168 TV-ի Review հաղորդման մայիսի 10-ի թողարկման ընթացքում ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության անդամ Աշոտ Անդրեասյանը պնդել է, թե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2016 թվականի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում սպառնացել է հարվածել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղին։
«Որովհետև Սերժ Սարգսյանը, երբ քառօրյա պատերազմը սկսեց, չգիտեմ․․․, սպառնաց Ադրբեջանին ու ամբողջ աշխարհին, որ հնարավոր բոլոր միջոցներով կպատասխանի՝ կխփենք Բաքու-Ջեյհանին (նավթամուղին-խմբ․), կսկսենք լայնածավալ պատերազմ․․․»,- ասել է ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության անդամը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց թե՛ Ապրիլյան պատերազմի և թե՛ Սարգսյանի նախագահության այլ ժամանակահատվածների հայտարարություններն ու պարզեց, որ երրորդ նախագահը երբևէ հրապարակային սպառնալիք չի հնչեցրել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը պայթեցնելու մասին․ հետևաբար, պնդումը կեղծ է։
ԱԽ քարտուղար Գրիգորյանի աղավաղված խոսքերը
Երիտասարդական կազմակերպության անդամն անդրադարձել է նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ Պետրոս Ղազարյանի հետ վերջին հարցազրույցի ընթացքում հնչեցրած խոսքերին։
«Արմեն Գրիգորյանը չէ՞ր հայտարարել, թե Արցախն այլևս մերը չէ, և Ռուսաստանն ու Թուրքիան պետք է իրար հետ հասկանան, թե Լաչինի միջանցքն ում ա մնում»,- ասել է ՀՀԿ-ականը։
FIP.am-ն ավելի վաղ անդրադարձել էր Գրիգորյանի՝ Լաչինի միջանցքի պատկանելիության մասին այս պնդումներին․ ԱԽ քարտուղարը հարցազրույցի ընթացքում ասել էր, որ «նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստորագրությամբ Լաչինի միջանցքն ամբողջովին հանձնվել է ՌԴ-ին»։
Մենք պարզել էինք, որ Գրիգորյանի պնդումը մանիպուլյատիվ է, և Լաչինի միջանցքը ոչ թե պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը, այլ պարզապես գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո։
Սրան զուգահեռ, սակայն, երիտասարդ ՀՀԿ-ականն իր հերթին աղավաղել է Գրիգորյանի խոսքերը՝ պնդելով, թե ԱԽ քարտուղարն ասել է՝ Լաչինի պատկանելիությունը պետք է ՌԴ-ն և Թուրքիան միասին որոշեն։ Մինչդեռ Գրիգորյանը նման հայտարարություն չի արել։
Թեգեր` Արմեն ԳրիգորյանԲաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղՍերժ Սարգսյան
Լաչինի միջանցքը չի պատկանում Ռուսաստանին. Արմեն Գրիգորյանը մանիպուլացնում է
13:10, 27 Ապր, 2023
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային hեռուստատեսության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի...

10 мая в эфире программы «Ревью» на 168 TV один из членов молодежной организации РПА заявил, что третий президент РА Серж Саргсян угрожал атаковать нефтепровод «Баку-Тбилиси-Джейхан» во время апрельской четырехдневной войны 2016 года.
«Потому что Серж Саргсян, когда началась четырехдневная война… пригрозил Азербайджану и всему миру, что ответит всеми возможными способами: мы ударим по «Баку-Джейхан» (нефтепровод — прим.ред.), начнем широкомасштабную войну…», — заявил член молодежной организации РПА.
«Платформа проверки фактов» изучила заявления Саргсяна как во время апрельской войны, так и других периодов президентства и выяснила, что третий президент никогда публично не угрожал взорвать нефтепровод «Баку-Тбилиси-Джейхан», следовательно, утверждение является неверным.
Искаженные слова секретаря СБ Армена Григоряна
Член молодежной организации также коснулся слов секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна во время последнего интервью с Петросом Казаряном.
«Разве не Армен Григорян заявил, что Арцах больше не наш, и Россия и Турция должны понять, кому остается Лачинский коридор?», — сказал представитель РПА.
Ранее FIP.am писал об утверждениях Григоряна о принадлежности Лачинского коридора. В ходе интервью секретарь Совета безопасности заявил, что «согласно заявлению от 9 ноября, под которым и подпись Азербайджана, Лачинский коридор полностью передан Российской Федерации».
Мы выяснили, что утверждение Григоряна является манпулятивным, и Лачинский коридор не принадлежит Российской Федерации, а просто находится под контролем российского миротворческого контингента.
Параллельно с этим, однако, член молодежной организации РПА исказил слова Григоряна, заявив, что секретарь Совбеза сказал, что вопрос о принадлежности Лачинского коридора должны решать Россия и Турция. Между тем, Григорян такого заявления не делал.