Գեղարքունիքում ադրբեջանական դիրքերի մասին ՄԻՊ-ի պնդումները հիմնավոր են․ ՊՆ-ն կեղծում է
Հոկտեմբերի 18-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարել էր, որ մայիս ամսից Գեղարքունիքի մարզում դիրքավորված ադրբեջանական ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել վառելափայտ, կատարել լայնածավալ ճանապարհաշինական և ամրաշինական աշխատանքներ։
Հաջորդ օրը Պաշտպանության նախարարությունը հանդես էր եկել պարզաբանող հայտարարությամբ, որով ՄԻՊ-ի կողմից բարձրաձայնված խնդիրները բնորոշել էր որպես ուռճացված և հայտարարել, որ «գրառման մեջ առկա են մի շարք անճշտություններ, ինչպես նաև պնդումներ, որոնք կտրված են իրականությունից»։
ՊՆ-ի հերքումից հետո ՄԻՊ-ը կրկին վերահաստատեց իր կողմից բարձրաձայնված խնդիրները և որպես ապացույց հրապարակեց մի քանի կադրեր, որոնցում երևում էին ադրբեջանական զինուժի կողմից ամրացված դիրքեր, կառուցված ճանապարհներ։
Պաշտպանության նախարարությունը, ի պատասխան, կրկին պնդեց նախորդիվ արված հերքումը և հորդորեց ՄԻՊ-ին «ձեռնպահ մնալ չճշտված տեղեկություններ տարածելու մոտեցումից»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե որքանով են հիմնավոր Մարդու իրավունքների պաշտպանի պնդումները, և ո՞ր կողմն է կեղծում կամ թաքցնում իրականությունը։
Հոկտեմբերի 18-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից արված ահազանգը վերաբերում էր Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Կութ և Վերին Շորժա գյուղերի հարակից հատվածներում ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված ամրաշինական աշխատանքներին և կուտակված պաշարներին։
«Փաստերի ստուգման հարթակի» լրագրողների խումբը հոկտեմբերի 22-ին և 23-ին եղավ այդ գյուղերում և լուսանկարեց ադրբեջանական դիրքերից մի քանիսը։
Սոթք գյուղի հարակից հատվածներում ադրբեջանական դիրքերն առաջ չեն եկել։ Սա հենց այն հատվածն է, որտեղ գտնվում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը, և ինչպես հիշում եք, նախորդ տարվա նոյեմբերի վերջին, երբ ադրբեջանական զինուժը հայտնվեց այս հատվածում, մի քանի օր շարունակ հենց հանքավայրի տարածքում բանակցություններ էին ընթանում Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցչի և ռուսական կողմի միջև։
Այդ օրերից հետո Ադրբեջանի զինուժի կողմից դիրքերի տեղաշարժ չի եղել։
Սոթքի սահմանային հատվածում ադրբեջանական դիրքը
Կութ գյուղում մեզ չհաջողվեց լուսանկարել ադրբեջանական դիրքերը, քանի որ ժամկետային զինծառայողներին խստիվ հրաման էր տրվել թույլ չտալ տարածքում տեսա-լուսանկարահանումը (որով խախտվեց լրագրողների օրինական մասնագիտական գործունեության իրականացումը)։ Չնայած այս հանգամանքին՝ «Փաստերի ստուգման հարթակը» նախկինում համացանցում հայտնված տեղեկությունների և տեսանյութերի հիման վրա արդեն իսկ կազմել էր ադրբեջանական զինուժի կողմից զբաղեցրած դիրքերի մոտավոր քարտեզը։
Դրանք հստակ երևում են արբանյակային լուսանկարներում։
Կոորդինատներ 40.1672483, 45.9403143
Վերին Շորժայի հատվածում պատկերը այլ էր։ Ադրբեջանական զինված ուժերը դեռևս մայիսի ներխուժման ժամանակ մի քանի կիլոմետր առաջ են եկել սահմանագծից։ Նույնիսկ կան տեղեր, որ այդ առաջխաղացումն ուղիղ գծով կազմում է 3-ից 4 կմ։
Եվ չնայած հայկական կողմը յուրաքանչյուր ադրբեջանական դիրքի դիմաց ունի սեփական դիրքը, սակայն Ադրբեջանն այս ամիսների ընթացքում էապես ամրացրել է իր դիրքերը, որոշ տեղերում նույնիսկ հնարավոր է տեսնել անվադողերով և հատուկ պատնեշներ կառուցելու համար նախատեսված գաբիոններով ամրացված դիրքեր։
Լուսանկարում պատկերված այս դիրքը գտնվում է Հայաստանի տարածքում, և Պաշտպանության նախարարության կողմից հերքումը, թե ամրացված դիրքերը գտնվում են սահմանի այն կողմում, ակնհայտ կեղծիք է։
Մեկ այլ ադրբեջանական դիրք տեղակայվել է Վերին Շորժան Քարվաճառի Ծար (Զառ) գյուղին կապող լեռնային ճանապարհի վրա՝ սահմանից մոտ 2 կմ խորը՝ Հայաստանի տարածքում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» լուսանկարել էր այս հատվածը նաև այս տարվա մայիսի 18-ին՝ ներխուժումից մի քանի օր անց։ Այդ ժամանակ ադրբեջանական դիրքում կար միայն մեկ մեծ վրան։
Մինչդեռ նույն դիրքում արդեն Ադրբեջանի զինուժը կարծես թե տեղավորվել է հիմնովին։ Կատարվել են ամրաշինական աշխատանքներ, դիրքը կահավորվել է պարկերով, անվադողերով և այլ բարիկադներով։ Իսկ հենց դիրքում՝ մետաղյա ձողի վրա, տեղադրվել է նաև ադրբեջանական դրոշը։
Լուսանկարում պատկերված է գրեթե նույն վայրը, ինչ նախորդ լուսանկարում է, սակայն արվել է մեկ այլ դիրքից (ռակուրսից)։ Ինչպես տեսնում ենք, մայիսից մինչ օրս դիրքերում իրականացված ինժեներական աշխատանքներն ակնհայտ են։ Հայկական դիրքում տեղադրված մետաղյա տնակի, վրանի և անվադողերով ամրացված պատնեշի դիմաց ճանապարհի երկու կողմերում Ադրբեջանը կահավորել է իր դիրքերը քարե շինություններով, գաբիոններով, անվադողերով և այլն։
Ի դեպ, հայկական և ադրբեջանական դիրքերն իրարից բաժանված են բառացիորեն մի քանի մետրով։
Այս դիրքի օրինակը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ՄԻՊ-ի բարձրաձայնած խնդիրը, որ մայիսից Հայաստանի տարածքում գտնվող ադրբեջանական ուժերը ոչ միայն մտադիր չեն լքել իրենց դիրքերը, այլ նաև կատարում են ամրաշինական աշխատանքներ, ճիշտ է։
Բացի այս, լուսանկարում փորձել ենք հնարավորինս պատկերավոր ցույց տալ, թե որքան մոտ են գտնվում ադրբեջանական ուժերի դիրքերը քաղաքացիական բնակչությանը։ Լուսանկարներից մեկում բավական տեսանելի են նույն դիրքերն ու դրանց անմիջական հարևանությամբ՝ մոտ 1․5 կմ հեռավորության վրա դաշտում արածող կովերը։ Սա ևս մեկ վկայություն է ՄԻՊ-ի կողմից բազմիցս արված այն ահազանգերի, որ Ադրբեջանի զինուժի ներկայությունն ուղիղ սպառնալիք է քաղաքացիական անձանց կյանքին ու բնականոն կենսագործունեությանը։
Ի հավելումն այս ամենի՝ ակնհայտ երևում են նաև տարածքում լեռնային ճանապարհների վրա կատարված աշխատանքները։ Այս պահին մեզ հասանելի արբանյակային լուսանկարները հնարավորություն չեն տալիս համեմատել կատարված ճանապարհաշինական աշխատանքները նախկինում ունեցած պատկերի հետ, սակայն ակնհայտ էր, որ տարածքում իրականացվել էին հսկայական ինժեներական աշխատանքներ՝ ճանապարհների լայնացում, կառուցում, հարմարեցում տեխնիկայի շարժին և այլն։
Արբանյակային լուսանկարներում երևում են Կութ և Շողերավան գյուղերի մոտ ադրբեջանական կողմի նոր դիրքերը, ճանապարհներն ու նրանց կողմից արված հրդեհի հետևանքները։
Լուսանկարում երևացող լեռնային ճանապարհը նախկինում ևս գոյություն ուներ, սակայն դատելով դրա երկայնքով երևացող հողի թարմ շերտից՝ կարող ենք պնդել, որ ճանապարհի վրա կատարվել են լուրջ ինժեներական աշխատանքներ։ Դա հիմնավորվում է նաև այն փաստով, որ լեռան ստորոտում գտնվում են ադրբեջանական մի քանի դիրքեր, և ճանապարհը սպասարկում է հենց այդ դիրքերը։
Այսպիսով՝ կարող ենք փաստել, որ մայիսից ի վեր՝ երբ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժեցին Հայաստանի սուվերեն տարածք և դիրքավորվեցին Գեղարքունիքի մարզի մի քանի գյուղերի հարակից հատվածներում, իրականացվել են ամրաշինական, ճանապարհաշինական աշխատանքներ, կուտակվել են պաշարներ, և Պաշտպանության նախարարությունը կեղծում է, երբ ուռճացված կամ իրականությանը չհամապատասխանող է որակում այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի ահազանգերը։
Թեև Սոթք և Կութ գյուղերի հարակից հատվածներում ադրբեջանական զինուժի կողմից ամրաշինական աշխատանքների վերաբերյալ ապացույցներ մեզ չհաջողվեց հավաքել, սակայն Վերին Շորժայում դրանք ակնհայտ էին, և Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից բարձրաձայնվածը համապատասխանում է իրականությանը։

18 октября Защитник прав человека заявил, что дислоцированные с мая в Гегаркуникской области ВС Азербайджана построили большие укрытия, запаслись большим количеством дров, а также провели масштабные дорожно-строительные и фортификационные работы.
На следующий день Министерство обороны выступило с уточняющим заявлением, в котором вопросы, поднятые омбудсменом, были охарактеризованы как преувеличенные, и отмечалось, что «в записи есть ряд неточностей, а также утверждения, которые оторваны от реальности».
После опровержения Минобороны омбудсмен подтвердил поднятые им вопросы и опубликовал в качестве доказательства несколько снимков, на которых запечатлены укрепленные вооруженными силами Азербайджана позиции, построенные дороги.
В ответ Минобороны повторило предыдущее опровержение и призвало офис ЗПЧ «воздержаться от распространения непроверенной информации».
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, насколько обоснованы утверждения омбудсмена и какая сторона фальсифицирует или скрывает реальность.
Сообщение омбудсмена от 18 октября касалось накопленных припасов и укрепительных работ, проведенных вооруженными силами Азербайджана в окрестностях сел Сотк, Кут и Верин-Шоржа Гегаркуникской области.
Журналисты «Платформы проверки фактов» 22 и 23 октября посетили эти села и сфотографировали несколько азербайджанских позиций.
На прилегающих к селу Сотк участках азербайджанские позиции вперед не продвинулись. Именно здесь находится Сотский золотой прииск, и как вы помните, в конце ноября прошлого года, когда вооруженные силы Азербайджана появились в этом районе, именно на территории прииска в течение нескольких дней велись переговоры между представителем вооруженных сил Азербайджана и российской стороной.
С тех пор ВС Азербайджана не перемещали свои позиции.
Позиция ВС Азербайджана на приграничном участке села Сотк
В селе Кут нам не удалось сфотографировать азербайджанские позиции, так как военнослужащим-срочникам был дан строгий приказ не допустить проведения видео и фотосъемки в этом районе (чем было нарушено осуществление законной профессиональной деятельности журналистов). Несмотря на это обстоятельство, «Платформа проверки фактов» составила приблизительную карту позиций, занятых вооруженными силами Азербайджана, на основе информации и видео, которые ранее были размещены в Интернете.
Позиции четко видны на спутниковых снимках.
Координаты 40.1672483, 45.9403143
Иная картина была на участке села Верин Шоржа. Еще во время вторжения в мае вооруженные силы Азербайджана продвинулись вперед на несколько километров. Есть даже места, где это продвижение по прямой составляет от 3 до 4 км.
И хотя у армянской стороны перед каждой позицией Азербайджана есть своя позиция, однако Азербайджан за эти месяцы значительно укрепил свои позиции, в некоторых местах даже можно увидеть позиции, укрепленные шинами и габионами, предназначенными для строительства ограждений.
Запечатленная на фото позиция находится на территории Армении, и опровержение Минобороны касательно того, что укрепленные позиции находятся по ту сторону границы, является явной фальсификацией.
Еще одна азербайджанская позиция расположена на территории Армении на горной дороге, соединяющей село Цар (Зар) в Карвачаре и Верин Шоржа, вглубь от границы примерно на 2 км.
«Платформа проверки фактов» сфотографировала этот участок также через несколько дней после вторжения – 18 мая этого года. В то время на позиции Азербайджана была установлена только одна большая палатка.
Между тем, вооруженные силы Азербайджана, похоже, уже полностью обосновались на этой позиции. Проведены фортификационные работы, позиция обставлена ​​мешками, шинами и прочими баррикадами, а на металлическом стержне установлен азербайджанский флаг.
На фото запечатлено почти то же место, что и на предыдущем фото, однако сделано оно с другого ракурса. Как видим, инженерные работы, которые велись на позициях с мая по сегодняшний день, очевидны. По обе стороны дороги, перед установленными на армянской позиции металлическим домиком, палаткой и ограждением из шин, Азербайджан обставил свои позиции каменными постройками, габионами, шинами и т. д.
Кстати, армянскую позицию от азербайджанской отделяет буквально несколько метров.
Пример этой позиции лишний раз доказывает, что поднятый Защитником прав человека вопрос о том, что находящиеся с мая на территории Армении ВС Азербайджана не только не собираются покидать свои позиции, но и проводят фортификационные работы, является верным.
Помимо этого, на фото мы постарались максимально наглядно показать, насколько близко позиции ВС Азербайджана расположены к мирному населению. На одной из фотографий хорошо видны позиции и коровы, пасущиеся на поле на расстоянии около 1.5 км Это очередное свидетельство неоднократных сообщений Защитника прав человека о том, что присутствие вооруженных сил Азербайджана представляет собой прямую угрозу жизни и нормальной деятельности мирных жителей.
В дополнение ко всему этому, в этом районе очевидна работа, проделанная на горных дорогах. Доступные нам на данный момент спутниковые снимки не позволяют сравнить дорожно-строительные работы с предыдущим снимком, однако очевидно, что на территории были проведены масштабные инженерные работы: расширение дорог, строительство, приспособление к движению техники и др.
На спутниковых снимках показаны новые позиции азербайджанской стороны у сел Кут и Шогераван, дороги и последствия пожара, устроенного азербайджанцами
Горная дорога на фото раньше существовала, но, судя по свежему слою почвы, можно сказать, что на дороге проделаны серьезные инженерные работы. Это обусловливается тем обстоятельством, что у подножия горы расположено несколько азербайджанских позиций. Дорога обслуживает именно эти позиции.
Таким образом, можем констатировать, что с мая, когда вооруженные силы Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении и расположились в районе нескольких сел Гегаркуникской области, велись фортификационные и дорожно-строительные работы, накапливались припасы, а Министерство обороны Армении фальсифицирует, когда квалифицирует сообщения омбудсмена как преувеличенные или несоответствующие действительности.
Хотя нам и не удалось собрать доказательств касательно фортификационных работ, проведенных ВС Азербайджана в районе сел Сотк и Кут, однако эти работы были очевидны в селе Верин Шоржа. А вопросы, поднятые омбудсменом, соответствуют действительности.
Метки ԳեղարքունիքՀՀ ՊՆՄԻՊ
Армянские населенные пункты под артобстрелом Азербайджана (видео и фотографии)
18:15, 30 Сен, 2020
29 сентября азербайджанские беспилотные летательные аппараты снова пересекли воздушную границу Армении и нанесли удары по военной и гражданской инфраструктуре Варденисского...