Շաբաթվա ընթացքում մեդիայի ակտիվ քննարկման առարկա դարձավ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի գրառումը, որով նա ուշադրություն էր հրավիրում Հայաստանից արտահանվող մածունի մակնշման խնդրի վրա։
Ըստ Բագրատյանի, «Մարիաննա» ընկերության՝ Ռուսաստանում վաճառվող արտադրանքի վրա հայերենով և ռուսերենով գրված է «Հայկական սարի յոգուրտ», քանի որ «մածուն» անվանման օգտագործումը Վրաստանն արգելել է։
Ավելի ուշ «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը հրապարակեց խնդրի վերաբերյալ Էկոնոմիկայի նախարարության պարզաբանումը․ ««Մացոնի» անվանումը գրանցված է Վրաստանում որպես աշխարհագրական նշում։ Պետությունը կաթնամթերք արտադրող տնտեսավարողներին տեղեկացրել է, որ «մածուն» անվանումը շփոթելու աստիճան նման է Վրաստանում գրանցված «մացոնի» անվանմանը և կարող է խնդիրներ առաջացնել Վրաստանի տարածքով նման անվանմամբ արտադրանք արտահանելիս»։
Արգելքի վերաբերյալ լուրը տարածեցին նաև մի շարք վրացական լրատվամիջոցներ։ Ավելի ուշ «Ալիք մեդիա» կայքը գրեց, որ վրացական իշխանամետ TV Imedi հեռուստաալիքի եթերում թեմայի վերաբերյալ անդրադարձի ժամանակ, մեկնաբանների հետևի կադրում երևացող շշերի վրա վրացերենով գրված է եղել «մածուն», իսկ վերևի հատվածում հայատառ գրված է եղել՝ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է»։ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության միջամտությունից հետո հեռուստաընկերության լրատվական ծառայությունը ներողություն խնդրեց՝ համարելով, որ տեխնիկական սխալ է տեղի ունեցել։
Վրաստանում «մացոնի»-ն որպես աշխարհագրական նշում գրանցված է դեռևս 2012-ից, հայկական կողմը առարկություններ է ներկայացրել Եվրոմիության և Վրաստանի համապատասխան մարմիններ՝ հիմնավորելով, որ անվանումը նման է Հայաստանում արտադրվող մածուն կաթնամթերքի անվանմանը և կարող է շփոթություն առաջացնել, սակայն հայկական կողմի առարկությունները, փաստորեն, հաշվի չեն առնվել։
FIP.am-ը, սակայն, պարզեց, որ Վրաստանում «մացոնի», «մածուն» կամ նմանատիպ անվամբ որևէ բնակավայր, աշխարհագրական օբյեկտ գոյություն չունի։
Աշխարհագրական նշման հետ կապված հակասությունը հասկանալու համար զրուցեցինք Էկոնոմիկայի նախարարի մամուլի քարտուղար Գայանե Անտոնյանի հետ։ Նրա խոսքով՝ Վրաստանի Հանրապետության օրենքը թույլ է տալիս գրանցել ցանկացած նիշ, որը ծագել է տվյալ տարածքից։
«Վրաստանի Հանրապետության ապրանքների ծագման և աշխարհագրական նշումների մասին օրենքը թույլ է տալիս գրանցել ոչ միայն տեղանքների անվանումները, այլ նաև ցանկացած նիշ, որը ծագել է տվյալ տարածքից», — ասաց Գայանե Անտոնյանը։
Անտոնյանը նշում է, որ նման կարգավորումներ գործում են շատ քիչ երկրներում, իսկ Հայաստանի Հանրապետության «Մտավոր սեփականության մասին» օրենքը մշակվել է ԵՄ փորձագետների հետ և համապատասխանում է եվրոպական դիրեկտիվներին։
«Էկոնոմիկայի նախարարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական փոփոխություններ աշխարհագրական նշումների մասին ՀՀ օրենքում, որը հնարավորություն կտա գյուղատնտեսության ոլորտը համակարգող պետական կառավարման լիազոր մարմնին՝ իր անունով գրանցելու աշխարհագրական նշումներ՝ ի տարբերություն այժմ գործող կարգավորման, համաձայն որի, միայն արտադրողները կարող են գրանցել աշխարհագրական նշումներ», — ասաց Գայանե Անտոնյանը։
Մածունի արմատների մասին
Ընդհանրապես, ազգային կամ տարածաշրջանային խոհանոցներում գործածվող տարատեսակ ճաշատեսակները հաճախ են դառնում հարևանությամբ ապրող ժողովուրդների միջև բուռն վեճերի առարկա՝ երբեմն լարվածություն ստեղծելով բարեկամական հարաբերություններում կամ լարվածության նոր «ճակատ» բացելով արդեն լարված հարաբերություններում։ Մեզանում դրա ամենահայտնի օրինակը, թերեւս, տոլմայի շուրջ հայերի և ադրբեջանցիների վեճն է։ Սակայն մեր տարածաշրջանն ամենևին էլ միակը չէ, որ առանձնանում է «խոհանոցային պատերազմներով»։ Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և այլուր տարբեր ժողովուրդներ հաճախ չեն կարողանում «կիսել» այս կամ այն ճաշատեսակը կամ խմիչքը։
Ինչ վերաբերում է մածունին, ապա, առնվազն բառը, ըստ հեղինակավոր լեզվաբանների, բնիկ հայերեն ծագում ունի։
Ըստ Հրաչյա Աճառյանի Հայերեն արմատական բառարանի, բառը ծագել է հնդեվրոպական արմատից։ Ուշագրավ է, որ մեր «մածուցիկ» մածունին ստուգաբանորեն ազգակից են ռուսերեն мазь (քսուք, սպեղանի), масло (յուղ, կարագ), գերմաներեն machen (անել, պատրաստել), անգլերեն make (անել, շինել) և շատ այլ հնդեվրոպական լեզուների շատ այլ բառեր։ Նշենք, որ վրացերենը չի պատկանում հնդեվրոպական լեզուներին, այդուհանդերձ, հնդեվրոպական հայերենն ու քարթվելական լեզվաընտանիքին պատկանող վրացերենը մեկը մյուսից մի շարք բառեր են փոխառել։
Բնականաբար, սննդամթերք նշող բառի ստուգաբանությունը չի կարող ինքնաբերաբար ենթադրել սննդամթերքի, տվյալ դեպքում՝ մածունի միջազգային նշանակություն ունեցող գրանցում որպես հայկական, սակայն կարող է որպես լրացուցիչ փաստարկ հանդիսանալ։
Ամեն դեպքում, Էկոնոմիկայի նախարարությունից վստահեցնում են, որ օրենսդրական փոփոխությունը թույլ կտա «մածուն» անվանումը գրանցել Հայաստանում՝ որպես աշխարհագրական նշում, ինչպես դա արել է Վրաստանը «մացոնի» արտադրանքի անվան դեպքում։
Այս պարագայում, այդուհանդերձ, խնդիր կարող է առաջանալ Վրաստանի ցամաքային տարածքով «մածուն» գրությամբ կաթնամթերքն արտահանելու դեպքում։ Օրինակ՝ ինքնաթիռով Ռուսաստան արտահանելու դեպքում Վրաստանը չի կարող արգելել անվանման կիրառությունը։

Пост бывшего премьер-министра Гранта Багратяна, которым он привлек внимание к вопросу маркировки экспортируемого из Армении мацуна, на этой неделе стал предметом активного обсуждения в СМИ.
По словам Багратяна, на продуктах компании «Марианна», продаваемых в России, на армянском и русском языках написано «Армянский горный йогурт», поскольку Грузия запретила использование названия «мацун».
Позднее информационное агентство «Арменпресс» опубликовало разъяснение министерства экономики по этому поводу: «Название «мацони» зарегистрировано в Грузии в качестве географического указания. Государство проинформировало производителей молочных продуктов о том, что название «мацун» аналогично названию «мацони», зарегистрированному в Грузии, что может вызвать проблемы при экспорте продукции с таким названием через территорию Грузии».
Новость о запрете распространили также ряд грузинских СМИ. Сайт AliQ Media позже нaписал, что во время освещения темы на проправительственном грузинском телеканале «Имеди» на экране появились бутылки с молочным продуктом. По-грузински на них было написано «мацун», а по-армянски – «Карабах – это Азербайджан». После вмешательства посольства Армении в Грузии пресс-служба телекомпании принесла извинения, посчитав, что произошла техническая ошибка.
Название «Мацони» зарегистрировано в качестве географического указания в Грузии с 2012 года. Армянская сторона подала возражение против регистрации наименования «мацони» в соответствующие органы Европейского союза и Грузии, мотивируя тем, что это названо можно перепутать с мацуном, производимым в Армении. Однако возражения армянской стороны, по сути, не были учтены.
FIP.am, однако, выяснил, что в Грузии нет географического объекта с названием «мацони», «мацун» или каким-либо другим названием.
Чтобы разобраться в противоречии, связанном с географическим указанием, мы поговорили с пресс-секретарем министра экономики Гаяне Антонян. По ее словам, закон Республики Грузия позволяет регистрировать любой знак, происходящий с данной территории.
«Закон Республики Грузия «О географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров» позволяет регистрировать не только названия мест, но и любой знак, происходящий с данной территории», — сказала Гаяне Антонян.
Антонян отмечает, что подобные нормы действуют в очень немногих странах, а Закон РА «Об интеллектуальной собственности» разработан с участием экспертов ЕС и соответствует европейским директивам.
«Министерство экономики инициировало законодательные изменения в закон РА «О географических указаниях», которые позволят уполномоченному государственному органу, координирующему сельскохозяйственный сектор, регистрировать географические указания на свое имя, в отличие от действующего положения, согласно которому только производители могут регистрировать географические указания», — сказала Гаяне Антонян.
О корнях мацуна
Вообще, различные блюда, используемые в национальной или региональной кухне, часто становятся предметом острых споров между соседними народами, иногда создавая напряженность в дружеских отношениях или открывая новый «фронт» напряженности в и без того напряженных отношениях. Пожалуй, самым известным примером этого в нашем регионе является спор между армянами и азербайджанцами вокруг происхождения долмы. Впрочем, не только наш регион выделяется «кухонными войнами». В Европе, на Ближнем Востоке и в других местах разные народы часто не могут «поделить» то или иное блюдо или напиток.
Что касается мацуна, то, по крайней мере, это слово, по мнению авторитетных лингвистов, имеет исконно армянское происхождение.
Согласно «Корневому словарю армянского языка» Грачья Ачаряна, слово произошло от индоевропейского корня. Примечательно, что армянское слово «мацун» находится в этимологическом родстве с русскими словами «мазь», «масло», немецким machen (делать, готовить), английским make (делать, строить) и многими другими словами во многих других индоевропейских языках. Отметим, что грузинский не относится к индоевропейским языкам, однако индоевропейский армянский и принадлежащий к картвельской языковой семье грузинский заимствовали ряд слов друг у друга.
Естественно, этимология слова, обозначающего пищевой продукт, не может подразумевать регистрацию продукта, в данном случае мацуна, в качестве имеющего международное значение продукта питания, но может выступить дополнительным аргументом.
В любом случае, в Министерстве экономики уверяют, что законодательное изменение позволит зарегистрировать название «мацун» в Армении в качестве географического указания, как это сделала Грузия в случае названия продукта «мацони».
Однако в этом случае может возникнуть проблема во время импорта молочной продукции с надписью «мацун» наземным путем через территорию Грузии. Например, в случае вывоза в Россию самолетом Грузия не может запретить использование названия.