Նոյեմբերի 16-ին, երբ ադրբեջանական զինված ուժերն ակտիվ գործողություններ էին սկսել Սյունիքում, Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում  Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դիմում է Ռուսաստանին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև գոյություն ունեցող 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով։
«Քանի որ հարձակումը եղել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա, ապա մենք դիմում ենք ՌԴ-ին՝ ՀՀ և ՌԴ միջև գոյություն ունեցող՝ 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով …»,- ասել էր նա։
Գրիգորյանի հայտարարությունից շատ չանցած՝ այդ մասին տեղեկությունը հայտնվեց ռուսական «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալության կայքում: Գործակալությունը մեջբերել էր Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խոսքերը, սակայն հոդվածին կցել էր Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի նկարը՝ նշելով, որ հոդվածը շարունակում է թարմացվել:
Այնուհետև կայքը նյութը թարմացրել էր․ Պատրուշևի նկարը հեռացվել էր, փոխարենը կցվել էր Արմեն Գրիգորյանի նկարը:
Սրանից հետո մի շարք լրատվամիջոցներ, այդ թվում՝ Civic.am-ը և Lragir.am-ը, հղում անելով «ՏԱՍՍ»-ին, տարածեցին Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունը՝ այն վերագրելով ՌԴ ԱԽ քարտուղարին:
Առանց «ՏԱՍՍ»-ին հղում անելու տեղեկությունը արտատպեցին Times.am-ը և 24news.am-ը:
Ուշագրավ է, որ գրեթե միաժամանակ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը «ՌԻԱ Նովոստիին» տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանից պաշտոնական դիմում չի ուղարկվել Ռուսաստան:
«Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հայտարարություն է արել, շփումն ընթանում է, սակայն պաշտոնական դիմում դեռ չի եղել։ Եղել է միայն բանավոր դիմում, առայժմ գործընթացը շարունակվում է»,- նշել էր Տողանյանը:
Այսպիսով, հայաստանյան լրատվամիջոցների պնդումը, թե նոյեմբերի 16-ին Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հայտարարություն է արել Հայաստանի՝ Մոսկվային դիմելու մասին, սխալ է:

16 ноября, когда вооруженные силы Азербайджана начали активную операцию в Сюнике, в интервью Первому общественному каналу секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что Армения обращается к России в рамках существующего между Республикой Армения и РФ договора 1997 года с призывом защиты территориальной целостности Армении.
«Поскольку нападение совершено на суверенную территорию Армении, согласно договору от 1997 года, мы обращаемся к РФ с призывом защитить территориальную целостность Армении…», — сказал он.
Вскоре после заявления Григоряна эта информация появилась на сайте российского информационного агентства ТАСС. Агентство процитировало слова секретаря Совета безопасности Армении, но приложило к статье фотографию секретаря Совета безопасности России Николая Патрушева, отметив, что статья продолжает обновляться.
После сайт обновил статью: фотография Патрушева была удалена, а вместо нее опубликована фотография Армена Григоряна.
Ряд СМИ, в том числе Civic.am и Lragir.am, со ссылкой на ТАСС распространили заявление Армена Григоряна, приписав его секретарю Совета безопасности РФ.
Без ссылки на ТАСС статью перепечатали Times.am и 24news.am.
Примечательно, что почти одновременно посол Армении в России Вардан Тоганян заявил в интервью РИА Новости, что официального обращения Армении к России не поступало.
«Было заявление секретаря Совбеза, идет общение, но официального обращения пока не было. Было только устное обращение, пока процесс идет, ситуация развивается», — сказал Тоганян.
Таким образом, утверждение армянских СМИ о том, что секретарь Совета безопасности России 16 ноября выступил с заявлением по поводу обращения Армении к Москве, является неверным.