Ապրիլի 12-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ համատեղ ասուլիսում անդրադարձել է Ուկրաինայում ռազմական գործողություններին։ Պուտինը, մասնավորապես,  զուգահեռներ է տարել Կիևի շրջանում Բուչայի դեպքերի ու Սիրիայում Բաշար ալ Ասադի վարչակարգի կողմից քաղաքացիական բնակչության դեմ քիմիական զենք կիրառելու մեղադրանքների միջև՝ անվանելով դրանք արևմտյան հանրության շինծու ու սադրիչ արշավներ ընդդեմ Մոսկվայի ու Դամասկոսի։
Այս համատեքստում ՌԴ նախագահն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի կողմից սիրիական Ռաքքա քաղաքում ու Աֆղանստանում հարյուրավոր քաղաքացիականների սպանություններին։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» անդրադարձել է Պուտինի այս պնդումներին։
Բուչայի դեպքերը՝ «ֆե՞յք»
Պատասխանելով ուկրաինական Բուչա քաղաքում քաղաքացիական անձանց սպանությունների վերաբերյալ հարցին՝ Վլադիմիր Պուտինը պնդել է, թե Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի վարչակարգի կողմից սիրիացի ժողովրդի նկատմամբ քիմիական զենքի գործածման մեղադրանքները կեղծ են, Արևմուտքի բեմադրած սադրանքը։
«Պարզվեց, որ դա ֆեյք է, ահա այդպիսի ֆեյք է նաև Բուչայում»,- ասել է Պուտինը։
Ապրիլի 2-ին, Կիևի մարզից ռուսական զորքերի նահանջից հետո Ուկրաինայի  իշխանությունները հայտարարեցին մայրաքաղաքից հյուսիս-արևմուտք գտնվող Բուչա քաղաքում ռուս զինվորականների կողմից իրականացված զանգվածային սպանությունների մասին։ Ավելի ուշ միջազգային մամուլը հրապարակեց ցնցող լուսանկարներ ու տեսանյութեր, որոնցում երևում էին քաղաքի փողոցներում խաղաղ բնակիչների տասնյակ մարմիններ։
Նույն օրը ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հերքեց այդ մեղադրանքները՝    խաղաղ բնակիչների մահվան մասին վկայությունները «կեղծ» ու «Կիևի հերթական սադրանք» որակելով։ Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ «այն ժամանակ, երբ Բուչան գտնվել է ռուսական զինված ուժերի վերահսկողության տակ, ոչ մի տեղացի բնակիչ չի տուժել»։
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնեց նաև, որ ռուսական ստորաբաժանումները քաղաքից հեռացել են մարտի 30-ին, մինչդեռ զանգվածային սպանությունների մասին վկայող տեսանյութերն ու մյուս ապացույցները հայտնվել են զորքերի՝ քաղաքը լքելուց հետո չորրորդ օրը։
Սրան ի պատասխան, ապրիլի 4-ին ամերիկյան New York Times-ի հրապարակումը ապացույցներ ներկայացրեց՝ փաստացի հերքելով ՌԴ ՊՆ-ի և ավելի ուշ՝ նաև ՌԴ նախագահի պնդումները։ NYT-ը, վերլուծելով Maxar Technologies մասնավոր  ընկերության տրամադրած արբանյակային լուսանկարներն ու տեսանյութերը, ցույց տվեց, որ Բուչայում բնակիչների դիերը փողոցներում են եղել դեռևս մարտի կեսերին, այսինքն՝ մինչ քաղաքից ռուսական զորքերի դուրսբերումը։
Տեսանյութերից մեկը նկարահանվել է ապրիլի 2-ին․ դրանում երևում են բազմաթիվ մարմիններ, որոնք ընկած են քաղաքի փողոցներից մեկում, միևնույն ժամանակ՝ արբանյակային լուսանկարները ցույց են տալիս, որ այդ մարմիններից առնվազն 11-ը փողոցում են մարտի 11-ից՝ այն օրվանից, երբ ռուսական կողմը, իր իսկ տվյալներով, գրավել էր քաղաքը։
Ավելի ուշ, ռուսալեզու Meduza-ն հրապարակեց նաև մարտի 23-30-ն ընկած ժամանակահատվածում անօդաչու թռչող սարքից արված մի շարք տեսանյութեր, որոնցում երևում են մարդկանց մարմիններ ճիշտ այն տեղերում, որտեղ դրանք արձանագրել են Կիևի իշխանություններն ու միջազգային լրատվամիջոցները՝ ռուսական զորքերի նահանջից հետո։
Փաստացի, պաշտոնական Մոսկվայի պնդումները, թե մարմինները հայտնվել են Բուչայի փողոցներում իրենց նահանջից հետո, հերքվում են արբանյակային ու դրոնի տեսանկարահանումների միջոցով։ Սա, ինչպես նաև Բուչայի բնակիչների վկայությունները խնդրահարույց են դարձնում Պուտինի պնդումները, թե զանգվածային սպանությունները կեղծ են ու բեմադրված։
Ասադի՝ քիմիական զենք օգտագործելու մեղադրանքները չեն հերքվել
Ասուլիսի ժամանակ պնդելով, թե Բուչայի դեպքերը կեղծ են, Պուտինը դրանք փորձում է կապել Սիրիայում Ասադի ռեժիմի կողպմից քիմիական զենք կիրառելու մեղադրանքների հետ, որոնք ներկայացրել է միջազգային հանրությունը։ Ըստ Պուտինի, դրանք նույնքան կեղծ են, որքան Բուչայի վերաբերյալ պնդումները։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ավելի վաղ անդրադարձել էր տարբեր հակամարտություններում քիմիական զենքի կիրառման դեպքերին․ ՄԱԿ-ի և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալներով, Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում այդպիսի զենք կիրառվել է ինչպես «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության ու այլ խմբավորումների, այնպես էլ սիրիական կառավարական ուժերի կողմից:
Պուտինը Ասադի կողմից քիմիական զենք կիրառելու մեղադրանքները նախկինում ևս կասկածի տակ է դրել, մասնավորապես՝ 2013 թվականին անհեթեթություն որակելով այդ մեղադրանքները, իսկ 2017-ին ֆրանսիական Le Figaro-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ այդ մեղադրանքներն ապացուցող փաստեր չկան։
«Մեր խորին համոզմամբ, դա ուղղակի սադրանք է։ Ասադն այդպիսի զենք չի կիրառել»,- ասել էր Պուտինը՝ առանց իր համոզմունքը հիմնավորող փաստեր ներկայացնելու։
Այսպիսով, Պուտինի պնդումը, թե Ասադի վարչակարգի կողմից քիմիական զենք կիրառելու մեղադրանքները կեղծ են, ոչնչով հիմնավորված չէ։
Ռաքքայի, Աֆղանստանի ու Բուչայի դեպքերի միջև զուգահեռները մանիպուլյատիվ են
Պուտինը, խոսելով Բուչայի դեպքերի մասին, մեղադրել է միջազգային հանրությանը նախկինում քաղաքացիականների սպանությունների դեպքերի շուրջ լռություն պահպանելու համար։
«Ես հաճախ եմ զրուցում իմ արևմտյան գործընկերների հետ, և երբ ինձ նրանք ասում են Բուչայի մասին, ես նրանց հարցնում եմ՝ դուք երբևէ Ռաքքայում եղե՞լ եք, դուք տեսե՞լ եք, թե ինչպես է այդ քաղաքը գետնին հավասարեցվել ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի ավիահարվածներից, և այնտեղ իսկապես մարմինները փլատակներում ամիսներով մնում ու քայքայվում էին, ոչ ոք դա անգամ չնկատեց: Ոչ ոք չի հիշում հարյուրավոր խաղաղ բնակիչներին Աֆղանստանում, երբ մեկ ավիահարվածով սպանում էին հարյուրների՝ հարսանյաց արարողության ժամանակ»,- ասել է Պուտինը։
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության  հետաքննությունը հաստատում է, որ 2017 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին ԱՄՆ
գլխավորած կոալիցիայի ավիահարվածների հետևանքով սիրիական Ռաքքա քաղաքում զոհվել է ավելի քան 1600 խաղաղ բնակիչ։
«Հազարավոր խաղաղ բնակիչներ սպանվեցին կամ վիրավորվեցին ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի՝ Ռաքքան «Իսլամական պետությունից» ազատագրելու գործողության հետևանքով․ դրա դիպուկահարներն ու ականանետերը քաղաքը վերածել էին մահվան թակարդի: Օդային հարվածներից շատերը ճշգրիտ չէին, իսկ տասնյակ հազարավոր հրետանային հարվածները՝ անկանոն, ուստի զարմանալի չէ, որ նրանք սպանեցին և վիրավորեցին հարյուրավոր խաղաղ բնակիչների»,- ասել է կազմակերպության ճգնաժամային արձագանքման ավագ փորձագետ Դոնաթելա Ռովերան։
Ռաքքա քաղաքը՝ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի հարձակումից հետո, Լուսանկարը Deutsche Welle-ի
Միջազգային մամուլը գրել է նաև Աֆղանստանում ԱՄՆ ոչ ճշգրիտ ավիահարվածների մասին, որոնց հետևանքով զոհվել է հարսանյաց հանդեսի մասնակցող մոտ 50 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ նաև հարսնացուն։
Այսպիսով, հակամարտության տարբեր գոտիներում արևմտյան տերությունների ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհված հազարավոր քաղաքացիականների մասին Պուտինի պնդումները ճիշտ են, սակայն զուգահեռները Բուչայի դեպքերի հետ անտեղի են ու մանիպուլյատիվ․ եթե Ռաքքայում ու Աֆղանստանում քաղաքացիականները զոհվել են ԱՄՆ-ի ու կոալիցիոն գործընկերների զինված ուժերի գործողությունների, դրանց ընթացքում ոչ ճշգրիտ հարվածների հետևանքով, ապա Բուչայի դեպքերի վկայությունները ռուս զինվորականների կողմից խաղաղ բնակիչների նպատակաուղղված գնդակահարությունների մասին են։

12 апреля президент России Владимир Путин на совместной пресс-конференции со своим белорусским коллегой Александром Лукашенко коснулся боевых действий на Украине. Путин, в частности, провел параллели между инцидентом в пригороде Киева Буче и обвинениями в том, что правительство Башара Асада применило химическое оружие против мирных жителей Сирии, назвав их сфабрикованными и провокационными кампаниями западного сообщества против Москвы и Дамаска.
В этом контексте президент России также коснулся убийства сотен мирных жителей в сирийском городе Ракка и Афганистане коалицией во главе с США.
«Платформа проверки фактов» изучила эти утверждения Путина.
Инцидент в Буче «фейк»?
Отвечая на вопрос об убийстве мирных жителей в украинском городе Буча, Владимир Путин заявил, что обвинения в адрес правительства президента Сирии Башара Асада в применении химического оружия против сирийского народа являются провокацией, устроенной Западом.
«Потом выяснилось, что это фейк. Такой же фейк и в Буче», — сказал Путин.
2 апреля, после вывода российских войск из Киевской области, украинские власти заявили о массовых убийствах, совершенных российскими военными в городе Буча к северо-западу от столицы. Позже международная пресса опубликовала шокирующие фото и видео, на которых запечатлены десятки трупов мирных жителей на улицах города.
В тот же день Минобороны России опровергло обвинения, назвав доказательства об убийстве мирных жителей «фейком» и «очередной провокацией Киева». По данным Минобороны РФ, «за время нахождения данного населенного пункта под контролем российских вооруженных сил, ни один местный житель не пострадал».
В Минобороны также сообщили, что российские подразделения покинули город 30 марта, а видео и другие свидетельства массовых убийств появились на четвертый день после ухода войск из города.
В ответ на это американское издание New York Times в своей публикации от 4 апреля представило доказательства, фактически опровергающие заявление Минобороны РФ, а позднее и утверждения президента РФ. Проанализировав спутниковые фото и видео, предоставленные частной компанией Maxar Technologies, NYT показало, что трупы мирных жителей находились на улицах Бучи уже в середине марта, то есть до вывода из города ВС России.
Одно из видео снято 2 апреля․ На нем видно множество тел, лежащих на одной из городских улиц, в то же время спутниковые снимки показывают, что как минимум 11 из этих тел находятся на улице с 11 марта, дня, когда российская сторона, по ее собственным данным, заняла город.
Позже русскоязычная «Медуза» также опубликовала серию видео, снятых с беспилотник в периосд с 23 по 30 марта, на которых видно, что человеческие трупы лежат именно в тех местах, где они были зафиксированы киевскими властями и международными СМИ после отступления российских войск.
Фактически утверждения официальной Москвы о том, что трупы появились на улицах Бучи после их отступления, опровергаются кадрами со спутников и беспилотников. Это, а также показания жителей Бучи делают сомнительными утверждения Путина о том, что массовые убийства являются фейками и инсценировкой.
Обвинения в адрес Асада в применении химического оружия не опровергались
На пресс-конференции, заявив, что инцидент в Буче является фейком, Путин попытался связать его с обвинениями в адрес правительства Асада в применении химического оружия в Сирии, которые были предъявлены международным сообществом. По словам Путина, они такой же фейк, как и утверждения о Буче.
«Платформа проверки фактов» ранее писала о применении химического оружия в различных конфликтах․ По данным правозащитных организаций и ООН, химоружие применялось во время гражданской войны в Сирии как террористической организацией «Исламское государство» и другими группировками, так и сирийскими правительственными войсками.
В прошлом Путин также ставил под сомнение применение правительством Асада химического оружия, в 2013 году назвав эти обвинения «дурью», а в интервью французской газете Le Figaro в 2017 году он сказал, что нет никаких доказательств, подтверждающих эти обвинения.
«Мы глубоко убеждены, что это всего лишь провокация. Асад такое оружие не применял», — сказал Путин, не представив фактов, обосновывающих его убеждение.
Таким образом, утверждение Путина о том, что обвинения в адрес правительства Асада в применении химического оружия являются фейком, ничем не обосновано.
Параллели между событиями в Ракке, Афганистане и Буче носят манипулятивный характер
Говоря об инциденте в Буче, Путин обвинил международное сообщество в замалчивании убийств мирных жителей в прошлом.
Расследование международной правозащитной организации Amnesty International подтверждает, что в результате авиаударов коалиции во главе с США в сирийском городе Ракка в июне-октябре 2017 года погибли более 1600 мирных жителей.
«Я часто разговариваю с коллегами из западных стран, до сих пор. И когда они говорят «Буча», я спрашиваю: «А вы в Ракке были когда-нибудь?». Вы видели, как этот сирийский город начисто, под самую землю, был уничтожен сверху американской авиацией, и там трупы в развалинах месяцами лежали и разлагались? Дела никому не было до этого, никто даже не заметил. Так же, как никто не вспоминает сотни убитых мирных жителей в Афганистане, когда одним ударом уничтожали больше сотни людей на свадьбах», — сказал Путин.
Город Ракка после нападения коалиции во главе США. Фото: Deutsche Welle
Международная пресса также писала о неточных авиаударах США в Афганистане, в результате которых погибло около 50 мирных жителей, участвовавших в свадебной церемонии, включая невесту.
Таким образом, утверждения Путина о тысячах мирных жителей, погибших в результате военных действий западных держав в различных зонах конфликта, являются верными, однако параллели с событиями в Буче неуместны и манипулятивны. Если мирные жители в Ракке и Афганистане были убиты вооруженными силами США и коалиции в результате неточных ударов в ходе операций, то свидетельства инцидента в Буче говорят о целенаправленном расстреле мирных жителей российскими военными.