Դեկտեմբերի 22-ին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել էր ընդդիմադիր պատգամավորների այն պնդմանը, թե նախորդ տարվա դեկտեմբերին Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարները գաղտնի փաստաթուղթ են ստորագրել Սյունիքի հատվածում հայկական զորքերի հետքաշման վերաբերյալ։
Ի պատասխան Պետրոս Ղազարյանի հարցին՝ Գրիգորյանը հայտարարել էր, թե ընդդիմությունը «հանրությանը հայտնի փաստերի» մասին բացահայտումներ է անում, և որ իշխանությունները հրապարակային խոսել են «նոյեմբերի 9-ից (հետո) տեղի ունեցած գրեթե բոլոր գործընթացների մասին»։
Ըստ Գրիգորյանի՝ «փաստաթուղթը եղել է այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է այդ ճանապարհը օգտագործել մինչև այլընտրանքային ճանապարհ ունենալը»:
«Եթե չեմ սխալվում, նոյեմբերին էր, երբ որ այլընտրանքային ճանապարհի շինարարությունը ավարտվեց Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն Գորիսը ․․․ Գորիս-Կապան այլընտրանքային ճանապարհը կառուցելուց հետո Ադրբեջանը հայտարարեց, որ ճանապարհի վրա մաքսակետեր է տեղադրում։ Եվ սրանից էլ բացահայտ այդ գործընթացի վերաբերյալ գործընթաց ես չեմ պատկերացնում։ Բայց սրա մասին մենք խոսել ենք, և զարմանալի է, որ ընդդիմությունը բացահայտումներ է կատարում հայտնի փաստերի վերաբերյալ»,- հայտարարել էր Գրիգորյանը։։
Փաստերը, որոնք ԱԽՔ-ն համարում է «հանրությանը հայտնի», իրականում ամենևին էլ հայտնի և հրապարակային չեն եղել առնվազն մինչև այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանի իշխանությունները փակեցին Գորիս-Կապան ճանապարհը։
Նոյեմբերի 10-ին Ադրբեջանը հայտարարեց, որ մաքսակետեր է տեղադրում Գորիս-Կապան ճանապարհի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածներում։ Նույն օրը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարը հայտնեց, որ այլընտրանքային ճանապարհը պատրաստ է և մեքենաները կարող են շրջանցել ադրբեջանական մաքսակետերը։
Ադրբեջանի հայտարարությունից շատ չանցած՝ Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց տվեց Հանրային Հեռուստաընկերության «Լուրեր» հաղորդաշարին՝ նշելով, որ Հայաստանը ևս մաքսակետեր է տեղադրում ճանապարհի նույն հատվածում, «․․․բայց քանի որ, ինչպես հայտարարվեց, արդեն պատրաստ է Կապան-Տաթև ճանապարհը, այնտեղից էլ՝ կա՛մ Գորիս, կա՛մ Երևան, կարելի է ասել՝ անվտանգ շահագործվող ճանապարհ ունենք»։ Գրիգորյանը նշեց, որ բարեկարգվում են նաև դեպի Սյունիքի մարզի համայնքներ տանող ճանապարհները։
Արմեն Գրիգորյանն այն ժամանակ այլընտրանքային ճանապարհների կառուցման հարցը կապեց կառավարության ճանապարհաշինության բարեփոխումների ծրագրի հետ։ Նա այս թեմային անդրադարձավ նաև հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 11-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝ կրկին որևէ բառ չասելով արդեն իսկ գոյություն ունեցող պայմանավորվածության կամ գրավոր պայմանագրի մասին։ Միայն նշեց, որ ճանապարհի այդ հատվածը «յուրահատուկ կարգավիճակ» ունի, և ՀՀ քաղաքացիները կարող են հարկեր վճարելու դեպքում անցնել այդ ճանապարհով։
Նույն օրը երեկոյան Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց տվեց Հանրային հեռուստաընկերությանը, որի ընթացքում առաջին անգամ ակնարկեց «նախնական պայմանավորվածության» մասին։ «Պայմանավորվածությունը, ընդհանուր առմամբ, եղել է այն տրամաբանության շուրջ, որ մինչև այլընտրանքային ճանապարհ ունենալը մենք օգտագործելու ենք այդ ճանապարհը»։
Ինչպես երևում է այս հայտարարություններից, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը բազմիցս՝ թե՛ ճանապարհի շուրջ ստեղծված լարվածության ընթացքում, թե՛ դրանից հետո, խոսել է Գորիս-Կապան ճանապարհի խնդրի վերաբերյալ, սակայն մինչև ընդդիմության պատգամավորների հայտարարությունները, երբևէ չի հիշատակել այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և վերջինիս ռուսաստանցի պաշտոնակից Սերգեյ Շոյգուի միջև կնքված որևէ պայմանագիր։ Մինչև Ադրբեջանի կողմից ճանապարհի վրա մաքսակետերի տեղադրումը, Գրիգորյանը և իշխանության մյուս ներկայացուցիչները չեն խոսել նաև այլընտրանքային ճանապարհի շուրջ պայմանավորվածության մանրամասների մասին։
Ավելին, այս տարվա սեպտեմբերին, խոսելով իրանական մեքենաներից հարկեր գանձելու Ադրբեջանի որոշման մասին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկար անդրադարձ էր կատարել խնդրին՝ նշելով, որ 2020 թվականի դեկտեմբերին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այդ ճանապարհն անարգել կերպով պետք է օգտագործվի ՀՀ-ի տրանսպորտային միջոցների և բեռների տարանցման համար, և «ենթադրել», որ Ադրբեջանը սկսել է հարկեր գանձել, քանի որ պայմանավորվածությունը չի ներառել օտարերկրյա մեքենաների ազատ երթևեկության իրավունքը։
Այսինքն, Փաշինյանն էլ՝ Արմեն Գրիգորյանի նման, շոշափելով խնդրի գրեթե բոլոր կողմերը, որևէ կերպ չի ասել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եղել են գրավոր, և չի նշել, որ այլընտրանքային ճանապարհի կառուցումից հետո Ադրբեջանը կարող է փակել Գորիս-Կապան ճանապարհի այդ հատվածը։
Վերջապես, կարևոր է այն, թե ինչպես է Արմեն Գրիգորյանը փաստարկում գործընթացի՝ բացահայտ լինելու օգտին։ Վերջին հարցազրույցից մեջբերված հատվածում նա, որպես փաստաթղթի գոյությունը և բովանդակությունը թաքցրած չլինելու ապացույց, հիշատակում է մաքսակետեր տեղադրելու մասին Ադրբեջանի հայտարարությունը, ինչը որևէ կապ չունի Հայաստանի իշխանությունների հրապարակային ու թափանցիկ աշխատաոճի մասին Գրիգորյանի մյուս պնդման հետ։
Թեգեր` Արմեն ԳրիգորյանԳորիսԳորիս-Կապան ճանապարհՀՀ ԱԽ
Նոյեմբերի 16-ին, երբ ադրբեջանական զինված ուժերն ակտիվ գործողություններ էին սկսել Սյունիքում, Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում  Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը...
Ինչ է նախատեսվում 1997 թ․ հայ-ռուսական պայմանագրով, և ինչ է գրված ռուս-ադրբեջանական պայմանագրում
18:49, 16 Նյմ, 2021
Նոյեմբերի 16-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը դիմում է Ռուսաստանին Հայաստանի Հանրապետության...

22 декабря в эфире Общественного телевидения секретарь Совета безопасности Армен Григорян коснулся утверждения оппозиционных депутатов о том, что в декабре прошлого года министры обороны Армении и России подписали секретный документ об отводе армянских войск из Сюника.
Отвечая на вопрос Петроса Казаряна, Григорян заявил, что оппозиция разоблачает «известные общественности факты», и что власти «публично рассказывали «почти обо всех процессах, которые имели место после 9 ноября».
По словам Григоряна, «суть документа заключалась в том, что Республика Армения продолжит использовать эту дорогу до тех пор, пока у нее не появится альтернативный путь».
«Если я не ошибаюсь, в ноябре в Армении было завершено строительство альтернативной дороги, и Азербайджан объявил, что установит таможенные посты на дороге Горис-Капан. И я не могу представить себе более открытого процесса, чем этот. Мы говорили об этом, и удивительно, что оппозиция разоблачает известные факты», — заявил Григорян.
Факты, которые секретарь Совбеза считает «известными общественности», на самом деле отнюдь не были известны, по крайней мере, до того момента, когда власти Азербайджана закрыли дорогу Горис-Капан.
10 ноября Баку объявил о размещении таможенных постов на участках дороги Горис-Капан, находящихся под контролем Азербайджана. В тот же день министр территориального управления и инфраструктур Армении сообщил, что альтернативная дорога готова и автомобили могут объезжать азербайджанские таможенные посты.
Вскоре после заявления Азербайджана Армен Григорян дал интервью программе «Лурер» Общественного телевидения, отметив, что Армения также «устанавливает таможенные посты на том же участке дороги», но «поскольку, как уже было объявлено, дорога Капан-Татев уже готова, а оттуда, можно сказать, у нас есть безопасная дорога в Горис или в Ереван, т.е. готова альтернативная дорога». Григорян отметил, что благоустраиваются дороги, ведущие к общинам Сюникской области.
Армен Григорян тогда связал вопрос строительства альтернативных дорог с государственной программой реформирования дорожного строительства. Он также затронул эту тему на следующий день, 11 ноября, в беседе с журналистами после заседания правительства, опять же не сказав ни слова об уже существующем соглашении или письменном договоре. Он только отметил, что этот участок дороги имеет «особый статус», и граждане РА могут проехать по этой дороге, внося плату.
Вечером того же дня Армен Григорян дал интервью Общественному телевидению, в котором впервые намекнул на «предварительную договоренность». «Предварительная договоренность касалась использования дороги определенное время до тех пор, пока мы будем иметь альтернативный путь», — сказал он.
Как видно из этих заявлений, секретарь Совбеза неоднократно говорил о дороге Горис-Капан, как во время, так и после напряженности вокруг дороги, однако до заявлений оппозиционных депутатов он ни разу не упомянул о каком-либо договоре, заключенном между тогдашним министром обороны Армении Вагаршаком Арутюняном и министром обороны России Сергей Шойгу. До установки Азербайджаном на дороге таможенных постов Григорян и другие представители власти не говорили о деталях договора об альтернативной дороге.
Более того, в сентябре этого года, говоря о решении Азербайджана облагать налогами иранские автомобили, премьер-министр Никол Пашинян подробно остановился на этом вопросе, отметив, что в декабре 2020 года была достигнута договоренность о беспрепятственном использовании дороги транспортными средствами и для транзита грузов. Он также «предположил», что Азербайджан начал сбор налогов, так как в этой договоренности не были зафиксированы обстоятельства, связанные с иностранными грузами.
Иными словами, Пашинян, как и Армен Григорян, касаясь практически всех сторон вопроса, никоим образом не сказал, что достигнутые договоренности были в письменной форме, и не упомянул, что после строительства альтернативной дороги Азербайджан может закрыть этот участок дороги Горис-Капан.
Наконец, важно то, как Армен Григорян аргументирует, что процесс является открытым. В отрывке из последнего интервью в качестве доказательства того, что существование и содержание документа не утаивается, он приводит заявление Азербайджана о создании таможенных постов, что не имеет ничего общего с другим утверждением Григоряна о публичном и прозрачном стиле работы властей Армении.