«Նացիզմ», «դեռուսիֆիկացիա» և «ցեղասպանություն»․ Պուտինի՝ պատերազմն արդարացնող մանիպուլյացիաները
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 21-ի իր ծավալուն ուղերձում, անդրադառնալով ԽՍՀՄ-ից անկախանալուց հետո Ուկրաինայի իշխանությունների գործունեությանը, մեղադրեց նրանց նացիզմի, ռուսատյացության մեջ: Պուտինը, մասնավորապես, հիշատակեց նաև ուկրաինական օրենսդրությունը՝ պնդելով, որ այն ազգային խտրականության բազմաթիվ դրսևորումներ ունի այդ երկրում ապրող ռուս քաղաքացիների նկատմամբ:
Արդեն փետրվարի 24-ին հրապարակված ուղերձում, որով փաստացի պատերազմ հայտարարվեց Ուկրաինային, Պուտինը ռազմական գործողությունների նպատակների թվում նշեց այդ երկրում «դենացիֆիկացիա» և «դեմիլիտարիզացիա» իրականացնելու անհրաժեշտության մասին։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է ՌԴ նախագահի պնդումները՝ փորձելով պարզել դրանց համապատասխանությունը միջազգային կոնվենցիաներում ռասայական խտրականության, ցեղասպանության մասին նկարագրություններին, ինչպես նաև համադրել է ոլորտին վերաբերող ուկրաինական համապատասխան օրենսդրությունը։
Նացիզմը՝ ըստ Պուտինի ու միջազգային կոնվենցիաների
Պուտինն իր փետրվարի 21-ի ուղերձում, որի մեջ նաև պատմական ծավալուն ակնարկ կատարեց ԽՍՀՄ հանրապետությունների, մասնավորապես, Ուկրաինայի ձևավորման, ապա անկախացման մասին, մեղադրեց հետխորհրդային ժողովուրդներին և հատկապես ուկրաինացիներին նացիոնալիզմի մեջ՝ շեշտելով, որ ԽՍՀՄ փլուզումը միութենական հանրապետությունների վերնախավերի «խղճին է»:
«Ուկրաինական իշխանություններն ի սկզբանե, ուզում եմ սա ընդգծել, հենց առաջին քայլերից սկսեցին կառուցել իրենց պետականությունն այն ամենի շուրջ, ինչը մեզ (ռուսներին, ՌԴ-ին,-խմբ․) միավորում է: ․․․Ամենևին զարմանալի չէ, որ ուկրաինական հասարակությունը բախվեց ծայրահեղ ազգայնականությանը, որը շատ արագ վերաճեց ագրեսիվ ռուսատյացության և նեոնացիզմի»,- ասաց Պուտինը:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց 1965 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» կոնվենցիան, որի առաջին հոդվածում սահմանվում է «ռասայական խտրականություն» հասկացությունը։ Ըստ այդմ՝ այն «ռասայի, մաշկի գույնի, ցեղային, ազգային կամ էթնիկական ծագման հատկանիշների հիմքով ցանկացած տարբերակում, բացառում, սահմանափակում կամ նախապատվություն է, որոնք ունեն քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային կամ հասարակական կյանքի ցանկացած այլ բնագավառում մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները չեղյալ հայտարարելու կամ դրանց ճանաչումը, օգտագործումը կամ իրականացումը նվազեցնելու նպատակ կամ հանգեցնում են նման հետևանքների»:
Պետական լեզվի մասին օրենքը և «դեռուսիֆիկացիան»
ՌԴ նախագահը մեղադրեց Կիևի իշխանություններին՝ այնտեղ ապրող ռուսական ինքնություն ունեցող քաղաքացիների ձուլման՝ «դեռուսիֆիկացիայի»  քաղաքականության մեջ:
«․․․Մարդկանց, որոնք իրենց ռուս են համարում և ցանկանում են պահպանել իրենց ինքնությունը՝ լեզուն, մշակույթը, միանգամից զգացնել տվեցին, որ Ուկրաինայում ավելորդ են»,- ասաց Պուտինը՝ հավելելով, որ Ուկրաինայի պետական լեզվի մասին օրենքով ռուսերենը հանվել է դպրոցներից, հանրային ոլորտից:
FIP.am-ն ուսումնասիրեց 2019 թվականին Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ընդունած ուկրաիներենի՝ որպես պետական լեզվի մասին օրենքը։ Դրա 21-րդ հոդվածում նշվում է, որ պետք է երաշխավորված լինի Ուկրաինայի ազգային փոքրամասնությունների՝ համայնքային ուսումնական հաստատություններում պետական լեզվի հետ մեկտեղ իրենց լեզվով ուսանելու իրավունքը:
«Այս իրավունքը պետք է իրացվի օրենքով նախատեսված կարգով, առանձին դասարանների/խմբերի ստեղծմամբ՝ ապահովելով ազգային փոքրամասնության լեզվի ուսուցումը»,- նշվում է օրենքում:
Փաստացի, այս մասով Պուտինի պնդումը, թե Ուկրաինայում ռուսները օրենսդրությամբ զրկված են իրենց մայրենին ուսանելու իրավունքից, չի համապատասխանում իրականությանը:
Միևնույն ժամանակ, պետք է արձանագրել, որ նույն օրենքի 25-րդ և 26-րդ հոդվածներով, ԶԼՄ-ներից ու հրատարակիչներից պահանջվում է հեռարձակվել/տպագրվել գերազանցապես ուկրաիներենով՝ մի շարք սահմանափակումներ նախատեսելով այլ լեզուների համար։ Ընդ որում, օրենքը բացառություն է սահմանում միայն Ղրիմի թաթարերենի, ինչպես նաև Ուկրաինայի այլ բնիկ ժողովուրդների լեզուների համար: Բացառություն է արված անգամ անգլերենի և ԵՄ պաշտոնական մի շարք լեզուների, բայց ոչ ռուսերենի համար:
Հատկանշական է, որ օրենքին մտահոգիչ գնահատականներ են տվել մի շարք միջազգային կառույցներ ու իրավապաշտպան կազմակերպություններ: Օրինակ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդատվական մարմին Վենետիկը հանձնաժողովը նկատել է, որ օրենքը չի պահպանում փոքրամասնությունների լեզվի՝ մասնավորապես ռուսերենի և պետական լեզվի` ուկրաիներենի արդար հավասարակշռությունը:
Հանձնաժողովի համապատասխան փաստաթղթում նշվում է, որ ուկրաինական իշխանությունները ռուսերենի այս սահմանափակումները հիմնավորել են «ուկրաիներենի հանդեպ հարյուրամյա ճնշումներով», որի հետևանքով ռուսերենն իրենց լեզվի նկատմամբ գերակայություն է ձեռք բերել:
Օրենքին անդրադարձել է նաև Human Rights Watch միջազգային հայտնի իրավապաշտպան կազմակերպությունը՝ մտահոգություն հայտնելով փոքրամասնությունների լեզուների պաշտպանության առումով։ HRW-ի զեկույցը շեշտում է, որ ռուսերենի հարցը Ուկրաինայում «ծայրահեղ քաղաքականացված է»:
«Ուկրաինական կառավարությունը բոլոր իրավունքներն ունի առաջ մղելու  պետական լեզուն և ամրապնդելու իր ազգային ինքնությունը, սակայն երկիրը պետք է հավասարակշռի լեզվի քաղաքականությունը՝ խուսափելու համար ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ խտրականությունից»,- նշում է իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
Նկատենք նաև, որ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին»  կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածում հստակ թվարկվում են ռասայական խտրականության  բոլոր ձևերը, որոնք մասնակից պետությունները պարտավորվում են արգելել ու վերացնել՝ միևնույն ժամանակ ապահովել մի շարք կարևոր իրավունքների հավասար իրացումը․ դրանց թվում են նաև մշակութային իրավունքները:
Մյուս կողմից, Ուկրաինայի սահմանադրության 10-րդ հոդվածում առանձնահատուկ նշվում է, որ ռուսերենի՝ որպես ազգային փոքրամասնության լեզվի և մյուս ազգային փոքրամասնությունների լեզուների պաշտպանությունը երաշխավորված է ուկրաինական պետության կողմից:
Պուտինը մանիպուլացնում է «Բնիկ ազգերի մասին» օրենքը
Պուտինն իր ելույթում անդրադարձել է նաև 2021 թվականի հուլիսին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հեղինակած ու Գերագույն ռադայի կողմից ընդունված «Բնիկ ազգերի մասին» օրենքին:
«Գերագույն ռադան շարունակաբար ընդունում է խտրական նոր օրինագծեր, արդեն գործում է, այսպես կոչված, բնիկ ժողովուրդների օրենքը»,- ասել է Պուտինը՝ որակելով դա որպես «ռուսատյացության հերթական դրսևորում»:
FIP.am-ը պարզեց, որ այս օրենքով ռուսներն իսկապես ընդգրկված չեն Ուկրաինայի բնիկ ժողովուրդների ցանկի մեջ, ի տարբերություն, օրինակ, Ղրիմի թաթարների, թերակղզու այլ ժողովուրդների՝ կարաիմների, կրիմչակների և այլոց: Սակայն կարևոր է ընդգծել, որ օրենքի առաջին հոդվածում բնիկ են սահմանվում միայն այն ժողովուրդները, որոնք Ուկրաինայի սահմաններից դուրս պետություն չունեն:
Ռուսների հետ միասին այս ցանկում չեն հայտնվել նաև Ուկրաինայի տարածքում հարյուրավոր տարիներ ի վեր ապրող այնպիսի ժողովուրդներ, ինչպիսիք են լեհերը, հրեաները, հայերը և այլն: Նրանց իրավունքները` որպես ազգային փոքրամասնություն, երաշխավորված են Ուկրաինայի սահմանադրության համապատասխան հոդվածներով:
Հետևաբար, Պուտինի պնդումը, թե օրենքն ուղղված է Ուկրաինայի ռուսների իրավունքների դեմ, մանիպուլյատիվ է:
«Ցեղասպանում են իրենց ռուս քաղաքացիներին»
ՌԴ նախագահն իր ուղերձում մեղադրեց նաև Կիևի իշխանություններին՝ Ուկրաինայի ռուսների նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու համար:
«Այսպես կոչված քաղաքակիրթ աշխարհը, որի միակ առաջամարտիկ են իրենց հռչակել Արևմուտքի ինքնակոչ ներկայացուցիչները, նախընտրում են չնկատելու տալ այդ ամենը, այդ ամբողջ մղձավանջը, ցեղասպանությունը, որին ենթարկվում է գրեթե 4 մլն մարդ, և միայն նրա համար, որ  համաձայն չեն եղել 2014-ին Ուկրաինայում Արևմուտքի կողմից աջակցվող պետական հեղաշրջմանը»,- ասել է Պուտինը:
«Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» միջազգային կոնվենցիայում «ցեղասպանություն» է սահմանվում «ազգային, էթնիկական, ցեղական կամ կրոնական որևէ խմբի, որպես այդպիսին, լրիվ կամ մասնակի ոչնչացման մտադրությամբ կատարված գործողությունները, մասնավորապես՝ այդ խմբի անդամների սպանությունը, մարմնական լուրջ վնասվածքներ կամ մտավոր վնաս պատճառելը, կյանքի այնպիսի պայմանների միտումնավոր ստեղծումը, որոնք ուղղված են այդ խմբի լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը, դրա միջավայրում մանկածնությունը կանխելուն միտված միջոցների իրականացումը, երեխաների բռնի փոխանցումը մարդկային մի խմբից մյուսին»։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց ԵԱՀԿ Դեմոկրատական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների գրասենյակի՝ ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների տարեկան զեկույցը․ ըստ այդմ, Ուկրաինայում ազգային/կրոնական ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունները 2016-2020 թվականներին կազմել են մոտ 900: Ըստ զեկույցի, այդ հանցագործությունների թիրախում են եղել հրեաները, գնչուները, մուսուլմանները, քրիստոնյաները և այլ կրոնական ու ազգային/ռասայական խմբեր, որոնց մեջ ռուսները չեն մասնավորեցվում:
Նույն կառույցի համանման զեկույցի համաձայն, Ռուսաստանի Դաշնությունում այդպիսի հանցագործությունների ընդհանուր թիվը 2016-2020-ին կազմել է ավելի քան 3400։
Ստորև բերված ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված է ազգային/կրոնական ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների վիճակագրությունը ՌԴ-ում ու Ուկրաինայում՝ 2016-2020 թթ․-ին:
Միջազգային կառույցի զեկույցը ցույց է տալիս, որ ազգային/կրոնական ատելության հողի վրա կատարված հանցագործություններն Ուկրաինայում առանձին դեպքեր են, որոնք զանգվածային, համակարգված բնույթ չեն կրում միջազգային օրենսդրությամբ սահմանված ցեղասպանության հանցագործություն որակվելու համար: Հետևաբար Պուտինի պնդումը, թե Ուկրաինայում որոշ խմբեր և, մասնավորապես, ռուսները Կիևի իշխանությունների կողմից ենթարկվում են ցեղասպանության, հեռու է իրականությունից:
Թեգեր` նացիզմՊատերազմ ՈւկրաինայումՎլադիմիր Պուտին
Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում օգոստոսի 24-ի երեկոյան տարածվեց տեղեկություն, թե ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր...

Президент Российской Федерации Владимир Путин в своем пространном обращении от 21 февраля, говоря о деятельности властей Украины после обретения независимости от СССР, обвинил их в нацизме, русофобии. В частности, Путин упомянул и украинское законодательство, утверждая, что в нем немало дискриминационных актов, задевающих интересы живущих в стране русских граждан.
Уже в обращении, опубликованном 24 февраля, которым фактически была объявлена война Украине, в числе целей военных действий Путин отметил необходимость «денацификации» и «демилитаризации» в этой стране.
«Платформа проверки фактов» изучила заявления президента РФ, проверяя их соответствие расовой дискриминации, описаниям геноцида по международным конвенциям, а также сопоставила соответствующее законодательство Украины в этой сфере.
Нацизм – согласно Путину и международным конвенциям
В своем обращении от 21 февраля, в котором был представлен и развернутый обзор истории республик СССР, в частности, формирование Украины и обретение ею независимости, Путин обвинил постсоветские народы и, в частности, украинцев в национализме, подчеркнув, что развал СССР «на совести» лидеров союзных республик.
«Украинские власти изначально, хочу это подчеркнуть, именно с первых шагов стали строить свою государственность на отрицании всего, что нас (русских, РФ, — ред.) объединяет. … Неудивительно, что украинское общество столкнулось с ростом крайнего национализма, который быстро приобрёл форму агрессивной русофобии и неонацизма», — сказал Путин.
«Платформа проверки фактов» изучила Конвенцию ООН от 1965 года «О ликвидации всех форм расовой дискриминации», в первой статье которой определяется понятие «расовая дискриминация». Согласно Конвенции, это «любое различие, исключение, ограничение или предпочтение, основанное на признаках расы, цвета кожи, родового, национального или этнического происхождения, имеющие целью или следствием уничтожение или умаление признания, использования или осуществления на равных началах прав человека и основных свобод в политической, экономической, социальной, культурной или любых других областях общественной жизни».
Закон о государственном языке и «дерусификация»
Президент РФ обвинил власти Киева в политике ассимиляции живущих в стране граждан с русской идентичностью — «дерусификации».
«…Людям, которые считают себя русскими и хотели бы сохранить свою идентичность, язык, культуру, прямо дали понять, что на Украине они чужие», — сказал Путин, добавив, что, согласно закону о государственном языке Украины, русский язык был «изгнан» из школ, из общественной сферы.
FIP.am изучила закон «Об обеспечении функционирования украинского языка как государственного», принятый Верховной радой Украины. В статье 21 закона говорится, что национальным меньшинствам Украины гарантируется право на обучение в коммунальных учебных заведениях, наряду с государственным языком, на их языке.
«Это право реализуется путем создания в соответствии с законодательством отдельных классов (групп) с обучением на языке соответствующего коренного народа», — говорится в законе.
Фактически утверждение Путина о том, что русские на Украине лишены законодательством права на обучение на своем родном языке, не соответствует действительности.
В то же время, следует отметить, что статьями 25 и 26 того же закона к печатным СМИ и издательствам предъявляется требование о распространении печатных средств массовой информации/печатных изданий преимущественно на украинском языке, а для других языков предусмотрен ряд ограничений. Причем исключение закон устанавливает только для крымских татар, а также для языков других коренных народов Украины. Исключение предусмотрено даже для английского и ряда официальных языков ЕС, но не для русского языка.
Примечательно, что закон получил негативные оценки ряда международных структур и международных организаций. Например, Венецианская комиссия, являющаяся консультативным органом Совета Европы, заметила, что закон не соблюдает баланса языка меньшинств, в частности, русского, и государственного – украинского языка.
В соответствующем документе комиссии отмечается, что украинские власти обосновали такие ограничения для русского языка «вековыми давлениями на украинский язык», в результате которого русский язык стал преобладать над их языком.
Известная международная правозащитная организация Human Rights Watch также обратилась к закону, выразив обеспокоенность в плане защиты языков меньшинств. В докладе HRW подчеркивается, что вопрос русского языка на Украине «крайне политизирован».
«У правительства Украины есть все права продвигать государственный язык и укреплять свою национальную идентичность, однако страна должна уравновешивать языковую политику во избежание дискриминации в отношении национальных меньшинств», — отмечает правозащитная организация.
Также заметим, что в статье 5 Конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации» перечисляются все формы расовой дискриминации, которые государство-участник обязано запретить и ликвидировать, в то же время, обеспечивая равную реализацию ряда важных прав, среди которых – также культурные права.
С другой стороны, в статье 10 Конституции Украины особо отмечается, что защита русского как языка национального меньшинства и языков остальных национальных меньшинств гарантируется украинским государством.
Путин манипулирует законом «О коренных народах»
Путин в своем обращении упомянул также о законе «О коренных народах», предложенным в июле 2021 года президентом Украины Володимиром Зеленским и принятом Верховной радой.
«Верховная Рада безостановочно выпускает все новые дискриминационные акты, уже действует закон о так называемых коренных народах», — сказал Путин, расценив это как «очередное проявление русофобии».
FIP.am выяснила, что этим законом русские действительно не включены в список коренных народов Украины, в отличие, к примеру, от крымских татар, других народов полуострова: караимов, крымчаков и т.д. Однако важно отметить, что в первой статье закона в качестве коренных определяются только те народы, которые не имеют государства за пределами Украины.
Вместе с русскими в этот список не попали и такие народы, веками проживающие на территории Украины, как поляки, евреи, армяне и т.д. Их права как национальных меньшинств гарантированы соответствующими статьями Конституции Украины.
Следовательно, заявление Путина о том, что закон направлен на ущемление прав русских Украины, является манипуляцией.
«Геноцид, которому подвергаются русские граждане»
Президент РФ в своем обращении также обвинил власти Киева в осуществлении геноцида по отношению к русским Украины.
«Так называемый цивилизованный мир, единственными представителями которого самозванно объявили себя наши западные коллеги, предпочитает этого не замечать, как будто и нет всего этого ужаса, геноцида, которому подвергаются почти 4 миллиона человек, и только потому, что эти люди не согласились с поддержанным Западом переворотом на Украине в 2014 году», — сказал Путин.
Международная конвенция «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него» определяет «геноцид» как «действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую, в частности, убийство членов такой группы, причинение серьезных телесных повреждений или умственного расстройства членам такой группы, предумышленное создание для какой-либо группы таких жизненных условий, которые рассчитаны на полное или частичное физическое уничтожение ее, меры, рассчитанные на предотвращение деторождения в среде такой группы, насильственная передача детей из одной человеческой группы в другую».
«Платформа проверки фактов» изучила годовой отчет Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ о преступлениях на почве ненависти. Согласно отчету, в 2016-2020 годах на Украине было совершено около 900 преступлений на почве национальной/религиозной ненависти. Мишенью этих преступлений стали евреи, цыгане, мусульмане, христиане и другие религиозные и национальные/расовые группы, в числе которых русские не обособляются, отмечается в отчете.
Согласно подобному отчету той же структуры, в Российской Федерации за 2016-2020 годы было совершено в целом более 3400 таких преступлений.
Доклад международной структуры показывает, что на Украине наблюдались отдельные случаи преступлений, совершенных на почве национальной/религиозной ненависти, которые не носят массового, системного характера, чтобы расценивать их как геноцид в смысле, установленном международным законодательством. Следовательно, заявление Путина о том, что на Украине некоторые группы и, в частности, русские, подвергаются геноциду со стороны властей Киева, далеко от действительности.