ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մայիսի 8-ին կայացած Պուտին-Փաշինյան հանդիպումից հետո հայտարարել էր, թե հայկական կողմի խնդրանքով ՌԴ սահմանապահները կմնան հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմանին, միևնույն ժամանակ, երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են Հայաստանի մի շարք շրջաններից ռուս սահմանապահների դուրսբերման շուրջ։
«Ե՛վ Փաշինյանը, և՛ Պուտինը համաձայնեցրել են այս հարցը։ Բայց հայկական կողմի խնդրանքով ռուս սահմանապահները կմնան Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանին»,- ասել է Պեսկովը։
ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան էլ մայիսի 15-ի ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, թե Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմի խնդրանքով քննարկվել է ռուս սահմանապահների դուրսբերումը Ադրբեջանի հետ սահմանակից մի շարք շրջաններից։
Ավելի ուշ՝ մայիսի 15-ին, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը, CivilNet-ի տաղավարում անդրադառնալով այս թեմային, նշել էր, թե հայկական կողմը «Մոսկվայում խնդրում է, որ նրանք (ռուս սահմանապահները,-խմբ.) մնան»։ Դիտարկմանը, թե խնդրելու մասին Պեսկովն էր հայտարարել, Մարուքյանը հակադարձել է, թե Հայաստանը չի հերքել։
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, սակայն, մայիսի 16-ին Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ հերքել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունը, թե հայկական կողմը խնդրել է ռուսական կողմին, որ հայ-իրանական և հայ-թուրքական սահմանին ՌԴ սահմանապահները շարունակեն ծառայություն իրականացնել:
«Մենք առաջարկեցինք ռուսական կողմին դուրս գալ երեք կետերից (օդանավակայան, 17 կետ Տավուշում, բազաներ Սյունիքում), քանի որ դրանց տեղակայումը բանավոր պայմանավորվածությունների արդյունք է եղել։ Նրանք համաձայնեցին, ինչից հետո իրենք հարցրեցին` արդյո՞ք Հայաստան-Իրան ու Հայաստան- Թուրքիա սահմաններից էլ ենք ուզում, որ իրենք դուրս գան։ Մենք ասել ենք, որ այդ կետերում ռուս սահմանապահների տեղակայումը պայմանագրային է, մենք դա այս պահին չենք քննարկում»,- նշել է Արմեն Գրիգորյանը։
Ի՞նչ է ասում ռուս սահմանապահների տեղակայման վերաբերյալ պայմանագիրը
Հայաստանում ռուս սահմանապահների ներկայությունն ամրագրվել է 1992-ի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված «ՀՀ և ՌԴ միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի և նրանց կենսագործունեության մասին» պայմանագրով: Հայաստանը առաջին երկիրն էր, որի հետ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Ռուսաստանը պայմանագիր կնքեց արտաքին սահմանների համատեղ պաշտպանության մասին։
Պայմանագրի 2-րդ հոդվածում նշված է, որ ՀՀ-ն, ի շահ սեփական անվտանգության, ՌԴ անվտանգության և ԱՊՀ մասնակից պետությունների կոլեկտիվ անվտանգության ապահովման, իր տարածքի շրջանակներում Թուրքիայի և Իրանի հետ պետական սահմանի պահպանության հարցերը լիազորում է ՌԴ սահմանապահ զորքերին, որոնք պայմանագրի ստորագրման պահին տեղաբաշխված են ՀՀ տարածքում:
Ե՞րբ են ռուս սահմանապահները տեղակայվել հայ-ադրբեջանական սահմանին
2021 թվականի հունիսի 4-ին ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակի սրումը, հանրապետությունում ավելացել է ռուսական սահմանապահ զորքերի թիվը։
2021 թվականի հուլիսի 7-ին լրագրողների հետ զրույցում Սերգեյ Կոպիրկինը, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցին, նշել է․ «Գիտեք՝ ռուս սահմանապահներն արդեն Սյունիքում են։ Հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածում տեղակայված են ռուս սահմանապահների դիրքեր, որոնք նպաստում են, որ իրավիճակը հանգիստ, կայուն լինի», և հավելել, որ Գեղարքունիքում սահմանի երկայնքով սահմանապահների տեղակայման հարցերի շուրջ ընթանում են առարկայական քննարկումներ, խորհրդակցություն, այդ թվում՝ գործնական առումով։
2021 թ․ օգոստոսի 5-ին ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր «հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակներում» Հայաստանի Տավուշի մարզում (մասնավորապես՝ Ոսկեպար ավանում) Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի հյուսիսային հատվածում Ռուսաստանի սահմանապահների տեղակայման մասին։
Այսպիսով, մայիսի 8-ին Մոսկվայում կայացած Պուտին-Փաշինյան հանդիպմանը համաձայնություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմաններից ռուս սահմանապահների դուրսբերման շուրջ։ Բայց հայ-իրանական և հայ-թուրքական սահմաններում ռուս սահմանապահները շարունակելու են իրենց ծառայությունը։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ «ՀՀ և ՌԴ միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի և նրանց կենսագործունեության մասին» պայմանագրով նախատեսված չեն ժամկետներ, թե որքան ժամանակով է Հայաստանում տեղակայված լինելու ռուսական սահմանապահ զորքը:

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков после встречи Путин-Пашинян, состоявшейся 8 мая, заявил, что российские пограничники по просьбе Армении останутся на границе с Ираном и Турцией. По его словам, лидеры двух стран согласовали вывод российских пограничников из ряда областей Армении.
«И Пашинян, и Путин согласовали этот вопрос. Но по просьбе армянской стороны российские пограничники останутся [на границе с Ираном и Турцией]», — сказал Песков.
В свою очередь официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила на брифинге 15 мая, что в ходе переговоров лидеров России и Армении по просьбе армянской стороны обсуждался вывод российских пограничников из ряда приграничных с Азербайджаном областей Армении.
Позже, 15 мая, председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, обращаясь к этой теме в студии CivilNet, отметил, что армянская сторона «в Москве просит их (российских пограничников — ред.) остаться». На замечание о том, что о просьбе остаться заявил Песков, Марукян возразил, что Армения это заявление не опровергла.
Однако в ходе интервью Петросу Казаряну 16 мая секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян опроверг заявление пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова о том, что армянская сторона попросила российскую сторону о том, чтобы российские пограничники продолжили нести службу на армяно-иранской и армяно-турецкой границах.
«Мы предложили российской стороне покинуть три пункта (аэропорт, 17 пунктов в Тавуше, базы в Сюнике), поскольку их расположение было результатом устных договоренностей. Они согласились, после чего спросили, хотим ли мы, чтобы они также покинули границы Армения-Иран и Армения-Турция. Мы ответили, что размещение российских пограничников в этих точках является договорным, на данный момент мы этот вопрос не обсуждаем», — сказал Армен Григорян.
Что говорится в Договоре о размещении российских пограничников?
Присутствие российских пограничников в Армении было установлено Договором от 30 сентября 1992г. «Между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории РА, и условиях их функционирования». Армения была первой страной, с которой после распада СССР Россия заключила договор о совместной охране внешних границ.
В статье 2 Договора отмечается, что Республика Армения в интересах обеспечения собственной безопасности, безопасности Российской Федерации и коллективной безопасности государств — участников СНГ, делегирует вопросы охраны государственной границы с Турцией и Ираном в пределах своей территории Пограничным войскам Российской Федерации, дислоцированным на момент подписания настоящего Договора на территории Республики Армения.
Когда российские пограничники были дислоцированы на армяно-азербайджанской границе?
Посол России в Армении Сергей Копыркин в ходе встречи с губернатором Сюникской области Меликсетом Погосяном 4 июня 2021 года сообщил, что с учетом обострения ситуации на границе Армении и Азербайджана, увеличен численный состав российских погранвойск.
В беседе с журналистами 7 июля 2021 года Сергей Копыркин, касаясь размещения российских пограничников на армяно-азербайджанской границе, отметил: «Вы знаете, российские пограничники уже находятся в Сюнике. На участках армяно-азербайджанской границы размещены посты российских пограничников, которые содействуют тому, чтобы ситуация была спокойной, стабильной». По его словам, в Гегаркунике ведутся предметные обсуждения и консультации по вопросам дислокации пограничников вдоль границы, в том числе и в практическом плане.
Минобороны РА 5 августа 2021 года сообщило о размещении российских пограничников на северной части армяно-азербайджанской границы в Тавушской области Армении (в частности, в селе Воскепар) «в рамках армяно-российского сотрудничества».
Так, на встрече Путин–Пашинян 8 мая в Москве была достигнута договоренность о выводе российских пограничников с армяно-азербайджанской границы. Но российские пограничники продолжат свою службу на армяно-иранской и армяно-турецкой границах.
В то же время следует отметить, что в Договоре «между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории РА, и условиях их функционирования» не уточняется, период времени, в течение которого российские пограничники должны будут находиться в Армении.