Հոկտեմբեր 25-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը, հղում անելով իր աղբյուրներին, տեղեկացրեց, որ ՌԴ պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Զատուլինի մուտքը Հայաստան արգելվել է։
«Զատուլինն այլևս համարվում է անցանկալի անձ Հայաստանում»,- գրել էր օրաթերթը։
Այս տեղեկությունը հաստատեց նաև ինքը՝ Զատուլինը, իր տելեգրամյան ալիքում՝ կից հրապարակելով ԱԺ արտաքին կապերի վարչության պետ Տիգրան Սեյրանյանի անունով ստացված գրությունն այն մասին, որ ինքը համարվում է անցանկալի անձ։
Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 26-ին, Russia Today գործակալության տնօրեն Մարգարիտա Սիմոնյանն իր տելեգրամյան ալիքով տեղեկացրեց, որ իր մուտքը Հայաստան ևս արգելվել է։
Այս տեղեկությունների ֆոնին «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե տարբեր տարիներին Հայաստանում էլ ովքեր են համարվել անցանկալի անձինք։
Ըստ «Օտարերկրացիների մասին» օրենքի՝ Հայաստանի տարածքում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկը վարում է ԱԱԾ-ն։ Տվյալների բանկից օգտվելու իրավունք ունեն Նախագահի աշխատակազմը, ԱԱԾ-ն, ոստիկանությունը, ԱԳՆ-ն, Միգրացիոն ծառայությունը, ինչպես նաև օրենքով սահմանված դեպքերում՝ դատարանները, քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինները։
Միաժամանակ հարցում ուղարկեցինք ԱԱԾ, ԱԳՆ և Նախագահի աշխատակազմ՝ խնդրելով տրամադրել անցանկալի անձանց ցանկը, քանի որ թեև տվյալների բանկը վարում է ԱԱԾ-ն, սակայն դրանք գաղտնագրված չեն։
Իմը չէ, չեմ կարող տալ
Նախագահի աշխատակազմից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ թեև իրենք ունեն հասանելիություն անցանկալի անձանց բանկին, սակայն տեղեկատվության տնօրինողը չեն, այլ ԱԱԾ-ն է, հետևաբար՝ Նախագահի աշխատակազմը չի կարող այդ ցանկը տրամադրել։
Մինչդեռ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը սահմանում է, որ տեղեկատվություն տնօրինող են համարվում տեղեկություն ունեցող պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները, պետական հիմնարկները, բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունները, ինչպես նաև հանրային նշանակության կազմակերպություններն ու դրանց պաշտոնատար անձինք։
Այսինքն, ի հեճուկս Նախագահի աշխատակազմի պնդման, թե իրենք հայցվող տեղեկության տնօրինողը չեն, օրենքը սահմանում է, որ եթե վերջիններս ունեն այդ տեղեկությունը, ապա համարվում են տեղեկություն տնօրինող։
Անձնական տվյալը՝ ըստ ԱԳՆ-ի
Արտաքին գործերի նախարարությունը նախ հարցմանը պատասխանելու համար խնդրեց լրացուցիչ 30-օրյա ժամկետ՝ պատճառաբանելով «լրացուցիչ աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությամբ»։ Ապա մերժեց տեղեկատվության տրամադրումը՝  անձնական տվյալների պաշտպանության հիմնավորմամբ։
Ըստ դրա՝ անցանկալի անձանց անձնական տվյալները պաշտպանված են «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենքով, հետևաբար առանց սուբյեկտի համաձայնության՝ դրանք չեն կարող տրամադրվել։
Անձնական կամ ընտանեկան գաղտնիքը՝ ըստ ԱԱԾ-ի
Հայցվող տեղեկատվության տրամադրումը մերժեց նաև ԱԱԾ-ն։ Այս դեպքում պետական գերատեսչությունը մերժման համար որպես հիմնավորում նշել էր «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը, որի համաձայն՝ տեղեկատվության տրամադրումը մերժվում է, եթե այն խախտում է  մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում՝ նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական և այլ հաղորդումների գաղտնիությունը։
Այսինքն, ըստ ԱԱԾ-ի՝ անցանկալի անձանց ցուցակը տրամադրելով կխախտվի դրանցում առկա անձանց անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը։
Այսպիսով, անցանկալի անձանց ցանկին հասանելիություն ունեցող պետական գերատեսչությունները խուսափում են FIP.am-ին տրամադրել ցանկը՝ տարբեր խնդրահարույց հիմնավորումներով։
Հավելենք, որ  «Փաստերի ստուգման հարթակը» բողոքարկել է տեղեկատվության տրամադրումը մերժելու մասին որոշումը, ինչի արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք։

25 октября газета «Айкакан жаманак» со ссылкой на свои источники сообщила, что депутату Госдумы РФ, председателю комитета Государственной думы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константину Затулину запрещен въезд в Армению.
«Затулин отныне считается нежелательной персоной в Армении», — написала газета.
Эту информацию подтвердил и сам Затулин в своем Telegram-канале, опубликовав письмо, полученное от заведующего отделом внешних связей НС Тиграна Сейраняна, в котором говорится, что он считается нежелательным лицом.
На следующий день, 26 октября директор агентства Russia Today Маргарита Симоньян сообщила в своем Telegram-канале, что ей также запрещен въезд в Армению.
На фоне этих новостей «Платформа проверки фактов» решила выяснить, кого в разные годы считали нежелательными лицами в Армении.
Согласно закону «Об иностранцах», банк данных по учету иностранных граждан, считающихся нежелательными на территории Армении, находится в ведении СНБ. Право пользования банком данных имеют аппарат президента, Служба национальной безопасности, полиция, Министерство иностранных дел, Миграционная служба, а также в случаях, предусмотренных законом, суды и органы уголовного преследования.
Мы направили запрос одновременно в Службу национальной безопасности, Министерство иностранных дел и аппарат президента с просьбой предоставить список нежелательных лиц, поскольку, хотя банк данных и ведется Службой национальной безопасности, однако эти данные не зашифрованы.
Информация не моя, я не могу ее предоставить
В ответ на наш запрос из аппарата президента сообщили, что хотя они и имеют доступ к банку нежелательных лиц, но информацией распоряжаются не они, а СНБ, поэтому аппарат президента не может предоставить этот список.
Между тем, закон «О свободе информации» устанавливает, что обладателями информации считаются государственные органы, органы местного самоуправления, государственные учреждения, финансируемые из бюджетов организации, а также организации общественного значения и их должностные лица.
То есть, вопреки утверждению аппарата президента о том, что они не являются обладателями запрашиваемой информации, закон устанавливает, что если последние обладают этой информацией, то они считаются обладателями информации.
Персональные данные по версии МИД
Министерство иностранных дел сначала запросило дополнительный 30-дневный срок для ответа на запрос, сославшись на «необходимость выполнения дополнительной работы», а после отказалось предоставить информацию по соображениям защиты персональных данных.
Согласно ответу МИД, персональные данные нежелательных лиц защищаются законом «О защите персональных данных», поэтому они не могут быть предоставлены без согласия субъекта.
Личная и семейная тайна по версии СНБ
СНБ также отказалась предоставить запрашиваемую информацию. При этом государственное ведомство в качестве обоснования отказа привело пункт 2 части 1 статьи 8 закона «О свободе информации», согласно которому обладатель информации отказывает в предоставлении сведения, если оно нарушает тайну личной и семейной жизни, в том числе тайну переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений человека.
То есть, по мнению СНБ, предоставление списка нежелательных лиц нарушит тайну личной и семейной жизни лиц, включенных в этот список.
Таким образом, государственные органы, имеющие доступ к списку нежелательных лиц, избегают предоставления списка FIP.am с различными проблематичными обоснованиями.
Добавим, что «Платформа проверки фактов» обжаловала решение об отказе в предоставлении информации. О результатах мы дополнительно сообщим.
Метки աածԱԳՆանցանկալի անձԿոնստանտին Զատուլիննախագահի աշխատակազմ
Затулин фальсифицирует, утверждая, что заявлением от 9 ноября РА обязалась предоставить коридор Азербайджану
20:17, 12 Ноя, 2022
11 ноября на сайте Hraparak.am былo опубликованo интервью с заместителем председателя комитета Госдумы по делам СНГ Константином Затулиным, который недавно...