Փետրվարի 24-ին Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունների սկսվելուց ժամեր անց ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ իրենց թիրախում բացառապես Ուկրաինայի ռազմական օբյեկտներն են և քաղաքացիական բնակչությանը ոչինչ չի սպառնում։
«Ռուսաստանի զինված ուժերը հրետանային կամ օդային որևէ հարված չեն հասցնում Ուկրաինայի քաղաքներին։ Ռազմական ենթակառուցվածքները խոցվում են բարձր ճշգրտության զինատեսակներով։ Քաղաքացիական բնակչությանը ոչինչ չի սպառնում»,- հայտարարել էր Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Այս պնդումը երեկվանից ակտիվորեն շրջանառում են ռուսական գրեթե բոլոր պաշտոնական մեդիա ռեսուրսները՝ ընդ որում, որպես հակադրում նշելով, թե Ուկրաինան հրթիռակոծում է Դոնեցկի և Լուգանսկի քաղաքացիական բնակչությանը։
Սակայն ի հեճուկս Ռուսաստանի այս պնդման՝ համացանցում տարածվող տեսանյութերի և լուսանկարների ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ ռուսական զինուժը թիրախավորում է նաև քաղաքացիական խաղաղ բնակչությանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց տեսանյութերից մեկը և արձանագրեց, որ այն արվել է Կիևի հարավային թաղամասերից մեկում։
Տեսանյութում ակնհայտ երևում է, որ բնակելի շենքը ենթարկվել է հրթիռակոծության, ինչի հետևանքով նույնիսկ սկսվել է հրդեհ։ Նույն տեսանյութում, արդեն առավոտյան կադրերում ավելի ակնհայտ է երևում, որ խոցված «օբյեկտի» ոչ թե ռազմական ենթակառուցվածք է, այլ բնակելի շենք։
Համացանցում հասանելի լուսանկարներից որոշների միջոցով հնարավոր եղավ պարզել տարածքի մի քանի դետալներ, որոնք հնարավորություն տվեցին ճշգրիտ տեղորոշել այն հատվածը, որը հրթիռակոծվել էր ռուսական զինուժի կողմից։
Շենքը գտնվում է Կիևի հարավային մասում, Ալեքսանդր Կոշիցի փողոցի վրա, որի շրջակայքում կան զբոսայգի, հանրային և մասնավոր մի շարք հիմնարկներ, ուսումնական հաստատություններ, սակայն չկա ռազմական նշանակության որևէ օբյեկտ։
Google Earth ծրագրում այս շենքի մոտ  2019 թվականին արված լուսանկարներում երևում է, որ սա բազմաբնակարան բնակելի շենք է, որի ներսում գործում են քաղաքացիական բնույթի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալող ընկերություններ (փաստաբանական, նոտարական գրասենյակներ, անշարժ գույքի գործակալություն, ապահովագրական ընկերություն և այլն)։
Այսպիսով, ի հակառակ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունների, թե ռուսական զինուժը թիրախավորում է բացառապես Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքները, պատերազմի առաջին իսկ օրից թիրախում է հայտնվել նաև քաղաքացիական բնակչությունը։
Թեգեր` Պատերազմ ՈւկրաինայումՌԴ ՊՆ
Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը հայտարարեց, որ անցակետ է տեղադրել Երևան-Ստեփանակերտ ճանապարհին՝ փակելով ճանապարհը դեպի Հայաստան Հակարի կամրջի մոտից։ Անցակետի...

Спустя несколько часов после начала инициированных Россией боевых действий на Украине 24 февраля Министерство обороны России заявило, что они нацелены только на украинские военные объекты и гражданскому населению ничего не угрожает.
«Вооруженные силы России не наносят артиллерийские или авиационные удары по городам Украины. Военная инфраструктура поражается высокоточным оружием. Гражданскому населению ничего не угрожает», — заявило Минобороны России.
Это утверждение со вчерашнего дня активно тиражируется практически всеми официальными российскими СМИ, причем в качестве противоречия отмечается, что Украина обстреливает мирное население Донецка и Луганска.
Однако, вопреки утверждению России, при изучении видео и фотографий, циркулирующих в Интернете, становится ясно, что российские военные берут под прицел мирное население.
«Платформа проверки фактов» изучила одно из видео и зафиксировала, что оно было снято в одном из южных районов Киева.
На видео четко видно, что жилой дом подвергся обстрелу, в результате чего даже начался пожар. На снятом утром видео уже более отчетливо видно, что «пораженный» объект» – это не военная инфраструктура, а жилой дом.
С помощью некоторых фотографий, размещенных в Интернете, удалось выяснить некоторые детали местности, что позволило точно определить район, подвергшийся обстрелу со стороны ВС России.
Здание расположено в южной части Киева, на улице Александра Кошица, в непосредственной близости от которой находится парк, ряд государственных и частных учреждений, учебных заведений, однако объекта военного назначения нет.
На фотографиях, сделанных Google Earth возле этого здания в 2019 году, видно, что это многоквартирный дом, внутри которого действуют гражданские коммерческие компании (адвокатская и нотариальная конторы, агентство недвижимости, страховая компания и т.д.).
Фото: Google Earth
Таким образом, вопреки заявлению Минобороны РФ о том, что Вооруженные силы России наносят удары исключительно по военной инфраструктуре Украины, с первых же дней войны под прицелом оказалось также мирное население.
Метки Պատերազմ ՈւկրաինայումՌԴ ՊՆ
10:54, 26 Апр, 2023
23 апреля пограничная служба Азербайджана заявила, что разместила пропускной пункт на дороге Ереван-Степанакерт, перекрыв дорогу в Армению от моста Хакари....