Այս տարվա սեպտեմբերի վերջին-հոկտեմբերի սկզբին սիրիական Հալեպ քաղաքում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի օրերին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը եւս անմասն չի մնում Սիրիային հումանիտար օգնություն հատկացնելուց։
Սիրիային Հայաստանի տրամադրած հումանիտար օգնության մասին տեղեկությունները, սակայն, ուղեկցվեցին որոշակի անորոշությամբ։ Օրինակ՝ Հալեպից ստացված տեղեկությունների համաձայն, հայկական հումանիտար օգնությունը Հայաստանից ուղարկվում էր ոչ թե սիրիական քաղաքացիական օդակայան, այլ Սիրիայում ռուսական ռազմաբազա, օգնությունը տեղի բնակչությանը բաժանվում էր ոչ թե հայկական հյուպատոսության, այլ ռուս զինվորականների միջոցով։
Փորձելով հասկանալ Սիրիային Հայաստանից տրամադրվող հումանիտար օգնության բնույթը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն գրավոր հարցում ուղարկեց ՀՀ ԱԳՆ։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչության արձագանքը, սակայն, որեւէ կերպ պարզություն չմտցրեց իրավիճակում, այլ հակառակը՝ հիմքեր տվեց ենթադրելու, որ ԱԳՆ-ն իրականում իսկական «ժամանակի մեքենայի» է տիրապետում։
Այսպես, ի պատասխան մեր հարցմանը, ԱԳՆ-ից հայտնեցին, որ հոկտեմբերի 4-ին եւ 5-ին Սիրիա Հայաստանից ուղարկված օգնությունն իրականացվել է ՀՀ կառավարության՝ հոկտեմբերի 6-ի N 1025-Ն որոշման հիման վրա։
Այսինքն, հոկտեմբերի 4-ին եւ 5-ին Սիրիա օգնություն ուղարկելիս Հայաստանը չի ունեցել դրա վերաբերյալ կառավարության որոշումը, այլ հիմնվել է ապագայում ընդունվելիք փաստաթղթի վրա։ Իրավաբանությունում հայտնի է իրավական ակտի՝ հետին ուժով կիրառումը (որը ոչ միշտ է ճիշտ)… բայց դեռեւս չընդունված իրավական ակտի կիրառումը, թերեւս, նոր խոսք է համաշխարհային իրավաբանության մեջ:
Օգնությունը, ինչպես հայտնի է, զուտ «բարոյական» չէ եւ այն ներառում է բավականին իրական ապրանքներ, որոնց համար պետությունը վճարում է, գնում է դրանք արտադրողներից կամ մատակարարներից։ Այդ գնումների համար, բնականաբար, անհրաժեշտ է գումար, որը կարող է տրամադրվել միայն կառավարության որոշման դեպքում։
Ուստի, ստացվում է այնպես, որ կամ Հայաստանը Սիրիա օգնություն է ուղարկել այսպես ասած «նիսիա»՝ ձեռք բերելով այդ ապրանքները՝ խոստանալով դրանց համար վճարել հետո, կամ պարզապես այդ ոլորտում տիրում է այնպիսի խառնաշփոթ, որ ոչ ոք չգիտի՝ ինչը երբ է ուղարկվում որտեղ, ինչպես, ինչի հիման վրա եւ ինչքան։

«Машина времени» МИД Армении и гуманитарная помощь Сирии
В конце сентября — начале октября текущего года, в дни возникшего гуманитарного кризиса в сирийском городе Алеппо, стало известно, что Армения также не осталась в стороне в оказании гуманитарной помощи Сирии.
Информация по поводу оказываемой гуманитарной помощи, сопровождается, однако, некой неопределенностью. Например, согласно полученным сведениям из Алеппо, армянская гуманитарная помощь отправлялась не в гражданский сирийский аэропорт, а на российскую военную базу в Сирии. Помощь раздавалась населению не армянским консульством, а посредством российских военных.
Пытаясь понять  характер оказываемой гуманитарной помощи  Сирии, НПО «Союз информированных граждан» направила письменный запрос в МИД РА. Ответ внешнеполитического ведомства, однако, не внес ясности в ситуацию, а наоборот – дал основания предполагать, что  в действительности МИД Армении  обладает реальной «машиной времени».
Так, в ответ на запрос НПО из МИД Армении сообщили, что 4 и 5 октября  отправленная гуманитарная помощь из Армении в Сирию была произведена на основании принятого  6 октября решения N 1025 правительства Армении.
То есть, отправляя гуманитарную помощь Сирии 4 и 5 октября Армения не руководствовалась решением правительства, а  опиралась на документ, который будет принят в будущем. В юриспруденции известно применение обратной силы правового акта (что не всегда верно) … Но применение еще не принятого правового акта, наверное, является новым словом в мировой юриспруденции.
Как известно, помощь не только чисто «моральная», но она включает в себя вполне реальные товары, за которые государство платит, покупает их  у производителей или поставщиков.  Для этих покупок, конечно же, необходимы средства, которые могут быть предоставлены только по решению правительства.
Поэтому, получается, что либо Армения отправила помощь в Сирию, так сказать, « в кредит»- приобрела товары, пообещав заплатить за них позже, или же  просто в этой области царит такой беспорядок, что никто не знает – что когда и куда отправляется, как, на основании чего и в каком количестве.
P.S. В ближайшем будущем мы обратимся и к вопросам, связанным с распределением этой помощи.
Метки ArmeniaISISRA MFASyriaарменияГуманитарная помочишьИГИЛМИД РАСирияԱԳՆգնումներԺամանակի մեքենահայ համայնքհումանիտար օգնությունՊատերազմ ՍիրիայումՍիրիասուտՍուտ.ամսփյուռք
Грузиноязычная страница Facebook The Tbilisi Times, у которой более 131 000 подписчиков, опубликовала видео, на кадрах которого видно, как раненного ребенка...