Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժումից անմիջապես հետո պաշտոնական Մոսկվան ամենաբարձր մակարդակում, ինչպես նաև կրեմլյան քարոզիչների միջոցով սպառնում է միջուկային զենք կիրառել:
Իրավիճակն է՛լ ավելի սրվեց 2022 թ. սեպտեմբերին Ուկրաինայի չորս շրջանները բռնակցելու մասին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթից հետո, որի ընթացքում նա հայտարարեց՝ ՌԴ-ն պատրաստ է դիմելու իր տրամադրության տակ եղած բոլոր հնարավոր միջոցներին՝ «երկրի անվտանգությունը պաշտպանելու նպատակով»:
«Մեր երկիրն ունի նաև ոչնչացման տարբեր միջոցներ, որոշ բաղադրիչներով՝ ավելի ժամանակակից, քան ՆԱՏՕ-ի անդամները: Երբ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը վտանգված է, Ռուսաստանին ու մեր ժողովրդին պաշտպանելու համար մենք կօգտագործենք մեր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները։ Սա բլեֆ չէ»,— ասել էր Պուտինը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է Ուկրաինայում Ռուսաստանի նախաձեռնած պատերազմի 9 ամիսների ընթացքում միջուկային զենքի հնարավոր կիրառման վերաբերյալ գեներացվող կեղծ թեզերը և քարոզչական պատմույթի զարգացումը։
Զելենսկու ելույթի աղավաղումը՝ որպես պատերազմի առիթ
2022 թ․ փետրվարի 21-ի իր ելույթում Վլադիմիր Պուտինը մեղադրել էր Ուկրաինային միջուկային զենք ստեղծելու մտադրության մեջ:
«Մենք գիտենք, որ հնչել են հայտարարություններ այն մասին, որ Ուկրաինան պատրաստվում է ստեղծել սեփական միջուկային զենքը, և դա պարզապես խոսքեր չեն: Ուկրաինան իսկապես դեռ ունի խորհրդային միջուկային տեխնոլոգիաներ և նման զենքի արձակման միջոցներ, այդ թվում՝ ավիացիա, ինչպես նաև «Տոչկա-Ու» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռներ, որոնք նույնպես խորհրդային նախագծեր են՝ ավելի քան 100 կիլոմետր հեռահարությամբ»,— ասել էր Պուտինը՝ ընդգծելով, որ իրենք չեն կարող չարձագանքել այդ «իրական վտանգին»:
Արդեն փետրվարի 24-ին «ռազմական հատուկ գործողություն» սկսելու որոշման մասին ելույթում շահարկելով միջուկային զենքի սեփական պաշարները՝ Պուտինն սկսել էր սպառնալ դրանց օգտագործման վտանգով. «Ժամանակակից Ռուսաստանը, նույնիսկ ԽՍՀՄ փլուզումից և իր ներուժի զգալի մասի կորստից հետո, այսօր հանդիսանում է աշխարհի ամենահզոր միջուկային տերություններից մեկը և, ավելին, ունի որոշակի առավելություն նորագույն զենքերի ոլորտում: Այս առումով ոչ ոք չպետք է կասկածի, որ մեր երկրի վրա ուղղակի հարձակումը ցանկացած պոտենցիալ ագրեսորի համար կբերի ջախջախման և սարսափելի հետևանքների»։
Մարտի 1-ին էլ Պուտինի ներկայացրած մեղադրանքները զարգացրել էր ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այսօր վտանգները, որոնք Զելենսկու ռեժիմը ներկայացնում է հարևան երկրների և ընդհանրապես միջազգային անվտանգության համար, զգալիորեն աճել են այն բանից հետո, երբ Կիևում գտնվող իշխանությունները սկսեցին վտանգավոր խաղեր խաղալ՝ կապված սեփական միջուկային զենք ձեռք բերելու ծրագրերի հետ»,- նշել էր Լավրովը:
Ենթադրաբար, Ռուսաստանի ղեկավարի և ԱԳ նախարարի այս հայտարարությունների համար առիթ էր դարձել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու փետրվարի 19-ի ելույթը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում:
Ուկրաինայի նախագահի ելույթը տեղի էր ունենում Ուկրաինայի սահմաններին աննախադեպ լարվածության և ռուսական զորքերի կուտակումների պայմաններում: Այդ ժամանակ Զելենսկին, հայտարարելով, որ աշխարհում հաստատված անվտանգության համակարգը ի վիճակի չեղավ պաշտպանել Ուկրաինան, քննադատել էր Բուդապեշտի հուշագիրը ստորագրած երկրներին՝ Կիևի կողմից խորհրդակցությունների հրավերները անտեսելու համար:
Տեղեկանք. Բուդապեշտի հուշագիրը ստորագրվել է 1994 թ.-ին Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի կողմից: Երկրները պարտավորվում էին հարգել Ուկրաինայի անկախությունը, ինքնիշխանությունը և ստորագրման պահին գործող պետական սահմանները։ Հուշագիրը նաև վերահաստատում էր նշված երկրների պարտավորությունը՝ «ձեռնպահ մնալ ուժի սպառնալիքից կամ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը կամ քաղաքական անկախության դեմ դրա կիրառումից»: Դրա դիմաց Ուկրաինան համաձայնել էր հրաժարվել իր՝ ԽՍՀՄ-ից ժառանգած միջուկային պաշարներից, որոնք աշխարհում մեծությամբ երրորդն էին, և բոլոր միջուկային մարտագլխիկները փոխանցել Ռուսաստանին՝ շահագործումից հանելու համար:
«Աշխարհում երրորդ միջուկային ներուժից հրաժարվելու դիմաց Ուկրաինան անվտանգության երաշխիքներ ստացավ։ Մենք չունենք այդ զենքն այլևս: Սակայն անվտանգություն նույնպես չունենք: Չկա նաև մեր երկրի մի մասը, որը տարածքով գերազանցում է Շվեյցարիային, Նիդերլանդներին կամ Բելգիային: Եվ գլխավորը՝ չկան Ուկրաինայի միլիոնավոր քաղաքացիները: Այս ամենը չկա»,— Մյունխենում հայտարարել էր Զելենսկին:
Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել էր նաև, որ 2014 թ.-ից ի վեր երեք անհաջող փորձից հետո՝ չորրորդ և վերջին անգամ հրավիրում է հուշագրի պետություններին խոհրդակցության. «Նախաձեռնում եմ խորհրդակցություններ Բուդապեշտի հուշագրի շրջանակում։ … Եթե խորհրդակցությունը նորից չկայանա կամ դրա արդյունքում մեր պետության անվտանգության երաշխիքները չապահովվեն, ապա Ուկրաինան բոլոր իրավունքները կունենա համարելու, որ Բուդապեշտի հուշագիրը չի գործում, և 1994 թվականի բոլոր փաթեթային որոշումները կասկածի տակ են դրվում»։
Փաստացի, Պուտինը և Լավրովը աղավաղել են Զելենսկու ելույթի էությունը՝ ուղղակիորեն մեկնաբանելով այն որպես միջուկային զենք ստեղծելու սպառնալիք:
Բորիս Ջոնսոնի՝ գոյություն չունեցող հայտարարությունը և Կրեմլյան քարոզիչների սպառնալիքները
Ապրիլի 21-ին գրեթե միաժամանակ ռուսական և ուկրաինական կայքերը գրեցին, թե Մեծ Բրիտանիայի այդ ժամանակվա վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է՝ եթե Մոսկվան Ուկրաինայում կիրառի զանգվածային ոչնչացման զենքի գոնե մի մասը, ապա Մեծ Բրիտանիան, առանց ՆԱՏՕ-ի հետ խորհրդակցելու, «ինքնուրույն պատասխան հարված հասցնելու իրավունք կվերապահի իրեն»։
Տեղեկությունը քննարկման թեմա դարձավ նաև «Ռոսիա-1»-ով հեռարձակվող «60 րոպե» հաղորդման ընթացքում, ինչից հետո Միացյալ Թագավորության վարչապետի գրասենյակը հանդես եկավ հաղորդագրությամբ՝ հերքելով, որ Ջոնսոնը նման հայտարարություն է արել: Ըստ դրա՝ դա Կրեմլի հերթական ապատեղեկատվության օրինակ էր:
«Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը լիովին միասնական է ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցների հետ՝ աջակցելու Ուկրաինային Ռուսաստանի անօրինական ներխուժման դեմ»,- նշված էր հաղորդագրությունում:
Չնայած, որ Ջոնսոնի հայտարարության բնօրինակն ուղղակի չկա, փոխարենը կա պաշտոնական հերքում հերքում, այդուհանդերձ, ՌԴ պետական ֆինանսավորմամբ աշխատող հեռուստաընկերությունները շարունակեցին շահարկել Ջոնսոնի՝ գոյություն չունեցող հայտարարությունը՝ միջուկային հարվածներ հասցնելու սպառնալիքներով:
Մայիսին նույն հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող «Շաբաթվա նորությունները» հաղորդման վարող Դմիտրի Կիսելյովը հայտարարեց, որ Մեծ Բրիտանիան այնքան փոքր է, որ ռուսական «Սարմատ» հրթիռը միայն բավական է կղզին մեկընդմիշտ ոչնչացնելու համար։
Կիսելովը նաև հայտարարեց «Պոսեյդոն» համակարգի կիրառման հնարավորության մասին, որը Մեծ Բրիտանիան կվերածի «ռադիոակտիվ անապատի»․ «Այս ստորջրյա անօդաչու սարքը կանգնեցնելու միջոց չկա: Դրա մարտագլխիկը մինչև 100 մեգատոննա է: Բրիտանիայի ափերի մոտ այս ջերմամիջուկային հրթիռի պայթյունը հսկա ալիք կբարձրացնի՝ մինչև 500 մետր բարձրությամբ ցունամի: Նման ջրային փոթորիկը նաև ճառագայթման ծայրահեղ մեծ չափաբաժինների կրող է… Ի՞նչ եք մտածում նման հեռանկարի մասին»:
Ապրիլին «Ռոսիա-1»-ում ելույթ ունենալիս միջուկային հարվածների օգտին հայտարարություններ արեց նաև RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը: Ելույթ ունենալով Վլադիմիր Սոլովյովի հաղորդման ընթացքում՝ նա հայտարարեց, որ իրեն ավելի հավանական է թվում միջուկային պատերազմը, քան Ուկրաինայում Ռուսաստանի պարտությունը:
Ուկրաինայի հակահարձակումը և միջուկային պատերազմի մասին նոր թեզերը
2022 թ. օգոստոսին ուկրաինական բանակն անցավ հակահարձակման և մի շարք հաջողություններ գրանցեց ռազմադաշտում, այդ թվում՝ Խարկովի և Խերսոնի շրջաններում:
Դրան ի պատասխան, Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերին հայտարարեց Ուկրաինայի 4 շրջանները՝ Դոնեցկը, Լուգանսկը, Խերսոնը, Զապորոժիեն, ՌԴ-ին կցելու հանրաքվեներ նախաձեռնելու, ինչպես նաև մասնակի զորահավաք սկսելու մասին:
Նույն ելույթում ՌԴ ղեկավարը հաստատեց, որ Ռուսաստանը և ռուս ժողովրդին պաշտպանելու համար իրենք կգործածեն բոլոր միջոցները, և դա բլեֆ չէ: Լարվածության այդ համատեքստում հավանական միջուկային պատերազմը համաշխարհային մեդիայի գլխավոր թեման դարձավ:
Զելենսկու հայտարարությունը՝ Ռուսաստանին կանխարգելիչ հարված հասցնելու մասին
Հոկտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին կոչ է արել միջուկային հարձակում ձեռնարկել Ռուսաստանի դեմ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզել էր, որ Լավրովի պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ուկրաինայի նախագահը խոսել է կանխարգելիչ հարվածի մասին՝ բացառելու ՌԴ կողմից հնարավոր միջուկային հարձակումը։ Նա չի մասնավորեցրել, թե ինչպիսի զենքով կամ ինչ բնույթի պետք է լինի այդ կանխարգելիչ հարվածը։
Զապորոժիեի ատոմակայանի շուրջ թնջուկը
Հոկտեմբերի 27-ին «Վալդայ» ակումբի համաժողովում Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձավ Զապորոժիեի ատոմակայանում առաջացած իրավիճակին:
«Շարունակ խոսակցություններ են գնում այն մասին, թե ինչ ենք մենք անում Զապորոժիեի ատոմակայանում: Իսկ ի՞նչ ենք մենք այնտեղ անում: Ուղիղ ասում են, որ մենք կրակում ենք ատոմակայանի ուղղությամբ: Գժվել են, ինչ է: Մենք վերահսկում ենք այդ ատոմակայանը, մեր զորքերն են այնտեղ գտնվում»,- ասել է Պուտինը՝ ընդգծելով, որ ծանր սպառազինություն չկա ատոմակայանի տարածքում:
Պուտինը նշել է, որ իրենք համաձայնել են, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի աշխատակիցները տեղակայվեն ատոմակայանում, և «նրանք իրենց աչքով տեսնում են, թե ինչ է կատարվում»։ ՌԴ նախագահը նաև մեղադրել է Արևմուտքին ուկրաինացի զինվորականների կողմից ատոմակայանին հասցվող հարվածների մասին լռելու համար։
Զապորոժիեի ատոմակայանը ռուսական զինուժի վերահսկողության տակ է անցել մարտի 1-ին: Այդ օրվանից ի վեր կողմերը մեղադրում են միմյանց ատոմակայանը կրակի տակ պահելու համար:
Սեպտեմբերի 1-ին ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը այց կատարեց ատոմակայան: Առաքելության հաշվետվությունում նշվում էր, որ ատոմակայանի շուրջ խախտվել են միջուկային անվտանգության բոլոր 7 տարրերը: Հատկանշական է նաև, որ ատոմակայանում շարունակում են աշխատել ուկրաինացի մասնագետները, որոնք, ըստ ՄԱԳԱՏԵ-ի, գործում են հոգեբանական և ֆիզիկական լարվածության պայմաններում, ինչը նույնպես ռիսկային է ատոմակայանի գործունեության համար:
Արդյո՞ք ռուսական կողմը ծանր տեխնիկա է տեղակայել ատոմակայանի տարածքում՝ հաստատված չէ: Սակայն հեղինակավոր The Wall Street Journal-ը հուլիսին հայտնել էր, որ ռուսական զինուժը ատոմակայանի տարածքը վերածել է ռազմաբազայի։ BBC-ն էլ, հղում անելով ատոմակայանում աշխատող ուկրաինացի աշխատակցին, գրել է, որ ռուսական բանակը ռազմական տեխնիկա է տեղակայել ատոմակայանի տարածքում և դրա շուրջ: ՄԱԳԱՏԵ-ի հաշվետվությունում ևս արձանագրվել է, որ ատոմակայանի տարբեր հատվածներում առկա է ռուսական ռազմական տեխնիկա:
Զուգահեռներ՝ Ճապոնիայի վրա միջուկային հարձակման հետ
Պուտինը նաև ընդգծել է, որ միակ երկիրը, որ կիրառել է ատոմային զենք, եղել է ԱՄՆ-ն, և նշել է, որ դրա համար ոչ մի հիմք չի եղել. «Ի՞նչ է՝ ԱՄՆ-ի ամբողջականությանը վտա՞նգ է եղել: Իհարկե, ոչ: Ռազմական նպատակահարմարություն նույնպես չի եղել: Ռազմական մեքենան Ճապոնիայում ջախջախվել էր, դիմադրությունը գրեթե զրոյական էր. ինչի՞ էր պետք տապալել Ճապոնիան միջուկային հարվածով»:
Ատոմային ռումբերի կիրառման նպատակահարմարությունը մինչև այժմ վիճարկումների թեմա է, և Պուտինի հայտարարությունն այդ մասով փաստական ստուգման ենթակա չէ: Սակայն պնդումը, թե Ճապոնիայում ռումբերի կիրառումից առաջ դիմադրությունը զրոյական էր, կեղծ է: Չնայած նացիստական Գերմանիայի կապիտուլյացիային, Ճապոնիան շարունակում էր դիմադրություն ցուցաբերել: 1945 թ․ մայիսի 9-ից սկսած Ճապոնիան ենթարկվում էր ինտենսիվ հրթիռակոծությունների, ինչի հետևանքով 350-500 հազար ճապոնացի է զոհվել: Բացի այդ, 1945 թ. ամռանը Օկինավա կղզում ռազմական գործողությունների արդյունքում ամերիկյան կողմից 12,000 մարդ է զոհվել, 36,000-ը՝ վիրավորվել, 34 ռազմական նավ խորտակվել է: Ճապոնական կողմը 100,000 զոհ է ունեցել:
Սա նույնպես չստիպեց Ճապոնիային դադարեցնել ռազմական գործողությունները: 1945 թ. հուլիսի 26-ին Պոտսդամի կոնֆերանսից այդ երկրին վերջնագիր ներկայացվեց՝ պահանջելով անվերապահ հանձնվել, իսկ հակառակ դեպքում դաշնակիցները սպառնում էին ավելի ուժեղ օդային հարձակումներ սկսել։ Այն բանից հետո, երբ Ճապոնիան մերժեց այս վերջնագիրը, Միացյալ Նահանգները ատոմային ռումբեր նետեց Հիրոշիմայի և Նագասակիի վրա:
ԱՄՆ-ն միջուկային զենքը կիրառեց օգոստոսի 6-ին և 9-ին Ճապոնիայի Հիրոշիմա և Նագասակի քաղաքներում: Օգոստոսի 15-ին Ճապոնիան ստորագրեց կապիտուլյացիայի պայմանագիրը։
Հետևաբար, Պուտինի պնդումը, թե Ճապոնիայի նկատմամբ ատոմային ռումբի կիրառումից առաջ Ճապոնիայում դիմադրություն չկար, կեղծ է և մանիպուլյատիվ:

Сразу после вторжения России на Украину официальная Москва на высшем уровне, а также через кремлевских пропагандистов пригрозила применить ядерное оружие.
Ситуация еще больше обострилась после выступления президента России Владимира Путина в сентябре 2022 года, во время которого он сообщил об аннексии четырех областей Украины и заявил, что Россия готова использовать все имеющиеся в ее распоряжении средства для защиты безопасности страны.
«Наша страна тоже имеет различные средства нападения, а по отдельным компонентам она и более современная, чем страны НАТО. И в случае возникновения угрозы территориальной целостности нашей страны мы, несомненно, будем использовать все имеющиеся в нашем распоряжении средства для защиты России и нашего народа. Это не блеф», — сказал Путин.
«Платформа проверки фактов» обобщила генерируемые ложные тезисы и развитие пропагандистского нарратива о возможном применении ядерного оружия за 9 месяцев российско-украинской войны.
Искаженное выступление Зеленского как предлог для войны
В своем выступлении 21 февраля 2022 года Владимир Путин обвинил Украину в намерении создать ядерное оружие.
«Мы также знаем, что уже прозвучали заявления о том, что Украина собирается создать собственное ядерное оружие, и это не пустая бравада. Украина действительно располагает еще советскими ядерными технологиями и средствами доставки такого оружия, включая авиацию, а также оперативно-тактические ракеты «Точка-У», тоже ещё советской конструкции, дальность которых превышает 100 километров», — сказал Путин, подчеркнув, что они не могут не отреагировать на «реальную угрозу».
Уже 24 февраля в выступлении о решении начать «специальную военную операцию» Путин, спекулируя собственными запасами ядерного оружия, стал угрожать им применением. «Современная Россия даже после развала СССР и утраты значительной части его потенциала является сегодня одной из самых мощных ядерных держав мира и, более того, обладает определёнными преимуществами в ряде новейших видов вооружения. В этой связи ни у кого не должно быть сомнений в том, что прямое нападение на нашу страну приведёт к разгрому и ужасным последствиям для любого потенциального агрессора», — сказал Путин.
1 марта министр иностранных дел России Сергей Лавров развил обвинения, выдвинутые Путиным.
«Сегодня опасности, которые режим Зеленского представляет для соседних стран и международной безопасности в целом, существенно возросли после того, как власти, обосновавшиеся в Киеве, затеяли опасные игры, связанные с планами обретения собственного ядерного оружия», — отметил Лавров.
Предположительно, поводом для таких заявлений российского лидера и министра иностранных дел стало выступление президента Украины Владимира Зеленского 19 февраля во время Мюнхенской конференции по безопасности. Содержание выступления было искажено российскими официальными лицами.
Выступление президента Украины проходило в условиях беспрецедентной напряженности на границах Украины и скопления российских войск. Тогда Зеленский, заявив, что утвержденная в мире система безопасности не способна защитить Украину, раскритиковал страны, подписавшие Будапештский меморандум, за игнорирование приглашений Киева на консультации.
Будапештский меморандум был подписан в 1994 году Украиной, Россией, США и Великобританией. Страны обязуются уважать независимость, суверенитет и существующие на момент подписания государственные границы Украины. В меморандуме также подтверждается обязательство упомянутых стран «воздерживаться от угрозы силой или ее применения против территориальной целостности или политической независимости Украины». Взамен Украина согласилась отказаться от своего ядерного арсенала, унаследованного от СССР, который был третьим по величине в мире, и передать все ядерные боеголовки России для вывода из эксплуатации.
«За отказ от третьего в мире ядерного потенциала Украина получила гарантии безопасности.  Этого оружия у нас нет, безопасности у нас нет также. Нет и части территории нашего государства, которая по площади, кстати, больше чем Швейцария, Нидерланды или Бельгия, а главное, нет миллионов граждан Украины», — заявил Зеленский в Мюнхене.
Президент Украины также заявил, что после трех безуспешных попыток с 2014 года в четвертый и последний раз инициирует созыв консультаций государств – гарантов Будапештского меморандума. «Я инициирую проведение консультаций в рамках Будапештского меморандума. …Если эти консультации снова не состоятся, либо по их результатам не будет гарантий безопасности для нашего государства, Украина будет иметь полное право считать, что Будапештский меморандум не работает и все пакетные решения 1994 года поставлены под сомнение», — отметил Зеленский.
Фактически Путин и Лавров исказили суть выступления Зеленского, интерпретировав его как угрозу разработки ядерного оружия. Однако в действительности президент Украины просто поставил под сомнение эффективность подписанного в 1994 году Будапештского меморандума.
Несуществующее заявление Бориса Джонсона и угрозы кремлевских пропагандистов
21 апреля практически одновременно российские и украинские сайты написали, что тогдашний премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что если Москва применит на Украине хотя бы часть оружия массового поражения (ОМП), Великобритания оставит за собой право самостоятельно, не консультируясь с другими странами НАТО, нанести ответный удар.
Информация также стала предметом обсуждения в эфире передачи «60 минут» на телеканале «Россия-1», после чего канцелярия премьер-министра Великобритании выступила с опровергающим заявлением. Согласно канцелярии, это был еще один пример дезинформации со стороны Кремля.
«Правительство Великобритании полностью едино со своими союзниками по НАТО в поддержке Украины против незаконного вторжения России», — отмечалось в заявлении.
Несмотря на отсутствие заявления Джонсона и опровержение, финансируемые государством российские телеканалы продолжили тиражировать несуществующее заявление Джонсона с угрозами нанесения ядерных ударов.
В мае ведущий программы «Новости недели» на том же телеканале Дмитрий Киселев заявил, что Великобритания настолько мала, что достаточно российской ракеты «Сармат», чтобы утопить остров раз и навсегда.
Киселов также заявил о возможности использования системы «Посейдон», которая превратит Великобританию в «радиоактивную пустыню». «Нет никого способа остановить этот подводный дрон. Боеголовка на нём мощностью до 100 мегатонн. Взрыв этой термоядерной торпеды у берегов Британии поднимет гигантскую волну — цунами высотой до 500 метров. Такой водяной шквал является еще и носителем экстремальных доз радиации… И как перспектива?», — отметил Киселев.
В апреле на телеканале «Россия-1» главный редактор RT Маргарита Симоньян также выступила с заявлениями в пользу ядерных ударов. В эфире программы Владимира Соловьева, она заявила, что считает ядерную войну более вероятной, чем поражение России на Украине.
Контратака Украины и новые тезисы о ядерной войне
В августе 2022 годa украинская армия перешла в контрнаступление и добилась ряда успехов на поле боя, в том числе в Харьковской и Херсонской областях.
В ответ на это Владимир Путин в сентябре объявил об инициировании референдума о присоединении 4-х областей Украины – Донецкой, Луганской, Херсонской, Запорожской – к Российской Федерации, а также о начале частичной военной мобилизации.
В том же выступлении глава Российской Федерации подтвердил, что для защиты России и русского народа они будут использовать все средства, и это не блеф. В этом контексте напряженности главной темой мировых СМИ стала возможная ядерная война.
Заявление Зеленского о превентивном ударе по России
«Платформа проверки фактов» выяснила, что утверждение Лаврова не соответствует действительности. Президент Украины говорил о превентивном ударе, чтобы исключить возможный ядерный удар со стороны России. При этом, он не уточнил, какого характера и каким оружием должен быть нанесен этот превентивный удар.
Ситуация вокруг Запорожской АЭС
27 октября на заседании дискуссионного клуба «Валдай» Владимир Путин коснулся ситуации, возникшей на Запорожской АЭС.
«Постоянно идут разговоры о том, что мы творим на Запорожской атомной электростанции. А что же мы там творим? Так прямо иногда говорят. Постоянно намекают на то, что мы обстреливаем Запорожскую атомную электростанцию. Ну они сбрендили совсем, нет? Мы же контролируем эту атомную электростанцию. Там же войска находятся наши», — сказал Путин, подчеркнув, что на территории АЭС «нет никакого тяжелого оружия».
Путин отметил, что они договорились, что сотрудники МАГАТЭ будут находиться на АЭС, и «они своими глазами видят, что происходит». Президент России также обвинил Запад в том, что он умалчивает об атаках на АЭС со стороны украинских военных.
Запорожская АЭС перешла под контроль российских военных 1 марта. С тех пор стороны обвиняют друг друга в обстреле атомной станции.
1 сентября атомную станцию ​​посетила миссия МАГАТЭ. В отчете миссии отмечалось, что вокруг атомной станции были нарушены все 7 компонентов ядерной безопасности. Примечательно также, что на АЭС продолжают работать украинские специалисты, которые, по данным МАГАТЭ, работают в условиях психологического и физического напряжения, что также является рискованным для работы АЭС.
Остается неподтвержденной информация о том, размещала ли российская сторона тяжелую технику в районе АЭС. Однако авторитетный The Wall Street Journal сообщил в июле, что российские военные превратили территорию АЭС в военную базу. В свою очередь BBC со ссылкой на украинского сотрудника, работающего на АЭС, написал, что российская армия разместила военную технику внутри и вокруг АЭС. В отчете МАГАТЭ также отмечается, что в разных частях АЭС находится российская военная техника.
Параллели с ядерной атакой на Японию
Путин также подчеркнул, что единственной страной, применившей ядерное оружие, были США, и отметил, что для этого не было никаких оснований. «Что, была угроза территориальной целостности Соединённых Штатов? Суверенитету? Да нет, конечно. Да и военной целесообразности уже не было – военная машина Японии была сломана, возможности к сопротивлению были сведены практически к нулю, зачем нужно было добивать Японию ядерным оружием?», — сказал Путин.
Целесообразность применения атомных бомб до сих пор является темой для дискуссий, и заявление Путина по этому поводу не подлежит проверке. Однако утверждение о том, что до того, как в Японии были применены бомбы, сопротивление было нулевым, является ложным. Несмотря на капитуляцию нацистской Германии, Япония продолжала оказывать сопротивление. В 1945 году, начиная с 9 мая, Япония подвергалась интенсивным ракетным обстрелам, в результате которых погибло 350-500 тыс. японцев. Кроме того, летом 1945 г. в результате боевых действий на острове Окинава с американской стороны погибло 12 тысяч человек, ранено 36 тысяч, потоплено 34 военных корабля. Японская сторона потеряла 100 000 человек.
Это также не заставило Японию прекратить боевые действия. 26 июля 1945г. Потсдамская конференция предъявила этой стране ультиматум, потребовав безоговорочной капитуляции, в противном случае союзники пригрозили нанести более сильные удары с воздуха. После того как Япония отвергла этот ультиматум, США сбросили атомные бомбы на Хиросиму и Нагасаки.
США подвергли атомной бомбардировке японские города Хиросима и Нагасаки 6 и 9 августа. 15 августа Япония подписала договор о капитуляции.
Следовательно, утверждение Путина об отсутствии сопротивления в Японии до того, как на Хиросиму и Нагасаки были сброшены атомные бомбы, является ложным и манипулятивным.