Հայկական ինքնահռչակ համույթը համերգ է տվել ինքնահռչակ Դոնեցկում
Ինքնահռչակ «Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության», այսպես կոչված, Մշակույթի նախարարությունը պաշտոնական հաղորդագրություն է հրապարակել, համաձայն որի Երևանի «Արարատ» երգի համույթը ելույթ է ունեցել Դոնեցկում:
«Հինգշաբթի՝ սեպտեմբերի 14-ին, Հայաստանի Հանրապետության Երևան քաղաքի «Արարատ» երգի անսամբլը Դոնեցկում տվել է իր առաջին մենահամերգը մարտական գործողությունների մեկնարկից ի վեր», — ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սակայն, թեև անջատողականների հսկողության տակ գտնվող Դոնեցկում համերգ տված «Արարատ» համույթը հայկական է, այն Երևանը չի ներկայացնում: Մշակույթի նախարարությունում տեղյակ չեն ո՛չ համերգի, ո՛չ էլ անգամ վերոհիշյալ համույթի մասին: Խումբը, որի կազմում են մեկ մեներգչուհի և երեք երաժիշտներ, ըստ գերատեսչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի` կարող է «մասնավոր բիզնես» լինել: Այս խումբը նախկինում ևս հաճախ է համերգներով հանդես եկել Դոնեցկում, իսկ դրա մեներգչուհին 2002 թվականին արժանացել է դոնեցկյան «Ոսկե սկիֆ» մրցանակին և Դոնեցկը համարում է իր «հայրենիքի մի մասը»: Համաձայն մամուլի հրապարակումների՝ բարեգործական համերգը կազմակերպել է Դոնեցկի հայկական համայնքը: Համերգին ներկա է եղել մոտ երկու տասնյակ հանդիսատես:
Համույթի՝ Երևանը ներկայացնելու մասին ապատեղեկատվությունը  հրապարակել են ինքնահռչակ հանրապետության տարածքում գործող մի շարք այլ լրատվամիջոցներ ևս, այդ թվում «Նովորոսիա» տեղեկատվական գործակալությունը, Դոնեցկի նորությունների գործակալությունը: Լուրը տեղ է գտել նաև «Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության» պաշտոնական կայքէջում:
Տեղական որոշ լրատվամիջոցները, ինչպես օրինակ «Գորլովսկայա պրավդան», ելույթը ներկայացրել են որպես «Հայաստանի ժողովրդի նվերը Դոնեցկի բնակիչներին», սակայն պաշտոնապես Հայաստանը որևէ առնչություն չունի այս համերգի հետ:
Լուրը հրապարակել են նաև ռուսական որոշ լրատվամիջոցներ, այդ թվում «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» պարբերականը: Հայկական լրատվամիջոցներից ապատեղեկատվություն պարունակող լուրը հրապարակել է vesti.am լրատվականը:
«Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունը» անջատողական շարժում է, որը ձևավորվել է 2014 թվականի ապրիլին Ուկրաինայի արևելքում և պաշտոնապես ճանաչված չէ որևէ պետության կողմից:
Թեգեր` Ararat bandconcertDonetskgorlovskaya pravdakomsomolskaya pravdamisinformationUkrainevesti.amАраратГорловская ПравдаДонецкКомсомольская правдакультураМинистерство культурыНовороссияԱրարատ երգի համույթԴոնեցկԴոնեցկի Ժողովրդական ՀանրապետությունԵրևանԿոմսոմոլսկայա պրավդամշակույթմշակույթի նախարարությունՆովորոսիաՈւկրաինա
Մարտի 11-ին եվրոպացի մի շարք քաղաքական գործիչներ Nobel Prize for Ukraine նախաձեռնության կայքում Նոբելյան մրցանակի կոմիտե հասցեագրված դիմում-նամակում հայտնել են,...

Так называемое Министерство культуры самопровозглашенной «Донецкой народной республики» опубликовало официальное сообщение, согласно которому вокальный коллектив «Арарат» из города Ереван выступил в Донецке.
«В четверг, 14 сентября, вокальный коллектив «Арарат» из города Ереван Республики Армения дал в Донецке свой первый с начала боевых действий сольный концерт», — говорится в сообщении.
Хотя ансамбль «Арарат», давший концерт в находящемся под контролем сепаратистов Донецке, и армянский, но он не представляет Ереван. В Министерстве культуры не знают ни о концерте, ни о вышеуказанном коллективе. Ансамбль, в состав которого входят солистка и трое музыкантов, согласно пресс-службе ведомства, может быть «частным бизнесом». Этот ансамбль и раньше часто давал концерты в Донецке, а солистка ансамбля является обладателем первой премии Международного фестиваля молодых исполнителей «Золотой Скиф — 2002» и считает Донецк «частью своей родины». Согласно сообщениям прессы, благотворительный концерт был организован армянской общиной Донецка. На концерте присутствовало около двух десятков зрителей.
Дезинформация о том, что ансамбль представляет Ереван была опубликована также рядом других СМИ, действующих в самопровозглашенной республике, в том числе информационным агентством «Новороссия», Донецким агентством новостей. Новость также доступна на официальном сайте «Донецкой народной республики».
Некоторые местные СМИ, как например «Горловская Правда», представили выступление как «Подарок жителям Донбасса от народа Армении», однако официально Армения никакой связи с концертом не имеет.
Новость опубликовали также некоторые российские СМИ, в том числе издание «Комсомольская правда». Из армянских СМИ содержащую дезинформацию новость опубликовал новостной сайт vesti.am.
«Донецкая народная республика» — это сепаратистское движение, сформированное в апреле 2014 года на востоке Украины и официально не признанное ни одним государством