Մարտի 21-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հայտարարել է, որ Հայաստանում բեռնատար մեքենաների արտադրության գործարան է կառուցվելու:  «ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հրավերով ավելի վաղ Հայաստան էր ժամանել չեխական TatraTrucks ընկերության պատվիրակությունը։ … Ուրախությամբ կարող եմ արձանագրել, որ չեխական TatraТrucks և Zenon ՍՊԸ-ի միջև կնքված հուշագրով նախատեսվում է Կոտայքի մարզում հիմնադրել Tatra բեռնատար մեքենաների արտադրության գործարան», — նշել է նախարարը:
Այս ամենը ստիպեց  վերհիշել 2013 թվականի նախագահական ըտրությունների նախաշեմին Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարության հայտարարությունը այն մասին, որ  առաջիկա 1-2 ամիսների ընթացքում Հայաստանում ավտոբուսի արտադրության գործարան է հիմնվելու։
3 տարի առաջ նախարարության և «Ashok Leyland» ընկերության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն նախատեսվում էր, որ գործարանում պետք է թողարկվեին միջին և մեծ տարողությամբ ավտոբուսներ։ Ծրագրի շրջանակներում Երևանի Միկոյան 18 հասցեում գտնվող տարածքը 35 տարի ժամկետով վարձակալության հանձնվեց «MedAK GmbH» գերմանական ընկերությանը` արտադրությունը կազմակերպելու համար։ Վարձակալության վճարն առաջիկա 7 տարվա համար սահմանվել էր 1 մլն դրամ։
Անդրադառնալով այս հարցին` այն ժամանակ Տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը հայտարարեց, որ գործարանում հավաքվելու են դրսից բերված մասերով հայկական ավտոբուսներ, որոնց վերջնական արժեքը լինելու է շատ մատչելի։
«Եթե օրինակ Ուկրաինական «Բոգդան» ավտոբուսը արժի 1 միավոր, ապա մեր այստեղ հավաքած ավտոբուսը պետք է մոտավորապես 30 տոկոս էժան լինի նրանից», — հայտարարեց Բեգլարյանը։ Ծրագրով նախատեսվում էր 100 նոր աշխատատեղ, իսկ մասնագետները պետք է վերաորակավորվեին ընկերության գործարաններում։
Գործարանի կառուցումը, սակայն, առ այսօր չի սկսվել: Մեր ֆոտոխցիկը Երևանի Միկոյան 18 հասցեում գործարանի կառուցման շինհրապարակի փոխարեն հայտնաբերեց միայն ավերակներ:
Մենք փորձեցինք նաև ՀՀ Կառավարությանն առընթեր Պետական գույքի կառավարման վարչությունից ճշտել, թե որքան գումար է մուտքագրվել Երևան Միկոյան 18 հասցեում գտնվող պետական գույքի վարձակալությունից, որտեղից սակայն ստացանք զավեշտալի պատասխան․ «․․․ գումարների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումը գտնում է ոչ նպատակահարմար», որի համար մենք արդեն դատի ենք տվել ՀՀԿ-ական պատգամավորի թեկնածու Արման Սահակյանի գլխավորած այս կառույցին։
Այդուհանդերձ փաստենք, որ ավտոբուսների գործարան կառուցելու խոստումից անցել է ավելի քան 4 տարի, սակայն Հայաստանում ոչ միայն ավտոբուսներ չեն արտադրվել, այլ նաև չի սկսվել խոստացված գործարանի կառուցումը, իսկ տարածքը, որը 35 տարով տրվել է գործարան կառուցելու համար ամայի է և հայտնի չէ, թե արդյո՞ք պետական բյուջե վճարվել են տարածքի վարձակալության գումարները։
Որքանո՞վ կիրականացվի բեռնատարների գործարանի կառուցման խոստումը ցույց կտա ժամանակը:
Թեգեր` bus factoryelection programelection promisefactorytruck factoryавтобусзаводМинистерства транспортапредвыборные обещаниястроительствоСурен КараянավտոբուսբեռնատարԳագիկ Բեգլարյանգործարանշինարարությունչիարակացված խոստումՍուրեն ԿարայանՏրանսպորտի և կապի նախարար
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանը հայտնվել էր Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում 2020 թվականին՝ «Մուշ» ընկերությունը ձեռք բերելուց հետո։...
Եկեղեցիներ՝ կանաչ տարածքների փոխարեն. Երևանի եկեղեցաշինական ապագան
16:33, 23 Նյմ, 2019
Երևանի ավագանու «Իմ Քայլը» խմբակցության անդամ Լևոն Զաքարյանն օգոստոսի 18-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ Երևանի մի շարք այգիներում...
Քաղաքապետարանի՝ 107 մլն դրամանոց մրցույթը հաղթած ընկերությունն ունի ընդամենը 3 աշխատող
11:53, 27 Հնս, 2018
Ընթացիկ տարում Երևանի քաղաքապետարանը և «Արա-Արաքս Գրուպ» ՍՊԸ-ն թվով 7 պայմանագիր են կնքել՝ ընդհանուր 107,153,200 դրամ արժողությամբ։ Պայմանագրերով նախատեսվում է...

Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Сурен Караян 21 марта заявил, что в Армении будет построен завод по производству грузовых автомобилей.
«Ранее, по приглашению премьер-министра Карена Карапетяна в Армению прибыла делегация чешской компании TatraTrucks… С радостью могу сказать, что согласно меморандуму, подписанному между чешской компанией TatraTrucks и японской Zenon Limited Liability, в Котайкской области Армении будет основан автозавод по производству грузовиков Tatra»,-отметил министр.
Вышеуказанное заставило вспомнить о заявлении Министерства транспорта, связи и информационных технологий в преддверии президентских выборов 2013 года o том, что в течение ближайших 1-2 месяцев в Армении будет построен завод по производству автобусов.
Согласно достигнутой договоренности между министерством и индийской компанией Ashok Leyland в 2013 году предусматривалось, что завод будет выпускать средние и большие автобусы. В рамках программы территория по адресу Микоян 18 в городе Ереван была сдана в аренду немецкой компании MedAK GmbH сроком на 35 лет для организации производства. Арендная плата на ближайшие семь лет была установлена в размере 1 млн. драмов.
Обратившись к этому вопросу, тогдашний министр транспорта и связи Гагик Бегларян заявил, что в заводе из иностранных деталей будут собираться армянские автобусы, «Если, к примеру, украинский «Богдан» стоит 1 единицу, то собранный здесь армянский автобус будет стоить примерно на 30% дешевле»,- заявил Бегларян. По программе планировалось открыть порядка 100 рабочих мест, а специалисты должны были пройти переквалификацию в заводах компании.
Строительство завода, однако, до сих пор не началось. По адресу Микоян 18 фотокамера Sut.am зафиксировала только руины вместо строительной площадки завода.
Редакция Sut.am попыталась уточнить в департаменте управления государственным имуществом при правительстве РА, какая сумма была перечислена за аренду государственного имущества по адресу Микоян 18, однако получила забавный ответ: «…предоставление информации об информации, касательно средств, является нецелесообразным», за что Sut.am уже подал в суд на эту структуру, возглавляемую кандидатом в депутаты от Республиканской партии (РПА) Арманом Саакяном.
Тем не менее, аргументируем, что прошло уже более 4 лет с данного обещания о строительстве автобусного завода, однако в Армении не только не были произведены автобусы, но и не началось строительство обещанного завода, а территория, которая была сдана под строительство сроком на 35 лет – пустынна и не известно были ли перечислены в государственный бюджет средства за ее аренду.
В какой степени осуществится обещание строительства завода по производству грузовых автомобилей, покажет время.
Թեգեր` bus factoryelection programelection promisefactorytruck factoryавтобусзаводМинистерства транспортапредвыборные обещаниястроительствоСурен КараянավտոբուսԳագիկ Բեգլարյանգործարանշինարարությունչիարակացված խոստումՍուրեն ԿարայանՏրանսպորտի և կապի նախարար
Церкви вместо зеленых зон. Будущее церковного строительства в Армении
16:33, 23 Ноя, 2019
Член фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Левон Закарян 18 августа на своей странице в Facebook сделал запись об участках,...
11:53, 27 Июн, 2018
В текущем году мэрия Еревана и ООО  «Ара-Аракс Груп»  заключили 7 контрактов на общую сумму 107 153 200 драмов. Контракты...
Тендер мэрии выиграла находящаяся в «черном списке» компания. Цена составила 103 млн драмов
10:50, 5 Июн, 2018
Мэрия Еревана в марте 2018 года заключила 4 договора со строительной компанией «Мец имк» на ремонт детских садов № 9....