Նոյեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, անդրադառնալով Սյունիքում ստեղծված իրավիճակին, հայտնեց, որ Երևանից Գորիս տանող Մ2 մայրուղին անցել է հակառակորդի վերահսկողության տակ։
«Ակնհայտ երևում է Սյունիքի հատվածում, առաջինը՝ Կապան-Գորիս ճանապարհի վրա նոր մաքսակետերի, նոր իրադրության ձևավորմամբ ու նաև Իշխանասարից մինչև Ջերմուկ ընկած տարածքում՝ դիրքերի առաջխաղացմամբ։ Ըստ էության, այսօր Երևան-Գորիս մայրուղին գտնվում է ադրբեջանցիների կողմից վերահսկողության ներքո»,- ասաց Օհանյանը։
Ճեպազրույցի ժամանակ Օհանյանի կողմից արված այս արտահայտությունը վերցվել էր և որպես գլխագիր տարածվել news.am, Factor.am, mamul.am, hraparak.am, lurer.com, panorama.am ու մի շարք այլ լրատվական կայքերի կողմից և տարընթերցումների պատճառ դարձել։ Այսպես, որոշ ընթերցողների մոտ թյուր կարծիք էր ձևավորվել, թե ճանապարհը փակ է, վտանգավոր երթևեկության համար կամ հայտնվել է թշնամու ուղիղ նշանառության տակ։
Այս պնդումները, սակայն, որևէ աղերս չունեն իրականության հետ։ Նոյեմբերի 16-ին, ժամը 11:30-ին` նույն ժամանակ, երբ Օհանյանը ասուլիսի ժամանակ պնդում էր ճանապարհն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելու մասին, FIP․am-ի մի քանի լրագրողներ գտնվել են Գորիս-Երևան մայրուղու Սիսիանի հատվածում և չեն նկատել որևէ արտառոց դեպք։ Արդեն Ադրբեջանի կողմից լարվածության աճի մասին տեղեկանալուց հետո «Փաստերի ստուգման հարթակի» լրագրողները կրկին ետ են վերադարձել այդ ճանապարհով և կրկին որևէ խոչընդոտի չեն հանդիպել։ Ողջ օրվա ընթացքում այս ճանապարհի երթևեկությունը չի խաթարվել։
Երևան-Գորիս ճանապարհը առնվազն 6-12 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Հայաստանի տարածքի այն հատվածից, որտեղ նոյեմբերի 14-16-ին Ադրբեջանը դիմել էր ագրեսիայի և ըստ Պաշտպանության նախարարության՝ երկու դիրք գրավել:
Այդպիսի հեռավորության վրա ճանապարհը հասանելի չէ ո՛չ հրազենային, ո՛չ էլ ականանետային զինատեսակների համար։
Այլ է խնդիրը նույն Երևան-Գորիս մայրուղու Երասխի և Չիվայի հատվածներում, որտեղ ճանապարհը գտնվում է ադրբեջանական դիրքերից 800-1200 մետր հեռավորության վրա՝ ուղիղ նշանառության տակ։
Պարզաբանումներ ստանալու համար FIP․am-ը կապ հաստատեց Սեյրան Օհանյանի հետ, որը հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտնեց, որ ուղղակիորեն նկատի է ունեցել, որ Ադրբեջանի նպատակն այդ հատվածում առաջխաղացումն է, և ներկայում ճանապարհը դիտարկման մեջ է գտնվում։
«Ես նկատի եմ ունեցել, որ այդ ճանապարհը փորձում են ամբողջությամբ դիտարկման տակ վերցնել և եթե դիտարկում են, դա նշանակում է նաև, որ որոշակի չափով վերահսկում են։ Ես չեմ ասել ճանապարհը փակել են, ուզում են փակել և այլն․․»,- ասաց Օհանյանը։
Մեր դիտարկմանը, որ մինչև այժմ էլ Ադրբեջանը դիտարկում էր Երևան-Գորիս ճանապարհը նույն Իշխանասարից և այլ բարձունքներից, ինչպես նաև Երասխի հատվածում, Օհանյանը պատասխանեց, որ վերջին զարգացումներից հետո Ադրբեջանի դիտարկման կետերն ավելացել են:
«Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար ճնշման, սադրանքների և որոշակի գործողությունների արդյունքում այդ դիտակետերի քանակն ավելացել է, որտեղից էլ որ վերահսկողություն (դիտարկում,- խմբ) է իրականացնում ճանապարհի վրա։ Այս դիտարկման կետերը, հետագայում վտանգ կա, որ կարող է վերահսկողության վերածվեն»,- հավելեց Օհանյանը։
Այսպիսով, կարող ենք եզրակացնել, որ Երևանից Գորիս տանող Մ2 ճանապարհը չի գտնվում ադրբեջանցիների վերահսկողության կամ ուղիղ նշանառության տակ, իսկ Օհանյանն իր խոսքում նկատի է ունեցել ճանապարհի դիտարկումը։

На брифинге с журналистами в Национальном Собрании 16 ноября глава фракции «Айастан», бывший министр обороны Сейран Оганян, касаясь ситуации в Сюнике, сообщил, что трасса М2, ведущая из Еревана в Горис, перешла под контроль противника.
«Это самым очевидным образом проявляется в Сюникской области, где противник начал формирование контрольно-пропускных пунктов на трассе Капан-Горис. Не менее сложная ситуация наблюдается на участке дороги от Ишханасара до Джермука, где противник всячески продвинуть свои позиции. По существу, трасса Ереван-Горис находится под контролем азербайджанцев», — сказал Оганян.
Озвученное на брифинге утверждение Оганяна как заголовок было перепечатано новостными сайтами news.am, Factor.am, mamul.am, hraparak.am, lurer.com, panorama.am и т.д. и стало причиной разночтения. Так, у некоторых читателей сложилось неверное представление о том, что дорога закрыта, опасна для движения или, что она находится под прицелом врага.
Однако эти утверждения не имеют ничего общего с реальностью. 16 ноября в 11:30, в то время как Оганян на брифинге утверждал, что дорога перешла под контроль Азербайджана, несколько журналистов FIP․am находились на участке Сисиан трассы Горис-Ереван и ничего сверхъестественного не заметили. Уже после того, как стало известно об эскалации напряженности со стороны Азербайджана, журналисты «Платформы проверки фактов» вернулись на этот участок дороги, опять же не встретив препятствий. Движение по этой дороге не было нарушено в течение всего дня.
Дорога Ереван-Горис проходит не менее чем в 6-12 км от той части территории Армении, где, по данным Минобороны, Азербайджан прибег к агрессии 14-16 ноября и занял две позиции.
На таком расстоянии дорога недоступна ни для огнестрельного, ни для минометного вида оружия.
Участки трассы Ереван-Горис Ишханасар и  Цицернакар
Иначе обстоят дела с участками Ерасх и Чива той же трассы Ереван-Горис, где дорога находится в 800-1200 метрах от азербайджанских позиций, под прямой наводкой.
На снимке показан участок Арташат-Вайк дороги Ереван-Горис
За разъяснениями FIP․am связался с Сейраном Оганяном.
«Я имел в виду, что азербайджанцы пытаются взять дорогу под полное наблюдение. А если они наблюдают, это означает, что они в определенной степени контролируют. Я не говорил, что они закрыли дорогу, хотят закрыть ее и т. д.», — сказал Оганян.
Ишханасар: фото Sputnik.Armenia
На наше замечание, что до сих пор Азербайджан проводил наблюдение за дорогой Ереван-Горис с того же Ишханасара и других высот, а также на участке Ерасх, Оганян ответил, что после недавних событий наблюдательные пункты Азербайджана увеличились.
«В результате постоянного давления, провокаций и определенных действий со стороны Азербайджана количество этих наблюдательных пунктов на дороге увеличилось. Есть опасность, что в будущем эти наблюдательные точки могут превратиться в контрольные», — добавил Оганян.
Таким образом, можно сделать вывод, что дорога М2, ведущая из Еревана в Горис, не находится под контролем или под прицелом азербайджанцев, а Оганян в своей речи имел в виду наблюдение за дорогой.