Բաղրամյանի խցանումների լուծման սուտ խոստումը
Դեռևս 13 ամիս առաջ՝ 2015 թվականի հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԿԱ ոստիկանության «Ճանապարհային Ոստիկանություն» ծառայությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով խոստացավ  Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայի և Մոսկովյան փողոցի խաչմերուկում կատարել երթևեկության կազմակեպման փոփոխություն՝ այդ խաչմերուկի էական ու արագ բեռնաթափման համար:
Ի տարբերություն այլ խաչմերուկներում երթևեկության կազմակերպման փոփոխությունների, այս դեպքում անհրաժեշտ էր, որ Երևանի քաղաքապետարանը կառուցեր եռանկյունի, մոտ 50 քառակուսի մետրանոց  անվտանգության կղզյակ (տես նկարը):
gai-1
gai-2
ՈՒ թեև խաչմերուկի երթևեկության կազմակերպման սխեման արդեն 13 ամսից ավել է, ինչ պատրաստ է, սակայն նշված հատվածում անգամ չեն սկսվել շինարարական աշխատանքներ:
Ճանապարհային ոստիկանությունից մեզ հայտնեցին, որ սպասում են Երևանի քաղաքապետարանի կողմից անվտանգության կղզյակի կառուցմանը (որպեսզի հետո փոփոխեն գծանշումներն ու լուսաֆորները): Իսկ ահա քաղաքապետարանից հայտնեցին, որ դեռևս կատարում են նախագծման աշխատանքները:
Այսինքն, ըստ քաղաքապետարանի, մոտ 50 քառակուսի մետր մակերեսով ու մոտ 40 գծամետր եզրաքար («бордюр») պարունակող մի եռանկյունի կանաչապատ տարածքի նախագծման համար անգամ մեկ տարին բավարար չէր… Համեմատության համար նշենք, որ 19-րդ դարում Էյֆելյան աշտարակը կառուցելու համար պահանջվեց ընդամենը 2 տարի, իսկ Երևանի քաղաքապետարանը մի տարում չկարողացավ ասֆալտի մեջտեղում կղզյակ կառուցել (կամ՝ անգամ սկսել կառուցումը):
Ժամանակակից տեխնոլոգիաներով նման «շինության» նախագծումը պետք է տևեր ոչ ավել, քան 1-2 օր, իսկ կառուցումը՝ մեկ շաբաթ:
Հետևապես, կարելի է վստահաբար պնդել, որ այդ խաչմերուկի բարելավման նախագիծը մնաց լոկ հայտարարություն, քանի որ անգամ մեծ ցանկության դեպքում չի կարելի տարուց ավել նախագծել մի բան, որը կարող է դպրոցական աշակերտն անել գծագրության դասի ընթացքում:
Նշենք, որ, քանի դեռ լուծված չէ այդ խաչմերուկի վերակառուցման հարցը, երևանցիները ամեն օր ժամանակ ու վառելիք են «այրում» Բաղրամյան պողոտայի խցանումներում:
Հ.Գ. Մենք փորձեցինք կապ հաստատել Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների հետ (պարզելու համար ձգձգման պատճառները), սակայն ապարդյուն:
Թեգեր` YerevanYerevan municipalityГАИдорожная полицияложьмэрия ереванапробкиПробки в ереванеԲաղրամյանԲաղրամյան-ՄոսկովյանգծանշումԵրևանի քաղաքապետարանխաչմերուկի վերակառուցումխցանումներճանապարհային ոստիկանությունՃՈՄոսկովյանչիրականացված խոստումսուտՏարոն մարգարյան
Road Control հավելվածը դադարել է գործել, ոստիկանությունը խզում է պայմանագիրը
12:37, 18 Հլս, 2024
2021 թվականից Հայաստանում գործող Road Control բջջային հավելվածի միջոցով քաղաքացիները կարող էին տեսա և լուսանկարել ճանապարհային երթևեկության խախտումները և դրանք...

Ложное обещание решить проблему пробок на проспекте Баграмяна
Еще 13 месяцев назад служба «Дорожная полиция» полиции Армении выступила с заявлением, согласно которому пообещала на пересечении ул. Московяна и проспекта Баграмяна в городе Ереван внести изменения в организацию дорожного движения для существенной и быстрой разгрузки этого перекрестка.
В отличие от изменений в организации дорожного движения на других перекрестках, в данном случае необходимо было, чтобы мэрия Еревана построила треугольный островок безопасности, площадью около 50 метров (картинка).
Однако, несмотря на то, что схема организации дорожного движения на перекрестке уже больше 13 месяцев как готова, однако на указанном перекрестке еще даже не приступили к строительным работам.
gai-1
gai-2
Из Дорожной Полиции нам сообщили, что ждут строительства островка безопасноти со стороны мэрии Еревана (чтобы потом изменить дорожные разметки и светофоры). А из мэрии нам сообщили, что пока проводятся проектные работы.
То есть, согласно мэрии, для проектирования зеленых насаждений в форме треугольника  площадью около 50 квадратных метров и периметром бордюров около 40 метров не было достаточно одного года. Для сравнения отметим, что в 19 веке на строительство Эйфелевой башни потребовалось всего 2 года, а мэрия Еревана за год не смогла посередине асфальта построить островок (или даже начать строительство).
Проектирование подобного «строения»   современными технологиями должно было продлиться не более чем 1-2 недели, а строительство – 1 неделю.
Следовательно, можно с уверенностью утверждать, что проект по улучшению этого перекрестка остался лишь заявлением, так как даже при большом желании нельзя больше года проектировать то, что может сделать школьник в течение урока черчения.
Отметим, что пока не решен вопрос рекоснструкции этого перекрестка, жители Еревана каждый день «сжигают» время и горючее в пробках на проспекте Баграмяна.
P.S.  Мы попытались связаться с соответствующими структурами мэрии города Ереван (с целью выяснить причины задержки), однако безрезультатно.