Վոլինկինի հայտարարությունը հակասում է փաստերին
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, մեկնաբանելով հայ-չինական ռազմական համագործակցությունը, անդրադարձել է նաև «Ելք» խմբակցության Ազգային ժողով ներկայացրած Հայաստանի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագծին։
Դեսպանի կարծիքով հայաստանցիների մեծամասնությունը չի ցանկանում, որ Հայաստանը լքի ԵԱՏՄ-ն, քանի որ քաղաքացիների մեծամասնությունը տեսնում է Եվրասիական ինտեգրացիայի ակնհայտ առավելությունները։
ԵԱՏՄ-ի ակնհայտ «առավելությունները»
Տնտեսական «առավելությունները»
Հայաստանը ԵԱՏՄ-ին անդամակցում է 3 տարի, այս ընթացքում երկրի ՀՆԱ-ն կրճատվել է 8%-ով, միջազգային պահուստները` 40%-ով, պետական պարտքն աճել է 10%-ով, իսկ զբաղվածության մակարդակը՝ 13%-ով։ Ավելին, ընթացիկ տարում շարունակել է կրճատվել նաև ներդրումների զուտ ներհոսքի ծավալը հենց Ռուսաստանի Դաշնությունից:
Ռազմաքաղաքական «առավելությունները»
Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցումը երկրի ղեկավարությունը հիմնավորում էր գերազանցապես անվտանգության նկատառումներով՝ նշելով Արցախյան հիմնահարցը։ Վերջինիս համար լավագույն «լակմուսի թուղթ» հանդիսացավ ապրիլյան պատերազմը։ Այդ ժամանակ ցայտուն ընդգծվեց ԵԱՏՄ գործընկերների կողմից իրականացվող ոչ հայանպաստ քաղաքականությունը։
Անդամ պետություններից Ղազախստանը, օրինակ, կարծես ստանձնել է Ադրբեջանի ներկայացուցչի դերը ԵԱՏՄ-ում։ Հիշեցնենք,  2014 թվականի մայիսի 29-ին Աստանայում ԵԱՏՄ գագաթաժողովին նա ընթերցեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նամակը։ Նամակը վերաբերում էր Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուն ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններով՝ առանց Արցախի։ Ղազախստանի նախագահը նաև ամեն անգամ պատրվակ է գտնում Հայաստան չայցելելու համար։ Օրինակ, 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած ՀԱՊԿ երևանյան նստաշրջանին Նազարբաևը բացակայում էր «հիվանդության» պատճառով, սակայն, ինչպես ավելի ուշ պարզվեց վերջինս հիվանդ չէր։
ԵԱՏՄ մտնելով՝ անվտանգության հարցը կամ, ինչպես Սերժ Սարգսյանն է հայտարարել, «ղարաբաղյան խնդրի լուծմանը նպաստելու» միֆը, սակայն, ամենից լավ կոտրել և շարունակում է կոտրել Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ շարունակելով զինել Ադրբեջանին։
Հայաստանցիների մեծամասնությունը կողմ է ԵԱՏՄ-ին
2016 թվականին «Եվրասիական մոնիտոր» ընկերությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների բնակչության շրջանում հարցում է անցկացրել՝ պարզելու համար այս երկրներում մարդկանց վերաբերմունքը ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ ։ Անդամ 4 երկրներում բնակչության մեծամասնության վերաբերմունքն, ընդհանուր առմամբ, դրական է։ Պատկերը, սակայն, էական տարբերվում է Հայաստանում։
Հարցման համաձայն՝ հայաստանյան հասարակության 61 տոկոսը 2012թ.-ին կողմ է եղել ԵԱՏՄ-ին, անտարբեր են եղել 26 տոկոսը, իսկ դեմ՝ ընդամենը 3 տոկոսը։ 2015 թվականին, երբ Հայաստանը պաշտոնապես սկսեց անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, այս կառույցին կողմ արտահայտվողների թիվը նվազեց՝ հասնելով 56 տոկոսի, անտարբեր են արտահայտվել հայերի 29 տոկոսը, դեմ՝ 10 տոկոսը։
2016թ.-ին ԵԱՏՄ-ին կողմ արտահայտվող քաղաքացիների թիվն էլ ավելի է նվազել՝ կազմելով 46 տոկոս։ Մեծացել է անտարբեր և դեմ արտահայտվող հայերի թիվը՝ համապատասխանաբար 33 և 15 տոկոս։
Այսպիսով, Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների թվում միակն է, որի բնակչության կեսից պակասն է ողջունում այդ միությունը:
Թեգեր` EAEUEurasian Economic UnionIvan VolinkinKazakhstanNazarbaevRussiaRussian FederationVolynkinволынкинЕАЭСЕвразийский экономический союзиван волынкинИльхам АлиевКазахстанРоссияապրիլյան պատերազմԵԱՏՄԵԼՔԵվրասիական ինտեգրացիաԵվրասիական տնտեսական միությունԻլհամ ալիևիվան վոլինկինՀայաստանի ՀՆԱՂազախստանպետական պարտքՌԴ
Փաշինյանի 2019-ի ոգևորիչ հայտարարությունն ու Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական պատկերը
15:25, 4 Մրտ, 2021
Դեռևս 2019-ի տարեվերջին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր (26:00-ից սկսած), որ 2019 թվականին Հայաստանը մեկ շնչի ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջ...
Ալիևը համ արգելում է, համ դժգոհում․ ինչու չեն միջազգային իրավապաշտպաններն այցելում Ադրբեջան
15:39, 4 Նյմ, 2020
Ռուսական vz.ru (Взгляд) կայքը, մեջբերելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, գրել է, որ Ադրբեջանն Արցախում կասետային հրթիռներ չի օգտագործում։  Կայքը...
ԲՀԿ-ն, Երբեքը և 250 կանայք. հայկական կողմի «զոհերը»՝ ըստ Ադրբեջանի
19:30, 2 Նյմ, 2020
Հոկտեմբերի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե հայկական կողմն ունի մոտ 5000 զոհ։ Նույն օրը...
Իլհամ Ալիևի կեղծ հայտարարությունները Fox News-ի եթերում
21:42, 26 Հկտ, 2020
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 25-ին ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հերթական անգամ հանդես է եկել կեղծ և իրականության...

Заявление Волынкина противоречит фактам
Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Иван Волынкин, комментируя  армяно-китайское военное сотрудничество, затронул также представленный в Национальном собрании проект решения блока «Елк» о выходе Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
По мнению посла, большинство жителей Армении не желает, чтобы Армения покинула ЕАЭС, поскольку видит очевидные интеграционные преимущества ЕАЭС.
«Очевидные» преимущества ЕАЭС
Экономические «преимущества»
Армения членствует в ЕАЭС 3 года, в течение этого времени ВВП сократился на 8%, международные резервы — на 40%, государственный долг увеличился на 10%, а уровень занятости — на 13%. Более того, в текущем году продолжил сокращаться также объем чистых притоков инвестиций именно из Российской Федерации.
Военно-политические «преимущества»
Членство Армении в ЕАЭС руководство страны обосновывает преимущественно исходя из соображений безопасности, отмечая вопрос Арцаха. Для последнего лучшей «лакмусовой бумагой» стала апрельская война.  В это время ярко проявилась неблагоприятная для Армении политика, осуществляемая партнерами ЕАЭС.
Из государств-членов Казахстан, например, кажется, взял на себя роль представителя Азербайджана в ЕАЭС. Напомним, что 29 мая 2014 года на саммите ЕАЭС в Астане он прочитал письмо президента Азербайджана Ильхама Алиева. В письме говорилось о присоединении Армении к ЕАЭС по признанным границам ООН, без Арцаха. Президент Казахстана также всегда находит ряд предлогов, чтобы не посещать Армению. Например, на сессии ОДКБ, состоявшейся в Ереване 14 октября 2014 года, Назарбаев отсутствовал из-за «болезни», но позже, как выяснилось, последний не был болен.
Войдя в ЕЭАС, вопрос безопасности, или как заявил Серж Саргсян миф о «содействии разрешению карабахского конфликта», однако, лучше всех  разрушает и продолжает разрушать Российская Федерация, продолжая вооружать Азербайджан.
Большинство населения Армении за ЕАЭС
В 2016 году компания «Евразийский монитор» провела опрос среди населения стран-членов ЕАЭС, чтобы выяснить отношение людей этих стран к ЕАЭС. В 4 странах-членах отношение большинства населения, в целом, положительное. Однако картина в Армении значительно отличается.
Согласно опросу, 61% населения Армении в 2012 году были за ЕАЭС, 26% были безразличны, и только 3% — против. В 2015 году, когда Армения официально начала членствовать в ЕАЭС, число высказавшихся за эту структуру армян сократилось до 56 процентов, 29 процентов — безразлично, 10 процентов – против.
В 2016 году число граждан, выступающих за ЕАЭС,  еще больше сократилось, составив 46 процентов. Число армян, высказавшихся безразлично и против выросло до 33 и 15 процентов, соответственно.
Таким образом, Армения является единственной страной-членом ЕАЭС, чуть менее половины населения которой приветствует этот союз.
Метки EAEUEurasian Economic UnionIvan VolinkinKazakhstanNazarbaevRussiaRussian FederationVolynkinволынкинЕАЭСЕвразийский экономический союзиван волынкинИльхам АлиевКазахстанРоссияապրիլյան պատերազմԵԱՏՄԵԼՔԵվրասիական ինտեգրացիաԵվրասիական տնտեսական միությունԻլհամ ալիևիվան վոլինկինՀայաստանի ՀՆԱՂազախստանպետական պարտքՌԴ
Алиев не был в заповеднике «Платановая роща»
13:57, 27 Апр, 2021
В Сети и СМИ активно расптостраняется фотография семьи президента Азербайджана Ильхама Алиева, которая была опубликована после визита в Физулинский и...