Կրեմլյան ԶԼՄ-ները ռուսաց լեզվի մասին Հայաստանում և Ուկրաինայում
2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ուկրաինայի նախագահ Պետրո Պորոշենկոն ստորագրել է Գերագույն խորհրդի օրերս ընդունած կրթական բարեփոխումների մասին օրենքը։ Ստորագրումից ժամեր անց ռուսական ԶԼՄ-ները ամպագոռգոռ վերնագրերով և կեղծ տեղեկություններով «վերլուծություններ» տարածեցին։
Այսպես, օրինակ Gazeta.ru կայքը «Պորոշենկոն արգելել է ռուսաց լեզուն դպրոցներում» վերնագրերով նյութ է հրապարակել։ Նյութի հեղինակը իր վերլուծությունը կառուցել է հիմնվելով նախագահի ստորագրած №2145-VIII փաստաթղթի վրա, սակայն որևէ հղում նյութում չկա։
Իրականություն
Կրթական բարեփոխումների մասին թիվ №2145-VIII օրենքը ներառում է մի շարք նոր կետեր, որոնք մինչ այդ չեն եղել Ուկրաինայի կրթական համակարգում։
Նոր օրենքով՝ 2018 թվականի սեպտեմբերի մեկից դպրոցականները կարող են ստանալ կրթություն մի շարք օտար լեզուներով (ներառյալ ռուսերենը), սակայն պարտադիր է լինելու սովորել նաև պետական՝ ուկրաիներեն լեզուն։ 5-րդ դասարանից սկսած կրթությունը բոլորի համար պետք է դառնա պետական լեզվով, իսկ օտար լեզուների ուսուցումը լինելու է որպես առանձին առարկա (ինչպես օրինակ Հայաստանում է)։
Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Լիլիա Գրինեվիչի խոսքերով՝ այս օրենքը միտված է մի շարք անհարմարություններից խուսափելուն։
«Նախկինում մենք ունեինք բազմաթիվ դպրոցականներ, որոնք ավարտելով դպրոցը չէին տիրապետում ուկրաիներենի։ Արդյունքում, իրենք ունենում էին բազմաթիվ խնդիրներ ԲՈՒՀ ընդունվելիս՝ հայտնվելով մրցակցային ավելի խոցելի խմբում լեզվի իմացության քննությունից ցածր գնահատակններ ունենալով», — ասել է նախարարը։
Հայաստանում
Ռուսական պաշտոնյաների, ինչպես նաև Կրեմլի կողմից ուղղորդվող ԶԼՄ-ների հիստերիան Ուկրաինայի հետ զուգահեռ այս օրերին գրոհում է նաև Հայաստանը։
Վերջերս հրապարակած հայաստանյան դպրոցներում ռուսաց լեզվի դասավանդման հայեցակարգը առիթ հանդիսացավ մի շարք դժգոհությունների, ինչը ի վերջո ստիպեց Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանին հայտարարել՝ «Հայաստանում ռուսերենը օտար լեզու է»։
Ռուսաց լեզվին Հայաստանում կարգավիճակ տալու մասին ժամանակ առ ժամանակ խոսում են տարբեր պաշտոնյաներ։ Վերջինը Ռուսաստանի Դաշնության պետական դումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն էր, ով հայտարարեց, որ հայաստանցի վարորդները Ռուսաստանում խնդիրներ կունենան այնքան ժամանակ, քանի դեռ ռուսերենը Հայաստանում չունի կարգավիճակ:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականին Ազգային ժողովում հյուրընկալված ռուսական քարոզչամեքենայի առաջատար դեմքերից Դմիտրի Կիսելյովը պատգամավորներ Հայկ Բաբուխանյանի և Հերմինե Նաղդալյանի ներկայությամբ իր դժգոհությունն էր հայտնել ռուսաց լեզվի դերի կապակցությամբ։ Լրագրողը մասնավորապես ասել է, որ ԼՂՀ ճանաչումը Ռուսաստանից պահանջելուց առաջ Հայաստանն ինքը քայլեր պետք է անի, բայց կատարվում է հակառակը, օրինակ ռուսաց լեզվի դերը Հայաստանում օրեցօր փոքրանում է :
«Երևանում չեն մնացել ռուսական դպրոցներ, ռուսական մշակույթը երկրորդական է դառնում, դա էլ է վտանգավոր: Ես այսօր տաքսի նստեցի, 20 տարեկան տղան ռուսերեն անգամ հաշվել չկարողացավ։ Եկեք ամեն մեկս աշխատանքի մեր մասն անենք:», — ասել է Դմիտրի Կիսելյովը:
Թեգեր` Dmitry KiselyovGazeta.ruLevon MkrtchyanPoroshenkorfRussiaRussian languageдмитрий киселевЛевона МкртчянЛилия ГриневичПорошенкороссийские СМИРоссиярусский языкУкраинаԴմիտրի ԿիսելյովԼիլիա ԳրինեվիչԼևոն ՄկրտչյանԿրթության և գիտության նախարարությունհայերենՀայկ ԲաբուխանյանՀերմինե ՆաղդալյանՈւկրաինաուկրաիներենՊորոշենկոՌԴՌուսաստանռուսաց լեզուռուսերենՎյաչեսլավ Վոլոդին
Օգոստոսի 20-ից սեպտեմբերի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ռուսաստանյան պետական «Ռոսիա 24» և «Ռոսիա 1» հեռուստաընկերությունների լրատվական-քաղաքական ծրագրերի ընթացքում հնչել են ռուս-ուկրաինական...
15:16, 7 Սպտ, 2022
Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած ռազմական գործողություններով պայմանավորված՝ ՌԴ-ի, Ուկրաինայի և Բելառուսի քաղաքացիների հոսքը դեպի Հայաստան կտրուկ մեծացել է։  «Փաստերի ստուգման...

Кремлевские СМИ о русском языке в Армении и Украине
25 сентября 2017 года президент Украины Петр Порошенко подписал принятый Верховной Радой закон о реформах образования.  Спустя пару часов после подписания российские СМИ распространили «аналитические материалы» с кричащими заголовками и ложной информацией.
Так, например, сайт Gazeta.ru опубликовал статью под заголовком «Порошенко запретил русский язык в школах». Автор статьи построил свою аналитику  на основе подписанного президентом документа №2145-VIII, однако никакой ссылки в статье не приводится.
Действительность
Закон о реформе образования №2145-VIII включает  ряд новых пунктов, которых раньше не было в образовательной системе Украины.
В соответствии с новым законом, с 1 сентября 2018 года школьники смогут получать образование на нескольких иностранных языках (в том числе на русском), но также в обязательном порядке должны будут изучать государственный — украинский язык. Образование с 5-го класса должно стать для всех на государственном языке, а преподавание иностранного языка будет отдельным предметом (как, например, в Армении).
По словам министра образования и науки Украины Лилии Гриневич, этот закон направлен на то, чтобы избежать ряд неудобств.
«Раньше у нас было множество школьников, которые окончив школу, не владели украинским языком. В результате у них было много проблем при поступлении в высшие учебные заведения, они оказывались в более уязвимой конкурентоспособной группе, имея более низкие оценки владения языком», — сказал министр.
В Армении
Истерика российских должностных лиц, а также ведомых Кремлем СМИ, параллельно с Украиной, в эти дни, атакует также и Армению.
Опубликованная недавно концепция преподавания русского языка в армянских школах послужила поводом для недовольств, что, в конце концов, заставило министра образования и науки Левона Мкртчяна объявить о признании русского языка в Армении иностранным.
Различные чиновники время от времени говорят о предоставлении статуса русскому языку в Армении. Последним из них был спикер Госдумы РФ Вячеслав Володин, который заявил, что у армянских водителей будут проблемы в России до тех пор, пока русский язык не имеет в Армении статуса.
Напомним, что в 2014 году в Национальном собрании Армении ведущий представитель российской пропагандистской машины Дмитрий Киселев в присутствии депутатов парламента Гайка Бабуханяна и Эрмине Нагдалян выразил свое недовольство в связи с  ролью русского языка. Журналист, в частности, сказал, что прежде чем требовать от России признания НКР Армения сама должна предпринять шаги, но происходит обратное, например, роль русского языка в Армении снижается с каждым днем.
«В Ереване не осталось русских школ, русская культура становится вторичной, и это тоже опасно. Сегодня я сел в такси, 20-летний парень счета не знает по-русски. Давайте каждый сделает свою часть работы», — сказал Дмитрий Киселев.
Метки Dmitry KiselyovGazeta.ruLevon MkrtchyanPoroshenkorfRussiaRussian languageдмитрий киселевЛевона МкртчянЛилия ГриневичПорошенкороссийские СМИРоссиярусский языкУкраинаԴմիտրի ԿիսելյովԼիլիա ԳրինեվիչԼևոն ՄկրտչյանԿրթության և գիտության նախարարությունհայերենՀայկ ԲաբուխանյանՀերմինե ՆաղդալյանՈւկրաինաուկրաիներենՊորոշենկոՌԴՌուսաստանռուսաց լեզուռուսերենՎյաչեսլավ Վոլոդին
Манипуляция удаленным твитом Верховной Рады Украины
13:23, 25 Мар, 2022
Вечером 24 марта и утром 25 марта в армяноязычном сегменте Интернета активно распространился твит со страницы Верховной Рады Украины в...
11 марта ряд европейских политиков на сайте Nobel Prize for Ukraine написали адресованное Нобелевскому комитету письмо-обращение, в котором сообщили, что хотят...