«Արարատ» հեռուստաընկերությունը և որոշ ռուսալեզու լրատվամիջոցներ, վերջին ամսում արշավ են սկսել Հայաստանում գործող մի շարք հասարակական կազմակերպությունների դեմ: Եթերում և մամուլում տարածվող մի շարք ապատեղեկատվությունների շնորհիվ այս ԶԼՄ-ները փորձում են վարկաբեկել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գործող և կոռուպցիայի դեմ պայքարող ՀԿ-ները: Այս նպատակով իշխանամետ և ռուսամետ ուղղվածություն ունեցող լրատվամիջոցները օգտագործում են «Հանուն ինքնիշխանության վերականգնման» կազմակերպության համակարգողներին:
«Արարատը» «Հետհաշվարկի» եթերում սեպտեմբերին երկու հաղորդում է հեռարձակել՝ անդրադառնալով Հայաստանում գործող ՀԿ-ներին, երկուսն էլ վերոհիշյալ շարժման համակարգողների մասնակացությամբ: Հատկանշական է հենց այս կազմակերպության անդամների ընտրությունը: Կազմակերպությունը հայտնի է հայ-ռուսական հարաբերությունների խորացմանը միտված իր քարոզչությամբ և Հայաստանում «կենսաբանական զենքի լաբորատորիաների» մասին ապատեղեկատվության ամենաակտիվ տարածողներից մեկն էր:
«Հետհաշվարկի» սեպտեմբերի 7-ի թողարկմանը հյուրընկալվել է վերոհիշյալ կազմակերպության համակարգող Հայկ Նահապետյանը: Վերջինս 30 րոպե տևողությամբ հաղորդման մեջ մի շարք հայտարարություններ է արել, որոնք կարող են ապակողմնորոշել հեռուստադիտողին:
Նահապետյանը ներկայցրել է մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսավորման աղբյուրները և որոշ թվային տվյալներ՝ առանց մասնավորեցնելու, թե ինչ ժամանակահատվածում են այդ կազմակերպությունները ստացել այդ գումարները և ինչ գործունեություն ծավալելու նպատակով:
Անդրադառնալով ՀԿ-ներին՝ շարժման համակարգողը հայտարարում է, թե «Կանանց ռեսուրսների կենտրոն» կազմակերպությունը նախորդ տարի հուլիսյան դեպքերի ժամանակ ոստիկանության նկատմամբ բռնության կոչեր է արել՝ օգտագործելով սոցիալական մեդիան: Նահապետյանի խոսքով՝ այս կազմակերպությունը 2016-ի հուլիսին «Սասնա ծռեր» խմբավորման կողմից ոստիկանական գնդի գրավումից հետո, «այնպես, ինչպես բոլոր երկրներում, որտեղ գունավոր հեղափոխություններով տեղի են ունեցել հեղաշրջումներ» ոստիկանության դեմ գործողությունների կոչ է արել։ Մինչդեռ, «Կանանց ռեսուրսների կենտրոնի» Ֆեյսբուք սոցիալական կայքի էջում 2016-ի հուլիսյան դեպքերի օրերից դրանց վերաբերյալ երկու գրառում կա: Գրառումներում փորձ է արված իրազեկել և աջակցություն ցուցաբերել տուժած քաղաքացիներին, և ինչպես Նահապետյանն է պնդում՝ ոստիկանության դեմ գործելու որևէ կոչ չկա:
Վերլուծաբանը, խոսելով ՀԿ-ների ֆինանսավորման աղբյուրեների մասին, հայտարարում է, թե «նա, ով ֆինանասավորում է՝ նա էլ երաժշտությունը պատվիրում է»: Սակայն, այդպես էլ չի ներկայացնում, թե ով է իր «երաժշտության» պատվիրատուն:
Նույն թեմայով քննարկումը շարունակվել է նաև այս հաղորդումից երկու շաբաթ անց հեռարձակված մեկ այլ թողարկման մեջ, որին հյուրընկալվել է նույն շարժման մեկ այլ համակարգող՝ Հայկ Այվազյանը:
Հեռուստաընկերության ներկայացրած հաղորդումներում հարցազրույցների միջոցով որպես հիմնական եզրահանգում ՀԿ-ների նկատմամբ վարվող քաղաքականության խստացումն է:
Հատկանշական է, որ «Արարատ» հեռուստաընկերությունը, որն ակտիվ կերպով զբաղված է քաղաքացիական հասարակության վարկաբեկմամբ, տեղակայված է Մելիք-Ադամյան 2 հասցեում՝ Հանրապետական կուսակցության գրասենյակում:

Телекомпания «Арарат» и некоторые русскоязычные СМИ в последние месяцы начали компанию против ряда общественных организаций, действующих в Армении. Благодаря дезинформации, распространяющейся в эфире и прессе, эти СМИ пытаются дискредитировать НПО, действующие в области защиты прав человека и борющиеся против коррупции. С этой целью провластные и пророссийские СМИ используют координаторов организации «За восстановление суверенитета».
«Арарат» в сентябре выпустил два выпуска программы «Еташварк», обращенных к действующим в Армении НПО, с участием координаторов вышеуказанного движения. Примечателен выбор членов именно этой организации. Организация известна своей пропагандой, направленной на углубление армяно-российских отношений, и была одной из самых активных распространителей дезинформации «о лабораториях по производству биологического оружия» в Армении.
В эфире «Еташварка» 7 сентября гостем был координатор вышеупомянутой организации Айк Наапетян. Последний сделал ряд заявлений в 30-минутной передаче, которые могут дезориентировать зрителя.
Нахапетян представил источники финансирования ряда общественных организаций и некоторые цифровые данные, не указав, в какой период организации получили эти средства и на какие цели.
Обращаясь к НПО, координатор движения заявляет, что организация «Женский ресурсный центр» призывала к насилию в отношении полиции во время июльских событий, используя социальные медиа. По словам Наапетяна, после захвата полицейского полка группировкой «Сасна Церер» в июле 2016 года эта организация призвала к действиям против полиции «так же как во все странах, где благодаря цветным революциям происходили перевороты». Между тем, как на странице НПО «Женский ресурсный центр» в Facebook есть две записи относительно июльских событий 2016 года. При помощи записей была предпринята попытка осведомить и оказать помощь пострадавшим гражданам, и, как утверждает Нахапетян, нет никакого призыва к действиям в отношении полиции.
Аналитик, говоря об источниках финансирования НПО, заявляет, что «тот, кто финансирует, тот и заказывает музыку». Однако, так и не представляет, кто является заказчиком его «музыки».
Обсуждение по той же теме продолжились также спустя две недели в эфире той же программы, гостем которой был другой координатор того же движения – Айк Айвязян.
Посредством интервью, транслируемым в программах телекомпании, в качестве основного заключения является ужесточение политики в отношении НПО.
Примечательно, что телекомпания «Арарат», которая активно занимается дискредитированием гражданского общества, находится по адресу Мелик-Адамяна 2, в офисе Республиканской партии.