Ադրբեջանում կան մինչև նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը գերեվարված հայ ռազմագերիներ. Լավրովը սխալ է
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում հայաստանցի գործընկերոջ՝ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում խոսվում էր այն ռազմագերիների ազատման մասին, որոնք  այդ պահի դրությամբ էին գտնվում գերության մեջ:
Մասնավորապես, լրագրողի դիտարկմանը, որ Ադրբեջանը չի կատարում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը, Լավրովը նշել է. «Ներկայում ադրբեջանցիները պահում են հայ զինծառայողների այն խմբի մեծ մասին, որը գերեվարվել է նոյեմբերի վերջին՝ հայտարարության ուժի մեջ մտնելուց հետո»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է պարզել, թե արդյոք Սերգեյ Լավրովի պնդումը համապատասխանում է իրականությանը:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություն սկսեց ընդդեմ Արցախի: 44 օր տևած պատերազմից հետո նոյեմբերի 9-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարություն տարածեցին, որով ռազմական գործողությունները դադարեցվում էին:
Հայտարարություն 8-րդ կետում նշվում էր, որ պետք է տեղի ունենա ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում:
Դեկտեմբերի 14-ին հայրենիք վերադարձավ հայ գերիների ամենամեծ՝ 44 անձից բաղկացած խումբը:
Դեկտեմբերի 16-ին հայտնեցին, որ օրեր առաջ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին  Թաղերի գյուղերի հատվածում գերեվարվել են ավելի քան 60 հայ զինծառայողներ:
Fip.am-ը կապ հաստատեց Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ՝ պարզելու, թե արդյոք Բաքվում մինչև այժմ պահվող գերիների թվում կան անձինք, որոնք գերեվարվել են մինչև նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը: Գրասենյակից հայտնեցին, որ Բաքվում պահվում են առնվազն երկու անձինք՝ Ալյոշա Խոսրովյանը և Լյուդվիգ Մկրտչյանը, որոնք երկուսն էլ գերեվարվել են պատերազմի օրերին` մինչև հայտարարության ուժի մեջ մտնելը:
Լյուդվիգ Մկրտչյանը գերեվարվել է 2020 թվականի հոկտեմբերին 20-ին, իսկ Ալյոշա Խոսրովյանը՝ հոկտեմբերի 3-ին։
Բաքվում նրանց դեմ սկսվել էր դատական գործընթաց, որով նրանք մեղադրվում էին 90-ականների պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցի գերիների խոշտանգելու մեջ: Մկրտչյանը և Խոսրովյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման:
Եվրադատարանում ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանը Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից առաջ գերեվարվել և մինչև այժմ բռնի կերպով այնտեղ է պահվում 5 անձ. « Նոյեմբերի 9-10 սահմանային օր կա. մի մասը լուսադեմին են գերեվարվել: Փաստացի ամբողջ ծավալով գործողությունները դադարեցված չեն եղել: 3 հոգին սահմանային օրվա ընթացքում են գերի վերցվել: Վիճելիություն կա այդ հարցում. ուժի մեջ մտե՞լ էր  զինադադարը, թե՝ ոչ»:
Նշենք, որ անմիջապես զինադադարի հաստատումից հետո Շուշիում գերեվարվեցին լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը և Վիգեն Էուլջեքյանը:
Նույն օրը Բերձորից Ստեփանակերտ ճանապարհին գերեվարվել էին նաև «Նոր Հայաստան Հայրենիք-Սփյուռք» բարեգործական ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Գևորգ Սուջյանն ու նրա ընկերը՝ Դավիթ Դավթյանը:
Ամիսներ անց՝ մարտի 11-ին Մարալ Նաջարյանը ազատվել է գերությունից:
Վիգեն Էուլջեքյանի, Գևորգ Սուջյանի և Դավիթ Դավթյանի դեմ դատավարություններ են ընթացել Ադրբեջանում: Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանը մեղադրվել է վարձկանության ու ահաբեկչության մեջ և դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման: Լրտեսության մեջ մեղադրվող Գևորգ Սուջյանը և Դավիթ Դավթյանը դատապարտվել են 16 տարվա ազատազրկման:
Սիրանուշ Սահակյանը նշեց նաև, որ ներկայումս պաշտոնապես հաստատված 45 գերի կա Ադրբեջանում: Այս անձինք անցել են դատավարություն և նրանց առնչությամբ, ըստ փաստաբանի, կան ապօրինի դատավճիռներ, որոնցով նրանք ազատազրկման են ենթարկվել:
Սակայն գերիների իրական թիվը դեռևս հստակ չէ. «Մենք տվյալներ ունենք, որ պաշտոնապես չհաստատված այլ գերիներ ևս ապօրինի պահվում են, ուղղակի թվերը թաքցվում են»:
Խախտվել է հայտարարության այլ կետ ևս
Հատկանշական է նաև, որ Խծաբերդում և Հին Թաղերում մի քանի տասնյակ հայ զինծառայողների գերեվարումը նույնպես հակասում էր նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, քանի որ, ըստ  փաստաթղթի առաջին կետի, կողմերը կանգ էին առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Ադրբեջանը ռազմական գործողությունների ընթացքում չէր կարողացել գրավել այդ երկու գյուղերը: Դրանք շարունակում էին մնալ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ, իսկ ռուս խաղաղապահները պետք է ժամանեին այնտեղ: Սակայն փաստացի ադրբեջանական բանակը խախտել էր համաձայնությունը զինադադարից հետո և դեկտեմբերի 12-ին ռազմական գործողություններ էր իրականացրել, որի հետևանքով սպանվել և գերեվարվել էին հայ զինծառայողներ: Ի դեպ, այդ հատվածում գերեվարվածներից մի քանիսը վերադարձել են հայրենիք
Այսպիսով, Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի պնդումը, թե Ադրբեջանում այժմ պահվում են միայն նոյեմբերի 9-ից հետո գերեվարված անձինք սխալ է: Կա առնվազն 2 գերի, որոնք  գերեվարվել են հոկտեմբերին: Բացի այդ, կա ևս 3 անձ, որոնք գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ի լույսի 10-ի գիշերը, երբ դեռ պարզ չէր, թե հայտարարությունը ուժի մեջ մտել է, թե՝ ոչ:
Թեգեր` հայ գերիներպատերազմ ԱրցախումՍերգեյ Լավրով
Լավրովն աղավաղում է Զելենսկու խոսքերը. ոչ թե «միջուկային», այլ  ուղղակի «կանխարգելիչ» հարված
13:00, 12 Հկտ, 2022
Հոկտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին...
«1-2 ամիս ավել» գերության փոխարեն՝ 1 տարի և ավելի․ Փաշինյանի նախընտրական հայտարարությունն ու իրականությունը
15:53, 28 Հնս, 2022
2021 թ. հունիսին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում, Արմավիրում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող...

Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал во время встречи со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном в Москве 31 августа заявил, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября говорилось об освобождении военнопленных, которые на тот момент находились в плену.
В частности, отвечая на замечание журналиста о том, что Азербайджан не выполняет восьмой пункт трехстороннего заявления от 9 ноября, Лавров отметил: «Сейчас азербайджанцы удерживают значительную часть группы армянских военнослужащих, которые оказались там в конце ноября, после того, как заявление вступило в силу».
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, соответствует ли действительности утверждение Лаврова.
Напомним, что 27 сентября 2020 года Азербайджан начал масштабную военную операцию против Арцаха. После продлившейся 44 дня войны 9 ноября премьер-министр Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент России Владимир Путин выступили с заявлением, по которому прекращались боевые действия.
В 8-ом пункте заявления отмечалось, что должен быть произведен обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших.
14 декабря на Родину вернулась самая большая группа армянских пленных, состоящая из 44 лиц.
16 декабря стало известно, что несколько дней назад более 60 армянских военнослужащих были взяты в плен в селах Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района.
Fip.am связался с офисом Защитника прав человека Арцаха, чтобы выяснить, есть ли среди удерживаемых в Баку пленных лица, которые были взяты в плен до заявления от 9 ноября. В офисе сообщили, что в Баку удерживаются как минимум два человека – Алеша Хосровян и Людвиг Мкртчян, которые были взяты в плен во время войны до вступления заявления в силу.
Людвиг Мкртчян был взят в плен 20 октября 2020 года, а Алеша Хосровян — 3 октября.
В Баку против них был начат судебный процесс по обвинению в пытках азербайджанских пленных во время войны 1990-х годов. Мкртчян и Хосровян были приговорены к 20 годам лишения свободы.
Защищающий права военнопленных в Европейском суде адвокат Сирануш Саакян в беседе с Fip.am сообщила, что до заявления от 9 ноября были взяты в плен и до сих пор насильно удерживаются 5 человек. «9-10 ноября – переходное время. Некоторые из них были взяты в плен на рассвете. Фактически, боевые действия не были полностью прекращены. В переходные дни были взяты в плен 3 человека. В этом вопросе есть разногласия – перемирие вступило в силу или нет?».
Отметим, что сразу после установления режима прекращения огня в Шуши были взяты в плен ливанские армяне Марал Наджарян и Виген Эульджекян.
В тот же день по пути из Бердзора в Степанакерт попали в плен учредитель и глава благотворительной общественной организации «Новая Армения Родина-Диаспора» Геворк Суджян и его друг Давид Давтян.
Спустя несколько месяцев, 11 марта, Марал Наджарян была освобождена из плена.
В Азербайджане состоялись судебные процессы против Вигенаа Эульджекяна, Геворка Суджяна и Давида Давтяна. Ливанский армянин Виген Эульджекян был приговорен к 20 годам лишения свободы по обвинению в наемничестве и терроризме. Обвиняемые в шпионаже Геворк Суджян и Давид Давтян были приговорены к 16 годам лишения свободы.
Сирануш Саакян также отметила, что по официальным данным в настоящее время в Азербайджане удерживаются 45 пленных. Этих людей судили, и, по словам адвоката, против них вынесены незаконные приговоры, по которым они подверглись аресту.
Однако реальное число пленных пока не известно. «У нас есть данные, согласно которым есть и другие незаконно удерживаемые пленные, просто их число скрывают».
Нарушен еще один пункт заявления
Примечательно также, что пленение нескольких десятков армянских военнослужащих в Хцаберде и Хин Тагер также противоречит заявлению от 9 ноября, поскольку, согласно первому пункту документа, «стороны останавливаются на занимаемых ими позициях». Во время боевых действий Азербайджану не удалось захватить эти два села. Они оставались под контролем армянских сил, и туда должны были прибыть российские миротворцы. Однако азербайджанская армия фактически нарушила соглашение о прекращении огня и 12 декабря провела боевые действия, в результате которых были убиты и взяты в плен армянские военнослужащие. Кстати, некоторые из плененных в этом районе вернулись на родину.
Таким образом, утверждение министра иностранных дел России Сергея Лаврова о том, что в Азербайджане удерживаются только те лица, которые были взяты в плен после 9 ноября, неверно. Как минимум двое пленных были пленены в октябре. Кроме того, есть три человека, которые были взяты в плен в ночь с 9 на 10 ноября, когда еще не было ясно, вступило ли заявлени в силу или нет.