского метрополитена подписать договор купли-продажи с «Элкомп». Договор был подписан 25 ноября. Земельный участок  и здание перешли «Элкомп». Стоимость сделки составила 12.4 млн драмов.
Особняк Карапетянов на улице Севкареци Сако
В октябре 2010 года Роза Карапетян купила у Джеммы Манасерян частный дом на улице Сако Севкареци, 37 в Арабкире за 27 миллионов драмов. На момент ратификации договора купли-продажи из 27 млн ​​драмов уже было заплачено 20 млн. драмов. Частный дом Аршака и Розы Карапетян состоит из жилого дома площадью 470 квадратных метров подсобного здания площадью 21 квадратный метр, бассейна около 17 квадратных метров. Дом огорожен забором. По данным Комитета кадастра, в 2010 году средняя цена частных домов в Арабкире составляла 393 000 драмов за квадратный метр, и если умножить жилую площадь дома на эту цену квадратного метра, цена составит 184.7 млн ​​драмов, однако Роза Карапетян купила весь дом всего за 27 млн ​​драмов.
Кадастровая стоимость частного дома была оценена в 32.8 млн драмов, а адрес был предоставлен мэрией в июле 2018 года.
Роза Карапетян не задекларировала дачу
В 2006 году Роза Карапетян приобрела участок площадью 600 квадратных метров в Джрвеже за 450 тысяч драмов для жилищного строительства. Другой стороной сделки был Грайр Цугунян. В декларации Розы Карапетян, поданной в Комиссию по предупреждению коррупции, об этой даче ничего не упоминается. Подача ложной декларации должностным лицом является уголовно наказуемым деянием с 2017 года. Аршак Карапетян, в свою очередь, владеет земельным участком в Джрвеже с недостроенной дачей. Генерал приобрел участок в 1999 году.
Помимо всего этого, Розе Карапетян принадлежат земельные участки на улице Ереваняна 239 и 241 общины Нор Гехи Котайской области. По одному из этих адресов когда-то находилась АЗС, которой управляло ООО «Никагаз». Роза Карапетян являлась держателем 33,4% акций компании. Деятельность «Никагаза» прекращена с 2012 года.
Согласно декларации, поданной в Комиссию по предупреждению коррупции, по состоянию на 2020 год единственным недвижимым имуществом Аршака Карапетяна является дача в Джрвеже. Его наличные средства составляли 7200 долларов и 800 тыс. драмов, зарплата на должности советника премьер-министра в размере 10.7 млн ​​драмов  и пенсия в размере 4.4 млн драмов, как он отметил за «службу социологической безопасности». Роза Карапетян не задекларировала земельный участок в Джрвеже. Вместо этого она задекларировала частный дом на улице Сако Севкареци, участок на проспекте Баграмяна, принадлежащий ей по праву общей собственности, земельные участки в общине Нор Геги. У нее также есть автомобиль Audi, который она купила в 2011 году. Денежные средства Розы Карапетян составили 4.5 миллиона драмов, зарплата от «Элкомп» в размере 912 тысяч драмов, полученный от аренды от аренды в размере 576 тысяч драмов.
Аршак Карапетян – ключевой свидетель по делу 1 марта. Он дал показания против Роберта Кочаряна касательно этих событий и известного совещания, представив обстоятельства, при которых армия была вовлечена во внутриполитические процессы. Также Карапетян был приглашен в парламентскую следственную комиссию по расследованию обстоятельств Апрельской войны и дал разъяснения депутатам. В 2015 году, за год до Апрельской войны, начальник разведывательного управления Генштаба ВС РА Аршак Карапетян в эфире Общественного телевидения заверял, что «границы обустроены, армия сидит в готовности», а говоря о пополнении вооружения Азербайджаном, отмечал, что «кроме громких звуков, они не имели других последствий».